dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

K10d Mi D200 Mu, Artilar?

selamlar arkadaslar..

her iki kamera arasinda kiyasiya suren savasda; makinelerin ozelliklerini ele alaraktan, renkler ve keskinlik tartismalarindan kurtarmaya calismak istiyorum..

netfotografa geldiniz.. ve gordunuz ki, genelde insanlar dslr makineler aliyorlar cunku fotograf kalitesi cok daha iyi.. ayrica dslr kameralar cok daha hizli calisabiliyorlar; yuksek iso'larda cok daha basarili sonuclar veriyorlar, optik vizorlere sahipler ve lens degistirebilme sayesinde istediginiz neyse, onun maksimumunu alabiliyorsunuz..

peki hangi kamerayi alacaksiniz?
giris seviyesi dediginizde; 400d, a100, k100d, d40, d80 gibi makineler var.. eger ki daha gelismis bir dslr istiyorsaniz; bu sefer de karsiniza; k10d, 30d, d200, s5 pro gibi kameralar cikiyor..

bu konu umarim, k10d ile d200 arasinda kalmis olanlara yardim edecektir..

k10d artilar:

--- fiyat olarak turkiyede neredeyse d200'un yari fiyatina satiliyor olmasi..
---SR titresim onleme sistemi..
---DR sensor temizleme sistemi..
---9 tane capraz af sensorune sahip olmasi..
---22 bit'lik A/D converter ile daha iyi fotograf kalitesi..
---hassas beyaz ayarinin yapilabilmesi..
---lcd ekrandan on izleme..
---TAV modu.. (enstantene ve diyafram hizlarinin ayni anda ayarlanmasina olanak taniyan cekim modu..)
---hafiza kartindan bulunan cekilmis fotograflara 18 degisik filtre uygulayabilme sansi...
---800 mb DDR2 tampon bellek..
---spot olcumde %1 hassasiyet..
---eski manuel lenslerin kullaniminda, yesil tusa basilmasi ile diyafram acikligina bagli olarak makinenin dogru pozlamayi yapabilmesi..
---DNG raw modunda cekim yapabilmesi..
---2sn'li gecikmeli cekimde otomatik olarak mirror lock-up ozelliginin calismasi..

d200 artilar:

---1/8000'lik shutter hizinin bulunmasi..
---GPS destegi..
---5fps'de cekim yapabilmesi..

..........
sizlerin de aklina gelen artilar varsa her iki kameraya da eklemeler yaparak listeyi olusturalim arkadaslar..

Tarih: 23 Mayıs 2007, 16:43 - İp: 86.***.**0.120
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

yurtdışında öle fark yok zaten çok,bu ülkede isim üzerinden para kazanmak kolay .Sony,Nikon en büuük örnek tr ile yurtdışı aasında uçurumlar olanlar.

resim kaliteleri birbirlerini de geçemiyor .İşime yaracak özelliğe para veririm hep dediğim gibi ihtiyacı olan için altın gibi katlanıyor.Ama ben daha iyi foto kalitesi alıyorsam rahatım

Tarih: 23 Mayıs 2007, 23:11 - İp: 85.***.**3.100
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Nal toplamak nasıl bir şey bilmiyorum ama ben bu fotoğrafı elde çekerken yanımda D200 kullanıcısı arkadaşım ben bu kareyi çekemem deyip makinasını çantasına topluyordu.

Exifler fotoğrafın üzerinde bulunuyor.

Pentax K10D

300mm.
F/5.6
1/8sn.
ıso 1600

#as' tarafından 23.05.2007 23:26:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 23:24 - İp: 88.***.**8.44
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 23:31 - İp: 88.***.**7.3
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan bey,
Yurtdışı fiyatları nereden alıyorsunuz bilmiyorum, ama benim alışveriş yaptığım yer Adorama, ve hep güvenilir fiyatlar verir.
k10d 754.95 dolar
d200 1449.95 dolar.
Yani fiyat oradada iki katı (bu dakika itibarı ile)

Ben odaklama konusunda nal toplatır dedim, belki iyi yazamamışımdır. Tekrar edeyim.
Pentax K10D bu konuda çok iyi gelmedi bana, merkez odak hassasiyeti biraz kaba, 3 odak kutucuğu kadar taşıyor.
400D de 1,5 kutu, Nikon'da tam kutu, ve kutu boyu küçültülebiliyor. Bu hassasiyetin nerede ne işe yarayacağını sanırım bilirsiniz.

Düşük enstantanede Gövdede VR sistemi olunca, diğer makineyi VR li lens ile kıyaslamazsanız, tabiiki en basit gövde titreşim engellemeli makine bile 1DS MII den daha iyi denebilir.
Lens VR sistemleri daha pahalı tabiiki, ama uzun lens kullanıyorsanız farka değermi diye tekrar düşünmek lazım.
Triod hepsinden üstün, ama her zxaman kullanmak pratik değil maalesef.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 23:35 - İp: 85.***.**0.243
as
as (Üye)

Fatih hocam dpreview den fiyatlara şimdi baktım.200usd lik fark konusunda yanılmışım.Fark 400 usd. civarı.
Ancak bu fiyatlarda dediğim gibi Türkiyedeki iki katı fiyat farkını açıklamıyor.
Ayrıca K10D daha yeni çıkmış bir makina ve fiyatı bu.
D200 ilk çıktığında sadece gövde fiyatı 2200usd. artı kdv idi.

Burada Nikonun ithalatçısının Türk tüketicisini resmen sömürdüğü açıkça belli.Herkesin bütçesi ve tercihi kendine.Fakat D200 mü K10D mi sorusu sorulunca K10D nin neden mantıklı seçim olduğu satış fiyatlarına bakınca gün gibi ortada.

Merkez odak hassasiyeti konusunda da K10D nin bu işi yapmak için 9 adet crosstype sensörü barındırdığını göz ardı etmişiniz.Bence bu özellik genel kullanımda daha işe yarar bir özellik.En azından bu sitedeki kullanıcı profilini dikkate aldığımızda.

Ben bu sitede makina tavsiyelerimi yaparken genel üye yapısına uygun makinaları öneriyorum.Geçenlerde bir arkadaş MarkII mi K10D mi diye bir başlık açmıştı.
Önce herkes bu arkadaşın bizler ile kafa bulduğunu düşündü.
Bu arkadaşın bütçesini öğrenip olabildiğince iyi bir makina almak istediğini öğrendiğimde ona D2X S i tavsiye ettim.
Aslında bu makinalar arasındaki farkı dahi bilmeyen birisine sırf bütçesi uygun diye bu öneride bulundum.Ve o arkadaş bir sonraki gün gidip D2X aldı.

O yüzden burada makina önerilerimiz yaparken bunları sitenin genel yapısına uygun yapılması lazım.

Ben D200 ile çekilip te K10D ile çekilemiyecek bir fotoğrafın çok istisnai durumlar dışında olmadığını düşünüyorum.Ama az önce yüklediğim fotoğrafın D200 ile çekilebilmesi için yüklüce bir objektif faturası ödenmesi veya sürekli tripod taşınma zorunluluğu gerekiyor.Bunlar olmadan o fotoğrafı D200 ile çekmek imkansız.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

#as' tarafından 24.05.2007 00:10:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 00:04 - İp: 88.***.**8.44
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Türkiye satış fiyatları bana yüksek geliyor, o yüzden herşeyi ya spot yada dışarıdan alıyorum.

Dışarıda (www.adorama.com) 750 dolar olan K10D Türkiyede kaça satılıyor ?
Nikon Türkiye fiyatları nasıl ? bir link varmı ?

Bu arada markII mi K10D mi diye soran birinin, ertesi dünü d2xs alması harhalde sadece türkiyede olur, veya birileri dalga geçmiştir.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 00:24 - İp: 85.***.**0.243
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

G.Kore'den yeni bir sensör haberi teknolojik gelişme.

The digital camera equipped with the chip will be able to take high-resolution photos or video-recordings at 1 lux. The camera will be able to snap pictures in places such as theaters, underground traffic tunnels, or dark-lit bars and clubs. The chip promises clear pictures with light as bright as the lighting from a candle 1 meter away in a dark room and is said to be 2,000 times more light sensitive than other sensor types. The will initially be used for camera phones, CCTV cameras and vehicle rear-view cameras.

yaklaşık olarak 130.000iso.Source: Korea Electronic Technology Institute

Tarih: 24 Mayıs 2007, 00:29 - İp: 85.***.**3.100
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Abi dışardan nasıl güvenip alıyorsunuz? Hiç tedirgin olmuyormusunuz gerçekten soruyorum

Tarih: 24 Mayıs 2007, 00:31 - İp: 88.***.**3.27
as
as (Üye)

Fatih hocam en son fuarda İstanbulda idim.Oraya geldiğimde D200 için 1680usd.artı kdv.(body) fiyatına karşılık ,kdv.dahil 730 avro ya K10D body fiyatını Hayyamdan almıştım.
Her iki üründe garantili idi.

Valla D2X alan arkadaş bizlerle kafa bulduysa günahı boynuna.Ben bütçesi dahilinde en iyi öneride bulunduğumu sanıyorum.O konu kısa sürede sonuçlandığı için bazı arkadaşlarımız konuya dalıp dünyanın tek profesyonel makinası D200 dür demeye fırsat bulamadan o arkadaşa iyi bir makina aldırdığımızı düşünüyorum.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 00:34 - İp: 88.***.**8.44
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

As ,
Bak bakalım bu fotoğrafı hatırlayabilecekmisin. As tam makinasını çantaya sokocakken benim canon s2 ile tripodsuz gece çekimi yaptığımı görünce oda çekti.
Görüldüğü gibi as ın çektiği cami fotoğrafı ile bunu karşılaştırınca canon s2 k10d ye nal toplatıyor.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 00:36 - İp: 88.***.**4.40