tonaran
tonaran (üye)
İzmir / Meraklı

H5 Mi? S3 Mü? Fz30 Mu?

(Bir önceki konudaki başlığın anlaşılır olmadığını düşündüğüm için tekrar açtım.)

Herkese merhaba arkadaşlar!

Ben fotoğraf çekmeye çok meraklıyım. Fotoğrafçılık bilgim iyi olmadığından dolayı kendimi bu konuda geliştirmeye çalışıyorum. Elimden geldiği kadar çeşitli forumları takip ediyorum.

Bu aralar kendime bir fotoğraf makinası almak istediğim için yaklaşık 2 aydır internet üzerinden incelemeler yapıyorum. Kendimce bazı elemelerden sonra şu 3 fotoğraf makinası araında kaldım.

1. Sony Cyber-Shot DSC-H5
2. Canon Powershot S3 IS
3. Panasonic Kumix DMC-FZ30

Bu makinalar hakkında çok detaylı preview lar okudum. Ancak dediğim gibi fotoğrafçılık bilgim iyi olmadığından dolayı 3 arasında tam bir karar veremiyorum. Okudukçada artık kafam karşımaya başladı. Bundan dolayı sizlerin yardımlarınıza, görüşlerinize ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

(Not:Ekonomik açıdan 3 makinayıda alma imkanım var.)

Tarih: 31 Mayıs 2006, 15:27 - İp: 213.***.**8.10
parody
parody (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Bilgin olmadığı belli oluyor çünkü fz30uİ; s3 ve h5 ile kıyaslamışsın..

FZ30 diğerlerinden bir sınıf daha üstün..

Tarih: 31 Mayıs 2006, 18:28 - İp: 85.***.**4.184
ryosinan
ryosinan (üye)
İstanbul / Amatör

eğer benim gibi panasonic ismine bi gıcıklığın yoksa panasonic derim

Bende S3 kullanıcısı oldum"" bugunden itibaren"" valla bu 3 makinadan 1 tanesini alsan hiç pişman olmazsın..

Tarih: 1 Haziran 2006, 02:58 - İp: 88.***.**4.1
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sony R1'e ne dersin?

Tarih: 1 Haziran 2006, 10:51 - İp: 85.***.**6.175
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Öncelik R1.Daha sonra S9500-FZ30 arasında bir tercih yapabilirsin.

Tarih: 1 Haziran 2006, 11:14 - İp: 85.***.**5.195
tonaran
tonaran (üye)
İzmir / Meraklı

Herkese tavsiyeleri ve görüşleri için teşekkür ederim!

Son 3 makinaya kalmadan R1 da inceledim. Ancak benim kendi düşünceme göre megapixel i ihtiyacımın çok üstünde. 10 megapixel den dolayı da diğerlerine göre fiyatı yüksek kaçıyor. Ayrıca ben optik zoom un iyi olmasını istiyorum. R1 in X5 i benim için yeterli değil.

S9500 ü sizlerin söylemesi üzerine baktım. Daha öncden böyle bir makinadan haberim yoktu. İyi bir makinaya benziyor. Ancak onunda megapizel i bana göre çok fazla. Optik zoom u X10 ve ayrıca incelediğim kadarıyla image stabilization yok. Benimde çok çok amtör olduğumu düşüncecek olursak alacağım makinada image stabilization nın olması şart.

Sonuç olarak ben bu üç makina arasında seçim yapmak istiyorum.

Yorumları az olan bilgim ile yapıyorum. Bundan dolayı bazı şeyler yanlış yorumlamış olabilirim. Bundan dolayı beni mazur görünüz.

Tarih: 1 Haziran 2006, 11:41 - İp: 213.***.**8.10
pirata
pirata (üye)
İzmir / Amatör

tonaran

Ben de senin yazdığın modeller ve artı olarak birkaç model arasında düşünüyorum şu aralar. İzmir'de S3 IS, FZ-30 var fakat DSC-H5 hiç görmedim. Hatta H2'yi bile çok az yerde bulmak mümkün. H5 yurt dışındaki sitelerde bile haziran'da stoğa girecek diye görünüyor. Türkiye'ye ne zaman gelir Allah Kerim.

FZ 30 yazdığın diğer modellerin sınıflandırmasında yer almayan bir makina gerçekten de. Fiyat olarak değil de kullanım açısından.

Yalnız şu aralar kafama takılan birşey var benim. Sen ne düşünürsün bilemem fakat yine de bahsetmek istedim. Bu makinalar genellikle 500 gr civarında ağırlığa sahip olan oldukça hacimli makinalar. Her zaman her yerde taşınabilecek eşyalar değiller. Fotoğraf çekme konusunda makinenin özelliklerinin yanında uygun zamanda uygun görüntü de hazır olabilmek de önemli.

Bunları senin kararını etkilemek için değil ihtiyacına uygun bir model üzerinde karar verebilmen için yazıyorum. En kaliteli şey senin ihtiyacını en iyi giderendir.

Ben de ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Cep telefonlarına yüksek zoom'lu, geniş açı sunabilen, yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekebilen, titreşim önleyicili fotoğraf makinası özelliği eklenene kadar bu seçeneklerden başka çaremiz yok.

Tarih: 1 Haziran 2006, 15:02 - İp: 85.***.**0.39
tonaran
tonaran (üye)
İzmir / Meraklı

"pirata" ağırlık ve yer kaplama konsunda haklısın.
Sonuçta bu makinalar sony t serisi gibi cebinde taşıyıpta her yerde hemen çokartabileceğin makinalar değil.

Ancak babamda t5 var. İstediğim zaman bu makinayı ödünç alma inkanım var. t5 ile yurt dışına çıktığımda makinanın optik zoom u yetersiz kalıyor.

Ondan dolayı otpik zoom u iyi bir makina almam şart benim için.

Şimdiye kadar görüş yazanlara tekrar teşşekkür ederim. Bana biraz daha yardımcı olmanız açısından tavsiye ve önerilerinizi yazarken, x makinaın x özelliği z ten daha iyi gibi yazarsanız çok daha iyi bilgilenmiş olrum.

Tekrar teşekkürler!

Tarih: 2 Haziran 2006, 11:14 - İp: 213.***.**8.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Slm tonaran,
Bu makinalar içinde Panasonic daha üst sınıf olmasına rağmen incelemelerde Sony H5 çok başarılı geldi bana.
Aşağıdaki sitede üçünün de makalesi var. Çekimlerde aynı yöntemler uygulandığı için karar vermek için daha objektif olur kanaatindeyim. H5 'in özeelikle gece fotografları çok daha başarılı görünüyor.
Tamer

www.dcresource.com

Bu arada Sony DRLR salı günü duyuruluyormuş. (06.06.06 tarihinde)

Tarih: 2 Haziran 2006, 14:54 - İp: 193.***.**2.10
tonaran
tonaran (üye)
İzmir / Meraklı

http://www.dcresource.com/
http://www.dpreview.com/

Siteleri detaylı olarak olarak inceledim. Hatta forumlada bu makinalar ile ilgili okunmadık mesajda bırakmadım. Ancak bu kadar araştırmaya rağmen sadece seçeneklerimi 2'ye (Sony H5 veya Canon S3) indirebildim.

Belirttğim gibi bilgim çok sınırlı olduğu için tam karar veremiyorum. Okudukça kafam karışıyor. Herhalde H5 piyasaya çıktığı zaman 2 makinaya bakıp fazla detaya inmeden bana güzel ve yeterli gözükeni almalıyım. Yoksa nir makina seçimi yüzünden sıyıracağım

Gerçi İzmir'de ikisinide görebileceğim bir yer bulabileceğime inanmıyorum. Tabi makinaları burada bulabilirsem ona da şükretmek lazım.

Tarih: 2 Haziran 2006, 15:22 - İp: 213.***.**8.10
ryosinan
ryosinan (üye)
İstanbul / Amatör

S3'den çok memnun kaldııgımı söliyebilirim.

herhangi bi problemim yok resimler gayet net. ilk zamanlar iso ile pek anlaşamamıştım ama makinaya yavas yavas ısınıyorum.oda bana ısıınıyordur herhalde.

s3 büyüklük bakımındanda aslında o kadar büyük değil s2'den bayaa bayaa ufak. H5'i görmedim ama sanırım ondanda ufak.

1GB hafıza kartı ile en iyi modda 308 tane resim çekiyorum

süper macro modu "gerçekten süper"

yani herhangi bi problemim yok çok temiz ve güzel bir makina. gece çekimlerinde başarılı. ,

tipide güzel hoş sevimli bi foto makinası,kullanımı basit.

Şiddetle tavsiye ediyorum [>:D ]

Tarih: 3 Haziran 2006, 03:53 - İp: 88.***.**0.188