yasin_59
yasin_59 (üye)
Tekirdağ / Amatör

Herkesden Yardım!!!nikon D80 Ve Can

öncelikle fotorafçılıga ilgi duyuyordum.ve şimdi kendime bir makina almak istiyorum..ve almıskken bıraz daha para verıp dslr-like deılde.dslr almam sacma mı olur..su an sadece dslr de body alma dusuncem var.bunlar nikon d80 ve canon 40d ve sızce hangısı bana nikon daha gösterişli gelior ama özellık ve lens bakımından sızce hangısıı..ve bırde ılk baslamak ıcın cok gereksız mı bu makınlar..herkesın yabacagı yorumlar ıcın tesekkurler..

Tarih: 13 Nisan 2008, 23:19 - İp: 78.***.**1.145
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

sn. yasin_59;
40D alın tabi çok da güzel body. Ayrıca haklısınız D80 den daha iyi özelliklere sahip nede olsa daha yeni bir body. Öğrenme konusuna da hiç takılmayın çok rahat öğrenirsiniz. Zaten en kötü otomatik modda çekersiniz. like yerine kompakt alın derken dslr almayın demek istemedim şüphesiz. DSLR mutlaka alın bu keyiften mahrum kalmayın.

Tarih: 15 Nisan 2008, 20:15 - İp: 78.***.**7.56
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dun vizorden fotograf cekmek zevk diyenler,bugun livewiev olmayan makine yaramazda diyorlar..yani hersey yıkılıyor.
-------
like bir makine alırsanız bosa para harcamıs olmazsınız.,alırsınız kullanırsınız, memnun kalırsınız hatta belki degiştirme geregi bile duymazsınız..
evet ciddiyim belki degiştirme geregi bile duymazsınız diyorum..ben bile bir iki sıkıntısı dısında elimdeki kompakttan memnunum..(iso ve megapiksel)

------------------

dslr alacaksanız sunu bilinki ileriye yonelik yatırım body ile yapılmaz lens ile yapılır. yani bodyye cok para harcamayın lense harcayın...
40d gibi bir body aldıktan sonra alacagınız body ne olacak??size ne katacak diye dusunun..
40d gibi ileri amator bir bodyde olup bir alt seviye makinede olmayan ve sizin cok işinize yarayacak bir ozellik????
5 sene oncenin profesyonel makineleri artık giriş seviyesi makine olarak bile satılmıyor..

ileri donuk bir yatırım yapmak istiyorsanız,
bir marka secersiniz ve o markaya ait cok iyi lensler alırsınız..
govde onemli degildir cunku zaten 2 sene içinde demode olacak ve şimdiden bukadar (tabirimi mazur gorun) gozu doymaz bir alısveriş dusunceniz varsa (d3, mark3, 40d vs.)
2yıl içinde demode olan makinenizide surekli degiştireceksinizdir..yanı her alısverişte zarar-zarar-zarar...
bu demek oluyorki:
mesela bu sene 400d 1000 lira 40d 2000 lira
verdiginiz 1000ytl sizin zararınız olacaktır.hemde arada sizin için fark yaratacak bir ozellik olmamasına ragmen 1000 liranız gidecek...
isteyende buna kızsın katılmasın ama oyle..
---------------------------------------

biraz mantık kurarsak,
s5 alsam bana yetermi yoksa mark3 mu alayım diyen bir alıcıya makine oneriyorsanız satıcıymıs gibi degil, ihtiyacına yetecek makineyi onermeye calısan biri gibi davranın...

Tarih: 15 Nisan 2008, 20:23 - İp: 78.***.**4.43
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Ben hem 400D hem de 40D kullanıyorum.4OOD'nin kullanımı daha zor.40D'nin ise iki adet ayar tekeri var ve çok daha pratik.3''ekran baktığını görebilmek için büyük avantaj.Vizör farkı büyük avantaj.400D'nin 3 karesine karşın 40D 6.5 kare/sn çekim yapıyor.Bunlar aceminin de işine yarayacak olanlar.

Benim açımdan anlatırsam 400d karanlığı gördü mü af mekanizması afallamaya başlıyor ve isabet ettiremiyor.40D ise hiç tereddütsüz otofokus işlemini gerçekleştiriyor.Kuş fotoğrafçısı olarak özellikle saka gibi kuşların fotoğrafını çekerken spot ölçümü çok fazla faydasını görüyorum..

Demode konusuna gelince de 40D nin iki nesil gerisindeki kardeşi 20D ile 400D'yi kıyaslarsak 20D hala havada karada 400D'yi döver.20D hala bir üst sınıf makinedir.400D karanlıkta afallarken 20D hala otofokus yapmaya devam eder ve bunun gibi bir sürü ayrıntı.

Spotta şu an 400d 1000ytl'ye ve 40D de 1500ytl'ye satılıyor.Ekonomi müsait olduktan sonra 500ytl için neden 400d alınsın?

400D kötü bir makine mi? Hayır değil. Ama 40d alacak imkan varken de alınmaz..Hele ki kompakt makine hiç alınmaz

Tarih: 15 Nisan 2008, 20:52 - İp: 88.***.**4.89
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

mgirgin iyi demişsin,
peki sen hiç s5mi alsam mark 3mu alsam diyormusun?
yani acemimisin?
degilsin...
400d ile 40d arasındaki fark senın için onemli, ama yasin için oyle olacagını hıc sanmıyorum..hemde hiç

Tarih: 15 Nisan 2008, 20:58 - İp: 78.***.**4.43
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

#mgirgin' tarafından 15.04.2008 21:41:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2008, 21:15 - İp: 88.***.**4.89
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yasin lutfen yanlıs anlama.belliki kafan karısmıs, ilk heves edenlerde normal bir durumdur bu,herkes en iyi makineyı alma hayali kurar vs.
ama acık konusayım, bugun lotodan para cıksa bile mark 3 alma ihtiyacı duymam,bir amatorun (bu işten para kazanmayan herhangibiri) boyle bir makine almasınıda cok gerekli ve hatta dogru bulmuyorum..
eger ileri donuk bir yatırım dusuncen varsa dedigim gibi bir marka sec ve iyi lensler almaya bak,flaş, filtre tripod, yan ekipmanlaar vs oncelikli olsun,govde dusunecegin enson sey olsun..
ve yine diyorumki like bir makineyide cok kucumseme,belki degiştirme geregi bile duymayacak,sadece almak için dslr alacaksın ileride..
cok var oyle bildigim..

Tarih: 15 Nisan 2008, 21:30 - İp: 78.***.**4.43
yasin_59
yasin_59 (üye)
Tekirdağ / Amatör

herkesten tesekkurler kımseye kızma amacım yok bılgılerınız ıcın tessekkurler ama benım su anda mark3 dusuncem yoktu canondan 40d ıle nıkondan d80 modellerıdı...benım buradan anladıgım fıkır su an lıke makına almamımın ii olacagını sanıyorum yarın eger arabamızı degıstırme dusuncemız var olursa lıke alıcam..olmazsa belkı canon 40d alıcam ama lıke almam daha mantıklı olacak..

Tarih: 15 Nisan 2008, 22:39 - İp: 78.***.**2.68
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

imkanların izin vercek olursa dslr alın..dslr kullanmakla like kullanmak arasında kayda değer bir fark yok..bütün yazılanları okumaya-anlamaya çalıştım..

Tarih: 15 Nisan 2008, 22:58 - İp: 88.***.**0.154
yasin_59
yasin_59 (üye)
Tekirdağ / Amatör

peki o zman sizden istediğim şuu yatırımımı lens üzerine yabmam gerekenini söylüyorsunuz.o zmaan bu yatırımı hangı lens markası ıle abmalıyım kıı kullandıgım badıı hepsıne uysun yanı canon 40d alıp ılerıde len selımde mevcut oldugunda bady ı degıstırdıgmde tum lenslerı kullanım.yada sımdılık sana lıke bır makına daha ii ve avantajlı mı demek ıstıosunuz..

Tarih: 16 Nisan 2008, 20:05 - İp: 78.***.**6.37
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili Yasin_59 arkadaşım;

1. Gördüğüm kadarıyla güzel dilimiz Türkçe,sizin derdinizi anlatmanız için pek yetersiz kalıyor. Kusura bakmayın aslında buna pek takılmak istemem ve sizi rencide etmek de istemem ama yazdıklarınızdan birşey anlamak mümkün değil. Lütfen hem kelimeleri doğru yazmaya çalışalım hem de cümleleri doğru kurmaya çalışalım ki birbirimizi anlayabilelim.

2. Bunca adam burada size samimi bir şekilde yardımcı olmaya çalıştı ve gerçekten de her tavsiyenin bence kendine göre iyi dayanakları ve tutarlı sebepleri var. Fakat son yazdığınızdan (anladığım kadarıyla) bu tavsiyelerin size neredeyse hiçbir fikir vermediğini görüyorum. Lütfen burada size yapılan tavsiyeleri bir daha okuyup, ihtiyaçlarınız doğrultusunda süzgeçten geçirirseniz, mutlu sona ulaşacaksınız diye düşünüyorum.

3. Ayrıca araştırma yaparsanız bu forumda sorduğunuz soruların cevaplarından kat kat fazlasını bulursunuz, yanlış anlamayın soru sorun tabi mutlaka yardımcı olunuyor ancak fotoğrafçılık merakı araştırma yapmayı da gerektirecektir. Eğer araştırma yapmayı sevmiyorsanız boşverin dslr yi like makinayı falan, şu bahsettiğiniz arabanızı değiştirin daha iyi.

Saygılarımla;

Tarih: 16 Nisan 2008, 21:07 - İp: 85.***.**5.246