sonkatip
sonkatip (üye)
İstanbul / Meraklı

İlk Slr Makinem Canon 60d

Arkadaşlar ilk SLR makinem 60D sanırım orta segment bir makine, sizce bunu almakla iyi yapmışmıyım, 550d almaya gittim ama bunu aldım.
Bu arada içinden türkçe kullanım klavuzu çıkmadı, pdf formatında bulma şansım varmı?

#sonkatip' tarafından 02.10.2010 22:01:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ekim 2010, 21:56 - İp: 78.***.**4.109
oyazici
oyazici (üye)
Eskişehir / Amatör

Öncelikle makineniz hayırlı olsun.
İyi günlerde kullanın.

60D için üşenmeyip uzun uzun yorum yazan arkadaşlara bir sorum olacak:
7D için de aynı gereksiz özellikler söz konusu mu acaba?
1/8000 gibi.

Bu gereksiz özellikler ile donatılmış birsürü pahalı gereksiz makine üretiyorlar.
Satın alan da bu işlerden hiç anlamayan kişiler.

Ya bu işte ulaşamadığına mundar deme var veya tamamen cahillik.

Saygılarımla.

Tarih: 3 Kasım 2010, 14:42 - İp: 78.***.**9.21
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ya bu işte ulaşamadığına mundar deme var veya tamamen cahillik.

asıl cehalet bu yorumda gizli.
kullanmayacagınız hiçbir işe yaramaz ozelliklere gidip 2 kat para vermek anlamsızdır.
fotograf kalitesine etkiside yok denecek kadar azdır.
bu para cok iyi lenslere yatırılabilir,ve fotograf kalitesinde ciddi anlamda gelişme saglanabilir.
uste kalan parayıda portakal falan alıp kısın yersiniz vitamin yapar.
burada kişiye işin dogrusunu gostermeye calısanlara tutup ulasamadıgına mundar diyorlar demek cahilliktir.
terbiyesizliktir.

ust seviye makineler bu işten para kazanan, ozel ihtiyacları olan fotografcılar için uretiliyor. misal:
siz spor musabakaları cekiyorsanız sanıyede 3 kare cekim hızı yetmez 10 kare cekim hızına ihtiyac duyabilirsiniz, ama sokak fotografcısı iseniz,portre manzara,insan vs cekiyorsanız bir kere bile kullanmazsınız bu ozelligi.

buyuk boyda baskılar alıyorsanız eger 24 mp bir makine alabilirsiniz ama 10*15 baskı alıyor yada butun bilgisayarları bilgisayarda saklıyorsanız 6 megapiksel bile fazlasıyla yeterlidir,gerisi depolama anlamında masraftan baska bişey degildir.

tutup bunlar için ust seviye bir model almak, uste para vermek mantksızdır.
arkadas 550d almaya gittim bunu aldım diyor.
60d ile cekip 550d ile cekemeyecegi 1 tane bile fotograf yok. bizde bunu soyluyoruz.

bunu gormezden gelip burada yorum yapanlara cahil deme cesaretini asıl ben cahil cesareti diye adlandırıyorum.

Tarih: 3 Kasım 2010, 14:56 - İp: 92.***.**6.77
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Birkaç noktayı net açıklamak lazım dostlar :

Şimdi parası olup istediği makineyi alana laf yok kendi bilir, Özel bir iş (Ticari, Ornito vb) yapacak ve buna göre makine lens seçene laf yok zaten bunu yapacak kişi işin bilincindedir birkaç noktaya takılmıştır ve öneri istiyordur.

Makinelere gelirsek tabiki çok farklı modeller var. Yoksa tek makine üretilirdi olurdu biterdi böyle birşey yok ve Teknolojinin gelişimide bir gerçek...O yüzden makinelerin üstünde modele göre hem kasa ve hem özellik olarak çok ciddi farklılıklar var. Olmalıdırda buna göre de fiyatlar değişiyor.

Fakat işe yeni başlayan veya amatör olan kişilerin önce sorgulaması gereken nokta bu özellikleri ne amaçla kullanacağım ve bana bir yararı varmı?

Neden çünkü gidiyorsunuz çok iyi bir modeli alıyorsunuz Bodye binlerce dolar, TL veriyorsunuz. Doğal olarak paranız azalıyor ve eften püften bir lens alıyorsunuz. Sonra makine bir sene içinde doğal olarak yenisi çıktığı için demode oluyor (tabi size göre oysa demodelik bir durum yok ) gidip gene paralar veriyorsunuz.

Bu yüzden özellikle gaijin , antika gibi dostlar hep doğru yönlendirmek amacıyla burada soru soran arkadaşlara ÖNCELİKLE LENS VE FOTOĞRAF KALİTESİNDEN BAHSEDERLER...

Çokta doğrudur bugün yüzüne bile bakılmayan makineler (ki 2-3 sene öncesine kadar forumlarda fırtınalar kopardı bu makineler için) hala özellikle çok iyi lenslerle ve iyi bir fotoğrafçının elinde harikalar yaratırlar. Ki buda çok doğaldır.

O yüzden Sayın Ocaklılar çok güzel iğneli hikayeler yazar, Gaijin, antika bıkıp usanmadan herkesi doğru yönlendirmeye çalışır diğer dostlarda bilgileri yettiğince yardımcı olurlar.

Amaç İYİ FOTOĞRAF ÜRETMEK VE BUNU BÜTÇEYE UYGUN YAPMAKSA biraz kulak vermek lazım. Ne diyor bu gaijin, antika vb. dostlar diye..

Yoksa en iyi Canon, Sony, Nikon, Pentax hangisiyse öner geç... Hem kendini yormazsın hemde maksat yazmış yorum yapmış zaman geçirmiş olursun.

Ama burası bilgilendirme forumu ve oldukçada sabırlı, bilgili dostlar var.

İş Mundar etme değil bilgi işi, doğru yönlendirme işi. Bence buradaki özellikle birkaç arkadaş aynı şeyleri müthiş bir sabırla yazıyorlar.

Eğer bu işe başlayanlar, amatörler kulaktan dolma bilgiler yerine bu bilgilere ve önerilere güvenip bu konularda detay sorular sorsalar çok daha iyi olur ve fotoğrafa çok daha sağlam temellerle başlarlar...

#muratreis' tarafından 03.11.2010 16:38:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2010, 16:36 - İp: 81.***.**9.145