eray.altun
eray.altun (üye)
İstanbul / Amatör

İlk Makinemi Aldım, Canon 400d

Uzun forum takipleri neticesinde bugün ilk makinem Canon Eos 400D'yi aldım. Nereden alma konusunda da kararsızdım. Yalçınlar veya Hayyam'dan alacaktım. Birkaç Yalçınlar mağazasıyla görüştüğümde çok da makine sayma heveslisi olmadıkları kanısına vardım. Bu sabah ilk defa Hayyam'a gittim. Forumlarda da ismine rastladığım Babataş Fotoğrafçılık'a gitti. Tam esnaflar gerçekten. Makineyi kit lensle almamı. Fotoğraf çektikçe ihtiyacımı anlayıp ondan sonra lens almamı tavsiye etti. Yani daha fazla satmak için uğraşmadı. Makineyi almaya karar verince demo yaptılar.
Makine+Kit lens+filtre+1gb kart + çanta 1650 ytl
ödeme şekli:1000 ytl nakit + 100 ytl kredi kartındaki hediye puan + 550 ytl/2 taksit
Biraz öğrenince çektiğim fotoğrafları yollayıp ustalarda yorum rica edeceğim

Tarih: 28 Şubat 2007, 15:36 - İp: 81.***.**3.148
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

arkadaslar bıraz konu dısı olacak ama ozur dılerım acaba sol taraftakı avatar resımlerını nasıl koyuyosunuz oraya? kontrol panelıne falan baktım goremedım? ama normal avatar resmı deıl kendı resımlerımız ıcın soruyorum

#radayhan' tarafından 02.03.2007 15:19:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2007, 15:15 - İp: 88.***.**1.168
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn serbest neler yapıyosun buarada R1 i aldıgımda gorusmustuk enson mudanyadan guzel resımler yokmu yahu?

Tarih: 2 Mart 2007, 15:22 - İp: 88.***.**1.168
eray.altun
eray.altun (üye)
İstanbul / Amatör

radayhan
teşekküe ederim ama ben Bursa'da değilim. İstanbul'dayım. Herhalde bir karışıklık oldu. Orjinal çantayı kaça aldın?

Tarih: 2 Mart 2007, 17:33 - İp: 81.***.**3.148
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

eray cım sana cevap yazan serbest ıcın sormustum mudanyada dıye yanlıs anlasılma olmus..hayyam carsısındakı babatas fotografcılıktan aldım cantamı cok kullanıslı cok cepli. yılmaz veya şener beyle gorus..selamlar fıyatıda oldukca komık toplu alım yaptım net canta fıyatı aklımda deıl ama 100ytl cıvarıydı galıba...

Tarih: 3 Mart 2007, 11:52 - İp: 88.***.**1.168
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 5 Mart 2007, 13:20 - İp: 85.***.**2.87
eray.altun
eray.altun (üye)
İstanbul / Amatör

radayhan pardon ben yanlış anlamışım. Çantayı Babataş'a sorucam.
fufuli, çok teşekkür ederim.

Tarih: 5 Mart 2007, 16:31 - İp: 85.***.**8.178
selvixxx
selvixxx (üye)
İzmir / Amatör

eray öncelikle makinen hayırlı olsun bende almayı düşünüyorum.araştırmalarımda iyi sonuçlar aldım.fiyatıda çok iyiymiş.izmirde acaba bu şekilde uygun fiyata satan yer varmı acaba?

Tarih: 5 Mart 2007, 20:20 - İp: 85.***.**7.67
crazyiso
crazyiso (üye)
Aydın / Amatör

makineniz hayırlı uğurlu olsun.güzel bir seçim bence.makinenizle ilgili yaşadığınız deneyimlerinizi burada paylaşırsanız ben ve benim gibi d-slr makine almayı düşünen pek çok insanı aydınlatmış olursunuz.zira makineniz benim de hayalim olan bir makine yani rüyalarıma giriyor o kadar söyleyeyim ben size
yeni makinenizle başarılar dilerim...
saygılar...

Tarih: 6 Mart 2007, 18:36 - İp: 85.***.**2.83
eray.altun
eray.altun (üye)
İstanbul / Amatör

@crazyiso
Teşekkür ederim. Darısı başınıza. İnşallah daha iyilerine sahip olursunuz. Çok fazla deneyimim olmadı henüz. Söylenegeldiği gibi biraz ufak ama benim ellerim de ufak olduğundan beni rahatsız etmedi. Genellikle akşamları iç mekanda sarı ışıklı bir ortamda çekim yaptım ve resimler fazla sarı ağırlıklı geldi bana. Konunun ışığa göre pozisyonunu değiştirince ve biraz ayarlarla oynayınca ufak düzeltmeler oldu ama çok başaramadım. Tabii ki kabahati makinemde değil kendi tecrübesizliğimde buluyorum. En kısa zamanda bir kursa katılacağım. Bence kısa veya uzun, az veya çok bir eğitim şart.
@selvixxx
teşekkür ederim. Ancak İzmir'i gerçekten bilmiyorum.

Tarih: 7 Mart 2007, 08:43 - İp: 85.***.**8.178
melrock
melrock (üye)
İstanbul / Amatör

eray.altun,
öncelikle makinen hayırlı olsun. sarı ışık konusunda bir tavsiyede bulunabilirim. tabi biraz masraflı bir çözüm. piyasada expodisk denen ve lensin önüne takılan yada elle tutuğun filtrelere benzer bir alet var. amacı çekim ortamındaki ışığa göre makinenin custom ayarlarından doğru WB ayarlarının kaydedilmesini ve buna göre çekim yapabilmeni sağlamak.
Ben bu aleti sirkecide profesyonel ekipmanlar satan bir mağazada gördüm ve içeri girip fiyatını ve nasıl kullanıldığını sordum. sadece küçük bir soru sormama rağmen ordaki adam sağ olsun gelin göstereyim diyerek tam 20dk fotoğraflar çekip uygulamalı olarak aradaki farkı göstererek anlattı. üstelik önce sizin fotoğraf makineniz ne diye sordu. arkadaş da canon 350 diyince vitrinden bir tane canon 400 çıkartıp, "bu da sizinkini aynı sayılır" dedi ve tüm ayarları gerçek makine üzerinde gösterdi. açıkçası yerine göre çok farkedebiliyor. kesinlikle makinenin tungsten ayarından daha iyi. en büyük fark ışık kaynağının tek bir noktadan yada belli bir yerden geldiği zamanlarda ortaya çıkıyor. örneğin ortamın, tüm tavana düzenli aralıklarla konmuş spot ışıklarla ve homojen bir şekilde aydınlatıldığı durumda bu fark daha azalıyor. ancak yine de fark var.

Tarih: 7 Mart 2007, 09:24 - İp: 81.***.**7.88