komadetone
komadetone (üye)
Aydın / Amatör

Hep Aynı Soru Ve Aynı Sorunlar!..

3 haftadan beri 1.200 YTL'ye kadar SLR benzeri bir fotoğraf makinesi almak için araştırmalar yapıyorum.aşağıdaki makinelerin hepsinin can alıcı birer ikişer özellikleri eksik.forumlarda yapılan yorumlar da fanatik tavırlar kokuyor.sanırım,insana kullandığı makine hoş geliyor ya da insan en çok kullandığı makineden nefret ediyor.aynı konuda açılmış onlarca forumda sonuca varamayı etkileyemeyen yüzlerce yorum var.eğer böyle devam ederse,ufukta benim için en basit tavsiye olan kendi beğendiğini al kurtul var!ama,çok fazla anlamadığım konuda bunu yapmaktansa,deneyimleriyle yapılan hatalı seçimleri harmanlamış arkadaşların ağzına da bakarak karar vermeyi seçtim.deneyimleriniz,gözlemlerinizi ve nedenleriyle kesine yakın kararlarınızı burada okumak beni dünyanın en mutlu kişisi yapmasa da,mutlu bir kişi yapacaktır.şimdiden teşekkürler...
işin içinden çıkamadım.benim incelediklerim:
-CANON PRO 1
-CANON S3 IS
-SONY DSC H5 (H7 VE H9)
-PANASONİC FZ50
-FUJİ FİNE-PİX S9600
-FUJİ FİNE-PİX S9500
-SAMSUNG PRO 815

Tarih: 4 Nisan 2007, 23:35 - İp: 88.***.**0.97
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

komadetone vur dedik öldürdün kardeşim yaa... F828 taş devrinde kaldı. günümüze gel

Tarih: 5 Nisan 2007, 00:46 - İp: 88.***.**5.161
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Eğer video da olsun diyorsan iki seçenek benden sana..

Ya fz50.. 35 mm den başlaması kötü! Ama İS özelliği var.
Ya da s6500.. 28 mm den baslıyor bu iyi.. Ama İS yok!

Diğerlerini salla!!

Tarih: 5 Nisan 2007, 04:10 - İp: 88.***.**4.186
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

''komadetone'' Merhaba. Aynı senin durumundayım.Benim de 3 aydır gezmediğim forum ve incelemediğim makina kalmadı gibi.

Öncelikle ne istediğinizi belirliyeceksiniz.
1.si- Yüksek kaliteli, derinlikli,geniş açılı, macro ve zoom da kullanarak fotoğraflar çekicem,bu işe çok meraklıyım, tatil,aile ve anı fotoları dışında,fotoğrafa da kendimden bir şeyler katarak çekmeyi seviyorum ve buna ayıracak zamanım,biraz becerim ve biraz da bütçem iyi diyorsanız....
Dslr makina alacaksınız. Fakat bu sistemde,yalnız işin makina ve bazı kit objektiflerini almakla bitmiyeceğini ve bu zevkli uğraşın,yeni yeni objektif almanıza bağlı olduğunu bilmelisiniz.Yani ekonomik yönü Türkiye şartlarında biraz pahallı bir hobi. Bu bölüm için size en ekonomik tavsiyem ,ucuzdan pahallıya ve bence sırasıyla...
Bu makinalar 1300-2300 Lira aralığında(Taksitle)
1- Pentax k100d
2- Sony A100
3- Nikon D40
4- Pentax k10d (Bence fiyat ve performans olarak en iyi,fakat diğerlerinden biraz pahallı.)

2.si- Lenslere verilecek parayla ve ayrı fazla aparatlarla,uğraşamam ,hepsi içinde olsun,başka masraf yapmıyayım, hem macro resimler,hem zoomlu resim ,hemde video çekeyim diyorsanız ve tabii ki resim ve video kalitesinden de biraz fedakarlık ederek,manuel ayarları da olan Slr-like sınıfından bence şu makinaları alırsanız pişman olmazsınız..
Alttaki makinalar da 900-1600 Lira aralığında(Taksitle)
1- Sony R1 (Video çekmez. Fakat alttaki makinaların hepsinden iyi fotoğraf çeker,hatta Dslr ayarında )
2- Sony H9 (Kağıt üzerinde,özellikleri iyi,fakat daha yeni olduğu için fotoğraf incelemelerini beklemeniz gerekli)
3- Fujifilm Finepix S6500fd ( Forumların çoğunda kullananlar S9500 ün problemli olduğunu, S9500 ve S9600 ün ise yeni model olmalarına rağmen
resim keskinliği olarak S6500fd kalitesinde olmadığını belirtiyorlar.)

Şahsi fikrim... Fotoğraf çekmeyi seviyorum. Ve bu yolculuğa yeni başlıyacağım içim çok araştırdım. Şu an Dslr alıp devamlı objektif sistemine para yetiştiremiyeceğimi anladığım için, H9 un fiyatını ve performansını bekliyorum.
H9 beklentilerime cevap vermezse, Fuji S6500fd almayı düşünüyorum.

Tarih: 5 Nisan 2007, 04:22 - İp: 88.***.**5.210
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

erdenbay,

s6500fd iyi seçim. bence de yüksek iso performansı ve fotoğraf kalitesi çok önemli özellikler. Titreşim önleme çok çok önemli değil bu ikisine göre.

ben de şahsen tr de ödediğim paranın yurtdışında ödenen paradan çok fazla olmasını hazmedemiyorum. S6500fd yi 300-350$ a rahatlıkla alabilirsin yurtdışında, burda ise 950 YTL. Makineyi her ne kadar beğensemde 1300YTL(vatan bilg.) 12 taksitli K100d almak varken 950YTL ye s6500fd alınmaz diye düşünüyorum. Arada dağlar kadar fark var çünkü. Bütçeyi 1300 YTL ye çıkarmışkende biraz daha sabredip, fedakarlık yapıp K10d almak en iyisi diye düşündüm.

komadetone,
sende eğer tr de alacaksan s6500fd almaya değmez diye düşünüyorum, en en kötü ihtimal peşin alacaksan 1100 YTL ye rahatlıkla spot K100d bulursun.

Tarih: 5 Nisan 2007, 09:01 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

erdenbay,

s6500fd iyi seçim. bence de yüksek iso performansı ve fotoğraf kalitesi çok önemli özellikler. Titreşim önleme çok çok önemli değil bu ikisine göre.

ben de şahsen tr de ödediğim paranın yurtdışında ödenen paradan çok fazla olmasını hazmedemiyorum. S6500fd yi 300-350$ a rahatlıkla alabilirsin yurtdışında, burda ise 950 YTL. Makineyi her ne kadar beğensemde 1300YTL(vatan bilg.) 12 taksitli K100d almak varken 950YTL ye s6500fd alınmaz diye düşünüyorum. Arada dağlar kadar fark var çünkü. Bütçeyi 1300 YTL ye çıkarmışkende biraz daha sabredip, fedakarlık yapıp K10d almak en iyisi diye düşündüm.

komadetone,
sende eğer tr de alacaksan s6500fd almaya değmez diye düşünüyorum, en en kötü ihtimal peşin alacaksan 1100 YTL ye rahatlıkla spot K100d bulursun.

Tarih: 5 Nisan 2007, 09:01 - İp: 213.***.**8.2
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

levobjk merak ediyorum her mesajı iki hatta üç kez yollamayı nasıl başarıyorsun

Tarih: 5 Nisan 2007, 10:38 - İp: 88.***.**2.64
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bende merak ediyorum,DSLR'ye yakın paralar verip hala nasıl oluyorda Like makinayı tercih edebiliyorlar diye.
Ama bizim insanımızın(kendimde dahil) karakteristik özelliğidir ki,kazıklanmadan yada herşey bitmeden(geçmiş olsun) gerçeği anlayamıyoruz.

Ben acıyorum like sınıfa verilen paralara.Çünki makinanın en önemli özelliği olan fotoğraf kalitesini sunamıyorlar ve biraz bile pirpirikli iseniz yada ince eleyip sık dokuyorsanız,asla tatmin etmiyorlar.

Like makina almayı düşünen arkadaşlara tavsiyem,madem aralarında eleme yapıyorsunuz,bare kullanmayacağınız özellikleri iyi yada kötü diye nitelendirmeyin.

Şimdi bir FZ50'de harici flaşın olup,S3'de olmaması çok mu önemli??
Kaç kişi makinasına 300-500 ytl verip,harici flaş alır ki like makinası için??

Birde DSLR kullanmadım ancak RAW format,like makinalar için hayat kurtarıcı değil arkadaşlar,jpeg'e göre avantajlı ancak herşeyi devletten beklemeyin felsefesi yatıyor işin ucunda(kötü bir çekimi asla iyi yapmaz RAW çekim).

Sony R1 like makina almak isteyen arkadaşlara tavsiyemdir.Video çekimi olmayabilir.Fotoğraf makinasının çektiği videodan ne derece hayır gelir sorarım sizlere??

Nasıl ki bir video kameranın çektiği fotoğraftan hayır gelmezse,fot. makinasından da öyle hayır gelmez.

İllaki video diyorsan,1000 ytl'ye like alacağına,500 er ytl'ye bir video kamera birde kompakt fotoğraf makinası almayı düşün.

Söyleyeceklerim bundan ibarettir,

Unutmadan FZ30;FZ50'den çok daha başarılıdır.
Ancak 2 makinada Sony F828 yada bir Canon Pro 1 etmez.

Canon Pro1'de L serisi 28-200mm zoom lens vardır,hatta bu makinanın sensörü de diğer makinalardan büyüktür.
En büyük rakibi de zamanının Nikon 8800'ı dır.Fakat gerek lens kalitesi,gerek geniş açı avantajı ile Pro 1 üstünlüğünü ilan etmiştir.

Ayrıca Pro 1'de 2. bir ekran vardır üst tarafta.Aynı DSLR'lerde olduğu gibi ve bu makinanın LCD ekranı dönmektedir.

Sony F828'de başarılı ve başka hiçbir markada bulunmayan bir dizayn ve işlevselliğe sahiptir.

Eğer illaki DSLR düşünmüyorsan(ve de R1),ben temiz bulman kaydıyla Canon ve Sony'nin bu modellerini öneririm,ve bulurssan fiyatları da 700-800 ytl civarındadır.

Tarih: 5 Nisan 2007, 15:31 - İp: 85.***.**3.130
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Ben geçenlerde 550 YTL ye satılan bir Pro1 görmüştüm mesela

Tarih: 5 Nisan 2007, 15:40 - İp: 81.***.**3.28
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Sayın, levobjk..
Tabii ki benim de arzum Dslr.
Fuji S6500(900lira) ,üst sınıf dslr olan Pentax k100d(1300lira)(1 kit objektifli)taksitle aralarındaki 400 lira büyük bir fark değil . Ama 2 ay sonra zoom objektif istiycez,600lira. Sonra onlar da kesmiyecek macro vs..yeni objektiflerin peşine düşeceğiz.

Yanii baştan makina bazında,fiyat olarak birbirine yakın görünen slr-like ve Dslr sistemi. Dslr için sonradan muhakkak alınacak Türkiyedeki pahallı objektiflerle,makina fiyatını 2 ye hatta 3 e katlıyor.Eee objektifleri başka makinaylada kullanırsınız diyeceksiniz ama, her gün gelişen teknolojiyle çıkan değişik makinalara objektifleriniz uyum sağlıyacak mı, o da ayrı bir konu.

Tabii ki kaliteli resmi ucuza çekmek yok.Fakat Dslr,bizi objektiflere bağladığından, TR de ,insanlarımızın gelir düzeyine göre,biraz pahallı hobi bence.

Eee bu kadar yaklaşmışken, K10d biraz daha iyisi,(1 kit lensle 1800lira)onu alayım deyip,500lira daha farkı göze alıcaz. Onu bekleyip yakalamışken bir üst modeli çıkıp bizi özendirecek.
Yanii o mu bu mu derken,zamanımız beğenme süreciyle akıp gidecek.
Bence ihtiyaçlarımızı belirleyip,fazla beklemeden,like veya dslr kulvarlarından birisini tercih edip,kısa zamanda bu kararsızlıktan,mantık çerçevesindeki bir tercihle kurtulmak lazım.

Ayrıca ben 200 veya 300 liralık fark için, 1000 lira üstünde para vereceğim makinamı spottan alıp, garanti kapsamından faydalanamama rizikosuna atmam. Haa yurt dışından Türkiye satış fiyatının yarısına getirtebiliyorsan,belki arıza masrafı göze alınabilir diye düşünüyorum. Saygılarımla

#erdenbay' tarafından 05.04.2007 17:04:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2007, 15:43 - İp: 88.***.**5.87
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

herkes eski diye pro 1 i ess geçmiş canon un kompak makinelerde çıkardığı en iyi lensini kullandığı bir cihaz eğer fiyat avantajı varsa sony panasonıc fujı samsung a taş çıkartır sadece dezavantajı biraz yavaş bir cihaz (s3 e göre ) onun dışında mükemmel ötesi diyebilirim...Tabii R1 DE unutmamak lazım

Tarih: 5 Nisan 2007, 16:03 - İp: 81.***.**9.120