dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

K10d Mi D200 Mu, Artilar?

selamlar arkadaslar..

her iki kamera arasinda kiyasiya suren savasda; makinelerin ozelliklerini ele alaraktan, renkler ve keskinlik tartismalarindan kurtarmaya calismak istiyorum..

netfotografa geldiniz.. ve gordunuz ki, genelde insanlar dslr makineler aliyorlar cunku fotograf kalitesi cok daha iyi.. ayrica dslr kameralar cok daha hizli calisabiliyorlar; yuksek iso'larda cok daha basarili sonuclar veriyorlar, optik vizorlere sahipler ve lens degistirebilme sayesinde istediginiz neyse, onun maksimumunu alabiliyorsunuz..

peki hangi kamerayi alacaksiniz?
giris seviyesi dediginizde; 400d, a100, k100d, d40, d80 gibi makineler var.. eger ki daha gelismis bir dslr istiyorsaniz; bu sefer de karsiniza; k10d, 30d, d200, s5 pro gibi kameralar cikiyor..

bu konu umarim, k10d ile d200 arasinda kalmis olanlara yardim edecektir..

k10d artilar:

--- fiyat olarak turkiyede neredeyse d200'un yari fiyatina satiliyor olmasi..
---SR titresim onleme sistemi..
---DR sensor temizleme sistemi..
---9 tane capraz af sensorune sahip olmasi..
---22 bit'lik A/D converter ile daha iyi fotograf kalitesi..
---hassas beyaz ayarinin yapilabilmesi..
---lcd ekrandan on izleme..
---TAV modu.. (enstantene ve diyafram hizlarinin ayni anda ayarlanmasina olanak taniyan cekim modu..)
---hafiza kartindan bulunan cekilmis fotograflara 18 degisik filtre uygulayabilme sansi...
---800 mb DDR2 tampon bellek..
---spot olcumde %1 hassasiyet..
---eski manuel lenslerin kullaniminda, yesil tusa basilmasi ile diyafram acikligina bagli olarak makinenin dogru pozlamayi yapabilmesi..
---DNG raw modunda cekim yapabilmesi..
---2sn'li gecikmeli cekimde otomatik olarak mirror lock-up ozelliginin calismasi..

d200 artilar:

---1/8000'lik shutter hizinin bulunmasi..
---GPS destegi..
---5fps'de cekim yapabilmesi..

..........
sizlerin de aklina gelen artilar varsa her iki kameraya da eklemeler yaparak listeyi olusturalim arkadaslar..

Tarih: 23 Mayıs 2007, 16:43 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

juniperus makinan hayırlı olsun.

İlkerin bu topiği D200 ü kötülemek için açtığını hiç sanmıyorum.İlker in bu topiği D200 e Zenith den sonra gelmiş geçmiş tek profesyonel makina,hasselblad ayarında makina,5D de makinamı onun içi boş,K10D ye tu kaka diyenlere, her iki makinanında aynı ayarda olduğunu göstermek için açtığını düşünüyorum.

Daha öncede defalarca söyledim.Her iki makinada çok iyiler.Bu iki makinadan birini alanın kalite konusunda asla şikayeti olmaz.Makinaları onlara yıllarca hizmet eder.O yüzden sende makinanı güle güle kullan.İyi bir makina almışsın.

juniperus
Şimdi sıkı durun pentax hiç görmedim sadece bir iki mağazada rastladım ama kullanan hiç yok. Daha çok nikon ve canon gördüm demişsin.

Kardeşim yaklaşık 15 günlük uzak doğu seyehatinden yeni döndü Orada 3 ayrı ülke gezdi.Onunda yanında K10D Sigma 17-70 i vardı.Gittiği yerlerden bulabilirse uygun fiyata pentax objektif almayı düşünüyordu.Ama gittiği yerlerde oda senin gibi ne K10D nede pentax objektif hiç görememiş.Mağazalarda çokça D200 görüp neden Pentax K10D ve Pentax objektif yok diye sorduğunda hep aynı cevabı almış.
Pentax objektif ve K10D konusunda talep fazlalığından ürün temininde zorluk yaşanıyormuş.
Sanırım bu seninde neden daha az K10D gördüğünü açıklıyor.

cancaner lafla peynir gemisi yürümezi ne anlamda yazdığını anlayamadım.
D200 ile iki gün çekim yapınca hangi farkı göreceğimizi söylersen seviniriz.(ben hiç bir fark göremedim)

Söylemeye çalıştığın şey iki makinanın fotoğrafları arasındaki kalite farkı ise bence o konuyu geç.İki makinanın fotoğraflarını kendime makina alırken çokça karşılaştırdım.Her seferinde K10D ,D200 göre daha kötü ve ucuz optiklerle bile detayda ve renklerde daha iyi sonuçlar verdi.
İstersen senin için D200 lehine daha iyi optiklerle eşit şartlarda çekilmiş 3-5 karşılaştırma fotoğrafı bulup yükleyebilir veya ayrı bir topicte birde fotoğrafları karşılaştırabiliriz.

Arkadaşlar bu topic sayesinde hangi marka ekmeğin içinde daha fazla köfte olduğu ortaya çıktı.İsteyen varsa ayrıca köftelerin tadlarınıda başka bir başlık altında konuşabiliriz.

#as' tarafından 24.05.2007 14:49:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 14:38 - İp: 88.***.**8.44
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

pentax taleplere karsılık veremiyecek kadar aciz bir firmami simdi...o kadar da talep oldugunu sanmıyorum ben dunyada stokları eritecek kadar...

Tarih: 24 Mayıs 2007, 15:40 - İp: 85.***.**5.14
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

16-50 F2.8 star serisi gelsin yada 70 limited ile isteyeni stüdyoda duelloya davet edebilirim

Tarih: 24 Mayıs 2007, 15:47 - İp: 88.***.**6.79
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bu pentaxları kim alıyor ALlah aşkına. Sİtedeki 5 kişiden başka ben bi yerde görmedim.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 15:47 - İp: 88.***.**9.63
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

dun aksam dan baya bir mesaj silinmis gibi geldi bana

Tarih: 24 Mayıs 2007, 15:49 - İp: 85.***.**5.14
as
as (Üye)

altas yazdığım yazıdan anladığın bumu.

Aşağıda yer alan fotoğraftaki linkleri bir incele istersen.Pentax bu satış grafiğini K100D ve K10D ile yakaladı.

#as' tarafından 24.05.2007 15:53:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 15:52 - İp: 88.***.**8.44
as
as (Üye)

Hüseyin işi bilenler alıyor hocam.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 15:55 - İp: 88.***.**8.44
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

ADNAN abi yabanci dilim yok malesef sen diyorsanki talep patlaması var urun yetismiyor inanirim

Tarih: 24 Mayıs 2007, 16:01 - İp: 85.***.**5.14
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

patlama varmı yok mu bilemem ama yakında patlayacak bişeyler oldgunu görüyorum sanki.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 16:02 - İp: 88.***.**9.63
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

İlker abide açtı başlığı kayboldu

Tarih: 24 Mayıs 2007, 16:04 - İp: 88.***.**9.134