fearless33
fearless33 (üye)
İçel / Meraklı

Her Kafadan Bir Ses Çıkıyor!

Arkadaşlar 3 hafta önce Slr-like makina almaya karar verdim internetten arastırayımda sonucunda pişman olmayayım dedim.
Araştırdım araştırmasına ama her kafadan bir ses çıkıyor kimsenin dediği birbirini tutmuyor sonuçta benim isteklerim belli;
yarı profesyonel bir kişiyim(3 yıldır çekim yapıyorum)
optik zoom önemlidir
gece görüntüsü ve hareketli cisimleri çekmekten hoşlanırım..
Suan Belirlediğim 4 model var(bu arada 800 civarı bütcem var)

1.olympus sp550(18x optik zoom kafamda 1. sıraya yerleştirdi)
2.sony h9 (Gece çekim NightShot,Carl Zeiss )
3.canon s3 (Yaygın servis,gece çekimleri iyi)
4.fuji s6500 (1/1.7" Super Ccd)

İlk 3 makina hemen hemen aynı özelliklere sahip ama 4. model 1/1.7 ccd sensörü ile öne geçiyor ama diğer modellerdeki gibi fazla bir özellik yok.sonuçta hepsi fotograf makinası üretiminde ün yapmış Markalar kafam karıştı arkadaşlar yardımcı olun bana!!

Her makinanın kendine göre özellikleri var ama içlerinde bana uygun en iyisi hangisidir...
Sizin bunlardan başka öneriniz varsa yazabilirsiniz..

Tarih: 17 Haziran 2007, 18:40 - İp: 88.***.**7.75
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

her kafadan bir ses cıkması normal..herkesin onceligi farklı..bilende bilmeyende tavsiye veriyor..bilmeyen kendi kullandıgı markayı overken bilen aslında kullanmayacagınız bir ozelliği bile secim nedeni olarak gosteriyor vs.

1-olympus sırf 18x optiki nedeniyle sınıfta kalır bence..fotograf kaliteside cok iyi degildi hatırladıgım kadarıyla..
2-night shot cok sık kullanacagınız bir ozellik olmayacaktır sanırım sırf bu nedenle h9 alıp fazladan para vermektense h7 h5 dusunulebilir..
3-canon s3,gece cekimleri iyi derken otomatık cekim ayarlarından vs bahsediyorsunuz sanırım cunku butun bu makinalarla esdeger gece cekimleri yapabilirsiniz..s3un iso performansıda cok ahım sahım degil sanırım,bu yuzden sizin kriterinize gore aslında dogru bir secim degil..
41/1.7 incle fujininki aralarında en buyuk sensor..daha iyi fotograf daha iyi iso performansı beklenebilir ama hakkında acılan topic dısında makina hakkında cok bilgim yok..

yazdıklarımı okuyup hiçbirimi iyi degil demeyin,sadece sizin belirttiginiz artılar makinalar için aslında artı degil,secim nedeni olmamalı dıyorum..
içlerinde iso performansı en yuksek,fotograf kalitesi en iyi olanı secmelisiniz..diger arkadaslar ne der bilmiyorum ama 4. secenekteki makina bana daha cok işinizi gorur gibi geldi..
diger arkadaslarında goruslerini alıp kendi kriterlerinize gore secim yaparsınız..kolay gelsin

Tarih: 17 Haziran 2007, 18:53 - İp: 88.***.**9.17
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

s6500 de titreşim önleme yokmus.eksi buda tabiki..
olsa iyi olurdu..

Tarih: 17 Haziran 2007, 19:05 - İp: 88.***.**9.17
fearless33
fearless33 (üye)
İçel / Meraklı

peki sizin bir tercihiniz varmı slr-like 800 ytl arası..

Tarih: 17 Haziran 2007, 21:18 - İp: 88.***.**7.75
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fuji serisini cok fazla tanımadıgım için sony'e yakın duruyorum..bende h1 kullanıyorum..sonrasında cıkan modelleri biraz daha iyi..bu sensorlerle yuksek isoda cok sey beklememek gerek,ama mesela panctomun dedigine gore h5 bu konuda basarılıymıs..kendisine mesaj atıp sorabilirsiniz..
direkt s3 ve h5 kullanan uyeler konuya cevap verirse sizin için daha yararlı olur..

Tarih: 17 Haziran 2007, 22:10 - İp: 88.***.**3.77
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba fearless 33,

Sana muthis bir makina oneriyim: Samsung Pro 815.

Yeni cikti su an Turkiyeye geldimi bilmiyorum ancak dslr likelar arasinda en iyisi diyebilirim. Digerlerine gore biraz daha pahali ancak bir bakmani tavsiye ederim.

Saygilar

Tarih: 17 Haziran 2007, 22:22 - İp: 137.***.**8.95
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Samsung Pro 815 yenı bır makina degil.7-8 aydır piyasada..15 x optik zoomu olan bir makina..
hakkındaki beklentiler oldukca fazlaydı ancak fotograf kalitesi ve fokus hızı olarak kimseyi memnun etmeyen bir makina..
bence secenekler arasında yeri yok..
gosteriş gosteriş gosteriş ve mukemmel olabilecekken yolda kalan asırı pahalı bir fotograf makinası..(ilk fiyatı 1400 ytk falandı )

#gaijin' tarafından 18.06.2007 05:04:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Haziran 2007, 03:26 - İp: 88.***.**2.239
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Dslr-like larda objektif değiştirme şansınız olmadığı için,geniş açı çekimleri mi yoksa tele-zoom çekimleri mi sizin için daha önemli ona karar verin.

Tele-zoom önemli gibi duruyor sizin için ama bir de öğrenin bakalım makina ile o kadar yaklaştırma yaptıktan sonra kaliteli çekim yapabilecek mi(titremeden,net,doğru renkler...)?Bir de bu açıdan düşünün.Geniş açı ve iso performansı olarak 6500fd bir adım önde gibi,olympus ve sonynin artıları da var tabi ama şimdi saçmalamıyım 3 saat.
Canon S2 sahibi olarak ise S3 e fazla para kıymayın diyorum,ucuz bulursanız pek bir kaybınız olmaz.

Şimdi size bir önerim olacak,aklımı karıştırıyorlar deme ama benim şimdiki aklım olsa S2 yerine,büyük sensörlü,başarılı iso performansı olan ve ortalama bir optik zoomu olan(3x-10x),daha geniş açıdan çeken "UFAK" ve "KALİTELİ FOTOĞRAF" veren bir kompakt alırdım.Zaten fotoğrafçılığı seviyorsanız bir zaman gelicek ve dSLR almak için yanıp tutuşacaksınız.Ben fikrimi sölüyüm dedim kafa bulamımışımdır umarım.

Sizden çok önemli bir ricam da Galerimizin nimetinden yararlanıp hangi fotoğraf,hangi makine ile çekilmiş ona bir bakmanız Fikirlerinizi forumda teorik olmaktan çok galerilerde görsel ve fotoğrafçılarda makinayı elinize alarak yapınız.

S2 ile mantık evliliği yaptım mutlu değilim

Tarih: 18 Haziran 2007, 07:00 - İp: 85.***.**0.20
fearless33
fearless33 (üye)
İçel / Meraklı

Aslında 800 ytl biriktirdim kendimiz biraz daha sıksamda dslr makina alsam daha çook mutlu olabilirim gibi geliyor ama ben yanımda objektif taşımak istimiyorum..

Tarih: 18 Haziran 2007, 11:17 - İp: 88.***.**1.129
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Ben farklı bişey söyleyim değişiklik olsun

Yarı profesyonelim diyorsunuz ve DSLR-Like makinalardan söz ediyorsunuz...Bu bidefa çelişki bana göre

Bütçe meselesi ile sorun bence biraz daha para biriktirip giriş seviyesi bir DSLR makina alın derim.

Örneğin Canon 400D veya eskidi demezseniz 350D
yada Nikon D40...

Yanımda lens taşımak istemiyorum diyorsanız sigma 18-200 gibi geniş bir aralığa sahip ve fiyat olarak ta makul olabilecek bir lens işinizi fazlasıyla görür.Sonuç itibariyle 1.6 fokal çarpanıyla epey bir tele zoom kazanmış olursunuz...

Tek makina tek lensBöylece toz,kir gibi bir dezavantaj yaşamazsınız

Performans mı?

Yukarıda almayı düşündüğünüz DSLR-like makinalardan fazla fazla işinizi görür...

Tekrar ediyorum -bence- acele etmeyin biraz daha birikim yapın...

Pentax veya Sony demedim çünkü ikinci elde bile lens bulma veya satma sorunu yaşamayın diye

Saygılar,selamlar.

Tarih: 18 Haziran 2007, 13:11 - İp: 81.***.**7.254
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Bencede slr makineler ...

slr like en iyi makine sony r1 di... bence hala oyle.. o bile gece çekimlerinde zorlanıyor... slr makinelerin pro olması makinenin işlemcisi ve değişen objektif olayı...slr like makinalar pratik. hersey ustunde... tercih meselesi..gündüz çekersiniz... güzel şeyler.. gece çuvallanabilirz....

Tarih: 18 Haziran 2007, 18:04 - İp: 81.***.**5.133