zulfeyet
zulfeyet (üye)
Ankara / Meraklı

Hangisi Daha İyi?

Sony DSLR-A100/ Nikon D70S/ Canon EOS 400D/ OLYMPUS E-500 arasında çok karasızım.Hangisini satın almalıyım?Özellik olarak hangisi daha iyi?Başka makina önerilerine de açığım.Yardımcı olursanız çok sevinirim...

#zulfeyet' tarafından 11.11.2006 20:35:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Kasım 2006, 20:30 - İp: 85.***.**7.30
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Zulfeyet şöyle söyliyeyim;

D70s,400D'den body olarak daha az özellik barındırıyor.

400D ile özelliklerini kıyaslamak imkansız.

Mesela 400D'de olup da D70s'de bulunmayan özellikler;

-Siyah-beyaz çekim ve fotoğraflara uygulanan renk filtreleri,

-10MP çözünürlük(büyük baskılarda avantaj olur sadece),

-Cmos sensör ve 9 noktalı netleme mekanizması(D70s'de 5 noktalı)

-Toz engelleme sistemi(Sensör kirlenmesini kısmen önlüyor)

-2.5 inch 230.000 pixel çözünürlüğe sahip görüş açısı yüksek lcd ekran.

D70s'in ise artıları sadece Body'sinin daha profesyonel olması ve yanında verilen kit lensinin Canon'un yanında verilen kit lensden üst kalitede olması.

Seçim senin,ama bana kalırsa 400D alman yerinde olur.Yanına 50mm f/1.8 prime lens alırsın,kit lens ile arasındaki bariz farkı görürsün.

Tarih: 12 Kasım 2006, 16:31 - İp: 85.***.**6.60
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bence de 400d..

buyuk boyutta baski olayini gozettiginden daha yuksek megapixelli bir kameraya ihtiyacim yok diyemezsin zulfeyet.. fotografci arkadasin hem hakli hem de haksiz..
...
neden? cunku modelini bir ust sinifa gecmesiyle sadece megapixelde artis olmuyor.. makinenin asil ozellikleri de cok onemli..
bildigim kadariyla d70s ile d80 arasinda fazla bir fiyat farki yok turkiyede.. bence ekleyip direk d80'i alip olayi bitir.. kac kisi forumdan, d70s'i aldi, simdi de d80'i almak istiyor..
yoksa herkes o parayi direk lens icin kullanmasini bilir..
...
lens tabii ki en onemli etkenlerden biri.. ama body yeterli olmadiktan sonra, lens ne ise yarar ki?..
tabii boyle diyorum herkes karsi cikar simdi.. d70s yetersiz mi diye.. haklilar, yetersiz degil.. ama d80'in yaninda da bir hic gibi..
samimi olarak soyluyorum, sirf d80'in cok buyuk viewfinder'i icin d80'i secerdim d70s yerine..
........................

istersen arkadaslarina da danis bir, neden viewfinder onemli bir faktor onu sor..

Tarih: 12 Kasım 2006, 16:40 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker sen nerelerdeydin??

Birkaç ay öncede tamron'u aldığın zamanlarda haftalarca forumda yoktun yine yoksun.Hiç olmazsa giderken söyle,şu kadar süre yokum diye.Özledik seni kardeşim.

Muhtar hiç mahallesini bırakıp gider mi?

Tarih: 12 Kasım 2006, 16:45 - İp: 85.***.**6.60
zulfeyet
zulfeyet (üye)
Ankara / Meraklı

haklısınız gerçekten,o zaman zaten sonuçta en fazla 1-2 ay bekleyeceğim cebime bir 600 milyon daha fazla alıp D80 alsam çok daha mantıklı olacak.aslında ebay almanyada d200 artı 28-135lik objektörü 770 euroya internetten satılık gördüm , hemde ikiside sıfır,ama güvenemedim tabi,böyle bir fiyata bir şeyler vardır o makinada,en iyisi biraz daha bekleyip d80 almak,çok teşekkürler yardımlarınız için,sağolun...

Tarih: 12 Kasım 2006, 16:53 - İp: 88.***.**3.74
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Zulfeyet eğer D80 alacaksan beklemene değer

Yoksa A100/400D seçmende fayda var.

D200'ün o lens ile 700 euro olması imkansız.En aşşağı 1500 euroya bulursun ki o bile şüphe çeker.

Tarih: 12 Kasım 2006, 16:55 - İp: 85.***.**6.60
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Ne zaman şu lens çeşitliliği ve ikinci el muhabbeti olsa hep Şahin, Renault 9 Broadway gelir aklıma. Tamam bu örnek Canon ve Nikon'a haksızlık olur. Daha adil bir örnek vereyim. Benim arabam Mazda. Türkiye'de satış ve servis ağı Toyota ve Honda'ya göre oldukça zayıf. Ancak kalitesi ne Toyota'dan ne de Honda'dan daha düşük değil. Ve ben bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Pentax'ı Mazda'ya, Canon ve Nikon'u da Toyota ve Honda'ya benzetebiliriz. Bugün aldığınız bir makineyi iki sene sonra sattığınızda atıyorum Canon'u %50 değer kaybıyla satarsanız Pentax'ı da %60 bilemedin &70 değer kaybıyla satarsınız. Mesela diyelim ki Canon 300d 700 lira ederse Pentax istd 'yi de 500 liraya satabilirsiniz. Eğer bu sizin için çok önemli bir kriterse Pentax'ı listenizden silebilirsiniz. Benim için çok önemli bir kriter değil. Makinenin ele oturuşu, kullanım kolaylığı, markanın müşterisine verdiği değer benim için çok daha önemli kriterler.

Osmanlı sana iki soru. 1- Listede sıraladığın lenslerin kaç tanesini kullanacaksın hayatın boyunca? 2- Hangi lense ihtiyacın var ve Pentax'da bulamıyorsun.(sıfır olmak kaydıyla. İkinci elde Canon ve Nikon kadar yaygın olmadığını başka bir forumda ben söylemiştim zaten.)

Pentax marka tam saymadım ama 35-40 tane lens var listende. Sigma,Tamron,Tokina vs. nin Pentax için ürettiklerini de düşünürsek 70-80 çeşit lens bulmak mümkün. Buna yetersiz diyorsan o zaman Sony R1 gibi bir makine almak parayı sokağa atmaktan başka birşey değil. Üzerindeki objektife mahkumsun ve Pentax K100d'den daha pahalı.

#bitpire' tarafından 12.11.2006 17:33:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Kasım 2006, 17:23 - İp: 195.***.**0.201
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşım şu an için alınacak makina panasonik fz 50 dir.
onun dışında zaman olarak biraz beklersen pentax k10 d gelicek onu al. onuda alırken üstündeki merceği isteme fark verip bir tane sigma 28-300 al keyfine diyecek olmaz.çünkü
hiçbir canon yada nikon slr makina ile 300 zomda tiripodsuz
keskin resim alamassın.alman için 800 euroluk objektifin olması gerekir.şu anda pana fz 50 alırsan uygun boyut olayında titreşimsiz resim çeken tek makinadır.

Tarih: 12 Kasım 2006, 17:23 - İp: 81.***.**5.246
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

cazip önerin çok cazip gelmedi bana.

Tarih: 12 Kasım 2006, 17:36 - İp: 195.***.**0.201
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Birkaç ay öncede tamron'u aldığın zamanlarda haftalarca forumda yoktun yine yoksun.Hiç olmazsa giderken söyle,şu kadar süre yokum diye.Özledik seni kardeşim. Muhtar hiç mahallesini bırakıp gider mi?

gitmez valla kivanc..

su anda yeni bir site kurdum biliyorsun.. dijitalfokus.com.. sirf meraktan kurdum.. buraya benzer bir forum.. bakalim iste, biraz orayla ugrasacagim, tutarsa devam, tutmazsa buraya devam..

Tarih: 12 Kasım 2006, 17:41 - İp: 86.***.**0.120
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

pentax mı cazip gelmedi nikon d200 iso 1600 de panasonikten daha kötü nerdeyse
canon 30d için söylenecek laf yok 1600 sınırındaki en iyisi.
eğer pentax 10 1600 sınırını bulursa çok iyi olacak.
bende ki makinalar.
nikon P1
canon f1000
olmpus e 500
panasonik fz 50

Tarih: 12 Kasım 2006, 18:50 - İp: 81.***.**5.246