panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İşte Karşınızda Sony A300

SONY'nin yeni A300 modelini artı ve eksileriyle inceliyoruz

Dpreview testleri misali, çok teknik bir test beklemeyin.
Bir kullanıcı gözüyle tarafsız fikirlerimi paylaşacağım sizlerle..

A350 modeli ile aynı anda piyasaya sürülen bu modelin, a350 den farkı, 10.2 mp olması..

Çok şık bir tasarıma sahip.. Ayrıca 2 adet sensöre sahip oluşuyla bu konuda bir ilk.. Çift sensörü olması, "LCD üzerinden dünyanın en hızlı netleyen makinesi" yapıyor onu.. Bir sensör live view için işlev yaparken, diğeri de vizör çekimlerinde görev yapıyor.

GELELİM A300 hakkındaki düşüncelerime.. ESKİ MAKİNEM SONY A100'den farkları şöyle:

1-Daha hızlı odaklıyor. Özellikle zayıf ışıkta A100 bazen netleyemiyordu.
A300 ise zayıf ışıkta bile çok zaman odaklama yapabiliyor.

2-A100 den çok daha iyi iso performansına sahip..
iso1600 değerinde bile, iyi kalitede fotoğraf veriyor.
Noise oranı A100 e göre çok çok daha temiz..

3-Görüntü işleme kalitesinin çok iyi olduğunu altını çizerek söyleyebilirim. Sony firması bu konuda çok aşama kaydetmiş ve bionz işlemcinin işleme kalitesini geliştirmiş.

4-LCd ekran.. A100'ün LCD ekranı çok iyi değildi.
A300 de ise LCD EKRAN MUHTEŞEM GÜZEL ve PARLAK.. Farkı o kadar bariz hissettim ki.. Ayrıca ekranda fotoğraflar çok keskin görünüyor.
Çok keyifli gerçekten ekran.. tabii menüden girip extra parlatmanızı öneririm. LCD ekrana tam puan..

5-Dünyanın en hızlı LCD'den çekim yapan makinesi A300..
Ve açılabilir ekranıyla LCD den çekim yapmak bazı durumlarda büyük avantaj..
Konser, macro vs vs..

6-Sevmediğim tek yanı şu oldu: Flaş ışığını dışardan kısıp çoğaltabileceğimiz bir fonksiyon iyi olurdu.
Bunu yapmak için, menüye girmemiz gerekiyor, biraz zaman kaybı..

7- A300 gördüğüm kadarıyla, üzerine takılan lense sınıf atlatıyor. Eskiden kullandığım 18-70 kit lens ile şimdi daha güzel sonuçlar alıyorum.

8- Vizörü A100 kadar büyük değil. A100'e oranla sadece %10 kadar daha küçük.. tabii asla çok küçük değil, yeterli gelecektir size bence..

9- Web üzerinden görmekle body hissedilmiyor. Fikrimce çok yakışıklı, keyifli bir bodysi var. Oynar LCD ekran korktuğum gibi değil kesinlikle.. Çok estetik duruyor şahsi zevkimce.. Ve sağlam görünüyor.

10- Benim için çok önemli bir detay, BOKEH KALİTESİ..
A300'de bokeh kalitesi çok temiz ve güzel.. Özellikle yüksek isoda bazı makineler bokeh üzerinde noise verir çok.. Ama A300'ün bokehi yüksek isoda bile minimum temiz..

11- Ben DSLR makine arayan her arkadaşıma gönül rahatlığıyla öneriyorum bu makineyi.. Kendim, başka markalar da alabilirdim ama..
İyi ki a300 almışım.

LCD ekranı ve üzerinde vizör büyüteciyle A300:

*A300 ile çektiği fotoğrafları ekleyen arkadaşlardan seçici davranmalarını önemle rica ediyorum.

*hatalı pozlanmış veya görselliği düşük fotoğraflar eklemeyiniz lütfen..

*fotoğraflarınıza kontrast vb tonlamalar yapabilirsiniz. çünkü ilk sayfalarda yeterince
doğal fotoğraf ekledik artık..

*Fotoğraflarınızı en fazla 1024 PİKSEL veya daha düşük boyuta düşürüp te ekleyiniz.
900 PİKSEL de makuldur.Daha büyük eklenince sayfa zorlanıyor ve geç açılıyor.

*Vereceğimiz her cevap başına en fazla 3 fotoğraf eklersek, topiğimizin sayfası daha kolay çalışacaktır.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip ve teşvik etmeyelim asla..
Türkiye garantili ürünler, prensibimiz olmalıdır arkadaşlar..
Artık zaten garantili ürün ile spot ürün arasında çok fiyat farkı kalmamıştır.

#panctom' tarafından 07.05.2009 00:38:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 00:26 - İp: 88.***.**8.128
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Valla benim yanıtımı biliyorsun
Metal alışımlı gövdesi, muhteşem LCD ekranı ,büyük parlak vizörü ,5 fps hızı , süper oto fokus mekanizmasıyla a700 ü tercih ederim ben . Özellikle RAW sonuçları etkileyici kameranın . LV olsa daha iyi olurdu elbette . Ama A700 çok iyi bir kamera.
A300 filan da güzel mutlaka . Ama daha önce a100 kullanıyordun nasılsa . A300 lv haricinde sana yeni bir şey vermeyecek . A700 ise resmen çağ atlatacak

Zeiss 16-80 güzel bir lens, çok keskin bir lens, çok güzel renkler veriyor ve kontrastı da çok güzel . Yanına 70-300 G ya da 70-200 Tamrn aldın mıydı harika bir sete sahip olursun .

Tarih: 10 Haziran 2008, 03:33 - İp: 88.***.**3.186
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Vallaha almak istediğim bu A700 her an satılabilir diye bir taraftan korkuyorum;
Diğer taraftan da almak için adım atamıyorum!!

Sanki elim bağlandı, kaldım!

lİVE VİEW olmazsa, bazı kompozisyonlarda çok zorlanırım!

Bak mesela bu fotoğrafı bugun FZ18 ile LCD'den çektim.

A700 ile bunu nasıl çekerdim??

#panctom' tarafından 23.09.2008 05:57:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2008, 03:38 - İp: 88.***.**5.102
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yatarsın yere çekersin bir şey olmaz

Tarih: 10 Haziran 2008, 04:02 - İp: 88.***.**3.186
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Hani anlık kararlar vardır ya..
bir anda eser ve gider o hışımla alırsın!

İşte öyle oldu!

A700 ü alıyorum sanırım

Vallaha sen kandırdın!

#panctom' tarafından 23.09.2008 05:58:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2008, 04:06 - İp: 88.***.**5.102
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

#panctom' tarafından 23.09.2008 05:59:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2008, 04:13 - İp: 88.***.**5.102
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ya al tabi msn yi açamıyorum , zaten bir otel odasındayım Çok ağır internet .

a700 güzel kamera paktom . Alınca bana hak vereceksin. Günümüzde artık her DSLR iso 100 de iyi sonuç veriyr zaten . farkı yaratan başka şeyler. mesela hızlı AF, fps, metal gövde. Metal gövdeli büyük kameralar ele çok iyi oturuyor paktom . Bunu alınca hissedersin , hep ıskalanan ama önemli bir detay bence.

dslr konusunu biliyorsun ,sen kameraya ne verirsen o da karşılığında sana onu veriyor. Yani çeken sensin . Makine değil . A700 bence her türlü beklentini karşılar senin.

İlk dslr ni alacak olsan a300 için süper hemen al derdim . Ama sen daha önce a100 kullandın zaten .

Tarih: 10 Haziran 2008, 04:26 - İp: 88.***.**3.186
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ayrıca A700'ün kendine has bir işlemcisi var. Renkleri çok güzel dokuyor. Diğer sony dslr serisinden farklı bir renk anlayışı var. bu çok bariz belli..

işte benim tek sevmediğim iso performansıydı ama..
Onu da idare edeceğiz artık

Tarih: 10 Haziran 2008, 04:46 - İp: 88.***.**5.102
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

benim de bir arkadaşım abd den ağustosta dönüyor ve 1200 dolara canon 5d getirebileceğini söyledi. hatta o zamana kadar daha da uygun olur fiyatı dedi... ben de 20 gün sonra alacaktım sony yi ama vaz geçiyorum. ilk etapta kaliteli lensler takamam ama, canon 5d benim hayallerimdeki kamera idi. inşallah olur..

yine de panctom abi ve bu konuya katkı sağlayan tüm arkadaşlar sağolun..

Tarih: 10 Haziran 2008, 08:55 - İp: 78.***.**8.188
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

paktom sen merak etme , a300 ün iso başarımını beğendiysen a700 ü beğenmemen olanaksız zaten .

fujisever 5d FF bir makine bidiğin gibi. FF ile aslında şöyle bir artın var ; mesela 50mm 1.8 lens alırsın gerçekten 50mm olur . yanına bir 85mm alırsın 1.8 olanından . o da gerçek açısına kavuur. toplam lens maliyetin 500 dolar olur ama çok iyi fotoğraf çekersin .

Tarih: 10 Haziran 2008, 10:02 - İp: 88.***.**3.186
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

maalesef a700 girişimlerimiz olumsuz sonuçlanmıştır!

zaten benim asıl amacım, a700 ün bir üst modeli.. Onu bekliyorum!

Benim hedefim öncelikle makine değil, lens.. Çok iyi bir lensi hangi makineye takarsan tak, seni uçurur! Ama zayıf bir lensi git D300 e tak, sana çok şey vermez d300 bile o zaman..

herkesin amacı o olmalı aslında..

ARKADAŞLAR; Öncelikle çok iyi lenslere yatırım yapın! O lensleri hangi gövdeye takarsanız takın, size mükemmel fotoğraflar verecektir.

#panctom' tarafından 23.09.2008 06:00:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2008, 15:30 - İp: 88.***.**5.102