dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

K10d'nin Keskin Olmayan Jpeg'leri???

selamlar arkadaslar.. yine ben..
k10d hakkinda jpeg olunca keskin cikmiyor, yani k10d'nin jpeg'leri iyi degil.. mi acaba..

asagidaki fotograflar sirasiyla;
birincisi natural modda cekilmis ve saturation/contrast/sharpening ayarlari 0'da..
ikinci fotografda ise yine natural modda ama saturation/contrast/sharpening ayarlarinin hepsi +2'de..
ucuncu fotograf bright modunda cekilmis.. saturation/contrast/sharpening ayarlari 0'da..
dorduncu fotografda ise, bright mod ve contrast/sharpening +2'de ve saturation da 0'da..

ve orijinal fotograf..

.......

sizce nasil gorunuyor jpeg'ler eger ki bright modda cekilirse?..

#dadanagast' tarafından 13.05.2007 19:21:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 19:20 - İp: 86.***.**0.120
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan abi Fotoğraflar için çok teşşekür ederim.

Pro olduğumu hiç bir zaman idda edemem ama Objektif olduğumu herkes bilir.

Raw ları enine boyuna inceledim; söylenecek pek bir şey yok açıkçası. dediğin gibi %400 büyütüldüğünde fark ortaya çıkıyor

Fotoğraflar X makinaya oranla daha derli toplu

Eğer herkes gözden bahsedecekse..buyrun benimkide göz...

ha gözlerimin Kalibrasyonuna çok mu güveniyorum hayır

ben ne diyorum...pentax bana daha iyimiş gibi geldi...

x makinaya "ehüü ehüüü alın siz bunla kurbağa çekin" demiyorum...

x makinada iyi ayarlanırsa çok iyi sonuçlar verir...

burda bahsettiğimiz makinalar 40 dolarlık çin malı kompaklar değiller.

hepsi çok kaliteli, hepsi bu forumdaki bir çok kişiye yeter de ARTAR bile...

hangisinin tipi, özellikleri, fiyatı hoşunuza gittiyse gidin alın...

çok düşünmeyin

Tarih: 17 Mayıs 2007, 14:58 - İp: 85.***.**4.229
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Erdem ,Tamer görüşleriniz için teşekkür ederim.

Erdem bu iki makinanın arasında neredeyse hiç fark yok.Fark ancak fotoğraflar 300-400 kez büyütüldüğünde ortaya çıkıyor.
Renkler konusunda ise analog dönemde nasıl kodak ,fuji,agfa filmlerin farklı baskın renk tonları vardı dslr ler arasında da farklı ton ağırlıklı fotoğraflar oluyor.

Tabii bu farklılıkları hiç bir zaman bir makinayı kötülemek için kullanmamak lazım.Sonuçta bu farklılıklar küçük ayarlamalarla ortadan kaldırılabilecek şeyler.

Her iki makinanında birbirine göre farklı üstünlükleri bulunuyor.Birisinde gövde kalitesi daha iyi iken diğerinde titreşim önleme sistemi buluyor.Birisinde 1/8000 sn shutter hızı varken diğerinde DR sistemi ve 9 af point özelliği bulunuyor.

Kısaca kimin için hangi özellik ön planda ise , iki makina arasındaki fiyatlarında çok farklı olmasından dolayı herkes seçimini ona göre yapacaktır.

Ama birileri ben profesyonelim deyip falanca makina amatördür deyince iş fotoğrafların %400 croplarına gidiyor ve hangi makinanın amatör hangi makinanın profesyonel olduğu ortaya çıkıyor.
O zamanda exif ler değiştirilmiş gibi saçma sapan savları yazmak zorunda kalıyorlar.

Neyse sitede sözüne ,yazdıklarına güvenilir ,fotoğrafçılık bilgisi olan ve senelerdir bu sitenin üyesi olup tanınan bu kadar kişi (pentax kullanıcısı olmayan kişiler) aynı şeyleri söyledikten sonra gerisi mühim değil.

Tarafsız yorumun için tekrar teşekkür ederim.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 16:50 - İp: 88.***.**1.199
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

sonunda milli oldum.. özelden mesaj aldım

dünessa yazdıklarının altına imza atsam kötü amaçlar için kullanmassın umarım.. yalnız ben fotoğraf karşılaştırması yapmadım onu ayrı tutuyorum.. (

x makine y makineye göre daha doğru renkler veriyor...
a marka ise b markasına göre daha gelişmiş teknik imkanlar sunuyor.. olay amatörler penceresinden bu boyutta kalmalı.. profesyoneller ise pencereyi kendi belirler
(profesyonel: yaptığı işten para kazanan)

Tarih: 17 Mayıs 2007, 16:59 - İp: 88.***.**8.206
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ve bir not...

Diğer tarafta yazmak istemedim.Arkadaşların burayıda takip ettiklerini biliyorum...

mintax geyikleri dönüyor...Düzeyimizi bozmasak sanırım daha hoş olacak..

Tarih: 17 Mayıs 2007, 17:00 - İp: 85.***.**4.229
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

yapılan bir espriyi düzeysizlik veya seviyesizlik olarak adledersen tartışmamız gerekir..

Şahsıma yönelik bir hakaret vari bir argo terminoloji kullanırsan/sam/sa
bu düzeysizlik olabilir..
ve hatta
samimiyete bağlı olarak şahsıma ait olsa bile mahrem dair olmadığı sürece yapılan espriler düzeysizlik olarak görülmemelidir.

pentax benim yaptığım espriyle küçülecek yada büzüşecek bir firma mıdır ki?
Yada mintax demenin pentaxın tüzel kişiliği dışında kimi ilgilendirir.. şahsen sen benim kullandığım herhangi bir ticari ürüne ne isim takarsan tak ben bunu ne düzeysizlik olarak görürüm nede şahsıma alınırım. Belki belki argo çağrışımı varsa düzeysizlik olabilir...

bu mesajın konuyla ilgisi olmadığı için özür dilerim.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 17:11 - İp: 88.***.**8.206
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ve yine...

Bir arkadaşımız -ismini vermek istemiyorum ama isterse gelip kendisi burdan benle, istediği kadar tartışabilir-

Pentax daki titreşim engelleme sistemi için

"pentax k10d amatör bir makinadır nikon d200 ise profosyoneldir bunu iyi araştırmanı tavsiye ederim ve titretme gibi bir derdim yok benim titrese bile atarım bir duble viski ne titreme kalır ne bişey "

Demişti....

Düzeyden kastım budur....Bir duble viski atmak felam

Tarih: 17 Mayıs 2007, 17:15 - İp: 85.***.**4.229
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili rokomet...

Üslup hoşuma gitmedi...açıkça dalga geçildiği ortada idi ve rahatsız oldum...

bu forumda onlarca pentax kullanıcısı var.insanların makinalarına bu şekilde yaklaşılmamalı gibime geliyor...

yinede eleştirin için teşekkür ederim

ve ayrıca istersen yazımın altına kaşe bile basabilirsin+imza

açık kaynak kodludur yazdıklarım

Tarih: 17 Mayıs 2007, 17:17 - İp: 85.***.**4.229
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

BU murat-d80 arkadaş buralara niye hiç mintax falan yazamıyor sinir oldum inanılmaz derecede FOTOĞRAF MAGANDASI diyorum ben bu arkadaşa

Tarih: 17 Mayıs 2007, 18:46 - İp: 88.***.**6.155
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Adnan ben gördüğümü yazdım valla
Yoksa Pentax a , özellikle yeşil şeride gıcık olduğumu biliyorsun

Prof. luk filan benim haddime değil elbette
Tekrar teşekkür ederim yolladığın rawlar için.
Ben bu rawları photoshopla jpeg yapıp içlerinden picasa ile crop aldım.jpeg formata çevirirken hiç bir şey yapmadım, zaten benim rawlara yaptığım müdahale nedense kötü sonuç verir
Aşağıya da ekledim.

Bilen bilir, bir makinenin diğerinden biraz daha iyi olması benim pek umursadığım bir şey değildir, hatta lcd daha büyük, tasarım daha hoş diye daha kötü olanı rahatlıkla tercih ederim, öylesine geniş biriyim maalesef

Prof. hatta amatör bile sayılmam ve hiç iddia taşımam fotoğraf konusunda. Ama bazı şeyleri bilirim ki bu nedenle zaten ufak tefek farkları önemsemem.
Nedir bildiklerim?
Aynı sensörü taşıyan makineler arasında dağlar kadar fark olması aklın kimyasına terstir bence. O nedenle A100' ü, D80 i, k10d yi satıp D2x, D200 gibi makine alan birini kolay kolay anlayamam. Sensör aynı, makinenin renklerinden ya da resim kalitesinden hoşlanmadıysan gidip canon 400d al, bence daha mantıklı.Çünkü bambaşka bir sensör dolayısıyla renkleri temsil ediyor.
Diğer yandan Sony yeni sensör üretene kadar bu üç markanın resim kalitesinde ciddi değişme olmayacaktır.
Dpreview forumlarında arada sırada yeni sony sensörden bahsediliyor, bekleyip görelim.

D200 çok iyi bir makine, prof. ya da amatör sonuçta her düzeyden kullanıcısı olan ama sıkıntı yaratmayan bir makine, alan herkes mennun.Ama asıl farkı resim kalitesinde mi sağlıyor yoksa mükemmel tasarlanmış gövdesi ve kullanıcıya sunduğu imkanlar mı yaratıyor? Asıl avantajı muhteşem ve çok geniş bir yelpaze sunan objektiflerle yaratıyor bence. Bu sitenin galerisinde D200 ile çekilmiş fotoğraflara bakılabilir, çok vasat şey çeken de var,olağanüstü şeyler çekende.

Ben A100 almıştım, 1500 lira daha ekleyip Nikon D200 alır mıydım?
Bütçemi zorlamasa evet alırdım.

Ama şöyle bir şey var, fotoğraf konusunda dijital devrimden sonra ikinci bir devrimin eşiğindeyiz bence.
Bu güne kadar yavaş yavaş ilerleyen dijital fotoğrafın bundan sonra ciddi anlamda hızlanması muhtemel.

Zaten o nedenle bu gün ''30D alayım mı diye soranlara 400D al'' deniyor yabancı forumlarda.
İlker de sanırım aynı düşüncede ki hala daha oyuncak görünümlü 350D sini kullanıyor.
Çünkü yarın 40D çıkınca muhtemeldir ki oldukça farklılaşmış bir makine olacak ve resim kalitesi çok aşama kaydetmiş olacak muhtemelen.
O nedenle yarı fiyata 400d alıp bir köşede beklemeyi tercih ediyor çok sayıda kullanıcı.

Ancak Nikon D300 de D200' e biraz badana yapmakla yetinirse, aynı biçimde Canon 20D-30D dönüşümünü tekrarlarsa ve Sony A10 ve A1 modellerinde mükemmel modeller yaparsa zirvedeki bu iki marka ciddi anlamda sallanır. O nedenle Nikon ya da Canon bence badanayla yetinmeyecek.

Son olarak, pentax azımsanacak bir marka değil.
Nikon ve Canon kullanıcıları gerek pentax a, gerekse de sony' e çok şey borçlu.
Geçen sene 2200-2300 liraya satılan 350D bu gün 1300 liraya kadar geriledi. Erkayalar sevabına yapmadı bu indirimi sanırım.
Pentax ın asıl sıkıntısı gövde kalitesi değil sınırlı objektif yelpazesi, Sony gibi.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 19:13 - İp: 88.***.**9.81
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 19:25 - İp: 88.***.**9.4