mimarilgug
mimarilgug (üye)
Balıkesir / Meraklı

İç Mekan İçin Yardım

Forumdaki Herkeze öncelikle merhabalar.Aklıma takılan bazı sorular var.Öncelikle yeni bir makina almak istiyorum.Kendim kodak Dx7590 kullanıyorum.Daha baştan alırken iç mekanın tümünü algılamada yetersiz olacağını biliyordum.Şu an almaya nihetlendiğim canon s1 pro yada nikon 70s.Canonu en azından iç mekanlarda panorimik çekimi sağlayan bir özellik olduğu için düşündüm.Nikonda ise dx türü balıkgözü objektif çok pahalı.Normal slr için kullanılan balıkgözü kullanmaya kalkarsam açsı azalacak.Bunun bir çarpanı var mı?Ayrıca netleme yapmada için sorun çıkarır mı?Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

#mimarilgug' tarafından 24.01.2006 18:26:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2006, 18:09 - İp: yok
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili mimarilgug, canonun s1pro diye bir modeli yok, acaba s1 IS mi yoksa Pro 1'imi kastediyorsun.

İç mekanlarda balık gözü yerine panoramik çekimler yapmak (bence) daha uygun olacaktır. Balık gözüyle yapılacak çekimlerdeki deformasyon düzgün hatları ve açıları değiştireceği için mimaride pek sağlıklı sonuçlar vermez.

Photostitch gibi bazı yazılımlarla birkaç fotoğrafı açıları bozulmadan birleştirebilirsin.

Tarih: 24 Ocak 2006, 18:29 - İp: 85.***.**5.149
mimarilgug
mimarilgug (üye)
Balıkesir / Meraklı

Canon pro1 miş kusura bakmayın.Bu yazılım canon makinalrın içinde yer alıyor galiba,öyle değil mi?

#mimarilgug' tarafyndan 24.01.2006 18:38:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2006, 18:38 - İp: 85.***.**4.104
bilaldeg
bilaldeg (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

evet,canon f.makineleriyle birlikte verilen programda panoramik fotoğraf düzenleyicisi bulunuyor..

Tarih: 24 Ocak 2006, 22:14 - İp: 85.***.**5.233
  • 1