dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Hangi K10d'nin Renkleri???

ayni k10d hakkinda mi konusuluyor forumda, acikcasi bayagi merak etmeye basladim..

bir renk tutmamasi muhabbetleri aldi basini gidiyor nedense..

.....

dusunuyorum da, buradaki insanlar mi yoksa burada olmayan insanlar mi dogru dusunuyorlar diye, acikcasi hangisi dogru bulmakta zorlaniyorum..

..neyse, konuya gireyim..

http://www.popphoto.com/cameras/3512/camera-test-pentax-k10d.html

adresinde testi yapilmis.. sonuc: excellent color accuracy.. yani turkcesi mukemmel renk dogrulugu..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/K10D/K10DIMATEST.HTM

adresinde yine testi var..

acik bir sekilde gosteriyor ki, k10d'nin renk dogrulugu yine tavanda..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D200/D200IMATEST.HTM

adresinde de d200'un testi var.. ve color accuracy grafigi de aynen soyle..

....belki anlamayanlar vardir, o yuzden aciklama gerekliligi duyuyorum; eger ki o kareyle daire arasindaki cizgi uzunsa, renk dogru olarak cikmiyor demek oluyor.. sanirim k10d'nin grafiginden cikan sonuc, acik bir sekilde de goruluyor ki, daha iyi..

bu testlerden sonra kalkip da, yok boyle falan demeyin arkadaslar.. cunku artik bilimsel bir sonuca da ikaz etmis olursunuz o durumda..
kimseye bir ithamda bulunmadigimi da acikca burada soylemek istiyorum.. (ozellikle huseyin kesinlikle yanlis anlama beni hocam.. amacim yeni kamera almak isteyenlere isin dogrusu nedir onu gostermeye calismak.. tabii basarabildigim kadariyla..)

madem bu k10d ile d200 konusuna girdik, baska bir konuyu da acikliga kavusturalim..
"Dynamic Range (in f-stops) vs Image Quality
(At camera's minimum ISO)" tablosuna bakarsaniz eger, k10d'nin d200'den daha fazla da dynamic range'e sahip oldugunu gorebilirsiniz..
hatta ilginctir, k10d'nin kotu olan jpeg kalitesinde bile d200'un jpeg'lerinden daha fazla dynamic range bulunmakta..
gercekten de ilginc veriler bunlar.. ama herkes soylesin burada: ayni sinifin bile kamerasi bile degiller..

..........
neyse.. bu konuyu geciyorum.. sonra bunlara da geliriz tabii ki..

http://www.dcresource.com/reviews/pentax/k10d-review/index.shtml

adresindeki degerlendirmeye bakarsaniz eger,
orada aynen soyle bir sekil var:

nedir bu sekil gercekten?.. ne ise yarar?..

k10d'deki custom WB'yi, k10d kullanan bir arkadas anlatabilir mi acaba?.. neden bu ozelligin kameranin en buyuk artilarindan biri oldugu soyleniyor acaba ogrenelim gercekten de..
....

ephotozine reviews the Pentax K10D where they write - 'Pentax are back! With the possible exception of frame rate, made up for in part with the Shake-reduction and dual RAW capability, this camera is up there with Nikon’s D200 and Canon’s 30D. Packed with features that have been well thought out and are easily accessible in a body that has been built to withstand the pressures of hard use in typically English climates it has a lot going for it. If their lens line-up takes a similar leap in the next twelve months, Pentax will be back toe-to-toe with the big boys. This is a serious advanced amateur or semi-pro camera.'

Popular Photography has posted their review of the Pentax K10D where they write - 'Overall image quality is Excellent throughout the IS

Tarih: 13 Mayıs 2007, 04:49 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

peki hangisine daha yakin gibisin erdem?..
...
erdem, bence fazla dusunecek birsey de yok.. ucu de super makineler..
onemli olan hangi lensleri alabileceksin ve sana ne kadara mal olacak..
nasil birer set dusunuyorsun her bir kamera icin?

Tarih: 15 Mayıs 2007, 01:48 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

İlker ,kaynakları ve tüm görsel dökümanları ile bulup bizler ile paylaştığın bu bilgiler umarım geyik sohbetlerinde makinaların renklerinin konuşulduğu topiclere örnek teşkil eder.

Arkadaşlar Pentax K10D amatör bir makina değil.Eğer dslr kullanmayı bilmiyorsanız bu makina ile istenen renk ve fotoğraf kalitesini tutturmakta zorlanırsınız.
Bu tip makinaları hakkıyla kullanabilmek,doğru ayarları yapabilmek ve istenen sonuçları alabilmek için bazı temel fotoğrafçılık bilgilerine ihtiyac duyulur.

Şuan ismini hatırlamadığım bir arkadaş benim katalog çekimlerinde sensör üzerindeki tozun neden temizlenmediğini sormuş.

O çekimlerde hafıza kartım dolana kadar fotoğrafları bilgisayara aktarmamıştım.

Her makina gibi Pentax K10D nin sensörüde elbette tozlanır.Hele bir günde sensörün tozlanıp tozlanmıyacağını kafaya takmadan 15-20 sefer objektif değiştirip çekim yaparsanız sensörünüze elbette toz girer.
Fakat Pentax K10d deki DR denen sensör temizleme sistemi sayesinde makinanız servis yüzü görmeden sensörünüzü temizler, ertesi gün çekime devam edersiniz.

Ben ürün incelemesinde kullandığım K10D ile 7-8 bin çekim yapıp yüzlerce kez objektif değiştirdim.
O makina iade edildiğinde DR sistemi sayesinde sensöründe toz bulunmuyordu.
Şuan kendime satın aldığım makinada da aynı şekilde bir sürü objektif değişikliği yaptım.Ve sensörümde hala bir tozlanma yok.

Makinasında Sensör temizleme sistemi olmayan arkadaşların, bu sistemin işe yaramaz olduğunu söyleyen konuşmalarının sebebi bu sistemlerin yeni teknoloji ve gelişmiş ürünlerde bulunmasını kabul etmekte zorlanmalarındandır.
Bu sistemler artık makinalar üzerinde olması gereken standart bir özellik olarak kabul edilmektedir.
Canon 30D nin yeni versiyonunda ,Nikon D200 ün yeni versiyonunda bu sistemleri makinalarına koyacaklardır.
O yüzden makina alımlarınızda tercihlerinizi bu tip sistemleri üzerinde barındıran ürünler arasından yapmanız daha doğrudur.

#as' tarafından 15.05.2007 04:09:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 04:00 - İp: 88.***.**3.152
as
as (Üye)

Erdem in alacağı makina belli.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 04:50 - İp: 88.***.**3.152
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

adnan, benim merakla bekledigim kamera s5 pro'ydu biliyorsun.. acaba bu kameranin verdigi renkler hakkinda ne denecek merakla bekliyorum.. tabii bu bekleyisim, bu forumda konusulacaklar icin gecerli..
...kirmizilar ozellikle berbat.. ve ayrintiya baktiginda, d200 aslinda daha keskin sonuclar veriyor..
......
Arkadaşlar Pentax K10D amatör bir makina değil.Eğer dslr kullanmayı bilmiyorsanız bu makina ile istenen renk ve fotoğraf kalitesini tutturmakta zorlanırsınız. Bu tip makinaları hakkıyla kullanabilmek,doğru ayarları yapabilmek ve istenen sonuçları alabilmek için bazı temel fotoğrafçılık bilgilerine ihtiyac duyulur.

cok dogru..

Tarih: 15 Mayıs 2007, 04:55 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)

İlker K10D nin beyaz ayarında fine tuning işlevini sormuşsun.

İlker piyasadaki gelişmiş dslr de (semi pro) kelvin değerleri manuel girilerek beyaz ayarının yapıldığını biliyorsun.
Pentax K10D de kelvin değerini girdikten sonra ayrıca fine ayarı ile seçilen değerdeki renk tonlamasını değiştirebiliyorsun.
Bu ince ayarla mavi ,sarı ,kırmızı,yeşil ve mor rengin fotoğraf üzerindeki tonlamasının karışım miktarını ayarlama imkanı bulunuyor.Bu ayarlamayı istenirse çekimden önce yapmak veya daha sonrada çekilmiş fotoğraf üzerinde yapmakta da mümkün.

Pentax K10D de olan bu özelliğin başka hangi makinalarda olup olmadığınıda sen araştır bakalım.

#as' tarafından 15.05.2007 05:32:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 05:00 - İp: 88.***.**3.152
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Bu ince ayarla mavi ,sarı ,kırmızı ve mor rengin fotoğraf üzerindeki tonlamasının karışım miktarını ayarlama imkanı bulunuyor.Bu ayarlamayı istenirse çekimden önce yapmak veya daha sonrada çekilmiş fotoğraf üzerinde yapmakta da mümkün.

yok arastirmama gerek yok, cunku biliyorum cevabi..
adnan, yalniz gercekten mukemmel bir ozellik bu.. ve buna ragmen, k10d'nin renkleri diyebiliyoruz..

Tarih: 15 Mayıs 2007, 05:12 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)

İlker K10d nin renkleri diyenler acaba bu makinada bu derece profesyonel ince renk ayarları olduğunu biliyormu.

Manzara çeker gibi portre çekecek insanlar K10D den uzak durmalı.Bu makina onları aşar hocam.

Tarih: 15 Mayıs 2007, 05:29 - İp: 88.***.**3.152
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili AS sağolsun çok ilgilnedi benle fuar da....

evet haklısın çok cazip geliyor Pentax...tek endişem lens...

esası salakça bir endişe..sonuçta 16-45 aldım mıydı sorun kalmıyor....ama mesela canon 70-200 f4 L gibi bir lens varmı pentax da bilmiyorum

macro konusuna gelince canon alsamda, nikon alsamda, pentax alsam da alacağım macro lens 150 sigma olacak....

canon'un macro lenslerine zati verecek param yok...dehşet keskin lensler ama ne yapacan..çok pahalı...

Tamron Türkiyede satılmaya başlansa esası hiç birimizin endişesi kalmayacak ama....

Sigmaya bağlandık kaldık...yada orjinal lenslere...şöle bi tokina tamron felamda gelsede çoşsak

Tarih: 15 Mayıs 2007, 11:30 - İp: 193.***.**0.226
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Kötü ..? Neye göre kötü..? İyi neye göre iyi..?

Hiç bir makina mükemmel değil. Hepsinin öne geçen veya geride kalan özellikleri var.

Ancak iyi / kötü yargısına varırken böyle sayısal değerlendirme çok daha objektif oluyor.

Kimsenin algısına göre değişmeyen sonuçları paylaştığın için teşekkürler İlker.

P.S. Ayrıca forumda gerçekten teknik bilginin paylaşıldığını görmek güzel

Tarih: 15 Mayıs 2007, 11:37 - İp: 213.***.**6.250
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

dadanagast teşekkürler. saturation ve contrastı default kısılı hale getirdim. daha çok hoşuma gitmeye başladı

bu arada adnan abi, portre manzara gibi olaylarda ne gibi değişiklikler yapmak lazım.. bu arada kendine k10d almışsın, hayırlı olsun.

bu arada; 50mm AF lens istiyorum!!

Tarih: 15 Mayıs 2007, 22:07 - İp: 85.***.**3.239