altugozel
altugozel (üye)
Adana / Amatör

Hangi Makina Daha İyi?

iyi çalışmalar;

şu an canon s2 kullanmaktayım ve o makinayı tavsiyeleriniz ve yaptığınız yorumlarla almıştım.şimdi dslr'ye geçmek istiyorum ve değerli yorumlarınıza,deneyimlerinize ihtiyacım var.tekrardan aranızdayım.
adana'da yaşamaktayım ve bugün bir arkadaşın tavsiyesiyle spot satan bir dükkana gittim.elinde nikon d300 vardı az kullanılmış dedi baktım en ufak çizik bile yok fiyatı 2000tl olur dedi.düşünüyorum...makinayı daha çok dışarıda kullanacağım.2000ytl gibi bir limitim var.hangi makinayı önerirsiniz?canon mu yoksa nikon mu?450d,40d,d80,d300,d200...hangisi....değerli yorumlarınıza ihtitacım var.şimdiden çok teşekkürler.

Tarih: 23 Şubat 2009, 19:30 - İp: 88.***.**6.87
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bütçen 2000 YTL, bütün paranı o makinaya mı gömeceksin, hani bunun lensi, hani bunun flaşı ıvırı zıvırı.

Dahası 2.el makina alıyorsun, garanti durumu nedir, ya bir illeti varsa ne olacak, 300-500 YTL tamir parası ödemeye razı mısın.

Seni bilmem ama benim için 2000 YTL böyle bir riske girilmeyecek kadar büyük para.

Afganistan'da savaş muhabirliği yapmayacaksan eğer, kasanın sağlam olması falan da bir parametre değil. (ki zaten öyle muhabirler alet edevatların parasını kendileri ödemiyorlar)

Git kendine 1000 YTL civarında sıfır makina al, kalanıyla lens falan al. Ben riske girerim, 500-600 YTLyi riske etmeye hazırım diyorsan, 2.el DSLR al.

Tarih: 23 Şubat 2009, 20:20 - İp: 85.***.**7.31
altugozel
altugozel (üye)
Adana / Amatör

antika bey beni affedin sizi anlayamadım
ben şu an dijital makina kullanmaktayım kullandığım makina kötü değil sonuçta diyafram,enstantane herşeyi manuel kullanabiliyorum makinam 0cmden makro çekebiliyor ama ben yenisini almak istiyorum.2000ytl bütçem var ne önerirsiniz?40d yada d80 dslr değil mi yanlış mı biliyorum d80 teknosada lens ile birlikte 1799lira.teşekkür ederim.

Tarih: 23 Şubat 2009, 22:12 - İp: 88.***.**6.87
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bunda anlaşılmayacak birşey yok. Bütçen sınırlıysa, ki burada sınır 2000 YTL oluyor, bütün parayı D300 gövdeye yatırmak yazık günah diyorum. Sonra lense yatıracak paran kalmayacak diyorum.

Yakında Nikon D400 çıkar, D300'ün fiyatı düşer elinde patlar, 3-4 sene sonra fullframe makinalar standart hale gelince D300 doğrudan çöp olur diyorum. Değerli paranı 2.el garantisiz D300'e gömerek kumar oynayacağına 20-30 sene değerini koruyan fullframe lense yatır diyorum. Şimdilik ucuz yollu D40, D60, bilemedim bir D80 ile idare et diyorum, hatta daha da ucuza 2.el D70 alabilirsen ne güzel diyorum.

Tabii bunları bütçenin sınırlı olması, paranın zor yoldan kazanılmış olması varsayımıyla diyorum, tıpkı benim gibi. Sen diyorsan "Benim babam Adana'nın ağası, para sel gibi akıyor, en iyisi en babası benimkisi olsun", o zaman diyecek birşey yok, git Nikon D3X al, yetmez Mamiya ZD al, o da yetmez Hasselbald al, ağanın eli tutulmaz çünkü.

Tarih: 23 Şubat 2009, 22:52 - İp: 85.***.**7.31
altugozel
altugozel (üye)
Adana / Amatör

değerli cevaplarınız için çok teşekkürler... babamı 15 ay önce kaybettim ama paramı zor yoldan kazanıyorum adam bana lensle beraber verecek abi.ama ne değerlerde unuttum.aklımdan d80geçiyordu.peki d80le 450d hangisi daha iyi 450d 1499 lira media marktta.sizlerin yorumuyla bir makina alacağım.yardımınız için teşekkürler.

Tarih: 24 Şubat 2009, 12:34 - İp: 88.***.**5.115
lokus
lokus (üye)
İstanbul / Amatör

ben canon kullanıcısı olarak cnon almanı tavsiye ederim. ama sen bilirsin ben de de 450d var ve çok memnunum. suanda fiyatı da uygun bence. ama ben nikoncu olacagım dersen d80 al. iki makine arasında çok buyuk farklar yok. nikonun gövdesi biraz daha buyuk ve ele daha hoş geliyor. ama özellik olarak aynılar hemen hemen.
revaha.

Tarih: 24 Şubat 2009, 21:56 - İp: 78.***.**3.106
altugozel
altugozel (üye)
Adana / Amatör

abiler gidip sordum d300e 18-135 lens beraber veriyor hepsi 2000tl ne diyorsunuz?2.el lütfen yardım...

Tarih: 25 Şubat 2009, 12:54 - İp: 88.***.**1.29
altugozel
altugozel (üye)
Adana / Amatör

ya 200kişi bakıyor 3kişi yanıtlıyor yardımınıza ihtiyacım var.

Tarih: 26 Şubat 2009, 09:18 - İp: 88.***.**3.221
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

VAh benim bozulan canon S2 makinem vah ,
S2 makinem sağlam olsa idi ne DSLR alırdım nede başka makine .
S2 kullanıyorsanız bundan sonra beğeneceğiniz imaj kalitesini Nikon D90 , D300 veya canon 40d sağlayabilir .

Tarih: 27 Şubat 2009, 10:19 - İp: 85.***.**7.10
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

antikaya katılıyorum..

ikinci el bir makinaya ancak sıfırı halen piyasada satılıyorsa etiket fiyatının yarısı verilir..
çünkü bir kumardır.
Çünkü bu cihazların belli bir çekim ömrü vardır. süre değil çekim..
kasası değişmiş ve pırıl pırıl olabilir.. usta bir tamircinin elinden çıktıysa vidalarında tornavida izi bile göremezsiniz.
aynı makinanın birde spot piyasadaki fiyatına bakmak lazım.
Türkiyede garanti kavramı ve müşteri memnuniyeti yeteri kadar satıcılar için önemsenmediğinden illa garantili olması geremez bence.. spottan da alınabilir ama kullanılmamış...

birde imaj kalitesinden bahsedildiği için şunu yazayım..
çekilen fotoğraflara sadece bilgisayar ekranında bakılacaksa d70s ile d300 arasında fark yoktur.. varsa bile o kadar fazla para ödemeye değmez o kalite..
amaç bilgisayar ekranındaki görünen kaliteyse o fiyat farkını vermektense daha iyi bir monitör alınması daha doğru bir hareket olur.

1. öncelik Lens Kalitesi yani objektif kalitesi olmalı..
yani bütçe 2000 lira ise bunun 1750 lirası body 250 lirasıda kit objetif
olmasından sa
750 liralık bir body ile 1250 liralık bir objektif daha doğru bir seçim olur..
hele hele ayrı bir flaş veya aydınlatma aparatları fotoğrafı ve fotoğrafçıyı bambaşka diyarlara götürür..

Tarih: 27 Şubat 2009, 10:48 - İp: 88.***.**0.41
  • 1