heaton
heaton (üye)
Zonguldak / Amatör

Hangi Nikon’u Almalıyım?

Merhaba Arkadaslar;
Benim yashica electra-35 makinam war..Bu makinayla cok güzel çekimler yapıyorum..yanlız makinayı aranızda daha once kullananlar warsa; hava karardıktan sonra cekim yapamıyorum..slr olmadıgı için..artık Digital-Slr makinalara geçmek istiyorum yanlız kafam cok karıştı..Nikon'a karşı bi sempatim oldugu için sürekli nikonlara bakıyorum..Ve gordugum kadarıyla stüdyo'ların cogundada nikon kullanılıyor..Uygun Giriş seviyesinde nikon'un slr Makinasına bakıyorum..İnternette Fotograf makinalarına bakarken Nikon D40'ı gordum fakat bu forumda okudugum kadarıyla bu makinanın lens'leri problemliymiş..Yani her Lens uymuyormus..Sanırım makina kendiliginden AF Deilmiş( Yanlıs yazdıysam kusura bakmayın)..Makinanın Fiyatı Uygun ama Dedigim gibi lens'leri pahalıysa almanın bi luzumu yok..nikon D60'a baktım Fiyatı 1300 Civarında..Aklıma Direk Acaba Nikon D40'daki Gibi Bununda Lens'leri Pahalımıdır Sorusu Geldi..Eger Lens'lerinin Fiyatları uygunsa Ve İlerde bana Problem Cıkarmıcak bi Makinaysa Bunu Alabilirim..Ve Tekrar Siteleri dolaşırken Ebay'da fiyatların daha da uygun oldugunu gordum..Bircogunuz Fotograf Makinaları Konusunda Tecrübelisiniz Siz olsanız Ebay'dan alırmıydınız?dzone2 isimli Kullanıcının fotograf makinaları bi hayli uygun geldi..Ama kafam karıştı işte..veya Hayyam'da olsun Doğubank'da internette inceledigim kadarıyla fiyatları uygun..Ama 2.el tabi..bide bu cihazların perde'leri cok onemliymiş yani cekim yapıldıkca bu perdeler eskiyormus sanırım oyle okudum..bi Digital Fotograf makinasında enfazla kac cekim yapılabilir veya 2.el bi cihaz alırsam sadece kac cekim yapılıp yapılmadıgını ogrenmek mi dogru olur..
Umarım sizi Güldürcek sorular sormamışımdır

Tarih: 8 Haziran 2008, 21:13 - İp: 88.***.**1.99
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba ,

D60 özelliklerini tam olarak bilmiyorum ama d 40 almamalısın zira herobjektifle kullanamıyosun... D 60 yeni bir makine olmasına ragmen d 40 ın gelişmişi sanırım.. o konuda seni yanlış yönlendirmeyeyim.. ama d 40 alma.. paran varsa d 80 al...100.000 KAra problemsi çekersin...ayda 1000 kare çeksen 100 ay yapar nereydeyse 8 yıl felan...digital dünyada 8 yıl 800 yıl gibi d60 da objektif problemi yoksa onuda alabilirsin...nikon dan şaşma.. bende d 70s var 1000 kar çekiyorum 1 pil şarzı ile... digerleri ekstra pille anca çeker o kadar pozu...

Tarih: 8 Haziran 2008, 21:16 - İp: 88.***.**6.223
kdrsmrknt
kdrsmrknt (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Ben 3 haftadır D60 kullanıyorum ve makina ile ilgili söyleyebileceklerim şöyle;

D60, D40x gibi dahili otofocus motoru içermiyor. Dolayısıyla otofocus için, dahili otofocus motoru olan lensleri kullanmanız gerekiyor. Nikon'un lensleri elbette en iyi alternatif ancak daha uygun fiyatlı sigma, tamron ve tokina lensler mevcut. Dolayısıyla ihtiyaç duyduğunuz her lens için, Nikon'a göre daha uygun fiyatlı bir alternatif mevcut. Bu durum sizin için sorun olmayacaksa Nikon D60'ı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca kit lensi olaran gelen 18-55 ile ilgili bir inceleyi aşağıdaki adresten okuyabilirsiniz. Başlangıç için gayet idare edebilecek bir lens olmasına karşın, kit lensi almayıp kullanım amacınıza yönelik farklı bir lensle de alabilirsiniz. http://www.kenrockwell.com/nikon/18-55-ii.htm

Tarih: 8 Haziran 2008, 21:44 - İp: 66.***.**5.73
heaton
heaton (üye)
Zonguldak / Amatör

Sürekli Lens Değiştirmem..Üzerindeki Lens'i kaliteli Değilmiş..Ben onu aldıktan sonra 28-80 lens alsam benim için yeterli olur.Onuda omur boyu kullanırım ben sonucta cok cok profesyonel cekimler yapmayacagım.
Benim verebilcegim miktar 800 ile 1000 ytl arasında olucakVeya 800'den düşük bişi warsa onuda alabilirim
bide bu d40'a uyumlu lens'ler hangi model olarak gecer yani nasıl anlarım d40'a uyumlu olduugnu?

#HeatoN' tarafından 08.06.2008 22:01:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Haziran 2008, 21:56 - İp: 88.***.**1.99
heaton
heaton (üye)
Zonguldak / Amatör

Şimdi bide Eos350d Modelini satan bi tanıdıgım war..600ytl istiyor kendisi Canon'a nedersiniz?Bununda lens'leri uyumsuzmudur?veya d40 ve d60'dan daha iyi bir makinamıdır?

Tarih: 8 Haziran 2008, 22:18 - İp: 88.***.**1.99
leadera
leadera (üye)
İzmir / Amatör

Ben ebay den D80 aldım (DSN shop tan) ve çok memnunum fotolar çok keskin ve net. Daha önce Canon kullanıyordum. Ondan da memnundum, hatta makinam duruyor. Ama Nikon inan çok farklı. Ama tabii herkese göre de değişir. Hatta şimdi de Ebay den Tokina 100 mm 2.8 sipariş edeceğim 350 dolar. Ben de konu başılığ açmadan burada arkadaşlara sorayım Ne dersiniz???? Bu lensle ilgili fazla topic yok ama yabancı sitelerde çok övülüyor ve resimler çok iyi Nikonla çok uyumlu. Hoşçakalın.....

Tarih: 8 Haziran 2008, 22:38 - İp: 88.***.**4.31
spork
spork (üye)
İzmir / Meraklı

kendim sattığım için söylemiyorum ama d40 ile uğraşıp gerek otofocus gerek diger bazı eksik özellikler sebebiyle dert sahibi olacağınıza aynı bütçeye bir sony a100 alın derim..
satıştaki ilanım:

buraya tıklayın

Hala 18 ay Türkiye Sony garantisi devam etmektedir.

Tarih: 8 Haziran 2008, 22:42 - İp: 88.***.**0.68
heaton
heaton (üye)
Zonguldak / Amatör

Yok Nikon veya Canon Tercihim Olacak..Agırlıklı olarak nikon ama

Tarih: 8 Haziran 2008, 22:50 - İp: 88.***.**1.99
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

2.el objektifleri daha yeni piyasaya düşmeye başladı..fakat yeni alınacak objektifler motorsuz olanlarla 2-10 ytl fark ediyor...50mm haricinde hemen hemen bütün objektiferin motorlusu bulunuyor...

Tarih: 8 Haziran 2008, 23:28 - İp: 212.***.**9.30
eray0755
eray0755 (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

daha yeni model olan ve iso oranlari daha basarili olan sony a200 18-70 almani tavsiye ederim 1250 civarlarinda garantili gayet uygun

Tarih: 8 Haziran 2008, 23:41 - İp: 81.***.**3.8
heaton
heaton (üye)
Zonguldak / Amatör

Sadece Canon ve nikon'dan ornek werin arkadaslar Diğer markaları düşünmüyorum..

Tarih: 9 Haziran 2008, 00:24 - İp: 88.***.**3.105