gezginci01
gezginci01 (üye)
Adana / Meraklı

İkinci El Bilgi

merhabalar acaba ikinci el dijital makine almanın ne gibi eksileri vardır?

Tarih: 31 Mart 2006, 02:23 - İp: yok
ozgurs59
ozgurs59 (üye)
Adana / Amatör

bence öncelikle elinize alın ve evire çevire her yerini inceleyin.merceğine bakın çiziği,lekesi var mı diye.
ve bence daha önemlisi türkiye garantisi devam ediyor mu ?

tabi ustalar daha ayrıntılı cevap vereceklerdir bu konuda

Tarih: 31 Mart 2006, 02:55 - İp: 88.***.**4.106
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

HİÇBİR SAKINCASI YOKTUR.TANIDIK BİRİLERİNDEN ALMAYA ÇALIŞIN DERİM BEN.SADECE,YADA BU İŞLERDEN İYİ ANLAYAN BİRİSİYLE GİDİN ALIN...YADA BEN MAKİNAMI SATIYORUM....BENDEN ALIN.

....PRETEC DC-3A30 ...ZATEN YORUMLARIN ALTINDAKİ KİŞİ BİLGİLERİMDE ÜRÜNLERİ GÖRECEKSİNİZ...

SAYGILAR...

Tarih: 31 Mart 2006, 03:11 - İp: 85.***.**0.246
gezginci01
gezginci01 (üye)
Adana / Meraklı

konuyu daha ayrintılı yazmalçıyd8ım kusura bakmayın birinci gittigidiyor.com dan almak için düşünmüştüm de eksileri ne olur diye merak ettim

Tarih: 31 Mart 2006, 08:32 - İp: 85.***.**7.161
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

hiç kimse sağlam ve memnun olduğu bir makineyi satnmak istemez.
Ayrıca bu gibi makinelerin lensinin sağındaki yada solundaki cizikten çok shutter sayacı önemlidir.Yani o makine şimdiye kadar kaç poz fotoğraf çekmiş?
makinenin yıpranmışlığı 1 poz sayısı2 makro sayısıyla ölçülür. Makro fotoğraf çeken bir kullanıcı makinesini maksimum yıpratıyor demektir zira makro konumda objektif içerisindeki lensler yiv setler içerisin de hareketlendikçe perdeyi taşıyan flexible cord bu işten en çok etkilenen ve kıvrılan eleman olmakta ve bir süre sonrada inceldiği yerden kopmaktadır.Bunları ancak bir yetkili serviste satın alınmak istenen mekine jig leri aracılığıyla bilgisayara bağlayıp anlaşılabilir örneğin ben panasonic makineleri wintatsujin adlı programla bu şekilde herşeylerini ölçebiliyorum....Ayrıca sizin yapabileceğiniz bir test de var onu da burdan yazmış olayım bilgilenmeniz için:
Bir makinenin flaşı 6 saniye için de patlamaya (ready) hazır olmalıdır (yeni ve taze alkali-ni,mh pillerle! )
eğer bu sürenin +-2 üstünde veya altında şarz oluyorsa sorun var demektir )
ikinci el makine almayın ! yada teknik servise sorun...

#burkay' tarafyndan 31.03.2006 14:00:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2006, 13:55 - İp: 88.***.**6.136
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Yeni bir makineyi kredi kartına 12 taksitle almak varken... 2. el almayın derim... Ancaaak... Dslr konusuna gelince iş birden renk değiştirir... Slr ve dSlr (kısaltması nasılsa hiç beceremem) çoğu durumda tamir edilebilir ve gerçekten uzun ömürlü makinelerdir.. kızkardeşime vermiştim T90 ımı 1986 yılı haricinde hiç üretilmedi bildiğim kadarıyla, yani 20 yaşında.. bu slr örneğidir... Özgürfoto nickli ustamızın geçenlerde forumda bahsettiği bir dSlr örneği var; 500bin çekim sayısını çoktan geçmiş (bakmadan yazıyorum 670 bin gibi bir rakamdı) Nikon D1x in servislerine sadece bakım-temizlik maksadıyla uğraması...

Tabi burkay ustamızın yazdıklarınıda bir yerlere kaydetmenizi öneririm...

Tarih: 31 Mart 2006, 17:56 - İp: 85.***.**2.176
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sanirim ikinci el almada en onemli husus garanti kapsaminin olup olmayisi..
yeni makine aldiginda, belli bir sure verilir, memnun kalmazsan makineni iade edip degistirebilirsin mesela.. ama ikinci elde oyle birsey olmaz.. eger ki kullanici, bir arizasini farketmeyip geri vermediyse, artik, makine durmadan servise gidip gelir..
sen ikinci el makineyi alirken, bu problemleri farketmeyebilirsin.. ama bir problem cikarsa da verdigin paraya gercekten yazik olmus olur..
..........
ikinci el elektronik cihaz kesinlikle almazdim ben.. ama sen bilirsin tabii gezginci..

metenin de soyledigi gibi taksitle falan almak cok daha mantikli..

Tarih: 31 Mart 2006, 18:25 - İp: 62.***.**2.10
  • 1