panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İşte Karşınızda Sony A300

SONY'nin yeni A300 modelini artı ve eksileriyle inceliyoruz

Dpreview testleri misali, çok teknik bir test beklemeyin.
Bir kullanıcı gözüyle tarafsız fikirlerimi paylaşacağım sizlerle..

A350 modeli ile aynı anda piyasaya sürülen bu modelin, a350 den farkı, 10.2 mp olması..

Çok şık bir tasarıma sahip.. Ayrıca 2 adet sensöre sahip oluşuyla bu konuda bir ilk.. Çift sensörü olması, "LCD üzerinden dünyanın en hızlı netleyen makinesi" yapıyor onu.. Bir sensör live view için işlev yaparken, diğeri de vizör çekimlerinde görev yapıyor.

GELELİM A300 hakkındaki düşüncelerime.. ESKİ MAKİNEM SONY A100'den farkları şöyle:

1-Daha hızlı odaklıyor. Özellikle zayıf ışıkta A100 bazen netleyemiyordu.
A300 ise zayıf ışıkta bile çok zaman odaklama yapabiliyor.

2-A100 den çok daha iyi iso performansına sahip..
iso1600 değerinde bile, iyi kalitede fotoğraf veriyor.
Noise oranı A100 e göre çok çok daha temiz..

3-Görüntü işleme kalitesinin çok iyi olduğunu altını çizerek söyleyebilirim. Sony firması bu konuda çok aşama kaydetmiş ve bionz işlemcinin işleme kalitesini geliştirmiş.

4-LCd ekran.. A100'ün LCD ekranı çok iyi değildi.
A300 de ise LCD EKRAN MUHTEŞEM GÜZEL ve PARLAK.. Farkı o kadar bariz hissettim ki.. Ayrıca ekranda fotoğraflar çok keskin görünüyor.
Çok keyifli gerçekten ekran.. tabii menüden girip extra parlatmanızı öneririm. LCD ekrana tam puan..

5-Dünyanın en hızlı LCD'den çekim yapan makinesi A300..
Ve açılabilir ekranıyla LCD den çekim yapmak bazı durumlarda büyük avantaj..
Konser, macro vs vs..

6-Sevmediğim tek yanı şu oldu: Flaş ışığını dışardan kısıp çoğaltabileceğimiz bir fonksiyon iyi olurdu.
Bunu yapmak için, menüye girmemiz gerekiyor, biraz zaman kaybı..

7- A300 gördüğüm kadarıyla, üzerine takılan lense sınıf atlatıyor. Eskiden kullandığım 18-70 kit lens ile şimdi daha güzel sonuçlar alıyorum.

8- Vizörü A100 kadar büyük değil. A100'e oranla sadece %10 kadar daha küçük.. tabii asla çok küçük değil, yeterli gelecektir size bence..

9- Web üzerinden görmekle body hissedilmiyor. Fikrimce çok yakışıklı, keyifli bir bodysi var. Oynar LCD ekran korktuğum gibi değil kesinlikle.. Çok estetik duruyor şahsi zevkimce.. Ve sağlam görünüyor.

10- Benim için çok önemli bir detay, BOKEH KALİTESİ..
A300'de bokeh kalitesi çok temiz ve güzel.. Özellikle yüksek isoda bazı makineler bokeh üzerinde noise verir çok.. Ama A300'ün bokehi yüksek isoda bile minimum temiz..

11- Ben DSLR makine arayan her arkadaşıma gönül rahatlığıyla öneriyorum bu makineyi.. Kendim, başka markalar da alabilirdim ama..
İyi ki a300 almışım.

LCD ekranı ve üzerinde vizör büyüteciyle A300:

*A300 ile çektiği fotoğrafları ekleyen arkadaşlardan seçici davranmalarını önemle rica ediyorum.

*hatalı pozlanmış veya görselliği düşük fotoğraflar eklemeyiniz lütfen..

*fotoğraflarınıza kontrast vb tonlamalar yapabilirsiniz. çünkü ilk sayfalarda yeterince
doğal fotoğraf ekledik artık..

*Fotoğraflarınızı en fazla 1024 PİKSEL veya daha düşük boyuta düşürüp te ekleyiniz.
900 PİKSEL de makuldur.Daha büyük eklenince sayfa zorlanıyor ve geç açılıyor.

*Vereceğimiz her cevap başına en fazla 3 fotoğraf eklersek, topiğimizin sayfası daha kolay çalışacaktır.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip ve teşvik etmeyelim asla..
Türkiye garantili ürünler, prensibimiz olmalıdır arkadaşlar..
Artık zaten garantili ürün ile spot ürün arasında çok fiyat farkı kalmamıştır.

#panctom' tarafından 07.05.2009 00:38:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 00:26 - İp: 88.***.**8.128
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Mavi izci satarken kar amacı gütmedim. çünkü zamanım yoktu. 420 $ içinde birde Tiffen uv filtre vardı. Velhasıl aldığım fiyata verdim. Ne kar ne zarar. Ama kimseyi inandıramadım Neyse birdahakine senden pazarlama konusunda taktik alırım

Tarih: 7 Haziran 2008, 20:28 - İp: 78.***.**7.155
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

gerçekten bu 17-50 çok mu iyi yoksa herkes biraz abartıyor mu?benimde planlarımın içinde yer alıyor..

Tarih: 7 Haziran 2008, 20:35 - İp: 81.***.**5.79
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Fiyatına göre çok iyi bir lens ama mesela 16-80 zeiss ile karşılaştırılamaz bile. 17-50 F2.8 sabit diafram olsa bile 16-80 farklı bir klasmanda.

#elturco' tarafından 07.06.2008 20:41:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2008, 20:40 - İp: 78.***.**7.155
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Konunun geneli ile pek bağlantısı yok ama şunu merak ettim CZ 16-80mm mi yoksa Nikon 16-85mm VR mi?

Tarih: 8 Haziran 2008, 00:50 - İp: 195.***.**4.117
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ben de gecelerdir o 2 lensi araştırdım!
yani 16-80 zeiss ve 16-85 nikkor..

Bu 16-85 vr uğruna az kaldı nikon forması giyiyordum.
hatta sipariş etmiştim ama aksilik çıktı gelmedi.

İyi ki de gelmemiş! Allah mı yardım etti bilmiyorum ama..
Şu an memnunum almadığıma..
Yoo yoo.. bu lens süper,çok iyi..

Ama, ZEİSS 16-80 bir yana, dünya bir yana..
Dedim ya;
gecelerdir bu 2 lensi araştrdım, inceledim.

Keskinlik açışından her 2 lens te çok keskin.. Çok net detyalar veriyorlar.. Hemen hemen yakınlar birbirlerine..

Ama..

KONTRAST.. RENK.. DOKU.. İşte bunlar da zeiss 16-80 DAHA İYİ..

Ayrıca ZEİSS'in bir üstünlüğü daha.. Full zoomlayınca zeiss, F:4.5 değerinde sabit kalabiliyor. Bu büyük avantaj!

Ama nikkor 16-85 i full zoomlayınca, F:5.6 ya çıkıyor. Bu da ona taa baştan kaybettiren bir unsur!

Nikon kullanan herkes 16-85 VR almalı.. Sonuçta çok çok iyi..

Ve sony kullanan herkeste mutlaka ZEİSS 16-80 almalı.. O ise daha iyi..

#panctom' tarafından 08.06.2008 03:31:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Haziran 2008, 01:46 - İp: 88.***.**8.128
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

benim de okuduğum ve izlediğim kadarıyla,
sony titreşimli bir gövde artı cz 16-80 ve tamron 70-200 f 2.8 , benim için çok ideal bir set gibi duruyor... tabi zaman ister, çok pahalı... 1000 ytl sony gövde, 750 ytl sanırım cz 16-80 , tamron da 1000 ytl ... toplam 2750 ytl.. 2 sene içerisinde toparlarım bu seti... taksit taksit...

canon alsam , 1750 ytl gövde, tamron 17-50 750 ytl , tamron 70-200 f2,8 1000 ytl , toplam 3500 ytl eder ve titreşim önleme sistemi olmaz, üstelik tele lensi maddi külfetten dolayı çok geç bir vakit almak zorunda kalırım, bu da beni kahreder...sadece 1600 asa da net fotoğraflar için bu kadar zahmete girilmez diye bir düşünce iyice oluştu bende, 20 gün kaldı seçimime ve mustafa abimin almasını bekliyorum bu makineyi, cz 16-80 i, bana büyük bir rehber olcak...

tas7035, portre fotoğrafları bana da yollar mısın, benim için özellikle portreler önemli, ten renginin doğallığı, renklerin keskinliği ve 100-400 iso arası netlik ... genelde bu değerlerde portre çekiliyor çünkü... mail adresim [email protected]

Tarih: 8 Haziran 2008, 02:09 - İp: 78.***.**6.28
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

panctom

Ne yazıkki sony 16-80cz ve nikkor 16-85 vr konusunda yazdıklarının tamamına katılmam mümkün değil. Sanırım araştırırken bazı değerleri yanlış okumuşsun. sony 16-80cz sadece keskinlik değerinde birazcık daha iyi. Ancak Vignetting ve özellikle 16 mm deki distorsiyon değerleri ne yazıkki nikkorun altında kalıyor. Ayrıca Chromatic Aberrations denen renk sapmasında da tüm odak uzaklıklarında nikkor 16-85 vr dan aşağı bir performans çiziyor. Kontrast renk ve doku konusundaki yorumunada bu nedenle katılmıyorum. Bokeh etkiside aynı şekilde tartışmaya açık. Sonuç olarak söylediğinin aksine nikkor 16-85 vr optik olarak daha iyi bir lens. Atta linkini verdiğim testin sonunda sony 16-80cz 3 nikkor 16-85 vr ise 4 yıldız almış ki bu testte 4 yıldız almak her babayiğidin harcı değildir. Nikon forması giymediğine pişman olabilirsin.

Eğer değerleri ben yanlış yorumladıysam tüm söylediklerimi tekzip etmeye hazırım

Saygılar...

Kaynak:

http://www.photozone.de/Reviews/46-nikon--nikkor-aps-c/377-nikkor_1685_3556vr?start=1

http://www.photozone.de/Reviews/47-sony-alpha-aps-c/141-zeiss-za-16-80mm-f35-45-dt--sony-alpha--review--test-report?start=1

Tarih: 8 Haziran 2008, 02:35 - İp: 78.***.**7.155
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Panctom ve Elturco açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Lakin Panctom'un dediği gibi bu iki lensi ayrı bir başlık altında kullanıcı yorumlarıyla beraber inceleme imkanımız olsa çok daha yararlı olacaktır.

Yeri gelmişken Sony A300'ü bizlere tanıtmayı ve sorularımızı kafamızdan gidermeyi amaçlayan Panctom'a ve tas7035'e tekrar teşekkür ederim.

Tarih: 8 Haziran 2008, 02:52 - İp: 195.***.**4.117
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

elturco;

daha az önce MSN de bir arkadaşımla bu 2 lensi ve photozone sitesini konuşuyorduk.
aynen senin yazdıklarını ben söyledim ona MSN de..

"photozone, nikkor 16-85 i fena beğenmiş. zeiss'a ise biraz cimri davranmış" dedim.

O da bana dedi ki;

"photozone 1-2 defa güveni sarstı. canon'un 100-400 lensine ilk etapta düşük not verdi. daha sonra birden değerleri değiştirmişler. bir baktık ki, 100-400 ün puan ve verileri yükselmiş. Hatta ve hatta canon 400mm prime lensinin bile üstüne çıkmış"

Sanırım iyi okudun elturco.. Düşün! Önce düşük not veriyorlar, bir süre sonra öyle yükseltiyorlar ki, 400mm prime lensi bile üstüne çıkıyor notu..

Yani 400mm prime lens ile bir olabilir mi sence o lens??

ben de o siteyi çok kaale alıyordum.
ama zeiss 16-80'e verdikleri notu ve bu olayı da öğrenince benim şahsen güvenim sarsıldı oraya..

Bu yuzden photozone benim açımdan şaibelidir

Tarih: 8 Haziran 2008, 03:39 - İp: 88.***.**8.128
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Bu arada photozone sitesinde, Carl Zeiss 135 mm lense Optical Quality kategorisinde 4,5 yıldız; Nikon Nikkor AF-S 14-24mm f/2.8 G ED N lense ise 5 yıldız vermişler.
Kimse kusura bakmasın ama diyecek tek şey var:
"Hadi Len"

Tarih: 8 Haziran 2008, 09:18 - İp: 88.***.**2.3