aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Hangi Seti Tercih Ederdiniz?

Arkadaşlar siz olsasınz, aşağıda vermiş olduğum makine-lens setlerinden hangisini tercih ederdimiz?Tercih nedenizi debelirtirseniz sevinirim..

1) Nikon D300
Tamron 17-50 f/2.8
Nikon 50 f/1.4
Nikon 85 f/1.4
Tokina 50-135 f/2.8 (bu ilk etapta olmasa da olur)

2) Canon EOS 40 D
Canon 17-40 f/4 L(yada Tamron 17-50 f/2.8 de olabilir)
Canon 50 f/1.4 USM
Canon 85 f/1.8 USM
Canon 70-200 f/4 L IS USM

bu yaz bu iki setten birisini kesin alacağım.Karasızlık içerisindeyim.Bu arada çalışmalarımı portre ağırlıklı yaptığımı da belirteyim..Şimdiden teşekkürler..

Tarih: 13 Mayıs 2008, 14:44 - İp: 88.***.**3.212
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Buffalo hocam tekrar merhabalar..(isminizi bilmediğim i.in sürekli ''buffalo'' diye hitap etmek zorunda kalıyorum; kısırıma bakmayın)
Benim için gövde markası ne olursa olsun, lens setinin temel lensleri 50 mm ve 85 mm odak uzaklıklı lensler olacaklar.50 varken 85'e grek var mı yada 85 varken 50'ye gerek var mı?Benim için potre çekiminden kasıt sadece başın kadraja alınması olmadığı gibi sadece yarım vücut da değil ve sadece tüm vücut çekimleri de değil.Yani bu saydığım pozisyonşların tümünde çekim yapıyorum.Sadece başı kadraja almak için 85 mm lensler bu işiçin son derece uygun iş görüyorlar anacak tüm vucudu kadraja almak için, çekimini yapıyor olduğum modellden bir hayli uzaklaşmam gerekiyor..Hatta 6-7 metre gibi bir mesafe uzaklaşmam gerekiyor.Bu nedenle daha geniş açılı bir lens olan 50 mm'yi tercih ediyorum.Daha doğrusu ederim.Aynı şekilde sadece başı kadraja almak için de 50 mm lens ile tabir-i caizse çekimini yaptığım modelin '''burnunun dibine kadar''' girmek zorunda kalıyorum ve hatta sonuna kadar yaklaşmama rağemn kadrajın tamamını dolduramadığım anlar oluyor.Bu gibi durumlar için de 85'i tercih ediyorum.Özellikle 50 ve 85 ısrarım bu yüzden..
Bahsetmiş olduğum diğer zoom lenslere ihtiyaç var mı sorusunua gelince..Zaman zaman öyle çekim pozisyonları oluyor ki, bazen sadece modelin, azen sadece benim, bazen de her ikimizin de hareket etme imkanınn tamamen sıfırlandığı durumlar olabiliyor.Örnek verecek olursam, modeli havuzun içinde düşünün..o havuzda ve ben çekim yapıyorum.Onu kadraja istediğim şekilde yerleştirmek için ya havuza girip benim yerdeğiştirmem, yada sürekli ona yerdeğiştirtmem gerekecek.Veya kayalık bir yerdeyiz.modeli bir kayalığın üzerine oturtup ben de onu istediğim şekilde kadtaja alabilecek bir noktaya geçiyorum ama arazinin yapısı nedeniyle hareket etme özgürlüğün son derece kısıtlanmış oluyor.işte bu gibi nedenlerden dolayı bahsetmiş olduğum zoom lensleri de listeye ekledim...
Set olaak benim gönlüm açıka itiraf etmek gerekirse Nikon'dan yana.Daha doğrusu D300'ü çok istiyorum almayı.ama biönceki mesajımda da belirtmiş olduğum gibi Nikon'un prime lens politikası, hiç kullanmadığım halde beni tedirgin ediyor.
40D de şüphesiz kaliteli bir makine, ancak Canon'ları elime alınca fotoğrafçılık ruhunu bulamıyorum. Yani böyle bir önyargım var..Kendim de 400D kullanıcısıyım ve hazır yolun başındayken yani çok fazla lens yatırımı yapmamışken nikon'a geçeyim istiyorum ama işte kararsızlık.

Tarih: 14 Mayıs 2008, 14:31 - İp: 88.***.**2.225
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Dediğim gibi belirttiğiniz sabit odak lensler gayet iyi lensler. 50mm 1.4 ve 85 1.4 ün Canon muadillerinden farkı yok , hatta 85 1.4 85 1.8 den oldukça daha iyi bir lens.

Siz sanırım öncelikle portre amaçlı çalışıyorsunuz. Bence de portrede en güzel açı 85 olsa da yerine göre daha uygun seçenekler gerekebiliyor.

Ben mesela kapalı mekanlarda genelde 35mm civarını severim .

Sizin setlere şöyle bir bakarsak ;
nikon set:
17-50 benim kullandığım bir lens. Fiyatını son kuruşuna kadar hak eden gayet kesin 2.8 sabit diyaframlı bir lens.
50 1.4 tüm 50mm ler gibi gayet keskin bir lens.
85 1.4 . işte fazla söze gerek yok , 1.4 diyafram güzel bir şeydir
85 1.4 Canon 85 1.2 klasında değil, ve sony nin zeiss 85 1.4 ünün de gerisinde . Ama fiyatı diğerlerine göre daha makul ve oldukça güzel bir lens o da. Tabi eskiden beri söylenir nikon un daha iyi bir 85mm ye ihtiyacı var diye . Ama olsa da fiyatı korkunç olur herhalde.
Bu noktada aklıma carl zeiss 85mm f1.4 geliyor. Nikon için üretilen muhteşem bir lens. Fiyatı erişilebilir seviyede. Tek kusuru manuel olması yani AF yapmıyor olması. Ama kesinlikle mükemmel bir lens.
50-135 bahsettiğiniz türden çekimlere çok elverişli. Sanırım 70-200 VR nin fiyatı yüksek ondan düşünmüyorsunuz.
Sigma 50-150 de düşünülebilir. Ve ayrıca yeni çıkan Tamron 70-200 f2.8 i de bence listenize alın , 700 dolar ABD fiyatı var. Şimdilik Canon uyumlusu raflarda ve kullananlar çok keskin bulduklarını söylüyor.

Canon 40d şu anki kameram . 400d den çok farklı inanın. Gerçekten çok sıkı kamera. D300 ün gölgesinde kaldı ama fiyatını düşündüğümüzde oldukça uygun bir lens.
Ve tabi canon un en büyük kozu telefoto lenslerinin f4 versiyonları. 70-200 f4, 70-200 f4IS, 300f4 IS gibi lenslerin Canon a çok müşteri kazandırığı bir gerçek.
70-200 f4 IS müstesna bir lens. 2.8 lerin ancak yarısı ağırlığında, onlardan daha keskin, IS mekanizmasına sahip . Ve erişilebilir fiyatı da cabası . Ayrıca 1 metre civarındaki min. netleme mesafesi onu yakın çekimler için de elverişli bir lens yapıyor.
APSC için biraz kısa kalsa da canon 135 f2 de muhteşem bir lens kesinlikle.

Her iki kamera da size hemen hemen aynı kalitede fotoğrafı verir. Ama d300 oldukça üstün bir kamera 40d ye göre. Bence Nikonlu setteki objektifler portre için sizi daha çok mutlu eder ayrıca....

Tarih: 14 Mayıs 2008, 16:05 - İp: 81.***.**7.49
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

buffalo nikon 85 1.4, 1.8'den daha iyi yazmışsın, photozone.de sitesindeki teste göre (güvenilir bir yer), ve onun dışındaki kullanıcı yorumlarında göre 85 1.8 daha iyi bir lens. tek avantajı 1.4 olması. onun dışında aynı diyafram değerlerinde köşe kararmaları, mor saçaklar ve çözünürlük bakımından 1.8 daha iyi. ama illa 1.4 diyaframlı 85mm alınacaksa ben de zeiss tavsiye ederim. Nikon 1.4 ile aynı fiyatı, ama onu birkaç kez katlar kalitede bir de otofokus olsa tadından yenmez. zeiss sonuçta
50mm 1.4 için çok iyi diyorlar, fiyatı 50mm 1.8'in iki katı civarı ama değer diyorlar. 50mm alacaksanız ben 1.4 tercih edin derim. 1.8 çok da iyi değil benim fikrimce. 17-50 2.8'ler 50mm'de ondan daha iyi sonuç veriyor diyorlar
bunların tümü dışında canon 70-200 serisi diye bi efsane var, f4 özellikler. sırf bunun için Canon tercih edilebilir. Nikon bu kadar iyi değil tele konusunda.

Tarih: 14 Mayıs 2008, 16:28 - İp: 81.***.**7.8
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Buffalo hocam, Nikon'daki 70-200 f/2.8 Vr lensini düşünmeyişim fiyatından dolayı değil.APS-C sensörlü bir makinede, 85'ten sonrasının portre lensi olarak kullanım işlevini yitiröesi ve daha çok vahşi doğa ve manzara fotoğrafçılığı için kullanılcak bir işlev haline gelmesi.eğer makine FF olsa, gerçekten 70-200'lerin verdiği görüş açıları, portre çekimleri için mükemmel oluyorlar.Canon sette bahsettiğim 70-200 f/4 L IS'yi de sırf bugüne kadar duymuş olduğum muhteşem optiğinden dolayı katmak istiyorum.yoksa Canon sette de Tokina 50-135'i barındırabilirim.yani Canon ile devam ettiğimde illaki bu 70-200'ü alma gibi bir şartlandırmam yok.
O halde lens setlerini yeniden revize edip şu hale getirecek olursam:

Canon EOS 40D
Tamron 17-50
50 f/1.4
85 f/1.8(şuan elimde var)
Tokina 50-135 f/2.8 yada

Nikon D300
Tamron 17-50 f/2.8
50 f/1.4
85 f/1.4
Tokina 50-135

Bu durumda sorun Canon 40D mi yoksa Nikon D300 mü halini alıyor.. D300 ile 40D arasında ciddi bir fiyat farkı var ve gönlüm D300'den yana..Sırf gövde kalitesini çok daha beğeniyor olmamdan..Biraz da dhaa önce de bahsetmiş olduğum Canon'da fotoğrafçılık ruhunu bulamıyor oluşum..Yani elime alınca sanki bir faks cihazı, bir yazıcı..gibi bir ofis cihazı almışım gibi hissediyorum..Sırf bu nedendne ötürü de aradaki fiyat farkına katlanıp D300 almaya değer mi işte bilmiyorum..

#aeron' tarafından 14.05.2008 18:12:22 tarihinde düzenlendi.

#aeron' tarafından 14.05.2008 18:14:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mayıs 2008, 18:10 - İp: 88.***.**2.225
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

eraycanlı; 85mm ler konusunda söylenenlere katılmıyorum ben. bu tip açık diyaframlı lensleri en açık diyaframda kullanmak için alıyoruz.
mesela bir program vardı bende, fotoğrafların exif bilgilerini okuyor ve istatistik tutuyordu. buna göre eski lensim minolta 50mm 1.7 ile çektiğim fotoların %90 ını 1.7 diyaframda çekmişim. aynı şey şu an kullandığım canon 50mm 1.8 için de iyi. f5.6 daki mükemmel sonuçları da çok ilgilendirmiyor bu nedenle. zaten f5.6 gibi diyaframda kötü sonuç veren bir prime lens yok dünyada.
85mm nikon 1.4 diyarama sahip, diğeri 1.8 den başlıyor.

17-50 50mm 1.8 den keskin değil . bende iki lens de var ve denedim . 50mm 1.8 canon da oldukça iyi optiğe sahip ama çok vasat bir gövdesi ve AF mekanizması var.

@aeron; d300 daha iyi bir kamera. daha büyük vizör, daha sağlam gövde, daha zengin donanım....

resim kaliteleri farklı değil çok. . . farkı anlaman zor. 40d belki bir parça daha iyi piksel zekasına sahip. ama bunu hissedemezsin.

bence paraya acımıyorsan ve nikon a özel sevgin varsa nikon d300 al.

ama pro. amaçlı portre çekecek olsam eos 5D alırdım . 50 mm 1.4, 851.8 ve 135 f2 yi de alırdım . tabi eski bir makine artık . yavaş filan. ama FF sonuçta.

Tarih: 14 Mayıs 2008, 22:12 - İp: 88.***.**3.96
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

sayın buffalo, soruyu sorduğum andan itibaren görüşlerinizi esirgmeeyip zamanınızı harcadığınız ve ilgilendiğiniz için sonsuz teşekkürler..Ayrıca yazılarıyla yardımcı olmaya çalışan diğer arkadaşlara da teşekkürlerimi sunarım..Sanırım tercihimi belirttiğim lensleri alarak D300'den yana yapacağım.

Tarih: 14 Mayıs 2008, 22:54 - İp: 88.***.**2.225
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

bu işleri pek bilmemde merak dan soruyorum arkadaşa 50mm f 1.4 ve 85mm f 1.4 önerıyorsunuz da 50 mm nerede kullanacak diğer 85 mm nerede kulanacak iliside sabit 50 ile 85 arasında 35mm lik bir fark var bence değmez 85 mm yeterli bende bu tür yorumları okuyarak zamanında 50mm aldim nedeyse bir yil oldu inanın iki sefer kullandım yani hiç bir işe yaramıyor boş boşuna çantada ağırlık yapıyor soruyorum akıl ustaları 50mm kaç sefer kulandınız kulandıysanız nerde ne çektiniz çektiğiniz bir kaç örnek fotoları görmek isterdim bu sayede bizde ne işe yaradığını öğrenirdik değerli fikir ustaları

#kartal53' tarafından 15.05.2008 00:19:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2008, 00:18 - İp: 85.***.**2.2
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

fufuli;

50mm FF 'de insan gözünün açısına denktir. Yani gözümüz neyi görüyorsa 50mm lens de onu görür.
Bu nedenle film döneminde üzerinde en çok çalışılan lenstir 50mm ler.
Üzerinde çok çalışıldığı için de tüm parametreleri çözülmüştür 50mm lerin. Piyasadaki 50mm lenslerin tamamı çok keskindir ve büyük kısmının fiyatı çok uygundur.

50mm ile ne çekilir? valla her şey çekilir sonuçta.

50mm ile çekilmiş onbinlerce foto.
http://www.flickr.com/groups/50mmlens/pool/

85mm ile çekilmiş onbinlerce foto .
http://www.flickr.com/groups/canon85mm/pool/

bunlar fikir verir. ben özellikle portrede tavsiye ederim sana .

Tarih: 15 Mayıs 2008, 00:31 - İp: 88.***.**3.96
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

50mm nin insan gözüne den olduğunu bilmeyen yok eski filimli makineler ff değil bildiğim kadarı ben 50il 85 arasındaki 35 mm öneminin artılar ve eksileri açısından sormuşum bu 50 mm bir ff makinede anlam daşır yanı göün gördüğünü ff de görürsün diğer ff olmayan makinelerde 50mm 85mm den gibidir kanımca

Tarih: 15 Mayıs 2008, 00:48 - İp: 85.***.**2.2
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

100 dolara 1.8 diyaframlı keskin bir lens almaın başka bir yolu yok .işte bu nedenle çok sevilen bir lenstir 50mm.

Tarih: 15 Mayıs 2008, 00:50 - İp: 88.***.**3.96