yigitguc
yigitguc (üye)
Ordu / Amatör

K10d Hangi Paremetreler

yaklaşık 20 gün önce 18-55 kit lensi ile birlikte k10d aldım.doygunluk keskinlik kontrast çektiğimiz fotografa göre değişmelimi değişmemelimi.sizler hangi ayarları kullanıyorsunuz.srgb mi? adobe rgb mi?
hangi iso aralığını ne zaman kullanmak lazım?bright mı normalmi?gibi soruları sormak istiyorum.galiba bu konuda forumda k10d kullanıcıları tarafından bir tartışma başlatılmadı.naçizane başlatayım dedim...

makineden son derece memnunum fakat ne yazık ki gres yağını bile temizlediği söylenen dust removal o kadar işe yaramıyor.erzurum tatili sırasında sıcak soğuk
(-20+20)gibi ısı farklarından dolayı yaşanan yoğunlaşma sensörün üzerinde lekeler bıraktı f22 ve daha kısık değerlerde 5 -6 tane minik nokta görüyorum gökyüzü çekimlerinde.bu beni şu an için o kadar rahatsız etmiyor ama açıkçası makineyi satın alma nedenlerinden biri olarak gördüğüm dust removal beni hayal kırıklığına uğrattı.siz siz olun makineyi 40 derecelik ısı farklarına maruz bırakmayın...

Tarih: 18 Şubat 2007, 00:14 - İp: 88.***.**5.25
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

yigitguc K10d nin bright ve naturel ayarlarının fotoğrafa olan etkisini çok yakında (önümüzdeki hafta) sitemizde yayınlanacak Pentax K10D incelemesinde bulacaksın.

40 derecelik ısı değişimlerinde makinanın içinde buğulanmadan dolayı sensör üzerinde kalıntı oluşması gayet normal.Dust Removal ın bu gibi durumlar için faydalı olması yaptığı işlev gereği mümkün değil.

Tarih: 18 Şubat 2007, 00:37 - İp: 88.***.**6.16
yigitguc
yigitguc (üye)
Ordu / Amatör

sevgili adnan bey forumlara pek yazmayıp çok okuyan biriyim.
sizin gibi bir pofesyonelden yanıt alabilmek bana güç verdi TEŞEKKÜRLER!

k10d incelemenizi forumdaki herkez gibi dört gözle bekliyorum...

Tarih: 18 Şubat 2007, 00:46 - İp: 88.***.**5.25
as
as (Üye)

yigitguc merak etme K10D incelemesinde bu makina hakkında Dpreview in incelemesinde bile olmayan bilgiler yer alacak.
İlker ile bu konuda çok detaylı bir inceleme yaptık.

Tarih: 18 Şubat 2007, 00:51 - İp: 88.***.**6.16
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Sonuç iyimi Adnan abi p ucu ver bari

Tarih: 18 Şubat 2007, 00:55 - İp: 88.***.**4.74
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Adnan abi senden ipucu istedim sen beni daha çok meraklandırdın

Tarih: 18 Şubat 2007, 01:05 - İp: 88.***.**4.74
yigitguc
yigitguc (üye)
Ordu / Amatör

adnan beye güveniyoruz...

Tarih: 18 Şubat 2007, 01:08 - İp: 88.***.**5.25
as
as (Üye)

Arkadaşlar sıkın dişinizi Fikret şu an İstanbul'da .
İzmir'e döner dönmez incelemeyi sisteme yüklemeye başlıyacak.
İncelemede beklediğinize değecek.

Tarih: 18 Şubat 2007, 01:17 - İp: 88.***.**6.16
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

Merhaba. ben de bir süredir k10d kullanıyorum.
sharpness genellikle hard'da kalıyor. gökyüzüne kadrajda fazla yer vereceğimde kontrastı arttırıp daha mavi bir gökyüzü elde ediyorum, özellikle manzara çekimlerinde kontrast tavsiye ederim. adobe rgb kullanıyorum. adobe ile açtığımızda daha fazla renk kalitesi sunduğu söyleniyor. gözle pek fark göremedim. photoshop ile açıp çerçeve falan ekleyip, gerekitse krop yapıp kullanıyorum fotoğrafları. saturation'u genelde pek değiştirmiyorum. bright modu daha hoş geldi bana. onu kullanıyorum. raw çekimi öneririm, bütün ayarları sonradan değiştirebiliyorsunuz ama benim gibi 1gb kullanıyorsanız pek mümkün olmuyor.

bu arada benim de sensörde bir leke var, sıvı oluğunu zannetmiyorum ama dokunmak istemedim. hafta içinde temizlik için optik elektroniğe göndermeyi düşünüyorum. acaba kendim evde set alıp temizlemeyi mi denesem?

Tarih: 18 Şubat 2007, 04:08 - İp: 88.***.**7.175
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

eger hava ufleme yolu ile gitmiyorsa sensorun korumasina temas etmeniz gerekiyorsa ugrasmanizi tavsiye etmem, en guzeli servis.

Tarih: 18 Şubat 2007, 04:48 - İp: 88.***.**2.56
mecnun999
mecnun999 (üye)
İstanbul / Amatör

K10d ile ilgili sensör kirlenme vakaları benide tedirgin etti. Hoş makina üzerindeki lensi pek çıkartmıyorum ama bu kirlenme olayını Pentax ds modelinde yaşamıştım. Gerçekten sinir bozucu birşey. O zaman Pentax ın yetkili servisi Elitel de temizletmiştim.
Okuduklarıma göre canon ve nikon sensör temizliği için ücret almıyormuş. Hatta Nikon un yurtdışından gelen makınları bile ücretsiz temizlediğini okumuştum bir keresinde.

Bu durumda bende dahil Pentax kullanıcıları sensör kirlenmesi konusunda çok daha dikkatli olmalıyız. Çünkü Pentax servisi
Optik Elektronik bu iş için 50 ytl ücret talep ediyor.

Tarih: 18 Şubat 2007, 12:17 - İp: 81.***.**6.136