panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İşte Karşınızda Sony A300

SONY'nin yeni A300 modelini artı ve eksileriyle inceliyoruz

Dpreview testleri misali, çok teknik bir test beklemeyin.
Bir kullanıcı gözüyle tarafsız fikirlerimi paylaşacağım sizlerle..

A350 modeli ile aynı anda piyasaya sürülen bu modelin, a350 den farkı, 10.2 mp olması..

Çok şık bir tasarıma sahip.. Ayrıca 2 adet sensöre sahip oluşuyla bu konuda bir ilk.. Çift sensörü olması, "LCD üzerinden dünyanın en hızlı netleyen makinesi" yapıyor onu.. Bir sensör live view için işlev yaparken, diğeri de vizör çekimlerinde görev yapıyor.

GELELİM A300 hakkındaki düşüncelerime.. ESKİ MAKİNEM SONY A100'den farkları şöyle:

1-Daha hızlı odaklıyor. Özellikle zayıf ışıkta A100 bazen netleyemiyordu.
A300 ise zayıf ışıkta bile çok zaman odaklama yapabiliyor.

2-A100 den çok daha iyi iso performansına sahip..
iso1600 değerinde bile, iyi kalitede fotoğraf veriyor.
Noise oranı A100 e göre çok çok daha temiz..

3-Görüntü işleme kalitesinin çok iyi olduğunu altını çizerek söyleyebilirim. Sony firması bu konuda çok aşama kaydetmiş ve bionz işlemcinin işleme kalitesini geliştirmiş.

4-LCd ekran.. A100'ün LCD ekranı çok iyi değildi.
A300 de ise LCD EKRAN MUHTEŞEM GÜZEL ve PARLAK.. Farkı o kadar bariz hissettim ki.. Ayrıca ekranda fotoğraflar çok keskin görünüyor.
Çok keyifli gerçekten ekran.. tabii menüden girip extra parlatmanızı öneririm. LCD ekrana tam puan..

5-Dünyanın en hızlı LCD'den çekim yapan makinesi A300..
Ve açılabilir ekranıyla LCD den çekim yapmak bazı durumlarda büyük avantaj..
Konser, macro vs vs..

6-Sevmediğim tek yanı şu oldu: Flaş ışığını dışardan kısıp çoğaltabileceğimiz bir fonksiyon iyi olurdu.
Bunu yapmak için, menüye girmemiz gerekiyor, biraz zaman kaybı..

7- A300 gördüğüm kadarıyla, üzerine takılan lense sınıf atlatıyor. Eskiden kullandığım 18-70 kit lens ile şimdi daha güzel sonuçlar alıyorum.

8- Vizörü A100 kadar büyük değil. A100'e oranla sadece %10 kadar daha küçük.. tabii asla çok küçük değil, yeterli gelecektir size bence..

9- Web üzerinden görmekle body hissedilmiyor. Fikrimce çok yakışıklı, keyifli bir bodysi var. Oynar LCD ekran korktuğum gibi değil kesinlikle.. Çok estetik duruyor şahsi zevkimce.. Ve sağlam görünüyor.

10- Benim için çok önemli bir detay, BOKEH KALİTESİ..
A300'de bokeh kalitesi çok temiz ve güzel.. Özellikle yüksek isoda bazı makineler bokeh üzerinde noise verir çok.. Ama A300'ün bokehi yüksek isoda bile minimum temiz..

11- Ben DSLR makine arayan her arkadaşıma gönül rahatlığıyla öneriyorum bu makineyi.. Kendim, başka markalar da alabilirdim ama..
İyi ki a300 almışım.

LCD ekranı ve üzerinde vizör büyüteciyle A300:

*A300 ile çektiği fotoğrafları ekleyen arkadaşlardan seçici davranmalarını önemle rica ediyorum.

*hatalı pozlanmış veya görselliği düşük fotoğraflar eklemeyiniz lütfen..

*fotoğraflarınıza kontrast vb tonlamalar yapabilirsiniz. çünkü ilk sayfalarda yeterince
doğal fotoğraf ekledik artık..

*Fotoğraflarınızı en fazla 1024 PİKSEL veya daha düşük boyuta düşürüp te ekleyiniz.
900 PİKSEL de makuldur.Daha büyük eklenince sayfa zorlanıyor ve geç açılıyor.

*Vereceğimiz her cevap başına en fazla 3 fotoğraf eklersek, topiğimizin sayfası daha kolay çalışacaktır.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip ve teşvik etmeyelim asla..
Türkiye garantili ürünler, prensibimiz olmalıdır arkadaşlar..
Artık zaten garantili ürün ile spot ürün arasında çok fiyat farkı kalmamıştır.

#panctom' tarafından 07.05.2009 00:38:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 00:26 - İp: 88.***.**8.128
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

http://www.flickr.com/photos/arkku/

m42 ve sony dslr lerden oluşan bir galeriye sahip kullanıcı . bir ara keşfetmiştim,ilginç bir ekipmanı var.

http://www.flickr.com/photos/arkku/sets/72157600032259084/
Bu seti de ilginç .

Tarih: 5 Haziran 2008, 16:51 - İp: 88.***.**9.253
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

sony topiğindeki A700 ile ilgili yazımı aynen buraya kopyalıyorum. Ben bu fikirlerimin su götürmez bir gerçek olduğunu kanıtlarım. En basitinden ben bunları yazdıktan sonra, bir A700 kullanıcısı olan sevgili Fipar; "yazdıklarında çok çok haklısın" dediğinde son nokta konmuştur zaten..

Ama bu "a700 kötü bir makine" demek değil asla.. Buna tavuklar bile güler

A-700 düşüncemi ne yazık ki kapattım.

Ve almaya kesin karar vermişken, A-700 ü bunca zamandır ilk defa, çok uzun inceledim. Herşeyiyle mükemmel.. bir tek şey dışında.. Yüksek iso çekimlerini çok beğenmedim.

Ben şahsımca A300'ü, A700'e tercih ederim..

Sırf bu yuzden A700 defterini kapattım.

Ve sanırım SONY ürün müdürü CCD sensörü boşuna savunmamış bunca zaman.. CCD sensörün galiba görüntü işleme yönünden artıları var.

#panctom' tarafından 23.09.2008 05:45:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 17:13 - İp: 88.***.**8.128
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

pactom ;
her şeye 1600 -800 isodaki noise olarak bakma . eğer bakarsan hayal kırıklığına uğrarsın a300 alınca. a300 o sensör ne veriyorsa onu veriyor ,ne eksik ne fazla . a700 ü onla kıyaslamak mümkün değil.

a700 ün muhteşem bir DR aralığı var, bu aralık öylesine geniş ki APSC sensörlü cihazların içinde bir zirveyi temsil ediyor.

a700 ün kocaman ve aydınlık bir vizörü var.

Ve harika renklere sahip a700 .

giriş düzeyi dslr içinse canon un 450d ile resim kalitesindeki liderliğini sürdürdüğünü ve arayı açmaya başladığını düşünüyorum.

ama a35* ve a300 ve de a200 ü özellikle beğendim ben . bana hitap eden kameralar değil a3 lü seri . ama çok çok iyi her ikisi de.

Tarih: 5 Haziran 2008, 17:30 - İp: 88.***.**9.253
tas7035
tas7035 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

İşten geç döndüğüm için pactomun istediği açık hava fotoları koyamıyorum ancak odamda ışığı sonuna kadar açıp gene değişik modlarda çekimler yaptım,panctoma gönderiyorum şu anda.Umarım beğenirsiniz.

Tarih: 5 Haziran 2008, 21:00 - İp: 78.***.**4.55
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

buffalo abi
süper fotoğraflara baktım, gönderdiğin linkte... m42 lensleri dslr de kullanma fikrim sandığımdan daha iyiymiş, daha da kıymete bindi şimdi lenslerim.. hatta 58mm f2 olan lensimle çekilmiş harika bokeh li kontrastlı fotoğraflar izledim... ama hep canon la falan çekilmiş...
yani sony de titreşim önleme yi açamıyorsak bu lenslerle, benim için büyük hayal kırıklığı olur... pentax almak istemiyorum çünkü, seçenekleri zorla canon ve sony arasına indirdim... ya canon 40d ve dandik bir lens alacam , ya da sony a300 ve sağlam bir lens ya da 2 tane lens alacağım.. hele panctom abi de alsın da şu makineden.... daha 1 ayım var almak için...

Tarih: 5 Haziran 2008, 21:36 - İp: 78.***.**6.110
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba Antika;
Sony lerde, eğer lens eskiyse yani çip içermiyor dolayısıyla makina ile haberleşmiyorsa, SSS devre dışı mı kalıyor? Lens bilgisi girilemiyor mu?

Bir de açıklamanıza ekleme yapmak istiyordum, manuel lensler sadece A modunda ve M modunda kullanılıyor doğrudur ancak A modunda sadece en açık diyafram değerinde çekim yapabiliyor (Pentax ta öyle, Sony' i bilmiyorum). M modunda ise lensten diyaframı seçip, makinaya pozlama yaptırılıyor ve çekim yapılabiliyor. Tabi bu dediğim diyaframı da manuel olan lensler için.

Fujisever bende iki tane vidalı lens var M42 adaptörle kullandığım (Porst 135mm ve Soligor 28mm), gerçekten de bokehleri ve keskinlikleri Tamron 28-75 f2.8 den daha iyi diyebilirim.

Tarih: 5 Haziran 2008, 21:54 - İp: 85.***.**2.131
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

fujisever; f2 bir lens için titreşim önlemenin yokluğunu hissetmezsin diye düşünüyorum . yani çok da önemli bir detay değil f2 bir lens için titreşim önleme .

Tarih: 5 Haziran 2008, 23:09 - İp: 88.***.**9.253
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ama tele 200mm f4 lensimde sıkıntı yaşayabilirim, neyse zaten jupiter 85 mm f2 almayı düşünüyorum m42 olarak.. titreşimsiz kullanacakmışım artık, nasip...

sony a300 ün dediğin gibi abi 100-400 asa performansnı iyice değerlendirmek gerekiyor, çünkü düşündüm de asa1600 için fazladan bir sürü para verip yüksek model lmaya gerek yok , hele benim gibi sadece amatör ve hobi olarak yapan biri için...
ne var ki 100-400 arası iso performansı da canon 450d gibi olmalı, yoksa titreşim önleme sisteminin hiçbir artısı olmaz...

Tarih: 6 Haziran 2008, 00:45 - İp: 78.***.**6.110
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

t_yaman,

Pentax ile Minolta'nın felsefesi farklı.

Minolta 1985'te AF 'ye geçtiğinde eski sistemi tamamen terk etti, tamamen farklı bir bayonete geçti ve bu yeni bayonet için ürettiği bütün lenslerin elektronik chipleri vardı. Durum böyle olunca Minolt0/Sony bugün hiç üretmediği lensler için uyumluluk seçeneği sağlamıyor.

Pentax ise 1975'te piyasaya sürdüğü K-bayonet için ürettiği lensleri daima destekledi, dolayısı ile bugünkü makinalarında bu seçeneği sunuyor.

Gövde üzerindeki stabilizasyonun çalışması için lensin fokal uzunluğunu bilinmesi lazım. Bu bilgi lensin üzerindeki çip tarafından gövdeye yollanıyor. Bu özellik 1985'te üretilen ilk Minolta AF lenslerde bile vardı çünkü fokal uzunluk bilgisi aynı zamanda "matris" ölçümde de gerekli bir parametre. 20 sene sonra bu bilginin gövdedeki stabilizasyonda da kullanılabilceğini kimse bilemezdi.

Bu arada Buffalo'nun yolladığı linkteki eleman, Arkku, çipli adaptör kullandığını yazmış, demekki böyle birşey var.

Tarih: 6 Haziran 2008, 01:41 - İp: 85.***.**7.167
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Tas7035 sağolsun bana e-posta ile bir sürü örnek iso testi yolladı.
İnceledikçe gördüm ki;
iso başarısı a700 ile çok yakın..
Şu an itibarıyla matematiksel bir kıyaz yapamasam da, a300 azcık daha iyi gibi.. Ama emin değilim.

Fakat hala çözemediğim noktalar var. Farklı ışık ve pozlama tarzlarında, farklı iso performansı veriyorlar.
Mesela iso 1600'de, geniş açı çekiminde A300 daha başarılı gördüğüm kadarıyla.. Bu da sahne ve konser çekimleri için avantaj gibi

Ve benim için A300'ün güzel yanları var;

1- A700 den daha ucuz olması..
2- Sony A100 den çok daha iyi olması..
3- Süper hızlı çalışan live view ve döner ekran avantajdır bazı çekimlerde..
4-Bir de daha kibar ve hafif gövde yapısını seviyorsanız A300 iyi bir seçim..

Tabii aslında farklı segmentte 2 model a700 ve a300..

a700'ün de çok başka tarzda üstünlükleri var. Hızı, dro üstünlüğü vs vs..

Ama en merak ettiğim, yüksek isolu ve alan derinlikli fotoğraflarda, flu olan bölümde (bokeh üzerinde) A300'ün ne kadar başarılı olacağı..
Bu tarz çekimlerde A700'ü beğenmemiştim.

Bu yuzden, sevgili tas7035'ten, yüksek isolu (400 ve 800) makro ve portre istedim. En kısa sürede yollarsa, krop ve tam boy olarak paylaşacağım sizlerle..

#panctom' tarafından 06.06.2008 06:13:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2008, 05:03 - İp: 88.***.**8.128