72nba
72nba (üye)
Ankara / Amatör

Hangi Makineyi Almalıyım?

Merhaba arkadaşlar dslr tipi bir makine almak istiyorum ancak çok kararsızım aklımda canon,nikon,fujifiln,pentax gibi markalar var sizinde tahmin ettiğiniz gibi özellikle canon,nikon arasında kaldım. Alacağım ilk dslr makine olacak bu 1200-1500tl gbi bir bütçem var. Almışken iyi bir makine alıp uzun süre kullanmak istiyorum. Kurslara gidip bu alanda yavaş yavaş profesyonelleşmeyi düşünüyorum aklımda canon1000d,canon450d,nikond3100,nikond5000 gbi makineler var. Hangisini tercih edeceğim ve varsa önerebileceğiniz başka makineler varsa çok iyi olur şimdiden teşekkürler

Tarih: 27 Mayıs 2011, 15:53 - İp: 88.***.**5.124
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Najdorf, yazdıklarının altına ben de imzamı atarım...

Tarih: 29 Mayıs 2011, 10:28 - İp: 217.***.**1.224
72nba
72nba (üye)
Ankara / Amatör

anladım teşekkür ederim yakın zamanda içime sinen bi makine alacağım

Tarih: 29 Mayıs 2011, 17:03 - İp: 88.***.**9.102
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Önemli olan makina değil lens diyip hem de makinada AF motoru olmasın nolcak, 400-500 lira fazla verir AF motorlu lens alırsın mantığını nasıl savunabiliyorsunuz ki.
Karşınızdakilerin ihtiyacını bilmeden bir tavsiyede bulunmak yanlış, bilmemkaçmilyonuncu kere söylüyorum.
Ben makinalarla ilgili fikirlerimi söyledim ve bıraktım.
Bir düşünün bakalım neden canondaki her model AF motorlu çıkıyor da Nikonda son zamanlarda çıkan birçok model AF motorsuz çıkıyor?
Satış politikası olabilir mi?

Tarih: 29 Mayıs 2011, 17:08 - İp: 78.***.**9.53
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Tebrik ederim giriş seviyesi nikon dslr kullanan milyonlarca kişinin farkedemediğini farketmişsiniz. Ayrıca fiyatı 400-500 lira fazla lenslere de birkaç örnek verin de biz de öğrenelim ne olduğunu. Olaya biraz daha boyut kazandırayım. Satış politikası deyip pahalı olduğunu düşündüğünüz af motorlu nikon lenslerin canondaki muadillerinin kaç tanesi ya da hangisi daha ucuz onu da anlatıverin bir zahmet

#najdorf' tarafından 29.05.2011 19:09:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mayıs 2011, 18:47 - İp: 78.***.**5.118
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Giriş seviyesi nikon kullanan kişilerin birçoğu 2. bi lens ihtiyacı doğduğunda makineyi değiştiriyor gibi davranıyorsunuz.Şayet öyle bile olsa aradan 1 ay geçip, bu arkadaşımız "ben 50mm bir lens aldım ama netlemiyor, fotoğraflarım bulanık çıkıyor, o çarkı elimle çevirmek zorunda mıyım?" die sorarsa ne diyeceksiniz, kullanma mı?
Veyahutta "madem o kadar geliştin, yeni bir makine alma zamanın gelmiş" & "Yakında AF motorlusu çıkacak onu alırsın " mı diyeceksiniz.

Soruyu soran arkadaş gövdedeki AF motorunun önemli olup olmadığını veya kendisine etki yaratıp yaratmayacağını bilmiyor olabilir, ancak unutmayın ki onun ihtiyaçlarını bilmediğiniz sürece bunları siz de bilmiyorsunuz.Bu durumda fikrinizi söyleyip, kararı ona bırakmak yerine, D5000 i AF motorsuz olmasının lafını açmadan böyle bir tavsiyede bulunmanız yanlış olur değil mi?

Ben D5000 i tavsiye etmedim ve nedenini söyledim ve kararı ona bıraktım ancak AF motoru bu kadar önemsiz olsaydı, AF motorlu lenslerin fiyat farkı olmasaydı böyle tartışmalar kökten olmazdı değil mi?

Ben gövdedeki AF motorunun öneminin kişiden kişiye değişeceğini düşünüyorum, fikrimi belirtiyorum.Olabilecek sorunlar hakkında bilgilenmesini sağlamaya çalışıyorum.

Ben de D90 ile günlük videolarımı tahmin edeceğiniz üzere MF ile yapıyorum, bu "benim" için sorun olmuyor. Ama günlük fotoğraf çekiminde, bir gezide vb. durumlarda MF ile fotoğraf çekimi ne kadar zevk verebilir merak konusu..
Bu durumlarla karşılaşmaması için önceden uyarıyorum arkadaşı.

Bu makinalara para veren arkadaş illaki yeni bir lens alacaktır.Ki zaten SLR makinelerin mantığı da budur.
Yoksa bir DSLR-Like makine yeterli olacaktır değil mi?

Sonuç olarak gövdede AF motorunun olmamasının etkileyeceği kullanıcı var, etkilemeyeceği kullanıcı var.Ancak bu olayı bilmeden AF motorsuz bir makine seçimi yapıp pişman olanların sayısı azımsanamaz.AF-S lenslerin fiyatları malum.

Edit:
Ne zaman ki Nikon tüm lenslerini AF-S yapar, D90ın üretimini bitirir ve AF lensler raflara kalkarsa o zaman bu tartışma biter.Herkes için tek bir yol kalır

#g.emre' tarafından 29.05.2011 19:46:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mayıs 2011, 19:34 - İp: 78.***.**9.53
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Dediklerinde doğruluk payı var ama bu kadar şey yazacağına sorduğum sorulara cevap verseydin daha iyi olurdu. Lens maliyeti açısından bakarsak canonda nikona göre bir avantaj olmayacak. Fark sadece nikonun AF li ve AF siz gövdeleri arasında olacaktır. Ama lens alırken aradaki farkı sadece motora değil aynı zamanda da daha kaliteli bir lense verildiğini unutuyorsunuz. Şimdi tekrar soruyorum
1) AF li hangi lense fazladan para veriyoruz
2) Hangi lensin canondaki muadili daha ucuz

Özellikle 2. soruya geçerli bir cevabınız yoksa boşuna tartışmayalım

Not: 50mm f/1.8 AF-S çıkıyor hem de 220$ fiyatla. Tekrar söylüyorum şimdi çıkıp da bunun AF li olanı 120$ motor için 100$ daha fazla veriyoruz demeyin. Görüntü kalitesi de kesinlikle daha iyi olacaktır.

Not2: Manzara doğa fotoğrafı çekecek arkadaşa 500d önerip de AF motorsuz diye d5000 i kötülemek hangi mantığa sığar anlamak mümkün değil.

Edit1: Tartışmanın D90 üretimiyle uzaktan yakından alakası yok
Edit2: Şu anda ortalama bir kullanıcının almak isteyeceği lenslerin tamamının AF-S li versiyonu mevcut

#najdorf' tarafından 29.05.2011 20:16:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mayıs 2011, 19:47 - İp: 78.***.**5.118
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

50 mm lens devamlı lens değildir. Özel kullanımlar için alınır. Çoğunlukla çantada bekler. Kırk yılda bir işin düşer o zaman kullanır, tekrar çantaya atarsınız. D 5000 de kullanırken elle netlersiniz. O kadar önemli değil... Ayrıca çok seyrek kullandığın lenste elle netleme zevkli oluyor.

Tarih: 29 Mayıs 2011, 23:38 - İp: 217.***.**1.224
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Size özgü "öznel", yani kişiden kişiye değişebilecek fikirlerinizi belirttiniz.
Ben de video çekiminde MF seviyorum ama fotoğraf çekiminde sevmiyorum mesela ?
Bu demektir ki D5000 + 50mm ile bir fotoğraf çekeceğimde beni bezdirecek.
Bakın, kişiden kişiye değişti

Tarih: 30 Mayıs 2011, 14:22 - İp: 78.***.**9.53
72nba
72nba (üye)
Ankara / Amatör

tavsiyeleriniz ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim arkadaşlar. mağazaya gidip bütün modelleri denedim ve elime oturan kendimi rahat hissettiğim makine sony alpha a390 oldu onu aldım

Tarih: 30 Mayıs 2011, 15:32 - İp: 88.***.**1.187
makusla06
makusla06 (üye)
Ankara / Amatör

Pentax ı da es geçmeyin derimm..k10,kx,kr,

Tarih: 30 Mayıs 2011, 16:17 - İp: 88.***.**5.211