dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Hangi K10d'nin Renkleri???

ayni k10d hakkinda mi konusuluyor forumda, acikcasi bayagi merak etmeye basladim..

bir renk tutmamasi muhabbetleri aldi basini gidiyor nedense..

.....

dusunuyorum da, buradaki insanlar mi yoksa burada olmayan insanlar mi dogru dusunuyorlar diye, acikcasi hangisi dogru bulmakta zorlaniyorum..

..neyse, konuya gireyim..

http://www.popphoto.com/cameras/3512/camera-test-pentax-k10d.html

adresinde testi yapilmis.. sonuc: excellent color accuracy.. yani turkcesi mukemmel renk dogrulugu..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/K10D/K10DIMATEST.HTM

adresinde yine testi var..

acik bir sekilde gosteriyor ki, k10d'nin renk dogrulugu yine tavanda..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D200/D200IMATEST.HTM

adresinde de d200'un testi var.. ve color accuracy grafigi de aynen soyle..

....belki anlamayanlar vardir, o yuzden aciklama gerekliligi duyuyorum; eger ki o kareyle daire arasindaki cizgi uzunsa, renk dogru olarak cikmiyor demek oluyor.. sanirim k10d'nin grafiginden cikan sonuc, acik bir sekilde de goruluyor ki, daha iyi..

bu testlerden sonra kalkip da, yok boyle falan demeyin arkadaslar.. cunku artik bilimsel bir sonuca da ikaz etmis olursunuz o durumda..
kimseye bir ithamda bulunmadigimi da acikca burada soylemek istiyorum.. (ozellikle huseyin kesinlikle yanlis anlama beni hocam.. amacim yeni kamera almak isteyenlere isin dogrusu nedir onu gostermeye calismak.. tabii basarabildigim kadariyla..)

madem bu k10d ile d200 konusuna girdik, baska bir konuyu da acikliga kavusturalim..
"Dynamic Range (in f-stops) vs Image Quality
(At camera's minimum ISO)" tablosuna bakarsaniz eger, k10d'nin d200'den daha fazla da dynamic range'e sahip oldugunu gorebilirsiniz..
hatta ilginctir, k10d'nin kotu olan jpeg kalitesinde bile d200'un jpeg'lerinden daha fazla dynamic range bulunmakta..
gercekten de ilginc veriler bunlar.. ama herkes soylesin burada: ayni sinifin bile kamerasi bile degiller..

..........
neyse.. bu konuyu geciyorum.. sonra bunlara da geliriz tabii ki..

http://www.dcresource.com/reviews/pentax/k10d-review/index.shtml

adresindeki degerlendirmeye bakarsaniz eger,
orada aynen soyle bir sekil var:

nedir bu sekil gercekten?.. ne ise yarar?..

k10d'deki custom WB'yi, k10d kullanan bir arkadas anlatabilir mi acaba?.. neden bu ozelligin kameranin en buyuk artilarindan biri oldugu soyleniyor acaba ogrenelim gercekten de..
....

ephotozine reviews the Pentax K10D where they write - 'Pentax are back! With the possible exception of frame rate, made up for in part with the Shake-reduction and dual RAW capability, this camera is up there with Nikon’s D200 and Canon’s 30D. Packed with features that have been well thought out and are easily accessible in a body that has been built to withstand the pressures of hard use in typically English climates it has a lot going for it. If their lens line-up takes a similar leap in the next twelve months, Pentax will be back toe-to-toe with the big boys. This is a serious advanced amateur or semi-pro camera.'

Popular Photography has posted their review of the Pentax K10D where they write - 'Overall image quality is Excellent throughout the IS

Tarih: 13 Mayıs 2007, 04:49 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

sdtyrdkn evet İstanbulda fuarda D200 ile Pentax K10D arasında seçimimi K10D olarak yapıp pentax 16-45mm. lens,pentax 50-200mm. kit lens,battery grip,yedek pil,fx360 pentax flaş ve pentax 50mm F1.4 objektifleri alıp seti tamamladım.

Erdem canon 70-200 f4 L objektifin karşılığı pentax da
60-250mm.F/4 star serisi objektif olacak ve Temmuz ayında Türkiyede satışa sunulacak.
Bu objektif aynı zamanda suya,toza dayanıklı K10D nin gövdesi ile birbirini tamamlıyan bir optik .

Tarih: 15 Mayıs 2007, 22:29 - İp: 88.***.**3.19
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

ilker beni matematiksel sonuçlar değilde gözlerimle gördüklerim ilgilendirir..
ben gözlerimemi inanayım yoksa bilimsel denilen sonuçlaramı inanayım...
eğer bilimsel denilen sonuçlar bu ise gözlerimin gördüğü sonuçlara inanırım..çünkü daha yaşlanmadım

Tarih: 15 Mayıs 2007, 22:36 - İp: 85.***.**6.79
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan abi

şu an 70-200 f/4 amerika fiyatı 580 felam

pentax ın ki kaça olur dersin

ve keskinliği tabi

Tarih: 15 Mayıs 2007, 22:40 - İp: 88.***.**7.75
as
as (Üye)

Erdem bu lens canondaki L serisinin karşılığı olacak ve yaklaşık K10D nin gövde fiyatına satılacak.

Merhaz İlkerin açtığı diğer topiğe pentax ın iki farklı modda çekilmiş bir fotoğrafını yüklemiştim ama seninde bu anlattıklarımızı görüp inanman için birde buraya yükledim.

Pentax K10D

Tarih: 15 Mayıs 2007, 22:45 - İp: 88.***.**3.19
ruzgar2
ruzgar2 (üye)
Amasya / Amatör

as fx360 pentax flaşı nereden ve kaça aldın..bende bir flaş almayı düşünüyorum yardım edersen sevinirim...

Tarih: 15 Mayıs 2007, 22:52 - İp: 88.***.**2.37
as
as (Üye)

Rüzgar flaşı İstanbulda fuarda Bükey den aldım ödediğim toplam fiyatın içindeki yeri sanırım 300 avro gibi olacak ama dediğim gibi tüm ekipmanı aynı anda alıp tek kalemde ödeme yaptığım için tam fiyatını bilmiyorum.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 23:07 - İp: 88.***.**3.19
as
as (Üye)

sdtyrdkn Pentax K10D ile yaptığın portre çekimlerinde naturel mod ile adobeRGB seçeneğini kullan.
Ayrıca bu ayarlarda yaptığın raw çekimlerini jpeg e çevirirken Silkypix in portre I renk seçeneğini kullan.
Birde raw yaptığın çekimi makina içinde de fine tuning hassas beyaz ayarı ile jpeg e de çevirebilirsin.
Bu ayarları dene çok başarılı sonuçlar alırsın.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 23:14 - İp: 88.***.**3.19
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

adnan hocam bu fotograflarda photoşop ile bir oynama varmı?
orjinal hallerimi?
selamlar..

Tarih: 15 Mayıs 2007, 23:37 - İp: 85.***.**6.79
as
as (Üye)

Merhaz o fotoğrafların orijinalleri raw.Raw dan jpeg e çevrilirken Pentax ın orijinal yazılımı Pentax Photo Lab. üreticisinin paralı sürümü Silkypix in portre I modu kullanıldı.Fotoğrafların orijinali raw olduğu için sadece silkypixde çok az usm uygulaması yapıldı.
yani fotoğraflar Photoshop a hiç girmedi ve orijinal raw larını İlker ve Erdem şu anda inceliyor.
Bakalım onların bu renk konusundaki yorumu ne olacak.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 23:43 - İp: 88.***.**3.19
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

bende kumarımı 16-50* ults. den yana kullandım, yoksa 60-250 f:4 Hem ultrasonic,su,toz sızdırmıyo kolay kolay.Ama hoş bir fiyat olacaktır.usa bakmak lazım gibi

Tarih: 15 Mayıs 2007, 23:45 - İp: 85.***.**8.64