as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

İşte Canon Eos 400d / Digital

Canon EOS 400D / Digital Rebel XTi Linki Burada

10.1 MP efektif, 9 nokta AF, 3fps, 2,5 inç LCD, Anti-dust sistem, ISO
100-1600, Spot metering yok. 350D ile aynı batarya, aynı batt.grip, Digic II İşlemci.

Ayrıca Canon EF 50 mm F1.2L USM lens ve Canon EF 70-200 mm F4L IS USM lens lerin duyurusuda yapılmış.

#as' tarafından 24.08.2006 23:51:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2006, 22:51 - İp: 85.***.**4.32
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Azya beni unutma tura çıkarken.Karadeniz olur.

Tarih: 27 Ağustos 2006, 18:18 - İp: 85.***.**3.100
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sevgili azya,

evet sizin dalga gecme amacli yazmadiginizi cevap yazdiginiz diger konulardaki yazilari sans eseri gordukten sonra anladim... O yuzden de sildim yazdiklarimi geri alma seklinde.
Ancak saat kulesi gibi otmek demek, saat kulesi her saat basi oter ya o bakimdan soylenmis, bunda alinacak yer yoktu, ancak onceki yazdiklarim icin ozur dilerim.

Ayrica 17-40 seciminiz cok iyi, ancak body konusunda 30D fiyat dusmus durumda, birkac yerde 1150 usa dolara sordum, daha once bu yerlerde 1370 usa dolardi. Sizin almayi dusundugunuz 400D cikana kadar bence 1000 dolar olur, bende bodymi sattim, 350D nin kucuk yapisi yuzunden, bence 20D veya 30D alin kesinlikle, 350D den buyuk olmadigini ve ayni body oldugunu dusununce 17-40 i taktiginizda sag eliniz sikisacaktir objektif ile bodynin oradaki cikintisine, benim elim kucuk olmasina ragmen boyle oluyordu, deneyin mutlaka

Tarih: 27 Ağustos 2006, 19:36 - İp: 88.***.**5.154
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Azya bak sorun halloldu.Herkes bir adım geri çekildiği takdirde işler nasıl da yoluna giriyor.

Bana kalırsa hayyamdan mı bakarsın yoksa başka bir yerden mi bilinmez 400D yerine ucuz ama güvenilir bir yerden 30D alman.

Hatta ben olsam,hayalimdeki 5D'yi alırdım.

İlk etapta body'ye çok para saydığım için üzerine ucuz bir lens takardım.Ama elimde full frame bir makina olurdu hemde canavar gibi.

Ne dersin 5D için?

O olmazsa 30D alman iyi olur.O da olmazsa 20D ile 400D arasında bir tercih yapmalısın Azya.

Eos sen olsan 400D ile 20D arasında hangisini seçerdin?

Tarih: 27 Ağustos 2006, 20:27 - İp: 85.***.**4.149
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ben 20d'yi secerdim kivanc..

kivanc, aklimdayken soyleyeyim de, body icinde toz olusabiliyormus; ille de lens degistirirken girmesi gerekmiyormus..

...
azya en iyisi, 400d ile 17-40 alman.. 30d tabii ki daha iyi ama aradaki farka, bir baska lens daha alabilirsin..

kivanc, 24-105 mi 17-40 mi daha iyi demistin saniyorum.. (artik ne yazildigini da unuttum..)
kullanmak isteyecegin araliga gore degisir bu.. 24-105, bir ff sensorlu makinede standart lens gibi kullanilabilir, yine genis acidan basliyor.. acikcasi 5d gibi bir makinem olsaydi, kesinlikle 24-105 alirdim uzerine..
17-40 ise genis aci lensi.. 5d gibi bir makinede supoer genis aci oluyor.. bir zurafa fotografi gormustum; zurafanin basi tum kadrajda caprazlamasina duruyordu.. cok iyi bir fotografdi..
17-40 bence en iyi standart lens, 400d gibi makinelerin uzerine takilacak..

.....................

arkadaslar, durmadan bir cekisme icerisindeyiz dogrusu.. o iyi bu kotu demenin bir manasi yok.. isteyen istedigi makineyi almakta ozgur..
30d gibi body'si yok tabii ki 400d'nin.. olmasi da 30d'nin satislarini ciddi olarak etkilerdi diye dusunuyorum.. 400d gibi body'leri kullanan insanlar, amator insanlar..
kaldi ki hangi diger giris seviyesi dslr'in body'si magnezyum-alloy? a100 de d80 plastik..
ve ben suna eminim ki, giris seviyesi dslr isteyenlerin cogu hafif, ufak makine ariyorlar.. 30d gibi cok saglam olmasina gerek yok makinenin..
ben 350d'mi neredeyse 1.5 senedir kullaniyorum, ne bir cizik var ne birsey.. yani plastik olmasina ragmen sapasaglam..

ikinci konu ise spot metering konusu.. ben bugune kadar neden bu makinede spot yok diye uzulmedim.. birkac yerde aklima gelmis, olsaydi daha kolay olurdu demisimdir; ama daha fazla degil.. partial metering gayet yeterli.. neyin bu kadar ince olcumlerini yapiyoruz valla anlayamiyorum..
bir kisi bana anlatsin valla, yoksa benim makineyi kiracagim birazdan.. (yani o kadar onemli de ben mi goremiyorum diye.. )

400d de hangi ozellikleri istiyordunuz arkadaslar? yani ne olmasi gerekirdi? bence hersey de var.. evet body'si buyuk ihtimalle d80 gibi saglam durmayacak elde.. ama baska ne?
350d ile d70s de ayni degiller miydi?
bir baska husus ise; d80 ile bir 18-135 almak istediginizde, yaklasik 1000 pound'u verecek olmaniz.. o fiyata 30d ile 17-85 IS de alinabilir..
acikcasi kac kisi 30d dururken d80 alir? ben almazdim sahsen..

diger yanda ise a100 var.. fotograf kalitesi olarak cok mukemmel seyler soylenmedi hakkinda.. yoksa yaniliyor muyum?.. (pazarbey gostermisti bir siteden..)
ha ama govdede AS artisi var..
fakat canon'da yok bu, cunku canon'da lensde IS satiliyor.. simdi body'e koysa kac kisi bir daha IS'li lens alir ki?

fiyat olarak a100 de mantikli.. ve iyi de bir makine.. ayni sekilde 400d de iyi..

sonucta yine donup dolasip lens olayina gelinecek.. sony'nin su anda kaliteli lenslerinin sayisi nedir? ha tabii ki kaliteli lens alacak insanin giris seviyesi dslr ile isi ne?.. ama iste baska secenek yok simdilik..
carl zeiss diyoruz.. ne kadar olacak bu lenslerin fiyatlari acaba?..

aslinda donup dolasip ayni noktaya donuluyor.. her bir sistemin kendine gore artilari var.. bu da secim yapmayi guclestiriyor..
ama erdem gibi "bu ne ya" diyecek kadar da sinirlenmeye de gerek yok.. erdem, canon olmazsa nikon veya sony alirsin..

Tarih: 27 Ağustos 2006, 20:50 - İp: 62.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker hadi body küçük bir yere kadar ama IS olsaydı iyi olurdu.Mesela sen 2 adet IS li lens alacaksın.IS'size göre 250 euro yapsa eder 2x250=500 euro.

Ama işte sarsıntı önleyici olsa hem masraftan kaçarsın hemde yanında tripod taşımazsın günlük kullanımda.Gerçi aynı şey oldu ama neyse

Tarih: 27 Ağustos 2006, 21:21 - İp: 85.***.**4.149
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla kivanc ben zaten tripod tasimiyorum heryere.. IS'siz de olsa cekmeyi basarabiliyorum.. ha olsaydi, tabii ki daha iyiydi..
IS sorununu yanina bir monopod alarak da cozebilirsin.. diger yandan, IS demek tripod'a ihtiyacin olmayacak demek degil.. tripod bircok durumda cok gerekli olur..
eskiden de konica 5d vardi.. ama yine alan 350d aliyordu.. sonucta hersey IS degil..
zaten surasi bir gercek ki, aslinda karar verme asamasinda cogunlukla duygusal davraniyoruz sanirim.. hangi markayi almak istiyorsak, onu seciyoruz..
yoksa herbirinin birbirine gore artilari var eksileri var; ama sonucta herbiri de birbirine yakin makineler..

Tarih: 27 Ağustos 2006, 21:54 - İp: 62.***.**2.10
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Çok satması kaliteli olması anlamına gelmiyor.

Yıllar boyunca Türkiye'de en çok satılan araba ŞAHİN olmuştu,

Eminim 400D'de üzerinde sırf canon yazıyor diye çok satacaktır. Burada canon makinadan çok kendi ismini satıyor.
Aynı makinanın üzerindeki canon yazısını silip yerine samsung yazsalar kaç tane satabilir? normal satışının onda birini bile bulmaz satışı.

Tarih: 27 Ağustos 2006, 23:17 - İp: 85.***.**9.23
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pervince haklisin tabii ki.. satis rakamlari iyi oldugunu gostermez..
ama burada sahin ile mercedes'i karsilastirmiyoruz..
350d'nin mukemmel bir giris seviyesi dslr olmadigini soyleyebilir miydik? 400d daha da gelismis bir durumda.. ve fiyati da cok daha dustu..
acikcasi sahin yakistirmasindan cok daha fazlasini hakediyor 400d..

canon yazisini silip samsung yazilsaydi tabii ki o kadar satilmazdi.. ayni sekilde bir nikon da satilmazdi..
ama iste canon yaziyor.. elden gelecek birsey yok..

fotograf kalitesi acisindan da nasil oldugunu cok yakinda gorecegiz pervince.. hepsi de 10 mp'lik makineler.. karsilastirmak da cok kolay olacak dogrusu..

makine ozellikleri acisindan neler eksik sence? yani neden kotu 400d?

Tarih: 27 Ağustos 2006, 23:29 - İp: 62.***.**2.10
branko
branko (üye)
Bursa / Amatör

herkese selam,
bir şey merak ettim, a100 üstünde canon yazsaydı nekadar satardı?....

Tarih: 27 Ağustos 2006, 23:42 - İp: 88.***.**3.65
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

selam...

eserburak aramızdaki yanlış anlaşılmayı çözdümüze sevindim

aslında bugün yine furkanla(EOS) konuştuk ve arada bir 20 d faktörü var ve sanırım fiyatı yurt dışında düşmüş
yani 20 d yi 400d ye tercih edebilirim aslında tabii ilk önce 400d yi türkiyeye geldiği zaman denemem lazım yani
20d+17-40L de yabana atılacak gibi değil fiyatta uygun olursa mükemmel olur

Tarih: 28 Ağustos 2006, 00:16 - İp: 85.***.**1.85