sonkatip
sonkatip (üye)
İstanbul / Meraklı

İlk Slr Makinem Canon 60d

Arkadaşlar ilk SLR makinem 60D sanırım orta segment bir makine, sizce bunu almakla iyi yapmışmıyım, 550d almaya gittim ama bunu aldım.
Bu arada içinden türkçe kullanım klavuzu çıkmadı, pdf formatında bulma şansım varmı?

#sonkatip' tarafından 02.10.2010 22:01:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ekim 2010, 21:56 - İp: 78.***.**4.109
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

satıcınız iyiymiş, gereksiz bir ekstra harcama olmuş.
biriyle yapıp digeriyle yapamayacagınız hiçbirsey yok.
aradaki farkı kaliteli bir lense harcamak cok daha mantıklıdır ve fotograf kalitesine daha cok etki ederdi

Tarih: 2 Ekim 2010, 22:27 - İp: 88.***.**8.140
sonkatip
sonkatip (üye)
İstanbul / Meraklı

hımm, ama 550d bunun yanında elimde oyuncak gibi kaldı, bunda hareketli lcd ekran var, video çekimlerinde iyi olacağını düşünmüştüm, birde küçük lcd ekranda ayarları daha hızlı yapabilirim diye düşünmüştüm,
yani kısacası aradaki fiyat farkını boş yeremi ödedim

#sonkatip' tarafından 02.10.2010 22:40:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ekim 2010, 22:39 - İp: 78.***.**4.109
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Yok boş yere ödemediniz. Fiyat farkını oluşturan şeyleri öğrenmek için tıklayın. İlk makine olmak için epey üst bir model. Artık almışsınız pişman olmayı gerektirecek bir durum yok. Güle güle kullanın. Makinenize iyi davranın ve koruyun, sakının çünkü falınızda en az 7 sene beraber olmak var. Siz söyleyene kadar Türkiyede piyasaya çıktığını bile bilmiyordum. O kadar yeni bir model. Artık ne tür teknolojiler çıkar bilmiyorum ama düşünün 40D hala çok iyi bir makine ve bu onun en yeni, en son selefi ise çok uzuuuun süre sizi memnun eder. Sorun şurada artık onu kullanıp alıştıktan sonra maalesef 550D ve selefleri falan sizi kesmez.

Tarih: 2 Ekim 2010, 23:00 - İp: 85.***.**8.142
sonkatip
sonkatip (üye)
İstanbul / Meraklı

Önceki cevaba nazaran bu mesaj beni bi hayli sevindirdi, tşk ederim

Tarih: 2 Ekim 2010, 23:02 - İp: 78.***.**4.109
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Tıklayı tıklayıp okudunuz mu?

Tarih: 2 Ekim 2010, 23:09 - İp: 85.***.**8.142
sonkatip
sonkatip (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir kaç gün önce okumuştum ewet,

Tarih: 2 Ekim 2010, 23:12 - İp: 78.***.**4.109
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makine kesinlikle kotu bir makine degil hatta cok iyi ancak aradaki fiyat farkını olusturan etmenler sadece fotograf cekme işlemini kolaylastırır (az birsey degil bu) fotograf kalitesine hiçbir etkileri yoktur.
daha ergonomik bir govde biraz daha fazla tus (counu kullanmayacaksınız) ve ust lcd ekran.
amator bir kullanıcı için olmazsa olmaz seyler degil.

fotograf kalitesi acısından bakarsanız "fiyat farkına degecek bir artı" bulamayacaksınız.
o fiyat farkını iyi lensler almaya harcasanız cok daha mantıklı bir alısveriş olurdu.

sordunuz diye soyledim, yoksa hayırlı olsun der gecerdim zaten.

Tarih: 2 Ekim 2010, 23:21 - İp: 88.***.**8.140
sonkatip
sonkatip (üye)
İstanbul / Meraklı

Haklısınız ama ne biliyim işte yeni model olunca bunu alayım deidm

Tarih: 2 Ekim 2010, 23:29 - İp: 78.***.**4.109
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

:D 550d de yeni model.
neyse almışsınız bikere, gercekten iyi bir makine.
gule gule kullanın

Tarih: 2 Ekim 2010, 23:48 - İp: 88.***.**8.140
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Herkes mutluydu. O alışverişin sonucu siz mutluydunuz, 550D diye yola birini 60D'ye ikna etme becerisini gösteren satıcı muhtemelen sizden çok daha mutluydu ve hala mutlu.

Ne gerek vardı bu mutluluğun üzerine tüy dikmeye, foruma gelip sormaya ?

60D ile 550D arasında kayda değer yegane fark birinin bazı durumlarda (yani her zaman değil) daha hızlı AF yapabilmesi. Bunun dışında gövde sağlamlığı, ağırlığı, fazladan tuşlar vs. aradaki fiyat farkına değmez özellikler. Canon'un alt, orta, üst, en üst, ultra üst modellerinde kullandığı görüntü teknolojisi aynıdır, bunu dünya alem bilir, dolayısıyla görüntü kalitesi olarak bir kazancınız falan da yok.

Fakat hikaye burada bitmiyor, AF hızını, görüntü kalitesini de, pozlama hızını da esas olarak lens belirliyor. Canon'un 1987'de çıkardığı iyi bir lens bugün hala para eder, o zaman çıkardığı en baba gövde artık bitpazarında. Elinizdeki dijital gövde 3 sene sonra para etmez, bugün alacağınız iyi bir lens 20 sene sonra hala para edecektir.

Sonuç : Keşke paranızı daha iyi bir lense yatırsaydınız, fakat olan olmuş, hayırlı olsun, güle güle kullanın.

not: Satıcının size uyguladığı taktik, daha doğrusu sizin müşteri olarak zayıf noktalarınızı irdeleyen bir makale, çok açıklayıcı http://www.kenrockwell.com/business/fud.htm

Tarih: 2 Ekim 2010, 23:49 - İp: 85.***.**3.30