bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

K100d İle Sigma 17-70

aldım dün Sirkeci'den. Kafamda body + sigma 17-70 + 70-300 almak vardı. Ancak bu objektiflerin Pentax uyumlu olanları yoktu ellerinde. Dükkanda Pentax'ın 18-55 kiti ve Sigma 18-200'le deneme çekimleri yaptık. İnanamadım. Anormal bir keskinlik farkı vardı. Ki üstelik bu objektif sigmanın ne ex serisi ne de APO'su var. Tabii kendisinden daha üstün objektiflerle kıyaslama şansım olmadığı için "harika", "mükemmel" gibi sıfatlar kullanmıyorum ancak ilk izlenim olarak Pentax'ın kit objektifinden çok daha kaliteli olduğunu ve benim gibi birçok amatör için son derece yeterli olduğunu söyleyebilirim. Gelelim fiyatına. body + objektifi 12 ay taksitle 1845 YTL'ye aldım. body + 18-55 + 55-200'ün fiyatı ise 12 ay taksitle 1660 YTL idi. Çift objektifli seti almaktansa 185 YTL daha verip aynı odak aralığını tek bir objektifle üstelik daha kaliteli bir objektifle halletmek daha mantıklı geldi. Fazladan bir objektif taşıma derdinden de kurtulmuş oldum. Bu arada Hayyamdaki bütün dükkanları dolaştım. İkinci el objektif için Pentax'da çok fazla seçenek bulunamıyor gerçekten. Olanlar da 28-80 , 35-70 gibi APSC size için ne geniş açı ne de tele sağlamayan garip aralıklar. Ancak sıfır objektif için çözüm var. Makineyi aldığım yer, 15-20 gün beklemek kaydıyla gerek Pentax gerekse diğer üreticilerin Pentax mountlu hangi objektifini istersem temin edebileceğini söyledi. Bu arada iki sene önce aldığım kompakt Pentax'ımın uzaktan kumandasının K100d'yi de çalıştırması benim için güzel bir sürpriz oldu. Bunlar güzel tarafları. Ancak eve gelip makineyi denemeye başlayınca canımı sıkan bir gelişme oldu. Menülerde dolaşırken LCD ekran kendi kendine kapanıp makine çekim moduna geçiyor. Yarın götürüp değiştirmelerini isteyeceğim. Bakalım ne olacak. Şimdilik bu kadar. Fırsat buldukça çektiğim fotoğraflardan da yüklemeye çalışacağım.

#bitpire' tarafından 10.11.2006 17:31:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2006, 16:02 - İp: 217.***.**8.144
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar fotoğrafları ben çekiyorum makine değil.

Tarih: 4 Aralık 2006, 15:40 - İp: 213.***.**5.242
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

bitbire bir kedim bile yokdan gectim bir pentax
K100D bile yok of of o koydugun kız kulesi fotografı cok güzel satamadıkki şu s2 yi bir kurtulsam şundan alıcamda 17-70 inde hakkını vermişsin tebrikler

Tarih: 4 Aralık 2006, 15:44 - İp: 85.***.**4.39
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar sağolun. Evet 17-70'ten memnunum gerçekten. Yalnız şöyle bir dezavantajı var. Objektif soba borusu (Filtre çapı 72mm) gibi olduğundan geniş açıda yakın mesafeden flaşlı(dahili) çekimlerde köşeler kararıyor. Bu arada dpreview'da K100d review yayınlanmış. Tıkla

#bitpire' tarafından 04.12.2006 15:56:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2006, 15:49 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bitpire,

Genis acida hangi makinanin built in flashi tam kapsama sagliyor ki? Yani bu bir kusur degil.

Flash kullanimi konusunda en eglenceli bulus "wireless" olayi. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yalniz bu wireless isinde Pentax biraz kulfetli kaliyor cunku Pentax K100D'nin built-in flashi "wireless" flashi kumanda edemiyor, dolayisi ile en az 2 adet Pentax flash unitesine sahip olmak gerekiyor. (AF540FGZ veya AF360FGZ)

Flash konusunda Minolta neredeyse 10 sene once nirvanaya ermis. Herhangi bir Minolta 3600HS veya 5600HS unitesi ile "wireless" ozellige kavusmak mumkun. Built-in flash wirelessi kumanda edebildigi icin 1 adet extra flash yeterli oluyor.

bkz:
http://www.friedmanarchives.com/flash.htm

Bugun kimse bahsetmiyor ama Sony A100'un de wireless flash kumanda etme ozelligi var, biliyorum, ben denedim. Ayni isi Canon veya Nikon yapsa sabah aksam reklamini yaparlardi herhalde, zaten pazarlamacilarinin bu basarisi yuzunden bu kadar populer oldular, Minolta kepenk indirdi. Sony, Minolta'nin hatalarindan ders almali.

Tarih: 4 Aralık 2006, 17:10 - İp: 85.***.**8.22
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Arkadaşlar,

Şimdi K10D'nin spec.lerine bakıyordum da, flaşla ilgili kısımda şöyle yazıyor

Flash
Built-in series-control retractable P-TTL pop-up flash
Operation Modes - Auto, Flash-off, Flash-on, Auto + Red-eye reduction,
Flash-on + Red-eye reduction
Guide Number - 15.6 (at ISO 200/m)
Angle of View Coverage - 28mm (equivalent to 35mm)
Flash Exposure Compensation - +1 to -2 (1/2 steps)
Flash Synchronization - With RTF and via hot shoe
Synchronization Speed - 1/180 sec, P-TTL high speed sync and wireless sync with
PENTAX dedicated flash

Yani buna göre, K10D modeli diğer flaşları wireless olarak tetikleyebiliyor mudur? Tam anlayamadım da

Tarih: 4 Aralık 2006, 18:07 - İp: 213.***.**6.250
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"Pentax SLR Digital Camera K100D Operating Manual" (K100D_manual.pdf dosyasini http://www.pentaximaging.com/customer_care/manuals_literature syafasindan Categoriyi "Camera" , alt-kategoriyi "Digital SLR" secerek indirebilirsiniz )

Bolum 5: "Function Reference"
Alt-bolum: "Using the Built-in Flash"
Baslik: "Using an External Flash(Optional)" (sayfa 160 , acroread veya xpdf'te 162. sayfa)
Tablonun en alt satiri ve ilgili 5.dipnot.

Tarih: 4 Aralık 2006, 18:57 - İp: 85.***.**8.22
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Bilgi için teşekkürler antika.

Enterasan, bendeki pdf dosyasında bahsettiğin sayfa 179.'da (pdf'in 181.nci sayfası). Neyse, sonuçta bilgiye ulaştım.

Evet, görünen o ki wireless özelliği yok built-i flaşta
Sony / Minolta bu konuda bir adım öne geçiyor, ayrıca pazarlama konusunda bunu sunmamaları ise enteresan

Tarih: 5 Aralık 2006, 12:13 - İp: 213.***.**6.250
alperdutki
alperdutki (üye)
Çanakkale / Amatör

arkadaşlar pentax ile cektigim fotoları galerime eklemeye başladım...yorumlarınızı beklerim

Tarih: 7 Aralık 2006, 00:21 - İp: 88.***.**1.54
topaloglus
topaloglus (üye)
Ankara / Amatör

merhaba bitpire benimde bazı sorularım olacak neden pentax 16-45i düşündmedin.sence sigma 17-70 daha mı iyi. birde zoom lens olarak ne düşünüyorsun. sigma 17-70 ile birlikte pentax 50-200 nasıl bir kombinasyon.

Tarih: 9 Aralık 2006, 11:36 - İp: 85.***.**5.48
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili bitpire,
Fotografların çok başarılı. Ellerine sağlık. iki sorum olacak
17-70 ile 18-200'ü kıyaslarsan fark nasıl sence?
17-70 pentax bayonetli lensi nereden aldın?
Teşekkürler.tamer

Tarih: 9 Aralık 2006, 15:03 - İp: 193.***.**2.10