dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

K10d Mi D200 Mu, Artilar?

selamlar arkadaslar..

her iki kamera arasinda kiyasiya suren savasda; makinelerin ozelliklerini ele alaraktan, renkler ve keskinlik tartismalarindan kurtarmaya calismak istiyorum..

netfotografa geldiniz.. ve gordunuz ki, genelde insanlar dslr makineler aliyorlar cunku fotograf kalitesi cok daha iyi.. ayrica dslr kameralar cok daha hizli calisabiliyorlar; yuksek iso'larda cok daha basarili sonuclar veriyorlar, optik vizorlere sahipler ve lens degistirebilme sayesinde istediginiz neyse, onun maksimumunu alabiliyorsunuz..

peki hangi kamerayi alacaksiniz?
giris seviyesi dediginizde; 400d, a100, k100d, d40, d80 gibi makineler var.. eger ki daha gelismis bir dslr istiyorsaniz; bu sefer de karsiniza; k10d, 30d, d200, s5 pro gibi kameralar cikiyor..

bu konu umarim, k10d ile d200 arasinda kalmis olanlara yardim edecektir..

k10d artilar:

--- fiyat olarak turkiyede neredeyse d200'un yari fiyatina satiliyor olmasi..
---SR titresim onleme sistemi..
---DR sensor temizleme sistemi..
---9 tane capraz af sensorune sahip olmasi..
---22 bit'lik A/D converter ile daha iyi fotograf kalitesi..
---hassas beyaz ayarinin yapilabilmesi..
---lcd ekrandan on izleme..
---TAV modu.. (enstantene ve diyafram hizlarinin ayni anda ayarlanmasina olanak taniyan cekim modu..)
---hafiza kartindan bulunan cekilmis fotograflara 18 degisik filtre uygulayabilme sansi...
---800 mb DDR2 tampon bellek..
---spot olcumde %1 hassasiyet..
---eski manuel lenslerin kullaniminda, yesil tusa basilmasi ile diyafram acikligina bagli olarak makinenin dogru pozlamayi yapabilmesi..
---DNG raw modunda cekim yapabilmesi..
---2sn'li gecikmeli cekimde otomatik olarak mirror lock-up ozelliginin calismasi..

d200 artilar:

---1/8000'lik shutter hizinin bulunmasi..
---GPS destegi..
---5fps'de cekim yapabilmesi..

..........
sizlerin de aklina gelen artilar varsa her iki kameraya da eklemeler yaparak listeyi olusturalim arkadaslar..

Tarih: 23 Mayıs 2007, 16:43 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

fufuli , Pentax ı hala köre firması sanıyor.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:25 - İp: 88.***.**8.44
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Neden ısrarla d200 pahalı,K10D ucuz noktasına geliyorsunuz anlamadım. Zaten biri diğerinin 2 katı fiyatlı.

İki makine aynı klasmanda değil.Mesela D200 ün kullanıcı tarafından değiştirilebilen odaklama sistemine bir bakan bunu açıkça anlar, bu çok gelişmiş bir sistem, tabiri caiz ise nal toplatır.

Tek tek D200 özelliklerini anlatmanın bir anlamı yok. Her özellik herkesin işine yaramayabilir. Sizin işinize yaramaması o özelliği gereksiz yapmıyor.

Farklarını bilmiyorsanız, ve ilgileniyorsanız her iki makineninde özelliklerinin anlatıldığı bolca site var. Link isterseniz bakayım.

Fiyat/performans çok göreceli bir kavramdır. Aslında her kişi alırken kendi ihtiyacına göre fiyatı en uygun olanı tercih eder, yani fiyat/performansı en iyi makineyi almıştır. Bu sizin için K10D dir, başkası için a100, bir başkası için markIII.
Geniş açı benim için çok kritiktir, olmazsa olmaz dır. 12mm lens kullanırım. Yani fiyat/performans konusunda en iyi makine 5D dir desem ?? sadece benim için öyle.

D200 bence üst sınıf bir makine, K10D ile karşılaştırmak doğru değil.

Canon kullanıcıları maalesef GPS konusunda sıkıntılılar, yukarıda anlattığım cihaz bu sıkıntıyı önemli ölçüde ortadan kaldıracak. Bir çok kişi için hiç önemli değil, ama bana çok lazım.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:37 - İp: 85.***.**0.243
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:48 - İp: 88.***.**7.214
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

fatih abi gps i bilmemde, canon once wireless flas isini cozse hic fena olmayacak..

#omergin' tarafından 23.05.2007 22:53:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:51 - İp: 88.***.**4.2
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Doğru Ömer, onada ayrı para vermek gerek Canon'da.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:55 - İp: 85.***.**0.243
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

gecen dpreview forumlarina yazmis biri cok hosuma gitti, 5D nin yeni versiyonuna 3 cesit grip olsun diyor..
1. grip: 2 pil
2. grip: wireless flash ve 1 pil
3. grip: gps ve 1 pil

hic degilse makinenin butunlugu bozulmaz..

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:58 - İp: 88.***.**4.2
as
as (Üye)

Fatih bey D200 ün özelliklerini az çok bilip bu makinayı kullanmışlığımız var.İzmirde arkadaşlarımızla buluşup toplandığımızda hava biraz kararıp elde 1/20 veya 1/10 sn. lik çekimleri yapmak zorunda kalınca kimin kime nal toplattığını çok iyi biliyoruz.

"Fiyat konusuna niye takılıyorsunuz."

Bu iki makinanın yurt dışındaki satış fiyatlarında 1/4 lük fiyat farkı varken Türkiyede 2 katı pahalı satılması size normal geliyorsa ayrı konu.Demekki ithalatçılardan biri zararına satış yapıyor diğeri makul kar ile satıyor.
E bir makina Türkiyede iki katına pahalı satılıyorsa ve F/P oranı göreceli kavram ise buradan çıkartılacak sonuç D200 iki katı daha iyi bir makina öylemi.

Maalesef ben sizin gibi düşünmüyorum.D200 ile K10D arasında 2 kat fiyat farklılığını mazur gösterecek bir savunma anlaşılır değil.

Ama Türkiyede satılan D200 ler yurt dışında satılanlardan daha fazla özellikler taşıyorsa o ayrı konu.

5D konusunda tamamen haklısınız.Keşke fiyatı biraz daha uygun olsada her kesin ulaşıp ,alabileceği seviyede bir makina olsa.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:58 - İp: 88.***.**8.44
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

birtek d200 e has birdurum degil ki yurtdısından pahalı olması neredeyse butun urunler turkiye de pahalı burada pentax in ithalatcısı nispeten daha uyguna sunuyor onları tebrik ederiz

Tarih: 23 Mayıs 2007, 23:03 - İp: 88.***.**7.214
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

altas alman olan marka kim oluyor

Tarih: 23 Mayıs 2007, 23:05 - İp: 88.***.**2.155
as
as (Üye)

altas zaten bütün mesele bu.Yurt dışındaki bir insan bu iki makina arasından seçim yaparken bütçesinde en fazla 200 usd.(yaklaşık) lik bir fark öderken Türk kullanıcısı iki misli para ödüyor.Aradaki bu kadar büyük fark gündeme getirilince ,bu fiyatlar doğrultusunda F/P oranından bahsedilince buna fiyatlara takılmak deniyor.

#as' tarafından 23.05.2007 23:28:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 23:08 - İp: 88.***.**8.44