kukici
kukici (üye)
İstanbul / Amatör

H1 Hakkında Bilgi.

arkadaslar forumla bu gün tanıştım ve 6 saat inceleme sonucunda kafamdaki soruların nerdeyse tamamına cevap buldum. en başta bu forumu yaşatan arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim.

arkadaşlar iticu vcd bölümünde öğrenciyim. malum bölüm nedeniyle bendeki külüstür fm yi deiştirip adam akıllı bi fm almayı düşünüyorum. 1 haftalık süreçten sonra h1 de karar kıldım (bu fm sıyla 6-7 ay ısınıp slr ye gecicem) gelelim sorulara.

1- bu makinayla kullanabilecegim kitler nelerdir (lens vs..)

2-sizce giriş için iyi bir kararmı.

3-yalcınlarda 1 milyara buldum. daha ucuza alabilecegim bir yer biliyomusunuz.

4-makinada olabilecek arızalarda sony nin ürün destek sistemi sizce iyimi.

cevaplar için tesekkürler. (ilk topic için biraz uzun oldu bu yazı )

Tarih: 15 Ekim 2005, 21:28 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

oncelikle hoş geldin H1 le alakalı çoook şey soylendi daha da soylenecek sanırım bende bir h1 sahibiyim giriş için nefis bir makına bende bir kaç zaman sonra bir slr alacağım...

aksesuar kısmına sony turkiyeden bana gelen maili aynen ileteyim (bu arada bir kaç saat içinde cevapladılar ve müşter memnuniyetine kurulan cumlelerden dikkat edebilirsiniz)

"""Degerli Sony dostu,

Mesajiniz ve Sony urunlerine gosterdiginiz ilgi icin tesekkur ederiz.

Ürünle birlikte verilen aksesuarları www.sony.com.tr den kontrol edebilirsiniz. Cihazla birlikte ayrıca VCL-DH0758 kodlu geniş açı mercek, VCL-DH1758 zoom mercek, VF-M3358 makro mercek, VF-58CPKS ve VF-58M polarize/doğal yoğunluk filtreleri, VF-58SC filtreler temin edebilirsiniz.

Bilginize sunar,esenlikler dileriz.

Saygilarimizla,"""

yalçınlardan sakın alma herkes oranın ne kadar kazıkçı olduğunu bilir...

nt.com.tr de turkiyedeki en ucuz fiyatı vardı...
şu an sitede gorun muyo siteden sana en yakın şubesine ulaşıp goruşebilirisn

456euro+kdv idi en son selamlar

Tarih: 16 Ekim 2005, 00:08 - İp: yok
dino
dino (üye)
İstanbul / Meraklı

www.morfare.com da Kdv dahil : 935,79 YTL kolay gelsin.

Tarih: 16 Ekim 2005, 01:14 - İp: yok
baricello
baricello (üye)
İstanbul / Meraklı

sirkeci foto halis ten aldım ben 900 ytl çantasıyla birlikte
tel: 5272019

Tarih: 16 Ekim 2005, 02:38 - İp: yok
kukici
kukici (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar tavsiyeler ve ilginiz için teşekkürler.

Tarih: 16 Ekim 2005, 04:28 - İp: yok
iborotti
iborotti (üye)
Yurtdışı / Amatör

bir ilavede bulunayim tele ve wide lensi deneme firsatim oldu tavsiye etmiyorum pek bir ise yaramiyor. huzunselinede aynen katiliyorum sarj aletim bozuk cikti yenisiyle hemen degistirdim

Tarih: 17 Ekim 2005, 03:43 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kukici, eger 6-7 ay icerisinde dslr alacaksan, ben senin yerinde olsaydim, hicbir aparatindan almazdim.. satma kolayligi acisindan.. tabii H1'i satmayip da alacaksan birsey diyemem..

Tarih: 17 Ekim 2005, 12:11 - İp: yok
kukici
kukici (üye)
İstanbul / Amatör

#kukici' tarafyndan 20.10.2005 19:57:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2005, 19:37 - İp: yok
kukici
kukici (üye)
İstanbul / Amatör

makinayı aldım. gece cekimleri yeterince tatmin edicii. bayagı götürür beni bu makina (en azından slr ler 1000 doların altına inene kadar ) evet bende ek aparatları inceleme imkanı buldum (para tuzagı hiç bi işe yaramıyolar). tam alışmak biraz zaman alıcak. bu yüzden beni biraz bilgilendirirmisiniz. mesela

*gece cekimlerinde enstantene ayarında kaçın altına dümemek lazım bu makinada veya ıso enstantenede ne gibi oranlar yaparsam gece daha başarılı olurum.

*focus düğmesine basınca (brk nın yanındaki) 3 farklı icon çıkıyo (dikdörtgen - kare - hareketli ufak kare ve netlik ayarı) bu iki karenin fonksiyonu nedir.

*metering mode daki spot-center-multi ne işe yarar.

dikkatimi çekti forumda h1 ve s2 çekişmeleri yasanıyo. artık bende bir h1 sahibi olarak "Yaşasın h1 kardeşliği" diyebilirim heralde

Tarih: 20 Ekim 2005, 19:57 - İp: yok
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

kukici Makinen Hayırlı olsun.
Forumda H1 Kullanma Klavuzu var. Takıldığın noktalara buradan bakabilirsin.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=5746

Tarih: 25 Ekim 2005, 11:02 - İp: yok
alobar
alobar (üye)
Antalya / Amatör

"*focus düğmesine basınca (brk nın yanındaki) 3 farklı icon çıkıyo (dikdörtgen - kare - hareketli ufak kare ve netlik ayarı) bu iki karenin fonksiyonu nedir.

*metering mode daki spot-center-multi ne işe yarar. "

Bunlara yanıt vereyim. Makine de 3 çeşit auto focus ve bir de manuel focus var. Focus düğmesi ile bunların hangisini kullanacaksan seçiyorsun. Dikdörtgen dediğin'de o dikdörtgenin içindeki (o dikdörtgen focus esnasında 3 e bölünür.) noktaları netler. Kare olan tam ortadadır ve o kareye denk gelen kısmı netler, Hareketli kare ise kare nin hareketlisi işte, eğer netleme yapacağın nokta ortada değilde başka bir yerdeyse kare'yi netlemek istediğin yere getiriyorsun ve makine orayı netliyor. Manuel focus da ise alt kısımda ölçek çizgisi gibi bir şey çıkar. Oradan konunun uzaklığını ayarlarsın. Bu doğrusu pek kullanışlı değil.

Metering mode da spot-center-multi. Bunlar ışık ölçüm sistemleridir. Spot da ortada bir kare ve onun içinde + işareti vardır. Işık ölçümü o + işaretinin ortasına gelen noktadan yapılır ve kadrajdaki diğer kısımlar dikate alınmaz. Center mode da yine ortada bir kare vardır ve ışık ölçümünde o karenin içindeki alandan alınan ölçüm diğer alanlara göre daha fazla oranda sonuca yansıtılır. Multi de ise tüm kadraj dan alınan sonuçların ortalaması alınır.

Spot-Multi ve Center modların nasıl ve ne zaman kullanılacağı konusunda ise
şurada
Pozometreler bahsinden bilgi alabilirsiniz.

Tarih: 26 Ekim 2005, 12:13 - İp: yok
  • 1