yigitguc
yigitguc (üye)
Ordu / Amatör

K10d Hangi Paremetreler

yaklaşık 20 gün önce 18-55 kit lensi ile birlikte k10d aldım.doygunluk keskinlik kontrast çektiğimiz fotografa göre değişmelimi değişmemelimi.sizler hangi ayarları kullanıyorsunuz.srgb mi? adobe rgb mi?
hangi iso aralığını ne zaman kullanmak lazım?bright mı normalmi?gibi soruları sormak istiyorum.galiba bu konuda forumda k10d kullanıcıları tarafından bir tartışma başlatılmadı.naçizane başlatayım dedim...

makineden son derece memnunum fakat ne yazık ki gres yağını bile temizlediği söylenen dust removal o kadar işe yaramıyor.erzurum tatili sırasında sıcak soğuk
(-20+20)gibi ısı farklarından dolayı yaşanan yoğunlaşma sensörün üzerinde lekeler bıraktı f22 ve daha kısık değerlerde 5 -6 tane minik nokta görüyorum gökyüzü çekimlerinde.bu beni şu an için o kadar rahatsız etmiyor ama açıkçası makineyi satın alma nedenlerinden biri olarak gördüğüm dust removal beni hayal kırıklığına uğrattı.siz siz olun makineyi 40 derecelik ısı farklarına maruz bırakmayın...

Tarih: 18 Şubat 2007, 00:14 - İp: 88.***.**5.25
fhakguder
fhakguder (üye)
Bursa / Amatör

Piyasada HAMA marka pompalar var. Sensör,ayna ve vizör temizliği için işe yarıyor. Sensör temizliği için menüden aynayı kaldırıp pompanın ucunu makinanın içine SOKMADAN , hatta tripod varsa makineyi tripoda takıp öne doğru eğerek tozsuz bir ortamda temizliyebilirsiniz. Kuru tozsa büyük olasılıkla gider.

Tarih: 18 Şubat 2007, 13:58 - İp: 85.***.**7.83
yigitguc
yigitguc (üye)
Ordu / Amatör

yardımcı olmak isteyen bütün arkadaşlara teşekkür ederim.çok güçlü bir bisiklet pompası ile tozları giderdim fakat benim lekeler ısı farkından kaynaklı yoğunlaşma sonucu oluşan çok minik su lekeleri pompayla giderilemiyor.
50 ytl çok para..umarım pentax servisi canon/nikon servisini örnek alıp ücretsiz temizlik yapma işine girişir.hayatta 50ytl vermem.zaten f16 ya kadar hiç belli olmuyor lekeler...

ben makinadan fazla keskinlik verme taraftarı değilim açıkçası büyütükçe gren oluşuyor çünkü..onun yerine param olduğunda kit lensten çok daha keskin bir lens almam lazım.
özellikle manzara çekimlerinde 18/55 çok keskin görüntüler veremiyor...

Tarih: 18 Şubat 2007, 18:49 - İp: 88.***.**5.25