dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Hangi K10d’nin Renkleri???

ayni k10d hakkinda mi konusuluyor forumda, acikcasi bayagi merak etmeye basladim..

bir renk tutmamasi muhabbetleri aldi basini gidiyor nedense..

.....

dusunuyorum da, buradaki insanlar mi yoksa burada olmayan insanlar mi dogru dusunuyorlar diye, acikcasi hangisi dogru bulmakta zorlaniyorum..

..neyse, konuya gireyim..

http://www.popphoto.com/cameras/3512/camera-test-pentax-k10d.html

adresinde testi yapilmis.. sonuc: excellent color accuracy.. yani turkcesi mukemmel renk dogrulugu..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/K10D/K10DIMATEST.HTM

adresinde yine testi var..

acik bir sekilde gosteriyor ki, k10d'nin renk dogrulugu yine tavanda..

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D200/D200IMATEST.HTM

adresinde de d200'un testi var.. ve color accuracy grafigi de aynen soyle..

....belki anlamayanlar vardir, o yuzden aciklama gerekliligi duyuyorum; eger ki o kareyle daire arasindaki cizgi uzunsa, renk dogru olarak cikmiyor demek oluyor.. sanirim k10d'nin grafiginden cikan sonuc, acik bir sekilde de goruluyor ki, daha iyi..

bu testlerden sonra kalkip da, yok boyle falan demeyin arkadaslar.. cunku artik bilimsel bir sonuca da ikaz etmis olursunuz o durumda..
kimseye bir ithamda bulunmadigimi da acikca burada soylemek istiyorum.. (ozellikle huseyin kesinlikle yanlis anlama beni hocam.. amacim yeni kamera almak isteyenlere isin dogrusu nedir onu gostermeye calismak.. tabii basarabildigim kadariyla..)

madem bu k10d ile d200 konusuna girdik, baska bir konuyu da acikliga kavusturalim..
"Dynamic Range (in f-stops) vs Image Quality
(At camera's minimum ISO)" tablosuna bakarsaniz eger, k10d'nin d200'den daha fazla da dynamic range'e sahip oldugunu gorebilirsiniz..
hatta ilginctir, k10d'nin kotu olan jpeg kalitesinde bile d200'un jpeg'lerinden daha fazla dynamic range bulunmakta..
gercekten de ilginc veriler bunlar.. ama herkes soylesin burada: ayni sinifin bile kamerasi bile degiller..

..........
neyse.. bu konuyu geciyorum.. sonra bunlara da geliriz tabii ki..

http://www.dcresource.com/reviews/pentax/k10d-review/index.shtml

adresindeki degerlendirmeye bakarsaniz eger,
orada aynen soyle bir sekil var:

nedir bu sekil gercekten?.. ne ise yarar?..

k10d'deki custom WB'yi, k10d kullanan bir arkadas anlatabilir mi acaba?.. neden bu ozelligin kameranin en buyuk artilarindan biri oldugu soyleniyor acaba ogrenelim gercekten de..
....

ephotozine reviews the Pentax K10D where they write - 'Pentax are back! With the possible exception of frame rate, made up for in part with the Shake-reduction and dual RAW capability, this camera is up there with Nikon’s D200 and Canon’s 30D. Packed with features that have been well thought out and are easily accessible in a body that has been built to withstand the pressures of hard use in typically English climates it has a lot going for it. If their lens line-up takes a similar leap in the next twelve months, Pentax will be back toe-to-toe with the big boys. This is a serious advanced amateur or semi-pro camera.'

Popular Photography has posted their review of the Pentax K10D where they write - 'Overall image quality is Excellent throughout the IS

Tarih: 13 Mayıs 2007, 04:49 - İp: 86.***.**0.120
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

İlker neden komik olsun yazdıkların
Forum uzun zamandır böyle doğru bir inceleme görmemişti kesinlikle.

Demekki yanılıyormuşuz, pentaxın renkleri rakiplerinden daha gerçek o halde.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 05:23 - İp: 88.***.**1.160
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

evet cok komik
ing. birsey anlamadım sadece İLKER abi senin kucuk notlarını okudum tamam testler seninde soyledigin gibi k10d iyi ama
insan fotograflarında bu boyle degil goren gozler goruyor bakan gozler degil
kullanan arkadasalarda soyluyor bunu
tamam haklısın dslr alıyorsan kullanıyorsan en iyi ayarı yapıp en iyi sonucu almak senin elinde bunada kabulum bizim gordugumuz fotograflar belkide en iyi ayarlarda ve ortama gore en uygun ayarda cekilmemis olabilir ama boyle bir sorun mu desem ne desem bir durum var
haa bu eksi midir pek sanmam ama durum bu durum buu

Tarih: 13 Mayıs 2007, 05:27 - İp: 81.***.**3.140
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Valla az önce uzun uzun 400 sayfalık k10d topiğini inceledim, yüzlerce fotoğraf var orada. Daha önce incelemediğime hayıflandım, bence rahatsız edici ya da göze batan bir renk sapması yok.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 05:32 - İp: 88.***.**1.160
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

nick nick nickkkkkkkkk bu fotograf nee pekii

saka saka HÜSEYİN abinin konusunuda bi oku HAKAN cım okumadıysan hepsini okuduysan
bence auto ayarlarında sorun var beyaz ayarında
ama bu bir sorun teskil etmezdi benim icin

Tarih: 13 Mayıs 2007, 05:39 - İp: 81.***.**3.140
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Mesele şu ; bin lira fazladan para verip aldığınız makinenin aynı ayarında daha ucuz bir makinenin piyasaya sürülmesi, aldatıldığını hissetmenin acısı.Oysa dert edilecek birşey değil.Elektronikte her zaman olan olaylar.Yarın Nikon yada Canon daha süper daha ucuz bir model çıkarabilir k10d den.Umarım çıkarırlarda.Rekabet her zaman tüketici lehine işler.Nikon, Canon tutkunları sevinmeliler Pentax'ın yaptığı bu ataktan.Bir sonraki makinelerini daha ucuza alabilecekler böylece.Yarın Nikon yada Canon daha iyisini, daha ucuza veren bir makine çıkarsın anında satarım Pentax'ı.Serbest piyasa ekonomisi bu, babam gelse tanımam.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 05:39 - İp: 88.***.**2.25
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

ne alakası var k10d nin d200 den ucuz olup bizim pentaxx ı cekememekten boyle seyler uyduruyor olmamıız ...
benim hic makinem yok banane k10d d200
biz bu isi sulandırıp marka takıntısımı yaptık simdi sadece goren gozlerim boyle soyluyor ayrıca ben hicbi zamanda diretmedim sadece gordugum fotograflarda HÜSEYİN abiye katıldıgımı soyledim sonuna kadar da arkasındayım soylediklerimin o zaman benim baktuıgım fotograflar hatalı yoksa benim gozlerimde bir sorun yok

Tarih: 13 Mayıs 2007, 05:48 - İp: 81.***.**3.140
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Sizi kastedmedim ben zaten.D200 sahibi olan ve bu olayı biraz fazla abartan arkadaşlar var forumda.Güzel bir makineleri var,memnunsalar mutlu olsunlar niye tartışıyoruz diyorum sadece.Zaten bu gün ilgili başlıkta olaya açıklık getirmeye çalıştım, teknik boyutunda tartışılsın bir sinerji olsun istedim ama vız geldi tırıs gitti.O başlık tamamen objektiflikten uzak hale gelmiş.
Bu arada k10d nin renklerini analog makinelerin renkleriyle kıyaslamanızı öneririm.Dijital makinelerin renk tutarsızlığı alışkanlık yaratmış gözlerde.Fotoğraf konusunda prof. olduğumu iddia edemem.Hatta yetenekli olduğumu da sanmıyorum ama merakım ve imkanlarım oldu.Mamiya slr de kullandım bir süre.Hala o makinenin fotoğraflarına benzeyen bir dijital fotoğraf göremedim.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 06:03 - İp: 88.***.**2.25
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Valla DSLR piyasası 7-8 ay öncesi gibi değil.
Canon 'un pek umrunda olduğunu sanmıyorum sony ve pentax ın sıçrayışının. Hatta özellikle Sony nin piyasaya girişinden oldukça mennundur canon. Zira Sony her yerde reklam yapıyor ve yaptığı reklam sonuçta DSLR almayı teşvik ediyor. Pastayı büyütüyor yani.

Diğer yandan Nikon çok tedirgindir eminim.
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1037&message=22909319
D80 vs. A100, yorum yapmayacağım. Dpreviewin aktif kullancılarındandır.

Nikon un elinde Canon gibi kendi üretimi CMOS sensörler yok. Pentax beklenmedik bir çıkış yaptı, Sony iki dslr si ve yeni zeissleriyle mahşerin dört atlısı gibi dörtnala geliyor

http://www.kenrockwell.com/tech/pma07-b.htm

Şöyle bir link var, kendisi de sıkı bir nikoncu olan ken rockwell amca yazmış, linkin sonundaki pentax yazısını okuyun.
Özetle ne diyor;
''Pentax çok eski bir üreticidir diyor.Büyük fotoğraf sanatçısı Ansel Adams pentax pozometresi kullanırdı diyor.
Canon ve Nikon pentax ın medium format modelinin yanına yaklaşabilen bir makine yapamadı diyor. Nikon ve Canon yıllardır düdük gibi makineler yaptı diyor. Aslında daha ağır bir laf kullanıyor Ve düdük gibi makinelerden kastı 35mm tüm makineler. Buna rağmen pentax ın bu iki markanın gerisinde kalması üzücüdür diyor.''
Pentax' ads were cute, but very sad. Pentax has been one of the driving forces in Japanese photo gear for many decades. Want to know what light meter Ansel Adams used? He used the Pentax spotmeters.

It's sad that Pentax has to grovel to Canon and Nikon like this. Neither Canon nor Nikon ever made anything used by serious photographers, like Ansel's light meters or the extraordinary Pentax 67 medium-format SLR system which still creates images far better technically than anything from Nikon or Canon. Canon and Nikon have only made piddly 35mm cameras or digital SLRs used by amateurs and newsguys, not large format gear for serious artists (Nikon does make view camera lenses.)

Pentax shouldn't have to supplicate itself to Canon and Nikon.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 06:07 - İp: 88.***.**1.160
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

HAKAN hocam gene olayı marka yarısına getirmissiniz
kimse pentax nikon yarısmasında degilki bizim asıl renk topiginde sadece neden boyle diye bir merak

Tarih: 13 Mayıs 2007, 06:12 - İp: 81.***.**3.140
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Atlas, yazılan her şeyi neden üstüne alınıyorsun anlamadım doğrusu, sabahın beşinde bunları yazarken inan hiç aklıma bile gelmemiştin.
Marka yarışı zaten tarzım değil.Bazı Pentax kullanıcıların abartılı ifadelerinden rahatsız olduğumu daha önce sıkça dile getirmiştim, bilen bilir. Forumda kimse pentaxtan haberdar değilken canoncu İlker ve Sonyci hakan milleti d50, 300d yerine k100d almaya teşvik ediyordu, yine bilen bilir.
K10d yoktu o zaman.

Makinem yok demişsin, o halde üstüne alınacak bir şey de yok zaten. hür ve özgür birisin, her türlü marka hakkında dilediğini söyleyebilirsin.
Evet bir konu açılmıştı, hatta bir değil bir kaç konu açılmıştı. Pentax renkleri, öz hakiki pentax renkleri, nikon renkleri filan.

İlker de üşenmmeiş konuyu aydınlatmak için bir konu açmış işte...Tez-Antitez-Sentez demiş Marx amca....(Hegel' den aşırmış gerçi)

Üstelik ken rockwell in yazdıkları konusunda bir yorum da yapmış değilim, onun kast ettiği tüm 35mm makineler. Sadece canon ya da nikon değil, tümünü kast ediyor. Ve böyle önemli bir üreticinin geride kalması kötü diyor.

#buffalo' tarafından 13.05.2007 06:59:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 06:25 - İp: 88.***.**1.160