mkgonc
mkgonc (üye)
İstanbul / Amatör

Hayyam’da Sıfır D80 Bulamadım

Bugün fiyatlar hakkında bilgim olsun diye hayyam çarşısına gideyim dedim amacım sıfır d80 fiyatlarını öğrenmekti.Zaten eski bi makine olduğu için aklıma geliyordu sıfırını bulamam diye, ki aynen öyle oldu, sadece ikinci el var ama o bile 2-3 tane denk geldi.Sonuç olarak teknosa'ya d80 gibi eski bir makine için 2.000 lira vermek istemiyorum,eos 450d'de almayı düşünmedim,1.600 liraya kadar nikon ne alabilirim ?(eğer illa, öyle şey olmaz o paraya canon alınır fıstık gibi de olur derseniz canon'da söyleyebilirsiniz) yardımcı olan veya okuma zahmetinde bulunan herkese teşekkürler... bir de diyelim ki canon aldım kit lens hiç tavsiye etmezsiniz bi de yanına uygun açılı+fiyatlı bir lens de söylerseniz.. tekrar teşekkürler

Tarih: 29 Temmuz 2009, 19:29 - İp: 78.***.**4.105
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

1600tl ye türkiye piyasasında;
sıfır ise "istediğini" belki alamazsın
ama
2.el yada sony pentax gibi makinalara yönelirsen vede acele etmezsen iyi bir ekipmana sahip olabilirsin.

ama bu işe ne kadar ciddi bakıyorsunuz oda önemli ve çekmek istedikleriniz neler?

daha önce fotoğraf makinası kullandınız mı?
hangi makinaları kullandınız
dslrye geçmek isteniyor mu?
geçilecekse dslr sınıfında sizi nelerin beklediğini biliyormusunuz?

Tarih: 29 Temmuz 2009, 19:41 - İp: 88.***.**0.236
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

1600 liraya gider bir 500d alırsınız, ulan nıye nıkon nıkon dıye tutturmusum diye kendi kendinize kızarsınız.

Tarih: 29 Temmuz 2009, 19:49 - İp: 78.***.**6.95
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

500d de videoda var.
ama nedense türkçe kullanmam klavuzu yok piyasada (bedavaya)

Tarih: 29 Temmuz 2009, 20:47 - İp: 88.***.**0.236
mkgonc
mkgonc (üye)
İstanbul / Amatör

1-Çektiklerim doğa fotoğrafları,portre,manzara gibi şeyler.
2-Daha önce makinem vardı fakat kompakt makineydi ve dslr almak için geçen hafta sattım

3- 500d o fiyata sadece gövdedir sanırım,teknoloji mağazalarında fiyatı 2.700 lira
4- 500d yerine d5000 daha mantıklı olmazmı (ille de nikon diye demiyorum sadece fikir )
5-Canon istemememin nedeni kit lensleri,kit lens almayınca da olaylar tamamen duygusal gelişiyor

Tarih: 29 Temmuz 2009, 21:01 - İp: 88.***.**3.230
macrolog
macrolog (üye)
İstanbul / Meraklı

Aşağıda yazdıklarım http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D5000/

linkteki kapsamlı D5000 inceleme ve kıyaslamalarının özetidir.. İngilizce'niz varsa çok daha detay bulabilirsiniz..

Ayrıca http://www.vimeo.com/5503076 adresinden yukarıdaki sitenin editörünün yapmış olduğu 10 dakikalık D5000 inceleme videosunu da bulabilirsiniz..

D5000 D60'ın gelişmiş, D90'ın ise kırpılmış versiyonu..

Canon Rebel T1i yada sizin deyiminizle 500D ile karşılaştırırsak şunlar ortaya çıkıyor..

* İki kamera da benzer kitle geliyor 18-55, ikisi de video kaydediyor, ikisinde de Liveview var..

* Canon 500D2nin Kozları......

-Canon 500D daha yüksek pixele sahip (15.1-12.3),
-Iso değeri daha yüksek (12800 - 6400),
-ton derinliği daha fazla (14bit-12bit)
-Ekran daha büyük ve daha kaliteli (3in VGA vs 2.7in QVGA)
- Alan derinliği ve canlı histogram
- battery grip takılabilme olanağı
-1080p video kaydedebilme (D5000'de 720p)

Nikon'un kozları.....
-450 derece oynatılabilen LCD ekran..
-Daha hızlı çekim miktarı (4fps vs 3.4fps)
-Daha gelişmiş AF (Auto Focus) (11-noktaya 9-nokta)
-isteğe göre optik vizörde kadraj çizgileri görebilme..
- D90'da bile olmayan zaman aralıklı çekim modu ve time-lapse video modu (bir çiçeğin açmasını falan çekmek için)
-Başlangıç seviyesi için harika kolay kullanım.. Eğer videoyu izlerseniz menüde herşey örnek verilerek öğretiliyor, örneğin beyaz dengesi için modlar var, sol yanda örnek ortamların resimleri var

-çözünürlük olarak 500D rakamlarda üstün ancak testlerde D3x ve D90'da kendini kanıtlayan Expeed işlemcisi, çok daha keskin ve düşük noise değerleri vermekte.. Hele ki kit lenslerle.. 500D daha kaliteli lenslerle bunu geçiyor olsa da, Kit lens olarak baktığınızda Nikon 5000D çok daha iyi..

- Canon 1080 video modu sadece 20fps de geçerli, o yüzden video kaliteleri genelde aynı, ancak Canon işlenmesi daha zor olan H.264 kodlamasını kullanarak kaydediyor..

Son söz..

D5000 gövdesinde oto fokus motoruna sahip değil, o yüzden sadece EF-S kodu olan yani kendi motoru olan lenslerle kullanılabiliyor.. eğer bu lens seçenekleri ileride size yetiyorsa.. D5000, 500D Den daha iyi bir seçenek gibi duruyor..

Ayrıca makro fotoğrafları sevdiğiniz belli,, 18-55 lensin sizi bu konuda pek tatmin etmeyeceğini belirtmek isterim.. onun yerine body alıp, yanına 18-105/135 yada 200 lük bir len de alabilirsiniz..
-

Tarih: 29 Temmuz 2009, 22:42 - İp: 88.***.**6.8
mkgonc
mkgonc (üye)
İstanbul / Amatör

İşte bana lazım olan da buydu,gövdede af motoru olmasını gereksiz görsem zaten gider d40x veya d60 alırım,video bana lazım birşey değil hani.İleride de gövdedeki af motoru olayı maddi açıdan sıkıntı yaratabilir o yüzden tam doğru noktaya değinmişsiniz ve bu durumda d5000 'i direk silelim zaten.
Ama asıl sorun; 500d alsam yanına da dediğiniz aralıklarda lens ne kadara gelir? ,450d'den gözle görülür tek farkı video özelliğinin olması mı? ,eğer böyleyse 500d gereksiz pahalı değilmi?

Tarih: 30 Temmuz 2009, 10:10 - İp: 85.***.**3.105
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

Pentax K20d En azından ben öyle yapıcam. Nikon setimi sattım, artık pentaxçı olcam

Tarih: 30 Temmuz 2009, 12:25 - İp: 88.***.**9.243
mkgonc
mkgonc (üye)
İstanbul / Amatör

Büyük konuşmayım ama Canon-Nikon dışına çıkmam..

Tarih: 30 Temmuz 2009, 12:42 - İp: 85.***.**3.105
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Gövdelere takılmayın pek.
Sizin işinizi görüyorsa ve teknik sorunu yoksa her model olur size.
Bence fotoğrafı fotoğrafçı çeker fakat fotoğraf kalitesini ve özel efektleride lens belirler.

Hem ucuz olsun hem iyi bişey olsun hem uzağı çeksin hem yakını çeksin ..
Böyle bişey yok malesef.

Ben senin yerinde olsam,
giriş seviyesi bir canon gövde alırım. Önünede standart kalitede olan zomlu istediğim bir lens alırım. Başlarım çekmeye.

Sonra bu arada araştırırım incelerim diğer fotoları.
Bakarımki bana artık bir geniş açı lazım
giderim alırım alırım 10-20
sonra makro istersem makro lensi alırım
kuş falan çekmeye heves edersem giderim kuş lensi alırım.
gibi..

bak burada makinadan söz ettimmi hiç. hep lens dedim farkındaysan.

makinayı satmak için alacaksan düşün.
satmayacaksan ergonomi ve parasına bak.
500d gibi videolu modeli elden çıkartmak kolay olur.

2.el tavsiye etmiyorum. Sıfır alırsanız bu dediğiniz fiyatı az geçebilir.
canon mu nikon mu?

CANON

Tarih: 30 Temmuz 2009, 13:04 - İp: 88.***.**6.66
mkgonc
mkgonc (üye)
İstanbul / Amatör

Benim amacım zaten makineyi satmamak o yüzden gövdede af olsun istiyorum.

Hani aldıktan 1 sene sonra istediğim lens makineye uymazsa af motoru yüzünden,onun için makine değiştirmek istemem.Hani alayım bi makine sadece fotoğraf çeksin,af motoru olsun ,çok eski bi model olmasın, en yenisi de olmasın,kısacası iş görsün.

Bunun için de 450d iyidir sanırım,hakkında kötü yorum fazla duymadım,nikon'u da ele dediniz ,dediklerimi de karşılar,yanına bide güzel 18-200mm ayarında lens olsun daha ne isterim tabi birşey daha var ,dediğim aralığa yakın veya 18-135 gibi canon için lens tavsiye ederseniz tamamdır

Tarih: 30 Temmuz 2009, 14:32 - İp: 85.***.**3.105