panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İşte Karşınızda Sony A300

SONY'nin yeni A300 modelini artı ve eksileriyle inceliyoruz

Dpreview testleri misali, çok teknik bir test beklemeyin.
Bir kullanıcı gözüyle tarafsız fikirlerimi paylaşacağım sizlerle..

A350 modeli ile aynı anda piyasaya sürülen bu modelin, a350 den farkı, 10.2 mp olması..

Çok şık bir tasarıma sahip.. Ayrıca 2 adet sensöre sahip oluşuyla bu konuda bir ilk.. Çift sensörü olması, "LCD üzerinden dünyanın en hızlı netleyen makinesi" yapıyor onu.. Bir sensör live view için işlev yaparken, diğeri de vizör çekimlerinde görev yapıyor.

GELELİM A300 hakkındaki düşüncelerime.. ESKİ MAKİNEM SONY A100'den farkları şöyle:

1-Daha hızlı odaklıyor. Özellikle zayıf ışıkta A100 bazen netleyemiyordu.
A300 ise zayıf ışıkta bile çok zaman odaklama yapabiliyor.

2-A100 den çok daha iyi iso performansına sahip..
iso1600 değerinde bile, iyi kalitede fotoğraf veriyor.
Noise oranı A100 e göre çok çok daha temiz..

3-Görüntü işleme kalitesinin çok iyi olduğunu altını çizerek söyleyebilirim. Sony firması bu konuda çok aşama kaydetmiş ve bionz işlemcinin işleme kalitesini geliştirmiş.

4-LCd ekran.. A100'ün LCD ekranı çok iyi değildi.
A300 de ise LCD EKRAN MUHTEŞEM GÜZEL ve PARLAK.. Farkı o kadar bariz hissettim ki.. Ayrıca ekranda fotoğraflar çok keskin görünüyor.
Çok keyifli gerçekten ekran.. tabii menüden girip extra parlatmanızı öneririm. LCD ekrana tam puan..

5-Dünyanın en hızlı LCD'den çekim yapan makinesi A300..
Ve açılabilir ekranıyla LCD den çekim yapmak bazı durumlarda büyük avantaj..
Konser, macro vs vs..

6-Sevmediğim tek yanı şu oldu: Flaş ışığını dışardan kısıp çoğaltabileceğimiz bir fonksiyon iyi olurdu.
Bunu yapmak için, menüye girmemiz gerekiyor, biraz zaman kaybı..

7- A300 gördüğüm kadarıyla, üzerine takılan lense sınıf atlatıyor. Eskiden kullandığım 18-70 kit lens ile şimdi daha güzel sonuçlar alıyorum.

8- Vizörü A100 kadar büyük değil. A100'e oranla sadece %10 kadar daha küçük.. tabii asla çok küçük değil, yeterli gelecektir size bence..

9- Web üzerinden görmekle body hissedilmiyor. Fikrimce çok yakışıklı, keyifli bir bodysi var. Oynar LCD ekran korktuğum gibi değil kesinlikle.. Çok estetik duruyor şahsi zevkimce.. Ve sağlam görünüyor.

10- Benim için çok önemli bir detay, BOKEH KALİTESİ..
A300'de bokeh kalitesi çok temiz ve güzel.. Özellikle yüksek isoda bazı makineler bokeh üzerinde noise verir çok.. Ama A300'ün bokehi yüksek isoda bile minimum temiz..

11- Ben DSLR makine arayan her arkadaşıma gönül rahatlığıyla öneriyorum bu makineyi.. Kendim, başka markalar da alabilirdim ama..
İyi ki a300 almışım.

LCD ekranı ve üzerinde vizör büyüteciyle A300:

*A300 ile çektiği fotoğrafları ekleyen arkadaşlardan seçici davranmalarını önemle rica ediyorum.

*hatalı pozlanmış veya görselliği düşük fotoğraflar eklemeyiniz lütfen..

*fotoğraflarınıza kontrast vb tonlamalar yapabilirsiniz. çünkü ilk sayfalarda yeterince
doğal fotoğraf ekledik artık..

*Fotoğraflarınızı en fazla 1024 PİKSEL veya daha düşük boyuta düşürüp te ekleyiniz.
900 PİKSEL de makuldur.Daha büyük eklenince sayfa zorlanıyor ve geç açılıyor.

*Vereceğimiz her cevap başına en fazla 3 fotoğraf eklersek, topiğimizin sayfası daha kolay çalışacaktır.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip ve teşvik etmeyelim asla..
Türkiye garantili ürünler, prensibimiz olmalıdır arkadaşlar..
Artık zaten garantili ürün ile spot ürün arasında çok fiyat farkı kalmamıştır.

#panctom' tarafından 07.05.2009 00:38:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 00:26 - İp: 88.***.**8.128
tas7035
tas7035 (üye)
İstanbul / Amatör

Haftasonu çekimleri yapıp yollayacağım, en geç pazar günü. Bu arada lens ile ilgili nereden alabileceğim ve uygun fiyata bulabileceğim konusunda hala yardım bekliyorum İstanbul'dan. İstediğim lensler tamron 17-50 ve 18-250.

Tarih: 6 Haziran 2008, 09:43 - İp: 217.***.**5.132
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ama en merak ettiğim, yüksek isolu ve alan derinlikli fotoğraflarda, flu olan bölümde (bokeh üzerinde) A300'ün ne kadar başarılı olacağı..

Bokeh kalitesinin makineyle hiç ama hiç ilgisi olmaz pactom . Bu tamamen kullanılan lensle ilgili bir şey .

Yalnızca sensör ebadının bokehle ilgisi var ,ama kalitesiyle değil .

Tarih: 6 Haziran 2008, 11:59 - İp: 81.***.**7.49
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

BUFFALO abi, sony a300 ün dediğin gibi abi 100-400 asa performansnı iyice değerlendirmek gerekiyor, çünkü düşündüm de asa1600 için fazladan bir sürü para verip yüksek model almaya gerek yok , hele benim gibi sadece, amatör ve hobi olarak yapan biri için...
ne var ki 100-400 arası iso performansı da canon 450d gibi olmalı, yoksa titreşim önleme sisteminin hiçbir artısı olmaz...
dro dediğini sanırım renk skalası ya da kontrastlı ışıklarda tonlar arası geçişlerin kalitesi... bu gerçekten çok önemli, bunun da canon la ya da diğer markalarla karşılaştırılması lazım... görüntü kalitesi diğer makinelerden düşük bir alete sadece sss var diye de para verilmez çünkü... ama asa 1600 ü iyi olmasın , önemli değil, zaten yüksek baskı almıyoruz nihayetinde...

Tarih: 6 Haziran 2008, 12:48 - İp: 78.***.**6.110
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Buffalo,

Temelde ve bugünkü pratik itibarı ile haklısın : Bokehi belirleyen lenstir, makina değil.

Fakat teorik olarak bazı yavaş çekimlerde makina bokehe etki edebilir. Bunun için makinanın firmwarenin biraz dağiştirilmesi gerekiyor, bundan başka fiziksel hiçbir değişikiğe ihtiyaç yok.

Olay şöyle :

1/30 falan gibi düşük bir çekim hızında, perde tam açık konuma gelir gelmez diafram maximum kısılır (dıffraction olmayacak kadar) sonra geri açılır, en sonunda perde kapanır.

Bence böylece süper bir bokehe ulaşmak mümkün.

Tarih: 6 Haziran 2008, 13:04 - İp: 85.***.**7.167
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Yok buffalo, o şekilde değil..

tabii ki öncelikle lensle alakalı..
Benim merak etiğim konuyu anlamamışsın sanırım. Ben yüksek isoda bokeh üzerinde ne kadar noise verecek onu merak ediyorum.
A700 de iso 400-600 civarı değerlerde, bokeh üzerinde farklı karakterde renk noise'ları oluşuyor. Ama ön planda noise olmuyor.

a300'de, aynı pozlamada, bokeh üzerinde ne kadar noise verecek, durum nasıl olacak onu merak ediyorum şimdi..

Tarih: 6 Haziran 2008, 15:51 - İp: 88.***.**8.128
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Antika;
Minolta lensler hakkındaki detaylı ve bilgilendirici açıklamalarından dolayı teşekkürler.

Makina nın bokehe olabilecek etkisi konusunda yazdıkların çok ilginç geldi bana, ilk defa okuyorum böyle birşey.

Tarih: 6 Haziran 2008, 20:01 - İp: 85.***.**7.205
tas7035
tas7035 (üye)
İstanbul / Amatör

Herkese selamlar tekrar,

Ayaküstü bahçede birşeyler çekip yolladım makro olarak panctoma, yorumlarını bekliyorum. Asıl fotoları yarın çekeceğim,özel isteği olan varsa yazsın lütfen, hangi ayarda istediğinizi de yazarsanız iyi olur,çünkü hiçbirşeyden anlamaıyorum henüz.

Bugün hayyama gittim. Malesef sony ile ilgili yok denecek kadar az seçenek var. Her yere sordum ancak uygun fiyatlı 18-250 sony veya tamron ve de 17-50 tamron bulamadım. 18-250 sony doğubankta spotu 800dolar, çok pahalı garantilisi de o fiyat zaten arasfotoda, ancak bedava verse oradan asla birşey de almam birşey de sormam bir daha,adamlar lütfen mal satıyorlar,5 karış surat, sony yok mu diyorum var ama pahalı diyor, sen bir söyle de pahalısına ben karar veriyorum diyorum, bön bön bakıyor suratıma. Her neyse 18-250 tamron lens en ucuz yalçınlarda, 880'e geliyor. Başka nerede nasıl bulurum yok mu bir bilgisi olan, herkes demiş bu lensler 450 dolar diye ama ne satan var ne de spotu olan?

#tas7035' tarafından 07.06.2008 18:54:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2008, 18:49 - İp: 88.***.**2.43
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Tamron 17-50 arayanları görünce gülesim geliyor. 1 ay öncesinde elimdekini (sadece 3 dış çekime gitmiştim) satana kadar göbeğim çatladı. Sonunda 420 $ a sattım. Alan şimdi keyfini çıkarıyordur

Tarih: 7 Haziran 2008, 19:51 - İp: 78.***.**7.155
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

El turco bende olsa o lens daha güzel bir fiyata satardım.Tek gereğin olan şey pazarlamanın kalitesi.Reklama ve zaman ihtiyacın var.Lenslerin alıcısı nadiren ilk haftada çıkar.

Tarih: 7 Haziran 2008, 20:00 - İp: 144.***.**0.232
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

sevgili tas7035..

lens konusunda sana şunu diyeyim:

ne yap, ne et, allem et, kallem et, git zeiss 16-80 al..

Ben bu lensi alacağım. ve birkaç gün içinde bu lensle ilgili bir başlık açacağım burada..

o lens, bu sınıfta dünyanın en iyisi.. daha iyisi yok!

.................

Makro dışında, senden bir de portreler rica edeceğim. yani insan..

Bunu full zoomda, 70 mm değerinde çekmelisin.
ve iso olarak 100-200-400 ve 800 rica ediyorum.

Makinenin üzerinden portre modunu seçerek te yapabilirsin.
ama flaş kullanma asla..

ben az sonra işe gideceğim. dönünce makrıoları değerlendirip, buraya eklerim.

selam ve sevgiyle, kolay gelsin

Tarih: 7 Haziran 2008, 20:05 - İp: 88.***.**8.128