camokanas
camokanas (üye)
İstanbul / Meraklı

İlk Makinem Olacak. Yardım Lütfen.

İlk defa bir fotoğraf makinesi alacağım (dslr). Fakat her yeni kullanıcı gibi çok bilgisizim. Malum ekonomik sebeplerde var. Zaten bu makineden 1 kere alabiliyoruz.(hani derler ya şu hayatta 1 kere evleniyoruz. aldığım makineyi uzun süre kullanmak isterim. bilmiyorum siz ustaların tarzı nasıl. belki en düşük makineden başlayarak ustalaştıkça daha iyi makineler alıyorsunuz.) Ben ilk önce çıkabileceğim maksimum rakamın 1200-1500 ytl olduğunu söyleyeyim. Önemli bir nokta da 2 tane lens alacağım. Canon veya nikon almakta fayda var diyorlar. Bir arkadaşım canon eos 350d tavsiye etti. Bu makineyi 18-55 mm ve 55-200 mm lensler dahil 1800 ytl ye buldum. Bu fiyat beni biraz aştı. heralde eos 300d daha ucuzdur ama internette onunla ilgili bir fiyat bulamadım. zannedersem eski bir ürün. nikon d40 veya d40x modelinden mi bulmalıyım acaba?

sizin tavsiyeleriniz nelerdir? yazdığınız cevaplara göre yeni sorular sorup başınızıda ağrıtabilirim büyük ihtimal

bu arada eski mesajlara baktım fakat pek tatmin olamadım. hem kendi durumumu yazıp ona göre yorumlar almak istedim. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 13 Eylül 2007, 23:53 - İp: 85.***.**9.180
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

amerika dan getirteceksen durum farklı daha yeni modeli ve daha özellikli makineyi alma şansın var.amazon ve ebay dan incele.ve de garanti şartlarını düşün.

Tarih: 14 Eylül 2007, 22:15 - İp: 85.***.**5.90
beks
beks (üye)
Malatya / Amatör

Çkeitiğin fotoğrafları croplayacaksan(keseceksen) o zaman mp'in önemi çok büyük olur. Ha tabi birde çektiğin fotoğrafları anormal boyutta temizletmeyi düşünüyorsan. sallıyorum 100x100cm gibi . Yok ben temizletsemde 30x20cm boyutlarında temizletirim en fazla diyorsan sorun olmaz.

d40 demişsin. Özellik yoksunu bir makine 3 netlik noktası yetersiz. vizör anormal derecede küçük. manuel netleme imkansız neredeyse.

Sana tavsiyem eğeğr amerikadan getirtmeyi düşünüyorsan ki fiyatlar çok çok daha ucuzdur orada, a100 veya 400d getirt.

Ben olsam eğğer ileride yeni lensler almak isteyeceksen pentax hiç alma derim. canon nikon gibi geniş lens yelpazesi olan markalar durur iken.

Tarih: 14 Eylül 2007, 22:20 - İp: 82.***.**9.11
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

arkadaşın maddi durumu canon ya da nikonun geniş yelpazesindeki lenslerini alacak kadar büyük değil sanırım...

bu durumda canon da alsa pentax da alsa iyi bir objektif tavsiyesi bulunuldugunda ilk başta sigma 17-70, sigma 70-300 dg apo makro önerilecek.. daha fazla parası varsa, daha kalitelisini alır zaten. o yüzden maddi durumları da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Tarih: 14 Eylül 2007, 22:44 - İp: 88.***.**7.253
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Butcesi bu olan bir kisiye verilen tavsiyeye "ileride ustune soyle birsey alabilirsin" seklinde bir ifade ile baslayan sonrada Canon ve Nikon'un genis lens yelpazesinden dem vuran arkadaslar ya o lenslerin fiyatlarindan haberleri yok ya da hic dayak yememisler hayatlarinda.

Bu butce araliginda Canon'un, Nikon'un genis lens yelpazesi hicbirsey ifade etmiyor, cunku bu butceyle alinabilecek lensleri butun markalar sunuyor zaten. Tercih Pentax ve Sony olarak yapilirsa en ucuz, en eski lensler bile stabilizasyona kavusuyor.

Camokanas,

Hayat kisa, bekle diyenlere kulak asma, hemen simdi git al butcenin yettigi makinayi hemen simdi al, bekle bekle sonun Pazarbey gibi Zamzon olur sonra. Bundan 1-2 sene sonra isler yolunda gidip paran bollasirsa, ayrica fotografa ilgin artip Canon Nikon'un ulvi lenslerine ihtiyac duyarsan, bugun alacagin makina zaten demode olacagi icin yenisinin alinmasi gerekecektir, o zaman alirsin Canon-Nikon govdeyi.

Tarih: 14 Eylül 2007, 23:54 - İp: 85.***.**3.5
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

camokanas,
antika doğru söylüyor.
bir an önce al geç.
bütçen "şimdilik" kısıtlı olduğuna göre kit lensi iyi olan bir makine al ki seni bir müddet idare etsin.
D40 veya D40X kit lensi ile iyi ama sonrasında alacağın lens seçeneklerinde kısıtlı ve pahalı bunu geçebilirsin.
canon zaten kötü bir kit lens ile geliyor denmekte bunu da geç.
geriye Pentax K100D veya K100D Super ile Sony a-100 kalıyor.
Her iki makineyi de kit lensi ile bir müddet kullanırsın.
Ancak sonrasında lens alacaksan Pentax sony'e göre daha kısıtlı deniyor.
tabi ben a-100 kullanıcısı olduğum için kanaatlerim bir parça (veya tamamen) taraflı olabilir. dediğim gibi bunlar benim kanaatim.

Tarih: 15 Eylül 2007, 00:00 - İp: 88.***.**2.66
izmire
izmire (üye)
Sakarya / Meraklı

Yeni makinalar çıktı.Ama çift lens hayal olur.Sony a700 çıktı.Amazon.com da 1500$ kit lens ile beraber.A100 cüler makinalarını bir an önce elden çıkarıp A700 almayı düşünüyor.

A100 ün yüksek iso da gösterdiği " başarısızlığı" ,A700 sahip olduğu cmos sensör sayesinde göstermiyor.Aksine iso 3200 hatta 6400 lere çıkabiliyor.

Bu gidişle A100 2. el ucuzlayacak ve A700 fiyatı da düşecektir.Tabi bunlar ilerleyen aylarda olacak.Birçok kişi pentax K10d sony a100 arasında kalmış.Birini alan acaba diğeri nasıl diye merak etmiştir.

Bu fotoğrafı 1600 asa da çeksem güzel çıkarmı, makinem 10 mp veya üstü olsa daha iyi olur muydu gibi sorularınız A700 alabilirseniz olmayacaktır.Sadece A700 değil tabi o kalite ve fiyatta "varsa" diğer makinelere de bakmalısın.

Lens çeşitliliği ve fiyatı ,ergonomi "ele oturması" ve sitelerdeki test sonuçlarını da incelemelisin.

A700 > k10d d40 400d

#izmire' tarafından 15.09.2007 00:41:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2007, 00:31 - İp: 88.***.**9.117
beks
beks (üye)
Malatya / Amatör

antika söylediğin sözlere ve üslubuna dikkat et!

Pentax aldıktan sonra arkadaş ileride daha kaliteli bir lens almak isteyecekse ne olacak??? lens e ayırdığı parayla nikon yada canon gövde alıp yine mi kötü bir lens olacak üzerinde!

Yıllarında fotoğrafçılığa ayıran çok kişi gördüm ve ellerinde kral gibi lensler ve makine ise 350d , d70 ....

Tarih: 15 Eylül 2007, 20:50 - İp: 82.***.**9.173
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Beks,

Merak etme ben kendi söylediğim sözlere ve kendi üslubuma dikkat ediyorum. Sorun şu ki sen benim söylediğim sözlere ve üslubuma dikkat etmiyorsun.

Eğer dikkat etseydin arkadaşın bütçesinin sadece 1200-1500 YTL olduğunu, daha yeni başladığına, elinde yılların birikimi lens kolleksiyonu olmadığına dikkat ederdin. Ve en önemlisi arkadaşın amacının sadece bir makina alıp fotograf çekme işine koyulmak olduğu gerçeğini ıskalamazdın.

Amaç kısaca "fotograf çekmek", "pahalı lens kolleksiyonu düzmek" değil.

Bu arada, Pentax ve Sony'nin lens seçeneklerinin ne kadar kısıtlı olduğu tartışılır. Sanırım her iki marka hakkında da kısıtlı bilgin var. Web sitelerini açıp lens envanterlerine bakarsan, diğerlerinin üretmediği sadece Canon-Nikon'un ürettiği lenslerin bir hayli pahalı olduğunu göreceksin.

Arkadaşın diğer markalarda muadili olmayan 2000-3000 USD'lik lenslere ihtiyaç duyup alabileceği zamana kadar bugün ne almış olursa olsun, o gün geldiğinde zaten değişmesi gerekecek, 2000-3000 USDlik lens peşinde koşan adam da bir zahmet yeni bir makina alsın artık.

Tarih: 15 Eylül 2007, 23:44 - İp: 85.***.**3.5
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Pentax aldıktan sonra arkadaş ileride daha kaliteli bir lens almak isteyecekse ne olacak???

star serisi alacaklar mesela, ya da 16-45 alabilir mesela, bunları alacak olan birisi zaten cok üst sevye makine alır.

vatadandaş belirtmiş bütçesini,anlamak erdemdir..

Tarih: 16 Eylül 2007, 00:11 - İp: 88.***.**7.253
beks
beks (üye)
Malatya / Amatör

ne demek istediğini anladım. bir aralar d80 değilde a100 alacağım için geniş lens yelpazesi hakkında fikrim var ancak pentax hakkında hiçbir fikrim yok. Geniş lens yelpazesi der iken benim demek istediğim arkadaş canon yada nikon alırsa onun istediği fiyata çok lens var ve daha kaliteli almak isterede daha pahalılarıda var demek istemiştim. söylediğin sözlerden ise "ya da hic dayak yememisler hayatlarinda." bu biraz canımı sıktıydı.

Tarih: 16 Eylül 2007, 00:26 - İp: 82.***.**9.173