e_force29
e_force29 (üye)
Amasya / Meraklı

H5 Mi Yoksa Fz30 ??

arkadaşlar yaklaşık bir aydır araştırıyorum ama bu iki makine arasında kaldım sizce hagisini almalıyım?? tavsiyelerinizi bekliyorum (nedenleriyle beraber yazarsanız çok sevinirim) teşekkür ederim..

Tarih: 12 Ağustos 2006, 13:28 - İp: 88.***.**9.158
e_force29
e_force29 (üye)
Amasya / Meraklı

Aydınlatıcı bilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim ousahin gerçekten böyle yorumlara ihtiyacım var. h5 ve h1 in özellikleri birbirinden hayli fazla bu konuyu tartışmaya bile gerek yok. Ayrıca yeni makinen hayılı olsun.. ousahin eğer msn adresin varsa sohbet etmek isterim.

Tarih: 14 Ağustos 2006, 00:05 - İp: 88.***.**2.12
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

mimarca, teşekkür ederim yeni makinemi tebrik ettiğin için. Aslında ben de R1 almak isterdim ama şimdilik bütçemi çok zorlayacaktı. Bir de video çekim özelliğinden vazgeçemedim şimdilik.

Verdiğin cevapların da bir kısmının söylediklerimle ilgisi yok, biri de yanlış ne yazık ki. İzninle düzeltmek isterim (yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için).

Birincisi ben zaten video çekimlerinin akşam nasıl olduğu hakkında yorum yapmamıştım. Sadece çekim esnasında zoom yapabilme kapasitelerini karşılaştırdım. Daha önce H1 kullandığına göre çekerken zoom yapamıyor olmanın ne kadar sinir bozucu olduğunu bilirsin muhtemelen. Ben de bundan önce kullandığım compact makinede tecrübe etmiştim çünkü.

İkincisi, yapı kalitesi hakkında da yorum yapmamıştım. Sadece H5'in kasası daha estetik bana göre, onu söyledim. Kişiden kişiye değişir tabi. (bana sorarsanız aslında Canon S serisi daha estetik)

H1'in ekranını görsem de aynı şeyi söylerdim muhtemelen, çünkü H1'inki 2.5 inç, H5'inki 3 inç. Bunda tartışılacak bir şey yoktur heralde.

Ben hiç önemsemediğim için söylemedim ama sen -küçük bir yanlışla beraber- söylemişin. H1 en düşük çözünürlükte dijital zoomla beraber 48X'e kadar çıkıyor, ama H5 57X'e kadar çıkıyor (50 değil). Bu da H1'in 5, H5'nin 7.2 megapiksel olmasından kaynaklanıyor.

Manuel ayarları ayrıntılı incelemediğim için bilgim yok ama doğrudur. Fark olmayabilir.

Pahalılık konusu da doğru. Ama bu değişmez bir kuraldır zaten. Yeni çıkan ürün her zaman daha pahalı olur, eskisi de ucuzlar. İmkanı olanlar ve yeni ürün kullanmak isteyenler yenisini alır, biraz daha hesaplı davrananlar eski ürünü daha ucuza alır. Tercih meselesi. H5'in şimdiki fiyatının da H1'in ilk çıktığı zamanlardaki fiyatından çok farklı olduğunu sanmıyorum.

e_force, msn adresim var aslında ama şu anda yurtdışındayım. Sadece iş yerinde internet imkanım var, orada da msn'i açamadığım için epeydir bağlanamıyorum. Merak ettiğin, soracağın şeyler olursa burdan devam edebiliriz. Sana da tebrik ettiğin teşekkür ederim. İnşallah sen de alırsın en yakın zamanda. Bu arada sana tavsiyem, araştırma sürecini çok uzatma. Çünkü insan araştırdıkça yeni şeyler duyuyor ve sık sık fikir değiştiriyor. Söylediğin makinelerin hepsi de iyi. Pişman olmazsın sonunda.

#ousahin' tarafyndan 14.08.2006 17:56:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ağustos 2006, 17:53 - İp: 212.***.**3.150
playboys
playboys (üye)
Bursa / Amatör

bende yeni bir H5 kullıcısıyım bence aralarında fiyat farkına degecek özellikler mevcut bunları basit sitelerde bile göreme sansı mevcuttur bu arada 50x degil 57x

edit : harf hataları

#playboys' tarafyndan 20.08.2006 22:54:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2006, 22:50 - İp: 85.***.**7.179
serkanbo
serkanbo (üye)
İzmir / Amatör

Bende Panasonic dmc-fz30 aldım. Çok güzel bir makina fakat 142 sayfa kitap oku oku bitmiyor. Manual cekim ne zormuş. (bilmiyen için tabiki)
fiyatınıda söyleyim nakit 1000 ytl ye bırakıyorlar kredi kartına vade farkı oluyor. Garantili üründür. Faturası herşeyi var.
2 tanede filitre aldım uv ve polorize cokin marka. tavsiye ederim yalcınlarda buldum 55mm.
herkese iyi günler

Tarih: 12 Eylül 2006, 22:34 - İp: 88.***.**3.172
e_force29
e_force29 (üye)
Amasya / Meraklı

Arkadaşlar artık ben de bir fz 30 kullanıcısıyım

Tarih: 13 Eylül 2006, 00:56 - İp: 88.***.**3.224
dijitalcim
dijitalcim (üye)
Ankara / Amatör

daha önceden amerikadan h1 getirip satmıştım.h5 ide inşallah yakında getirtecem o zaman test ederim.ama genel çok bir değişiklik yok.panasonic fz30 h5 e göre çok daha ağır bir makine.yalnız fz30da baya bi manual ayarlarla oynama imkanın var.ayrıca extended optical zoom özelliği sayesinde 3 megapixelde 19,1 optik zooma ulaşyor!ve bu makine diğer makineler gibi dijital görüntü sabitleme kullanmıyor.m.o.ı.s sistemi var.bu konuda panasonic çok iyi.eğer ağırlık mesele değilse panasonic kullanmak bence çok daha zevkli.ve çok kaliteli resimler elde edebilirsin.fz30 geçen sene ödül almış bir makine.bu arada fz50 çıktı.fz30la aynı fiyatlarda.haberin olsun.

Tarih: 13 Eylül 2006, 12:11 - İp: 81.***.**1.97
e_force29
e_force29 (üye)
Amasya / Meraklı

dijitalcim çok teşekkür ederim geçen hafta fz 30 aldım ve keşvetmeye çalışıyorum fırsat buldukçe ama gördüğüm kadarıyla bana fazlasıyla yeterli bir makine şimdilik ancak bunları söyleyebilirm güzel çekimlerde buluşmak dileğiğle saygılarımla...

Tarih: 13 Eylül 2006, 18:53 - İp: 88.***.**3.241