absolutepower
absolutepower (üye)
İstanbul / Amatör

İyi Bir Başlangıçmı Olur,hayal Kırıklığı

Uzun zamandır Bas çek tarzı makineler kullanıyordum.Çok sevdiğim bir sanat dalı olan fotorafçılik için sergilerdeki çekimlere bakmaktan öte elimden bir şey gelmiyordu.Yıllar önce bu tim filmli SLR makinlerim oldu.Zenıth-Yashıka-vs...ama başarısız sonuçlar alınca sattım.Şimdi dijital sistemlerin çoğalması iile depreşen egomu bastırmak için alabileceğimin en iyisini almaya karar verdim...Ve nihayet CANON EOS 7 D de karar kıldım.Yanında 18-135 kit lens ile 2 yıl garaniti olarak aldım...Neden derseniz uzun hikaye ama finalde iki makine de kaldım biri eos 7 d diğeri ise nikon d 7000 18-105 kitli....sonuçta danıştığım bir yerde ise sıfır d7000 yerine ikinci el eos 7 d deyince finali bu makine ile yaptım.....

Bu makine ile nemi yapmak istiyorum.Çok şey yapmak istiyorum ama dimağı yeni bir bebek gibiyim her gördüğüm hayret içinde bırakıyor beni....Doğa resimleri istiyorum.Portre çekim istiyorum.Manzara çekimi istiyorum.Gece Çekimi istiyorum vs...FULL HD VİDEO ÇEKMEK istiyorum.

Siz işi bilen arkadaşlara sorum şu olacak......

Alınmış alınmıştrdan öte makine için fikri olanların yorumu...
Kit lens ile neler yapılır.....
Hangi Lenslere ihiyaç olur
Çanta ve TRIPOT almak istiyorum nereden ve ne tavsiye edersiniz.Filtre gerekirmi nasıl bir şey almalıyım.lcd koruyucu Nerden bulurum ve Objektifin öninde siyah yaprak gibi 8ismi nedir bilemiyorum -Ne işe yarar bunuda bilmiyorum....

İlginiz için şimdiden teşekkürler...

Tarih: 3 Mart 2011, 00:38 - İp: 85.***.**7.238
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

makinenizi gule gule kullanin oncelikle...

fotografla hobi olarak ilgileneceksiniz anladigim kadariyla. ben bir Nikon D80 kullanicisiyim (kit lens 18-135) ama SLR makinam Canon AE1 program di. halen canon powershot SX100 SK yi da (kompakttir) zevkle kullaniyorum. diyecegim o ki fotograf makinesi ascibasinin tencere tavasi gibidir. eger iyi asciysa sizin mutfakta da 5 yildizli otelin mutfaginda da dokturur. siz fotografi iyi ogrenin ve bol fotograf cekin bol da izleyin. interneti oldugu kadar dergi, kitap, album gibi basili yayinlari da takip edin. fotograf konusunda kitaplar alin okuyun. okuduklarinizi anladiginiz kadariyla uygulayin. fotografi insan beyni ceker makina degil bunu unutmayin. ancak makinenizi iyi taniyin neler yapabilecegini ve yapamayacagini iyi bilin.

en iyisi bir kursa gidin ve kopozisyon, isik gibi temel ogeleri cok iyi ogrenin.

gelelim sorulariniza...
kit lensle bircok sey yapilir. ama kisitlamalari da vardir. dogada kus fotografi cekecegim derseniz husrana ugrarsiniz. bunun disinda gunluk kullanimda manzara, portre, gece cekimleri(mavi saatte elbette) yapabilirsiniz. yaraticilik size kalmis...
hangi lenslere ihtiyac duyacaginiza zamanla tecrubeyle siz karar verirsiniz. ben senelerdir kit lensle devam ediyorum mesela... evet keskinlik sorunu falan var ama cok da onemsemiyorum. keyfime bakiyorum...
tavsiyem canta ve tripod icin de cok acele etmemenizdir. yine tecrube ve kullanim aliskanligi one cikar bu iki aksesuarda da. kimisi sirt cantasiyla rahat ederken bircok profesyonel omuz cantalarini tercih etmektedir. dagda bayirda fotograf cekecekseniz sirt cantasi daha kullanislidir ama sehirde omuz cantasi ideal olabilir. ayni seyler tripodlar icin de asagi yukari gecerlidir. en iyi tripod tasinabilir olandir. ben fotograf makinesi icin dizayn edilmemis normal bir sirt cantasi kullaniyorum mesela. ne zaman ki param olur o zaman 2 canta alacagim. biri sirt cantasi biri omuz askili. cekim yapacagim sartlara gore degistirebileyim diye.
filtre konusunda herkes uv ve polarize tavsiye eder. kaliteli uv olabilir ama lensin onune takacaginiz her aparat bazi sorunlar yaratabilir bunu unutmayin. polarize icin de acele etmeyin ve once nerelerde kullaniliyor nasil kullaniliyor ogrenin. sonra yine kaliteli bir tane alirsiniz ihtiyaciniz varsa.
o yaprak gibi sey parasoleydir ve islevseldir. isik yonune gore objektife golge yaparak istenmeyen harelenmeyi onler.

bol fotografli gunler dilerim. isik sizinle olsun...

Tarih: 3 Mart 2011, 13:03 - İp: 81.***.**0.90
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

hayırlı olsun 7d güzel seçim

fakat umarım d7000'de full hd çekimi yaparken sürekli olarak AF (otomatik netleme) yaptığını fakat 7D 'de böyle bir özellik olmadığını ve mecburen manuel netleme veya deklanşöre yarım basarak yavaş birşekilde netleme yaptıracağınızı biliyorsunuzdur.

full hd video çekiminde bence artık her kamerada olması gereken bir özellik sürekli AF

Tarih: 3 Mart 2011, 13:46 - İp: 85.***.**0.165
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

önce bir sakin olun.
derin bir nefes alın.

katılmayanlar olacaktır..
ama bence 7D almanız bir hata olmuş.
D7000 alsanız o da bir hata olurdu.
neden?
cunku mesela bir 500d ile 7d arasında HİÇBİR fark goremezsiniz. ebatları dısında.
kimse cıkıpta onun susu var bunun busu var demesin.
aldıgınız sonuclar arasında zerre kadar fark olmayacaktı.
ama fazladan para verdiniz, iştehata olan kısım bu.
aradaki 1000-1500 liraya gonul rahatlıgıyla İSTEDİGİNİZ lensi alabilirdiniz.
şimdi hem makineye para verdiniz hemde lens için bir dunya para harcayacaksınız.

18-135 bir fotografcının ihtiyacı olan aralıgı sunuyor.
enaz 5-6 ay boyunca bunun dısında bir lens kullanmamanızı tavsiye ediyorum.
makinenizi ve lensinizi tanıyın, once fotograf cekmeyi ogrenin.
hevesli olmanız anlasılabilir ancak herseyi cekmek istiyorum diye gidip milyarlar yatırmayın ona buna.
boyle bir durumda dslr-like almanız daha yerinde olurdu.

makro cekmek istiyorsanız, ve aynı zamanda uzakları cekeyim falan diyorsanız sigma 70-300 apo macro alın.
en ucuz boyle halledersiniz.
baska bir lense ihtiyacınız yok.

sakın gidip lenslere milyarlar yatırmayın.
birincisi hem ne cekeceginizi bilmiyorsunuz.
hem neyi nasıl cekeceginizi bilmiyorsunuz.
en uygunu bir kursa gitmek. forumu takip ederek teknik bilginizi biraz dahi olsa geliştirmek..
hangi lense ihtiyacınız oldugunu,hangi lensi alırsanız ne gibi bir eksigi kapatacagını ogrenmeden lens arastırmayın

Tarih: 3 Mart 2011, 20:53 - İp: 88.***.**8.140
absolutepower
absolutepower (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle çok teşekkür ediyorum samimi yaklaşımlarınızdan dolayı...

Kesinlikle bir kurs ihtiyacı var.Bende 5 haftalık bir kursa kayıt oldum...Ayrıca Makinayı da kullanmasını bilmediğim için bunun içinde 2 haftalık 4 ssatlik bir eğitim var.Buna da katılacağım.Sanırım bundan sonra size daha çok sorularım olacak

Eos 7 d İçin çok şey söylendi.Hem iyi hem kötü.Ama tabiki göreceli yorumlar oldu hepside.....En ilginç durum ise Nikon yurt dışında çok düşük fiyatta Canon ise Amerikada ki fiyatıda Türkiyedeki fiyatıda aynı.....Hayyamda girdiğim her dükkan bana CANON dedi...Fazlada miğdemi bulandırmak istemedim.Bildiğim için almadım.Ama umarım yanılmam...ama d 500 le kıyaslarken FULL HD video çekimi yok biraz da bu cezbetti.....Ayrıca bu makinenin video performansı sanki bana daha iyi gibi geldi .ama sizler tabiki daha tecrübelisiniz......Şu anda ben verdiğim para oranında savunma durumuna geçerim gibi görünüyor

yorum ve fikirlerinizi bekliyorum sevgiler

Tarih: 4 Mart 2011, 02:18 - İp: 88.***.**5.43
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nikon içeridede dısarıdada canondan pahalıdır.
üstünde nikon yazıyor ya

7d kesinlikle kotu bir makine degil. kotu yorum yapanlar ne konuda kotu oldugunu anlatırsa sevinirdim acıkcası.. sacmalık.
benim cıkıs noktam, daha fazlasını almayacagınız halde bir makineye 2 katı para vermenizin hata oluşu.
almışsınız artık hayırlı olsun.

kurs surecinde size sunu alın bunu alın seklinde bir telkin olursa eger, ALMAYIN
bunu tekrarlıyorum enaz 5-6 ay baska bir lens almayı dusunmeyın.
bu sure sizin makineniz ve fotograf teknigi hakkında geniş bilgi edinebileceginiz varsayımıyla verilmiş farazi bir sure.
daha uzunda surebilir ama daha kısa surecegini sanmıyorum.

18-135 kus fotografcılıgı yapmayan bir fotografcı için cok ideal bir aralık.
ozellikle sokak fotografcılıgı için..

video konusu kesinlikle secim için kıstas olamaz olmamalı. bu makinelerle cekilecek videolar hamal işi diye tanımlanabilir.

Tarih: 4 Mart 2011, 02:46 - İp: 88.***.**8.140
absolutepower
absolutepower (üye)
İstanbul / Amatör

Ben Amerikadan d7000+18-105 kit+tamizlikseti+tripot+67 mm filtre+Çanta
ile 1490 USD ye alıyordum.Sadece makine+lens burada 1700 usd gibiydi.
Ancak eos 7d orada 1950-2150 usd arasında yine kit lens ve aksesuarlar ile birlikteydi.
Burada Hayyam da da yaklaşık bu fiyatta idi 1 sene satıcı garantili 3200+3500 arası.ende 3500 tl 20 yıl garantili bulunca düşünmedim artık aldım.

Aklımda kalan en net bilgi şu idi

Nikon çok canlı renk canon net resim verir...

Tarih: 4 Mart 2011, 08:56 - İp: 212.***.**8.35
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d7000 ile 7d aynı seviye makineler degil. bu nedenle fiyat karsılastırması yapmak yanlıs olur.

d7000-60d ile karsılastırılabilir
7d nin nikon muadili d300s tir.

Tarih: 4 Mart 2011, 09:55 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Gaijin soylemis soylenecekleri .Ben sadece bir konuda mantik hesabini sizlere acmak istiyorum.
Simdi birisi yeni makina aliyor ve kendisinide baslangic seviyelerinde hissediyorsa,pisme surecinin diyelim 1 yil alacagini hesaplarsak eldeki usta kullanicilar icin dusunulmus ve ekstra tuslar ve ozelliklere sahip govde kafadan 1 yil gereksiz yere eskimis ve tam kapasite kullanilmadigi icin hakkini verememis olmuyormu?
Pismek icin ucuzundan alinan bir makina hem keseye hemde ilerisi icin daha iyi makinalara sizi goturur.Bu makinalarda size eksik gelenleri kesfettikce olgunlasiyor ve kapasitesi yuksek makinayi hakediyorsunuz demektir.Bendede var bi kuzen (akraba degil)dedi anliyorum cok iyi makina alalim Japonyadan.Aldik full-frame makina burdan ve sonra ne sorsun.P modu napar diye soruyor bana gecende ki actim agzimi yumdum gozumu...

Tarih: 4 Mart 2011, 13:42 - İp: 221.***.**1.155
absolutepower
absolutepower (üye)
İstanbul / Amatör

Ben bağlama eğitimi almıştım bir dönem.Hocam bana kötü enstruman ile bir şey öğrenemezsin derdi
Tabi ap ayrı bir dal ama evimde bir kaç tanem SLR olmasada çok kaliteli makineler var.O halde benim hiç böyle bir makine almamam lazım....Sizde haklısınız ama bana bu dal da heveside böyle bir makine verdi...Mnatık olarak size katılıyorum....Ama hem istek hem ego tatmini hemde iyi ve uzun vadeli kullanım nedeni ile ben bu makineyi düşündüm ve aldım.....

Tarih: 4 Mart 2011, 18:58 - İp: 88.***.**8.142
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

istek ve ego tatmini konusunda haklısınız ancak uzun sure kullanım, yada fotograf cekimi gibi nedenlerle aldıysanız yıne yanlısa dusmussunuz.

bakın ornek cok basit.
bundan 7-8 sene onceki hatta okadar uzaga gitmeyelim 4-5 sene onceki en kral dslrden cogu bakımdan daha iyi 500d dedigimiz alet.
ozaman ortada bir sorun var.
fotografı makine cekmez.
fotografı fotografcı ceker.
yine idia ediyorumki 500d ile cektiginiz fotograflar ile 7d ile cekilen fotograflar arasında fark olmayacaktır.

baglama ornegi pek uygun degil anlayacagınız.
ehliyet almak için kursa baslayan biri nasıl bir F1 aracıyla baslamıyorsa, hatta 20 yıldır ehliyeti olan biri bile bir F1 aracı kullanmak için egitime ve bilgilerini guncellemeye ihtiyac duyuyorsa dslr işide oyle denilebilir.

ehliyeti olan biri bir F1 aracını 50km hızla pistte surebilir belki ama tam performans almak için ehliyetten fazlası gerek.
bir binek otomobille yarıs otomobili arasındaki fark budur.
bir giriş seviyesi makine ile ileri seviye makine arasındaki farkta buna benzer.

Tarih: 4 Mart 2011, 20:03 - İp: 217.***.**5.95