dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

K10d'nin Keskin Olmayan Jpeg'leri???

selamlar arkadaslar.. yine ben..
k10d hakkinda jpeg olunca keskin cikmiyor, yani k10d'nin jpeg'leri iyi degil.. mi acaba..

asagidaki fotograflar sirasiyla;
birincisi natural modda cekilmis ve saturation/contrast/sharpening ayarlari 0'da..
ikinci fotografda ise yine natural modda ama saturation/contrast/sharpening ayarlarinin hepsi +2'de..
ucuncu fotograf bright modunda cekilmis.. saturation/contrast/sharpening ayarlari 0'da..
dorduncu fotografda ise, bright mod ve contrast/sharpening +2'de ve saturation da 0'da..

ve orijinal fotograf..

.......

sizce nasil gorunuyor jpeg'ler eger ki bright modda cekilirse?..

#dadanagast' tarafından 13.05.2007 19:21:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 19:20 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Evet İlker, banding ,corduroy effect sorunu.

#as' tarafından 15.05.2007 05:41:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 04:08 - İp: 88.***.**3.152
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

...

#dadanagast' tarafından 15.05.2007 05:03:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 04:37 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)

ulyses makinaların yazılımları profesyonel fotoğrafçıların kullanım feedbackler i veya üreticilerin geliştirmeleri ile sürekli yenilenir.Benim tahminim K10D yeni yazılımlar ile çok daha iyi bir makina haline gelecek çünkü makinanın yapısı buna müsait.
Pentax da bu konuda çok hızlı.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 04:43 - İp: 88.***.**3.152
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

adnan, sen de natural mod ile bright mod arasindaki farklari gosterecek bazi ornekler yukleyebilir misin?..

Tarih: 15 Mayıs 2007, 05:07 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)

İlker yarın söylediğin örneklerden yüklerim.
Fakat şunu belirteyim portre çekimlerinde sitede bahsi geçen cilt rengini ayarlamak çok kolay ama amatörleri aşan bir olay.
K10D ile portre çekimlerinde istenen sonucu almak için naturel mod,adobeRGB ayarları yapılmalı.Ayrıca fine tuning ile de renk tonlamasınıda kişisel zevke göre ayarlamak mümkün.
Bu sitede bu tür ayarları bilmeyen ,K10d yi hakkı ile kullanamayan insanların rasgele çektikleri fotoğraflara bakarak yorumlar yapıldığını görüyorum.
Bu tür yorumlarda bulunanların semi pro bir makinayı kullanacak bilgileri yoksa bu makinayı seçerken dikkatli olmaları gerekiyor.
Ben siteye mankenlerin yer aldığı bir sürü katalog çekimleri yükledim.Neden o çekimlerde bahsedilen renk sapmaları görülmüyor.
Bir arkadaşımızın çektiği kırmızı kiremitli fotoğraflara bakarak d200 ün renkleri bu demek ne kadar yanlışsa ordan burdan rasgele bulunmuş portre fotoğraflarına bakarak K10d nin verdiği cilt rengi bu demekte o kadar yanlış.

Hele bu yanlışın kendisine profesyonel fotoğrafçıyım diyenler tarafından yapılıyor olması hepsinden daha büyük yanlış.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 05:23 - İp: 88.***.**3.152
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Adnan ve ilker

Pentax ın Ten rengi ile ilgili sorunu olabilir...

dp review de yapılan örnek çekimlerde ki...indoor örneklere dikkat ederseniz makina sarılarda hafif bir sapma yapıyor...

ama bu her dijital makinada olan renk sapması gibi...

nikon un kırmızıları abartması mesela en güzel örnek...

her dijital makinada bazı renk sapmaları olabilir...

analog fotografçılık geçmişi olanlar bilirler...kullandığımız negatifler yada pozitiflerde de renk tonları farklılık gösterebiliyordu...

kaldıki bu sapma-pentax adına- anladığım kadarı ile özellikle indoor çekimlerde yanlış WB ayarı yüzünden oluyor....

iyi bir WB ayarı ile...örneğin expo ile (kullandım dehşet faydalı bir filitre) bu sorun ortadan kalkar...

Tarih: 15 Mayıs 2007, 13:18 - İp: 193.***.**0.226
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

ne görüyorsam onu çekiyor :S

AS boş kalan vakitlerinde 16-45 f8 civarında bir kaç resim ekleyebilirmisin taze taze

Tarih: 15 Mayıs 2007, 20:36 - İp: 85.***.**8.64
as
as (Üye)

Erdem evet sorun tamamen beyaz ayarının yapılmamasından kaynaklı.

İlker aşağıda biri bright diğeri naturel modda çekilmiş iki fotoğraf yükledim.

Pentax K10D

Tarih: 15 Mayıs 2007, 22:37 - İp: 88.***.**3.19
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

adnan abi

son fotografta renk sapması var

kelvin değeri nedir..

Tarih: 15 Mayıs 2007, 22:43 - İp: 88.***.**7.75
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı