dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Hangi K10d'nin Renkleri???

ayni k10d hakkinda mi konusuluyor forumda, acikcasi bayagi merak etmeye basladim..

bir renk tutmamasi muhabbetleri aldi basini gidiyor nedense..

.....

dusunuyorum da, buradaki insanlar mi yoksa burada olmayan insanlar mi dogru dusunuyorlar diye, acikcasi hangisi dogru bulmakta zorlaniyorum..

..neyse, konuya gireyim..

http://www.popphoto.com/cameras/3512/camera-test-pentax-k10d.html

adresinde testi yapilmis.. sonuc: excellent color accuracy.. yani turkcesi mukemmel renk dogrulugu..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/K10D/K10DIMATEST.HTM

adresinde yine testi var..

acik bir sekilde gosteriyor ki, k10d'nin renk dogrulugu yine tavanda..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D200/D200IMATEST.HTM

adresinde de d200'un testi var.. ve color accuracy grafigi de aynen soyle..

....belki anlamayanlar vardir, o yuzden aciklama gerekliligi duyuyorum; eger ki o kareyle daire arasindaki cizgi uzunsa, renk dogru olarak cikmiyor demek oluyor.. sanirim k10d'nin grafiginden cikan sonuc, acik bir sekilde de goruluyor ki, daha iyi..

bu testlerden sonra kalkip da, yok boyle falan demeyin arkadaslar.. cunku artik bilimsel bir sonuca da ikaz etmis olursunuz o durumda..
kimseye bir ithamda bulunmadigimi da acikca burada soylemek istiyorum.. (ozellikle huseyin kesinlikle yanlis anlama beni hocam.. amacim yeni kamera almak isteyenlere isin dogrusu nedir onu gostermeye calismak.. tabii basarabildigim kadariyla..)

madem bu k10d ile d200 konusuna girdik, baska bir konuyu da acikliga kavusturalim..
"Dynamic Range (in f-stops) vs Image Quality
(At camera's minimum ISO)" tablosuna bakarsaniz eger, k10d'nin d200'den daha fazla da dynamic range'e sahip oldugunu gorebilirsiniz..
hatta ilginctir, k10d'nin kotu olan jpeg kalitesinde bile d200'un jpeg'lerinden daha fazla dynamic range bulunmakta..
gercekten de ilginc veriler bunlar.. ama herkes soylesin burada: ayni sinifin bile kamerasi bile degiller..

..........
neyse.. bu konuyu geciyorum.. sonra bunlara da geliriz tabii ki..

http://www.dcresource.com/reviews/pentax/k10d-review/index.shtml

adresindeki degerlendirmeye bakarsaniz eger,
orada aynen soyle bir sekil var:

nedir bu sekil gercekten?.. ne ise yarar?..

k10d'deki custom WB'yi, k10d kullanan bir arkadas anlatabilir mi acaba?.. neden bu ozelligin kameranin en buyuk artilarindan biri oldugu soyleniyor acaba ogrenelim gercekten de..
....

ephotozine reviews the Pentax K10D where they write - 'Pentax are back! With the possible exception of frame rate, made up for in part with the Shake-reduction and dual RAW capability, this camera is up there with Nikon’s D200 and Canon’s 30D. Packed with features that have been well thought out and are easily accessible in a body that has been built to withstand the pressures of hard use in typically English climates it has a lot going for it. If their lens line-up takes a similar leap in the next twelve months, Pentax will be back toe-to-toe with the big boys. This is a serious advanced amateur or semi-pro camera.'

Popular Photography has posted their review of the Pentax K10D where they write - 'Overall image quality is Excellent throughout the IS

Tarih: 13 Mayıs 2007, 04:49 - İp: 86.***.**0.120
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar..
Yine yeni bir topic almış başını gidiyor.
Konunun merkezi odağı yine pentax.
Hedef renkler..

Bende muhabbetlerinize katılmakla beraber belki
teknik bilgi veremeyeceğim ama bir kaç gözlemlerimi aktarabilirim.

Kullandığım otomatik analog makinelerimin renk kalitesini veya tekniğni bu konulara karıştırmadan, dijital makinelere
geçişimi ve edindiğim tecrübeleri aktarayım bende.

Dijital makineler çıktığından bir kaç sene sonra bende bulaşmaya başladım bunlara.

İlk önce APACHİ marka makine almıştım. 2mp
Küçük olmasına rağmen fotoğrafları oldukça kaliteliydi.
Fakat o zamanlar bizde xp vindovs omadığından mevcut vin 98
lere fotoğraf kaydedemedim yazılımı yoktu. Geri gönderdim.
2. olarak Onixson aldım 6mp. Güzel fotoğraflar çektiğmi sanıyordum.
Canon’un fotoğraflarını görünce hemen bu makineyi de sattım.
ilk önce Canon a300 aldım.
daha sonra Canon a400
Daha sonra Olympus sp 500.
Bunları kullanırken tabiki arkadaşların kullandığı makinelerin fotoğraflarına bakmıyor
değildim imrendiğim makineler fotoğraflar da olmuyor değildi.
Mesela yırt dışına gidip gelen bir mühendis ağabeymizin aslında fotoğrafcılıkla fazla bilgisi olmamasına rağmen kendisine alıp getirdiği makine beni çok etkiliyordu.
Pentax optio mx4 kompak bir makine ama. Mükemmel keskin fotoğraflar çıkarıyordu.
Birde çektiği filmler video kaydı da bir o kadar güzeldi.
O makine beni çok etkilediği için pentax ürünleri yakın takibime girdi.
Aslında çok pahalı oyuncaklar olmasına rağmen bende şu anda 2 aylık bir süreden beri
Pentaz k100d kullanıcısıyım. İşi bilen arkadaşlar kolay anlarlar.
Kopmak makine kullananlar slr sınıfı makine kulanması veya alışması öğrenmesi zor oluyormuş. Doğrusu bana da zor geldi. Alışmak durum ışık şartlarına göre hangi ayarda fotoğraf çekeceksin önceden tecrübelerle kafanda bilgiler hazır olacak.
Ben şimdilik bu uzun merdiven basamaklarında belki birkaç adımlık yol alabilmişimdir.

İyide bu kadarda yazının konu ile ne alakası var. Evet haklısınız..
Konuyu özete çevirip vermek istediğim öz mesajı yazmaya geçiyorum.

Arkadaşlar benim gözlemlerime göre her makinenin kendine has renk tonları var.

Canon da yeşilimsi açık renkler.

Nikonda siyaha kaçan renkler.

Olympus da Nikon renk tonlarına yakın gibi.

Sony daha açık renk tonuna kaçıyor.

Pentax larda sarıyı çağırıştıran tonlar hakim.

Yine gözlemlerime göre Pentax'ın manzara fotoğrafları daha doğal ve hoşuma gidiyordu hep. Bu yüzden en son Pentax'ı seçtim.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 08:10 - İp: 81.***.**8.214
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dadanagast canon 400 d ve SIGMA 18-200mm 1:3.5-6.3 DC OS hakkında ne düşünürsün.
Malumu aliniz canon gibi kaliteli fotoğraf veren makina maalesef yok. Acaba diyorum bunumu alsam.Yeri olmayabilir ama bengenede sordum.ikisi 1100 euro.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 09:28 - İp: 88.***.**5.187
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey.

Bir yakın çekim birde uzak çekim için iyi lens lazım.

200'lük lens güzel ama uzaklık yetmiyor yetersiz kalıyor bana. en az 300'lük bişey düşün.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 09:47 - İp: 81.***.**8.214
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

İlker üstad bence bu renk doğruluğu konusuna son noktayı hem bilimsel hem mantıksal olarak koymuşun eline, emeğine sağlık.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 11:17 - İp: 85.***.**9.178
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

burdaki asıl konu ten rengindeki uyumuzluk olduğuna göre yukardaki grafikde ten rengi tonuna yakın ton olarak gözüken 16 ve 12 nolu renk sapmalarına bakarsak pentax 16 da çok başarılı iken 12 de bayağı sapıtmış, nikon ise 12 de nerdeyse sıfır hata vermiş.
Acaba ten rengi olarak burdaki 12 baz alınsa bu o sapmayı zaten göstermiyormu ?

Tarih: 13 Mayıs 2007, 11:38 - İp: 81.***.**7.160
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cancanamca, ten rengini bu grfaige bakarak bulamazsin hocam..

http://www-cs-students.stanford.edu/~robles/ee368/skincolor.html

adresinde ten rengini nasil hesaplayabilecegin anlatilmis..

tek bir renge bakarak, karar vermek cok buyuk hata olur..

herseye ragmen, k10d'de renkler uzerinde oynayabilmek cok kolay..

http://www.dcresource.com/reviews/pentax/k10d-review/screen-wb-tuning.jpg

dcresource'nin degerlendirmesinde aynen soyle deniyor:

You can adjust the color in the green/magenta and blue/amber directions. What I'm getting at here is that it's practically impossible to screw up the white balance on the K10D.

... ki bu ayari bir kere yapip butun fotograflariniza ayni ayarin uygulanmasinin dogru olacagini da biliyoruz..
ama default ayarlarda yok bu?????

evet yok.. ama dslr kullanan bir kisi ve renkleri bu kadar iyi ayrimini yapabilen bir kisi, makinesini biraz daha taniyarak wb fine tuning de yapabilir..

..............

400d'nin renk dogrulugu grafigi:

d80'in renk dogrulugu grafigi:

ve a100'unku:

acikcasi diger kameralarla da karsilastirinca benim gozume en basarili olan k10d gibi goruluyor.. bilmiyorum sizler ne dusunuyorsunuz tabii?

Tarih: 13 Mayıs 2007, 13:36 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey 400d guzel bir kamera, sen de biliyorsun bunu.. acikcasi bence hala daha canon bir numara, oyle de kalacak gibi gorunuyor.. lens sisteminin genisligi yuzunden soyluyorum bunu..
ama sen sigma 18-200 lens alacagini soyluyorsun.. bu durumda, ne yalan soyleyeyim, canon 400d almazdim..

...ayrica bildigim kadariyla senin icin olmazsa olmaz bir ozellik "titresim onleme" ozelligi idi.. o yuzden de a100 ile 18-200 alacaktin..

Tarih: 13 Mayıs 2007, 13:42 - İp: 86.***.**0.120
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dadanagast lafı bir tarafından anlamasan da doğru anlasan şaşardım zaten. (Sana ayak uydurmak için en az 3 ikon kullanacağım.
Sigmanın 18-200 ü ama os (Titreşim engelleme üzellikle) olanı.
Bir daha değerlendirme rica edeyim. [>:D ]

Tarih: 13 Mayıs 2007, 14:06 - İp: 88.***.**5.211
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

400D nin renk sapması... makinayı ilk aldığım zamanlarda bordo renginin gerçeğini alamadığım için açtığım konuyu hatırlattı bana
Demekki o zamanlar bordo da doğru rengi vermiyor derken haklıymışım, gerçi sonradan yaptığım ayarlarla o rengi alabilmiştim ama o zamanda sarılar yeşile kaçmaya başlamıştı.
Neyse hocam, ben pentax daki o sapmayı görünce, fırtınalar ten renginde koptuğu için acaba bu yüzden olabilirmi demeye getirmiştim. yoksa tabiiki makinaya hakim ve neyaptığını bilen birisi bu sapmayı min. edecektir. ama diğer topikde bu düzeltmeden sonra bile hala tam rengin alınamadığı yazılmıştı galiba.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 14:12 - İp: 81.***.**7.160
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

dadanagast usta güzel yazmışın bir şeyler ekliyim.K10D'de raw dan jpeg'e dönüşüm sistem çok etkiliyor.

Gün ışında AWB biraz renkleri ısıtmakta ,fakat Daylight kullanıldığında hiçbirşey yok. .
Stüdyodada doğru kelvin 'i verdin mi zaten sorun yok.

Bilirsinki lens karekteristiği,diyaframanın değerine kadar etkilenir.Eski kaplamsız lensler,bunlarda çok açık diyafram.

göze batmasada ,Evet bu sensör azda olsa magentaya kaçıyor,büyük ebatlarda 70x200 baskıya giderken magentanın kısılması lazım.Bakı makinesin bilen biri lazım :D.

Pentax'ın digitalde duraklama evresi geçirmesi,son kuşakta bilinirliği az.Yoksa köklü zamanında tüm modacıların kullandığını,halada kullandıklarını ,bulundurduklarını biliyoruz.645D 'yi kovlayanları,patentleri.

Bir abimin sözü birbirleri arasında yazılanlar kadar büyük fark olsa diğer markaların kepenk kaptması lazım. :D.
Resim kalitelerini yan yana koyunca bile ayırt etmek zordur,bunu çok denemiştim.Zaten yeni DSLR alanların auto modda çekimleri üzerinden gitmek yanlış.Bazı resimlere bakıyorum.Contrast basılmasından deyat gitmiş,sharpnessten kumaşlar pütür pütür.

Lens konusuna gelince devamlı orta formata yüklenmiş,profesyonellere yönelik prime,yüksek tele,limited lensle çıtayı doldurmuş firma.İlk kez Digital 35mm'de bu kadar yayıldı.Dış mekan çekim Zoom lesnleri pentax olarak kısıtlı denebilir.
3.üncü parti sağlanabiliyor ancak .
Yeni star serisi HSM lenler ve diğerleri ile kalite artacaktır.

Bu konu uzar gider.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 14:15 - İp: 85.***.**1.104