seyyyah
seyyyah (üye)
İstanbul / Amatör

K10d-400d-d80 Hangisini Seçmeli!!!

herkese merhaba

PENTAX k10D - CANON EOS 400D - NiKON D80
Bu üç makineden hangisini seçmeli birtürlü karar veremedim.

Aslında benim gönlüm PENTAX'tan yana ama malum bir tarafta
CANON ve NiKON dururken seçmek güçleşiyor...

Fiyatlar birbirine yakın, sanki PENTAX birazcık pahalı gibi o kadar.

Tabi fikir yürütmek için kullanmak gerekiyor, ben hiçbirini kullanmadığım
için kullanan arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.

PENTAX body ile birlikte 18-55mm ve 50-200mm objektif verilen seçenekler var.
Objektifleride içeren paketini mi alsam, yoksa sadece body mi alsam...
Siz ne dersiniz?

Hayatınızın her karesinin, fotoğraflarınız kadar güzel olması dileğiyle...

şimdiden teşekkürler...

Tarih: 22 Temmuz 2007, 18:21 - İp: 88.***.**9.219
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

seyyyah selam.
Başlıkta yazıdığın makinaları satın almadan önce eline alıp bir incele.Eline alıp inceleme yapmadan seçimini yapma.Bu üç makinayıda inceleyebilmen için sana özelden mesaj attım.

Tarih: 24 Temmuz 2007, 12:13 - İp: 88.***.**6.120
philip
philip (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D80 kullanıcısıyım. Bu makinayı almamda en önemli faktör, Nikon olmasıydı. Belki aldatıcı bir bölüm ama ne yapabilirim, gönlüm Nikon'dan yanaydı.

Benim için ikinci faktör fotoğraf kalitesi olmuştur, gerçi makinayı alarak çok fazla zaman ayıramadım. Hafta sonu zaman buldukça yanıma alıyorum, 18-70 lens ile fotoğraflar çekiyorum, biraz photoshop'da keskinlik verecek, fotoğraflara canlılık getiriyorum. Photoshop'u kullanarak fotoğraflara üst düzey kalite geldiğini düşünüyorum. Renkler, daha gerçek, daha canlı. Fotoğrafların ham halini hiç kimseye göstermedim, hep Photoshop'dan sonra gösterdim. Fotoğraflara aldığım cümle her zaman, muhteşem ve çok canlı olmuştur.

Pentax'ı bu forumda çok övüyorlar, fotoğraf kalitesi konusunda bilgim yok. Ayrıca metrofotograf'a bu soruyu sorduğumda, K10D nin daha iyi göründüğünü söylemişlerdi. Yani göreceli bir kavramda olabilir. Sonuçta çevrende güvendiğin insanlar seni nasıl yönlendirirse, senin için doğru olan makina o olur. En doğru olan yani aralarındaki en iyi makinayı bilebilmek mümkün değil diye düşünüyorum. Ayrıca fotokritik'de 400D'nin fotoğraflarına baktığımda, çok güzel bulmuştum. Ama 400D nin gövdesini küçük bulmuştum. Elime oturmamıştı. K10D hiç elime almadım, ama en büyük en ağır gövde K10D'dir. Şu bir gerçek, üç makinada iyi umarım alacağınız makina sizi üzmez.

Şimdiden alacağınız makinanız hayırlı olsun.

#philip' tarafından 24.07.2007 15:05:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Temmuz 2007, 14:31 - İp: 85.***.**5.107
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Hepsi iyi güzeldir, dükkana gir, eline al, bir bak hangisi gözünü okşadı onu al, yok aslında birbirinden farkları, birinde + olan diğerinde yok, diğerinde var olan berikisinde yok, ama olan olmayan şeyler fazla detayda şeyler, sen güzel kompozisyon yapacağım, tekniğine uygun çekimler yapacağım, özen göstereceğim dersen kendine, hepsinden de memnun kalırsın,

bence tabii ..

Tarih: 24 Temmuz 2007, 17:33 - İp: 212.***.**1.146
seyyyah
seyyyah (üye)
İstanbul / Amatör

pentax mekinenin pentax ve tamron lensler ile kitleri var...

tamron lenslerin kalitesi hakkında bilgisi olan var mı?

yoksa her iki lens'ide almayıp, sigma lens mi alsam diyorum?

Tarih: 25 Temmuz 2007, 21:52 - İp: 88.***.**9.14
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pentax K10D de kit lens yerine Sigma 17-70mm. yi alabilirsin.Bu lens keskinlik olarak oldukça iyi sonuçlar verdiği gibi 1:2 büyütme oranıyla makro özelliğide bulunan bir lens.
K10D ile kit olarak alabileceğin pentax 50-200mm. lik lenste çok başarılı verdiğin paranın karşılığını alabileceğin bir lens.
Ayrıca biraz pahalı ama sigma 17-70mm. nin yerine Pentax 16-45mm.F/4 objektifinide tavsiye edebilirim.Bu lens Sigmadan daha keskin ve renklerde daha iyi sonuçlar veriyor.Ama makro özelliği bulunmuyor.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 01:02 - İp: 88.***.**3.60
seyyyah
seyyyah (üye)
İstanbul / Amatör

hekese yadımları için çok teşekkür ediyorum...

hoşçakalın...

Tarih: 15 Ağustos 2007, 09:51 - İp: 195.***.**3.178
excalibur
excalibur (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

en iyi makina eline aldıgında içine sinen makinadır.

Tarih: 7 Eylül 2007, 19:05 - İp: 88.***.**4.15
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Aslında ağam tqam benim cümlelelerimi kurmuş..Sevgili seyyah bu kadar seçici olmana gerek yok..İnan bu üçünden hangisini alırsan al makinenden memnun kalacaksındır.Nihayaetinde anladığım kadarıyla profesyoıonel değilsin.Onun için hiç canını sıkma..nette Bu makinelerin fotolarını incele, sonra git sirkeciye -iyi ki istnabulda yaşıyorsun bu açıdan - al onları eline ve nihayetinde bir de cebindeki parana bak ve al gitsin..

Ben 5 aydır k10d kullanıyorum..sigma 17-70 mm tek lensle idare ediyorum..Makinemden o kadar memnunum ki korkuyorum nazar değecek te düşüreceğim onu..Objektifler konusunda sıkıntısı yok..MF lenslerin bir çoğunu bile kullanabiliyorsun..

Ha philipin dediği gibi dslr lerin hemen hemen hepsinde ps kullanmak zorundasın..

Tarih: 8 Eylül 2007, 00:31 - İp: 88.***.**8.48