k.durmus
k.durmus (üye)
İstanbul / Meraklı

İkinci Göz Ağrısı İlk D-slr.

İlk makinem samsung compact bir makineydi. 3-4 yıldır fotoğrafçılıkla ilgileniyorum ve dslr ye geçmek istiyorum. Herhangi bir kursa gitmedim makineyi temin ettikten sonra bu kurs meselesini halletmeye çalışacağım. Benim öyle böcekle arıyla işim olmaz fobisi var bende. Portre,soyut fotoğrafçılık,sokak fotoğrafçılığı üzerinde çalışmayı düşünüyorum bir de bazen manzara fotoğrafları çekebilirim. Bütçeye gelirsek babamın 2000 liradan daha fazla bu işe para vereceğini zannetmem. Öyle canon olsun nikon olsun diye bir takıntım yok gövde sağlamlığı önemli. Şu da var ki aldığım makinenin yanına lens olarak ne düşünebilirim? Son olarakta şunu sorayım national geographicin temel fotoğrafçılık eğitim seti gibi bir şeyi var onu nereden temin edebilrim? Unutmadan belirteyim makineyi nisan sonu gibi alacağım. Sanırım şimdilik bu kadar cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 23 Şubat 2011, 00:22 - İp: 88.***.**2.174
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Portre,soyut fotoğrafçılık,sokak fotoğrafçılığı, manzara
portre için 85mm, yada 50mm.
sokak fotoğrafçılığı için tele yani 70-200 tarzı bişey, manzara için 10-22 gibi geniş açı lens gerekli. zamanla teker teker alırsınız. bunlardan birisi önceliğiniz olmalı. ondan başlanmalı.

gövde sağlamlığı..
canon 7d, canon 40d, nikon d90, 5d içinden birisi olabilir. ben 40d yada 7d derim.

2000 tl..
bu bütçe ilk etapta yeterli ama az. o yüzden gövdeyi temin edersiniz lensleri zamanla alırsınız.

national geograph icin temel fotoğrafçılık eğitim seti
link>>

kursa gitmenizi önermem. yeterki tembel olmayın. okuyun araştırın inceleyin çekim yapın. gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Tarih: 23 Şubat 2011, 00:36 - İp: 88.***.**7.62
k.durmus
k.durmus (üye)
İstanbul / Meraklı

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler .. Dediğiniz makineler bana ağır gelmez mi? Giriş seviyesi d-slr arıyorum. Öyle makineyi alıp sıkılınca kenara atmak istemiyorum. 2000 lira bütçe zaten hiçbir şey bana göre ama babama göresi de var işte Alacağım makineyle bu işi öğrenmeyi planlıyorum sonra kendi paramı kazanınca on bin lira da veririm yirmi binde orası bana kalır 18-55 le öğrendikten sonra sokak fotoğrafçılığına girişmeyi düşünüyorum.

Tarih: 23 Şubat 2011, 00:42 - İp: 88.***.**2.174
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

o zaman sorun yok. pentax sony nikon canon panasonicin giriş seviyesindeki tüm dslr lerden alınabilir. tek sıkıntı, ileride lens almak istediğinizde ortaya çıkar. o yzden ben canonla gidin diyorum. 500d

Tarih: 23 Şubat 2011, 01:04 - İp: 88.***.**7.62
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Sabit odaklı lenslere bakış açınızı merak ediyorum, ona göre önerimi yapacağım. Samsungtaki lens muhtemelen 35-105 gibi birşeydi, böyle bir aralık mı istiyorsunuz yoksa daha yüksek kalitede ama 35mm de 50mm de 85 mm de çekeyim istersiniz ?

Aslında Canon 24-105 f4 L oldukça iyi bir seçim olurdu ancak pahalı olabilir. 35mm 50mm gibi lensler her markada ucuz. Seçim sizin...

Tarih: 23 Şubat 2011, 01:41 - İp: 95.***.**7.109
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

L serisi lensler 7d, 40d biraz fazla değilmi başlangıç için, bende 500d tavsiye ediyorum ama 18-200 kit lens ile, 3 lens almak yerine 18-200 le istediğiniz çekimlerin hepsini gerçekleştirebilirsiniz bütceniz kısıtlı olduğundan daha mantıklı görünüyor, sonrasında lensleri tek tek toplamayabaşlarsınız..

Tarih: 23 Şubat 2011, 12:30 - İp: 78.***.**2.103
k.durmus
k.durmus (üye)
İstanbul / Meraklı

peki şu af motoru olayı nedir? 500d de var mıdır lens alırken bana sorun çıkarır mı? nikon d5000 ve sony a580 bir de nex serileriyle ilgili görüşlerinizi de öğrenebilirsem güzel olur. gövde özellikleri hemen hemen aynıysa, lens seçiminde daha ekonomik ve kolay olanı seçmeyi düşünürüm. şu makineye karar verme olayı fotoğraf çekmekten daha zor bee.

Tarih: 23 Şubat 2011, 16:49 - İp: 88.***.**2.174
sherifman
sherifman (üye)
Rize / Doğa Fotoğrafçısı

af motoru otomatik netleme oto fokus demek. 500d 550d yok. artım af motoru lenslere takıyorlar. Nikon 5000 veya 3100 bakmanızı tfsiye ederim. Fiyat olarak da uygun.

Tarih: 23 Şubat 2011, 19:04 - İp: 88.***.**8.177
k.durmus
k.durmus (üye)
İstanbul / Meraklı

foto zeynepte Canon EOS 500D + EF-S 18-55 IS + 55-250 IS KIT+ 8 GB SD Kart + Büyük Boy Tripod Hediyeli= 2399 lira. oda babamın ayırdığı bütçenin çok üstüne çıkıyor. başka yerlerde de baktım en uygunu bu da babama uymuyor

Tarih: 23 Şubat 2011, 19:11 - İp: 88.***.**2.174
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Eğer temizse bu
http://www.fotokritik.com/forum/141338

+

http://www.fotokritik.com/forum/141185

Alacağınız lens çok çok iyi olmuş olacak ve fotoğraflarınıza sınıf atlatacaktır. Ancak 450d ile video çekemezsiniz ve biraz ağırca bir set olur.

Daha ucuza kapatmak isterseniz (babanıza da yük olmasın)

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-kamera-fotograf-dijital-fotograf-makinesi-canon-450d-2-lens-canta-tripot-ve-dahasi-15detayli-foto-43415652/detay

Tarih: 24 Şubat 2011, 02:51 - İp: 95.***.**7.109
problem27
problem27 (üye)
Ankara / Meraklı

eğer bütçeniz kısıtlı ise bence spot ürünlere yönelebilirsiniz.daha fazla ekipmanı daha ucuza kapatmış olursunuz.gittigidiyor, sahibinden, sanalpazar fiyatlarını inceleyin derim.
garanti konusuna çokta takmayın bence.elinizden sert biçimde düşürmedikçe kolay kolay arızalanan makine görmedim(fujiler hariç çok kolay arızalanıyorlar) yıllardır yurtdışından makine getirtip satıyorum.ürünlerin yurtdışı garantisi var yada ankarada anlaşmalı olduğum servis var. sadece bir müşterim garanti için geri döndü.onuda gönderdik yenisi ile değişti.

dediğiniz bütçe ile canon 550d+18-50+55-250 şekllinde bir kit olabilir.cebinizde de diğer filitre tripod gibi aksesuarlar için para kalır.yada 550d+18-200 isterseniz biraz bütçenizi aşarak temin edebilirsiniz.

Tarih: 24 Şubat 2011, 12:02 - İp: 85.***.**0.10