zulfeyet
zulfeyet (üye)
Ankara / Meraklı

Hangisi Daha İyi?

Sony DSLR-A100/ Nikon D70S/ Canon EOS 400D/ OLYMPUS E-500 arasında çok karasızım.Hangisini satın almalıyım?Özellik olarak hangisi daha iyi?Başka makina önerilerine de açığım.Yardımcı olursanız çok sevinirim...

#zulfeyet' tarafından 11.11.2006 20:35:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2006, 20:30 - İp: 85.***.**7.30
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pentax mı cazip gelmedi nikon d200 iso 1600 de panasonikten daha kötü nerdeyse

selam cazip..
d200 ne acidan kotu iso 1600'de?
sadece noise miktari acisindan mi degerlendiriyorsun yoksa genel olarak mi?

Tarih: 12 Kasım 2006, 19:42 - İp: 86.***.**0.120
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

dpreview deki karşılaştırmaya baktım ord gördüm.
ben iso yu şu açıdan değerlendiririm:
flaşsız resim çekmeyi benimsediğim için mesela 100 mumluk bir lamba ışığında bana en az 30 deklanşör vermeli ve diyafram 5.6 üzeri olabilmeli.eğer bu konumda suluboya efekti olursa tabi iyi olmaz,fz 50 zaten hep sulubpya efekti veriyor hem onu slr sınıfına sokmuyorum .o sadece pratik ve utandırmayan resimler verebiliyor.ama nikonun iso seviyesi karşılaştırmada hekikaten kötü.zaten olaya nikon açısından bakarsak normal çünkü eğer nikonda daha iyi iso istiyorsan daha pahalı bir makina alman gerekir.

Tarih: 12 Kasım 2006, 20:10 - İp: 81.***.**5.246
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cazip merhaba..
diyafram olayi tamamen kullandigin lensle alakali birsey..
dpreview'deki karsilastirmalara bakarsan, evet haklisin canon makinelerinde, ki bu durumda 400d ve 30d'den bahsediyorum, cok daha az noise yaratiyormus gibi gorunuyorlar..
birseyi belirteyim de bu dslr'larin hicbirisi suluboya etkisi vermezler, ama kompact makineler ne yazik ki veriyor, cunku sensorlerinin buyuk olmayisindan..
..
neyse konuya geri donelim..
isin gercegi su ki, d80 de d200'un de IQ'lari 400d ve 30d'den yuksek oldugu soyleniyor..
noise acisindan canon'lar daha az yaratiyormus gibi gorunuyor cunku kullanilan AA filtrelerinden kaynaklaniyor bu..
yuksek iso'larda nikon'lar daha cok film effect'i vermekte canon'lara nazaran..
ayrica, d200'de golgelik alanlardaki ayrintilar daha iyi korunuyor 30d'ye gore..
ve renk dogrulugu acisindan yine nikonlar onde.. tonal degisimlerde de yine nikon'lar cok daha guvenilir..
kontrastin bogulmasi yani, canon'larda ortaya cikiyor yuksek isolarda..
...
bu soylediklerim yuksek iso acisindan degerlendirme tamamiyla..
son birsey daha, yuksek iso'larca canon'larda keskinlik cok fazla dusmekte.. ama d200'de cok iyi korunmakta..

herkes d200'un ne kadar kotu yuksek iso performansina sahip oldugunu soyleyip duruyor forumlarda, ama acikcasi yuksek iso'daki basarisini ancak birkac ornek gorerek soylemek gerekiyor.. bahsettigim gercek print edilmis ornekler..
d200, iso 3200'de bile mukemmel sonuclar veriyor a3'e kadar..
ki daha yukarisi istenirse de, birazcik noise reduction uygulamak cok zor olmaz..

Tarih: 12 Kasım 2006, 20:22 - İp: 86.***.**0.120
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

selam
söylediklerine katılıyorum ama tekrar yazıyım nikon d 200 modelinde bana kalırsa zaten iso 1600 sınırının farkında ve ticari açıdan orda kalmış.canon herzaman kullanıcısına nikonda daha fzlasını veriyor diye düşünüyorum.mesela ben canon 1000f ile film çekip tab için götürdüğümd her defasında fotğrafçı:abi sen bu resmleri hangi makinada çektin diye sormuştur.benim kastettiğim kendini fazla zorlamadan güzel çekebilen makina.

Tarih: 12 Kasım 2006, 20:40 - İp: 81.***.**5.246
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cazip, iso 1600 siniri derken neyi kastettigini inan anlayamadim..
oyle bir sinir yok ki..
...
fotografciya eger ki d200 ile fotograf cekip gotursen inan, o zaman da sana soracaktir fotografci hangi makineyle cektin diye..
d200 kendini zorlayan bir makine degil ki..

Tarih: 12 Kasım 2006, 21:05 - İp: 86.***.**0.120
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

dadanagast selam,
sanırım nikon tutkunusun,1600 sınırı diyorum çünkü fotoğraf makinası üreticileririn maalesef aşmak istemedikleri bir nokta yani 1600 iso ile çekilen fotoğraflar berbat oluyor.elektronikçi olarak bunun aşıldığını digital videolarda görüyoruz ama fotoğraf makinalarında bu sınırlanıyor.bunu demek istiyorum.teknoloji yetersizliğinden değil ticari sebeplerden.bilmem anlatabildimmi bizde maalesef bir türlü adam gibi bir makinaya sahip olamıyoruz.amatörce sebeplerden değil düğün salonlarında resim çeken fotolar bile çoğu rus malı zenit kullanmışlardır.yani profesyoneller dahi bir fotoğraf makinasına bir araba parası ödemek istemez.bende biliyorum nikonun sekiz on milyarlık makinasını alırsam bütün bu konular kapanacak.bak bekle yılbaşını pentax çıksın yani türkiyeye gelsin.bir numara makina işte o.

Tarih: 12 Kasım 2006, 21:32 - İp: 81.***.**5.246
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sanırım nikon tutkunusun,1600 sınırı diyorum çünkü fotoğraf makinası üreticileririn maalesef aşmak istemedikleri bir nokta yani 1600 iso ile çekilen fotoğraflar berbat oluyor.elektronikçi olarak bunun aşıldığını digital videolarda görüyoruz ama fotoğraf makinalarında bu sınırlanıyor.bunu demek istiyorum

cazip, bende canon dslr var.. ve canon veya nikon ayrimciligi yapmam..
ha ama, d80 ile d200'u cok begeniyorum ve bence digerlerinden bir parca onde olan makineler..

pentaxin yeni cikacak k10d'si cok iyi olacak, haklisin..
....

cazip video ile fotograf ayni seyler degil.. video'da sinir olmayabilir, ama fotografda o bahsettigin sinir olacaktir..
..1600 siniri diye birsey yok cazip.. bu tamamen sensorun ne sekilde imal edilmis olmasiyla alakali..
pentax'larda mesela iso 3200de var, neden? cunku iso 200'den basliyorlar.. sensor ona gore yapiliyor..

iso 1600'de cektigin fotograflar kotu olmazlar.. ha ama ekranda %100 boyutuna getirip, 20 cm uzakliktan noise sayarsak tabii ki de kotu gorunur..
hic iso 1600'de cekilmis bir fotografi bastin mi diye bir soru sormak istiyorum sana..

Tarih: 12 Kasım 2006, 22:32 - İp: 86.***.**0.120
tanthana
tanthana (üye)
Denizli / Amatör

Ben size http://www.cameralabs.com sitesine bakmanızı öneririm. Eminim fikir edinmenizde yardımcı olacaktır.

Tarih: 12 Kasım 2006, 23:27 - İp: 85.***.**6.78
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaslar,

bence zulfiyet arkadasımızın kafasını daha fazla karıstırmaya gerek yok.. ben nikon d 70s aldım. kitlensli.1500 ytl 12 ay taksitle. birde 300 ytl ye sigma ed 70-300 macro aldım. fırsat buldukca cekim yapıyorum. d80 in daha cok ozelliginin olması ki sayılan ozelliklerden sadece 10 mb olması işe yarıyor birde 9 noktadan ölçüm yapması, ona bakarsanız kimsenin deger vermedigi (dadanagast arkadasımız haric ) canon eos 350 de daha cok noktadan ölcüm ozelligi var??) kimisi kucuk makine sever kimisi buyuk. ama d 70s bu fiyata satılırken sadece 1500 ytl d 80 body e verilir mi???? sesli pardon yazılı dusunuyorum .. o saydıgınız ozellikler 10 mb cozunurluk haric fazladan para vermeye deger mi? Bu isi profesyonel maksatlı yapmak istesek mesela sizce nasıl bir sistem kurmak gerekir.. siz olsanır profesyonel anlamda 35 mm lik bir makine ile calismak gerekmezmi? zlufeyet arkadasımızın saydugu butun makineler giris seviyesinde slr makineler... ,hangisinin tarzı ve fiyatı uyarsa bence onu almalı diye dusunuyorum.. body si, deklansore basınca gelen ses vs vs ...ama elbette nikon ve canon öne çıkıyo.... bol fotografli gunler dilerim..

Tarih: 12 Kasım 2006, 23:38 - İp: 88.***.**7.96
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

dadanagast,
kağıda bastırmadım daha ama en kısa zamanda yapıcam.

k.etkisi arkadaşım,
kimsenin kafasını karıştırmaya niyetimiz yok burda sadece makinaların eksilerini artılarını dile getiriyoruz ki arkadaşımız karar verebilsin.bende zaten ne diyorum o zaman fz 50 en iyi makina işte neden d70 alsınki birde objektiflere dünya kadar para verecek hemde strese girecek.onumu alsam bunumu diye anlatıyoruz işte burda Fz50 akuple bir makina alıyorsun eline makronu yapıyorsun,zomunu yapıyorsun beyenmedin 3 megapikselde zom orası mithiş artıyor titreşimsiz çekim yapıyorsun.Birde d70 alıp dünya kadar para vereek zırt pırt lens değiştirecek o esnada enstantaneler kaçacak.
ben olympus 500e aldımda ne oldu.verdiler 14-45 lens 18-180 alıyım bari dedim onunda zom orası az ama makinaya uyan başka lens yok.onunda fiyatı 1000 ytl.ne oldu makina gelecek 2400 ytl,ye .d70 eski model makina sensor temizleme yok niye alsınki demode şeyi.alıcaksa d80 alsın o zaman.kafa karışacak birşey yok.ben diyorumki biz kazıklandık bari madem arkadaş sormuş,adam gibi birşey alsın.yada yılbaşını beklesin hem promasyonlar artar hem yeni makinalar gelmiş olur.

Tarih: 13 Kasım 2006, 00:08 - İp: 81.***.**5.246