dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

K10d Mi D200 Mu, Artilar?

selamlar arkadaslar..

her iki kamera arasinda kiyasiya suren savasda; makinelerin ozelliklerini ele alaraktan, renkler ve keskinlik tartismalarindan kurtarmaya calismak istiyorum..

netfotografa geldiniz.. ve gordunuz ki, genelde insanlar dslr makineler aliyorlar cunku fotograf kalitesi cok daha iyi.. ayrica dslr kameralar cok daha hizli calisabiliyorlar; yuksek iso'larda cok daha basarili sonuclar veriyorlar, optik vizorlere sahipler ve lens degistirebilme sayesinde istediginiz neyse, onun maksimumunu alabiliyorsunuz..

peki hangi kamerayi alacaksiniz?
giris seviyesi dediginizde; 400d, a100, k100d, d40, d80 gibi makineler var.. eger ki daha gelismis bir dslr istiyorsaniz; bu sefer de karsiniza; k10d, 30d, d200, s5 pro gibi kameralar cikiyor..

bu konu umarim, k10d ile d200 arasinda kalmis olanlara yardim edecektir..

k10d artilar:

--- fiyat olarak turkiyede neredeyse d200'un yari fiyatina satiliyor olmasi..
---SR titresim onleme sistemi..
---DR sensor temizleme sistemi..
---9 tane capraz af sensorune sahip olmasi..
---22 bit'lik A/D converter ile daha iyi fotograf kalitesi..
---hassas beyaz ayarinin yapilabilmesi..
---lcd ekrandan on izleme..
---TAV modu.. (enstantene ve diyafram hizlarinin ayni anda ayarlanmasina olanak taniyan cekim modu..)
---hafiza kartindan bulunan cekilmis fotograflara 18 degisik filtre uygulayabilme sansi...
---800 mb DDR2 tampon bellek..
---spot olcumde %1 hassasiyet..
---eski manuel lenslerin kullaniminda, yesil tusa basilmasi ile diyafram acikligina bagli olarak makinenin dogru pozlamayi yapabilmesi..
---DNG raw modunda cekim yapabilmesi..
---2sn'li gecikmeli cekimde otomatik olarak mirror lock-up ozelliginin calismasi..

d200 artilar:

---1/8000'lik shutter hizinin bulunmasi..
---GPS destegi..
---5fps'de cekim yapabilmesi..

..........
sizlerin de aklina gelen artilar varsa her iki kameraya da eklemeler yaparak listeyi olusturalim arkadaslar..

Tarih: 23 Mayıs 2007, 16:43 - İp: 86.***.**0.120
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

@fdemirhan

o açıdan bakarsak evet abi,o özelliği ve hızını,fokus sapma hassasiyetini bilirim.Fakat

"""k10d+Star Serisi + limited serisi lens bana d200 bodyden ucuza geliyor.Ve bu şartlarda**** Foto kalitesi olarak çok çok üzerine çıkmatayım.(d200+dandik lens yerine)

****Şimdi böyle şehir kullanıcısı için çok doğru bir karar.O gelişmiş özellikleri dışında burda katkısı yok.Zaten zaman hızlı 2-3 senede bayabir ilerleme değişiklik oluyor.Benim gibiler için ölü yatırım.

Ama gezen olsam,fotoğraf birşey kazandırıyorsa o boyd + lens iyi yatırım olcaktır.Fazlası ile döner zaten.

Şehir içinde Jeep 4.8L motorla le gezmek israf,320ci olsun konforlu onla gezeyim

Geçen konuşmuştuk,ihtiyaç içinde makine alan alan var,elinde hassel le kuş peşinde koşanda,hava içinde.

Gene örnek 4 çekirdekli donanımla evde chat yapanıda var,3dmax'te para kazanmak için zamanla yarışanda var.

Fazlaca ithalata özendik.Çoğu arkadaşlar ellerindeki makineleri 1 sene sonra beyenmeyip iyi çekmiyor,yeniliyim sevdasına girecekler açık..

"""EEE madem cihazlar kötü ben nasıl çekiyorum.?Bu nedenle benim için şu şartlarda k10d üstün.Yarın bir başkası.

Burda insanların ihtiyaçlarını belirlemesi lazım doğru karar için.

Nasıl sadece CPU ya para ayırmak size iyi bir oyun zevki sunmuyorsa yatırımızı çok iyi şekilde yapın.Firmalar hep yeni şeyler çıkaracaklar 6 ayda 14 ayda bir haberler , vb. vb. vb.

nESE Abi kafanı şişirdim ,tura çıktınız mı ?,döndünüz mü ,nasıl geçti :=) bu arada.
[>:D :D :D

Tarih: 23 Mayıs 2007, 21:30 - İp: 85.***.**3.100
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Serkan,
bütün mesele bu zaten, ihtiyaca göre makine seçmek.
Cep telefonuyla 1DMIII karşılaştırmalarıda yapılabilir, üstelik biri fotograf çekmekten öte telefon ve mp3 çalma özelliklerine sahip diyende olabilir.
Bir makinenin iyi taraflarını söylemek yerine bir başkasını kötülemek pek şık değil. Bunu forumda son zamanlarda epey gördük.
Dediğim şu, iki makine aynı sınıfta değil, üst sınıf makinenin özelliklerine ihtiyacın varsa bilir alırsın, yoksa işine yaramayacak özellikler için boşuna para vermezsin. Daha basit makine işini görüyorsa, diğer makinenin anlamsız, gereksiz olduğunu söylemek çok doğru değil, senin işine yaramayan şey, başkası için vazgeçilmez özellik olabilir.

Benzetmek güzel,
"Şehir içinde Jeep 4.8L motorla le gezmek israf,320ci olsun konforlu onla gezeyim "

Arazide 320 bir işine yaramaz, ama jeep şehirdede kullanılabilir.
Öte yandan hayatında araziye çıkmayacak bayanların (en çok onlar kullanıyor galiba), markete jeep ile gitmeleride pek anlamlı değil.
Bu arada adıyaman'a kadar gidip, çanakkaleden döndük, epey iyi bir tur oldu, eksikler azalıyor.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 21:47 - İp: 85.***.**0.243
onixon
onixon (üye)

güzel kareler vardır ,havada çok çok oyunlar olmuştur bulutlar,güneş. .
Bu aralar feci hald taktım,bir yeri düz gökyüzü fonu koymaktansa,birşeyler olması çok çok daha çekici geliyor.Kadraj dolsun misali.

zaten bu aralar herkes tekniğe kaydı ,fotoları konuşturan çok az ,her gün işe giderken çantayla gidiyorum.Ne yakalarsam kar diye.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 21:53 - İp: 85.***.**3.100
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

iila arazi icin jeep alinmazki kotu havalarda 4*4 avantaji ve kaza anında sizee herturlu canguvenligini sunmaları

Tarih: 23 Mayıs 2007, 21:53 - İp: 88.***.**7.214
onixon
onixon (üye)

yakıt tüketiminden verdim aslında o örneği.İsraf .Hem otoyolda yerim .
Chayanne Turbo S hariç o cüsse ile 300+km/h

Nese konu sonunda anlayan anladı.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 21:56 - İp: 85.***.**3.100
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

İlkerin açtığı bu başlıkta bir fotoğraf makinasının üzerinde taşıdığı ,fotoğraf çekerken kullanıcısına her zaman lazım olacak özelliklerin görmemezlikten gelip işin araba markası karşılaştırmasına dönmesi çok ilginç.

Bu sitede D200 sahibi olupta kaç kişinin gps özelliğini kullandığını merak ediyorum.Acaba D200 alanlar bu makinada gps özelliği olduğu içinmi bu makinayı alıyor.
Profesyonel doğa fotoğrafçıları Canon nun profesyonel makinalarını doğa çekimlerinde kullanmıyormu.Onların hiçmi gps ye ihtiyacı olmuyor.D200 lerini stüdyoda kullananlar için gps çok mu önemli.Mesela müşterinin stüdyo içindeki konumunu gps ile mi ayarlıyorlar.

Yokmu bu makinanın her çekimde kullanıcısına fayda sağlıyacak bir özelliğide gps den başka bir şey anlatılmıyor.
Bu topicte İlkerin vurgulamaya çalıştığı şeyin sitenin genel kullanıcı profilini gözeterek onlara yardımcı olmayı amaçladığını sanıyorum.

Arkadaşlar bu başlığın fotoğraf makinalarının genel kullanımda fotoğrafçıların her an işine yarayacak özelliklerinin ön plana çıkartılması gerektiğini ve bu özelliklerin üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum.

Nikon nun D200 ü yenileyeceği modelde mesala D300 de K10D de bulunan ama D200 bulunmayan başlıkta yer alan K10D özelliklerini yeni makinasına koysa acaba o makinayı kaça satar hiç düşündünüzmü.Mesela ben tahmin edeyim herhalde K10D nin 4 katına,D200 ün 2 katına satarsa öpüp başınıza koyun.

Sizin verdiğiniz bu araba örneğinden sonra bende sitede bir arkadaşımızın verdiği (sanıyorum muratsen idi) başka bir benzetmeyi hatırlatayım.

Arkadaşlar köfte ekmek alırken ekmeğe değil içindeki köfteye bakın.

#as' tarafından 23.05.2007 22:18:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:02 - İp: 88.***.**8.44
onixon
onixon (üye)

bir çok kullanıcı için lense yatıracağı parayı gövdeye yüklemesi,fazla verim getirmiyor.
Makineyide beslemek lazım.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:06 - İp: 85.***.**3.100
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

fufuli kore mallarına laf atmışsın kabül etmiyorum ARabalarını bilmem ama en iyi mp3 player markası kore'den çıkmıştır

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:21 - İp: 88.***.**2.155
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

en iyisi alman olmasın

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:23 - İp: 88.***.**7.214
onixon
onixon (üye)

g.kore yi almanya'yı vb. savaşlarda biz besledik,bazen .....2ını kovladıküyardım ettik halimize bakın. (konu dışı** pardon dayanamadım)

Tarih: 23 Mayıs 2007, 22:24 - İp: 85.***.**3.100