cayan
cayan (üye)
Ankara / Amatör

H-5 Mi,fz 30 Mu, S9500 Mü Başkamakina Mı

arkadaşlar ben yarı profesyonel bir makina almaya karar verdim. aslında ben panasonic'in fz-30 modelini almak istiyorum ama yurtdışı fiyatı sony h-5'den yüksek olduğu için büyük ihtimalle h-5'i alacağım.sizce pişman olur muyum? bu arada h-5'de raw modu olup olmadığını bilen var mı? ayrıca aynı sınıfda ve aynı fiyat aralığında, önerebileceğiniz başka bir makina var mı? sorularımı cevaplandırırsanız sevinirim arkadaşlar

#cayan' tarafından 16.11.2006 11:49:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2006, 09:09 - İp: 195.***.**3.2
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

yaw fz 30 ile h5 nasıl aynı sınıfta anlamadım biri çok büyük ama yani içimi boş?

Tarih: 19 Kasım 2006, 16:23 - İp: 85.***.**7.203
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Herkese selamlar!!

Vay be! Buraya da el attım ya! Cayan arkadaş bana özelden yazmış, ben de buraya yanıtlayayım dedim.Başka arkadaşlara da fikir olarak yarar diye..

Cayan kardeş, sana şu an baktığımda, kendimin 1 ay önceki durumumu görüyorum. Ben de çooooooook uzun uzun araştırdıktan sonra, en son olarak H5 ve S6500 finale kalmıştı. en az 15 gün bu iki model arasında düşündüm. Sitelerde gezmekten gözlerim şişti hatta.. Son olarak finiş çizgisini H5 geçti. Şu an hiç pişman değilim. Geriye dönsem yine H5 seçerdim. H5 in kazanmasında bazı kilit noktalar etkili oldu. Bu kilit noktaların faydasını çooook görüyorum.

1-) H5 daha küçük ve kibar boyutta.. Bu daha iyi! Neden mi? Biz fotoğraf severler her an makinemiz yanımızda olsun isteriz. Her ortamda,sokakta,orda burda.. Güzel bir de çanta aldım kendime.. Her gittiğim yere götürüyorum H5'i.. Kibar ve hafif olması inan çok çok faydalı ve güzel..
S6500 ise bayağı iri H5'e göre.. Ben iri görünümü zevkimce çok tutmuyorum.

2-) S6500 geniş açı.. ama bir eksisi var. 300 mm ye kadar zoom yapıyor. Bu dezavantaj H5'e göre.. H5 ise, 432 mm'ye kadar optik zoom yapar. Yani H5 uzakları daha fazla yakınlaştırır! Benim için de uzakları yakınlaştırmak, geniş açıdan daha önemli..

3-) S6500 1.7 sensör olmasına rağmen, her iki makine arasında pek bir görüntü farkı yok! Sadece yüksek isoda s6500 biraz daha iyi ama H5'te bu konuda sınıfına göre başarılı..

4-) s6500 de görüntü sabitleyici yok. Bence bu bir kayıptır. Kim ne derse desin. H5'te ise var ve süper! Özellikle full zoom fotoğraf çekerken, görüntü o kadar çok sallanır ki (herkes bilir) burada sabitleyicinin önemi çok büyük.

5-) s6500 de makro 10 cm olarak yazıyor. Bu da handikap! H5 te 2 cm.. Bazen ona bile keşke 0 cm olsaydı diyorum.

"nihayet h5 aldım" adlı bir topic açmıştım. Onu oku, daha deyaylar var orada..

CAYAN bence sakın CAYMA! Al bir H5, BAK KEYFİNE!

Tarih: 19 Kasım 2006, 17:19 - İp: 88.***.**1.238
cayan
cayan (üye)
Ankara / Amatör

sağol panctom.ama ben yine de bu son 1 haftayı biraz daha araştırarak geçireceğim ve tüm dostların da önerilerini bekleyeceğim.
ayrıca panctom mecburen cayan, aslında çayan

Tarih: 20 Kasım 2006, 09:43 - İp: 195.***.**3.2
djcagatay
djcagatay (üye)
Ordu / Meraklı

h5 in fiyatı epey dümüş mavi bilgisayarda 932 YTL sanırım.Piyasadan kalkması an meselesi bence çayan kardeş hızlı ol H5 al bence.. biliyosun memnun kalmazsan senden ben geri alacağım :D

Tarih: 20 Kasım 2006, 10:04 - İp: 88.***.**9.42
cayan
cayan (üye)
Ankara / Amatör

DJÇAĞATAY KALkSIN, MESELE DEĞİL. BEN ZATEN YURTDIŞINDAN VE 1 HAFTA İÇİNDE GETİRECEĞİM. AMA İŞTE ŞU FUJİ S6500 KAFAMI KARIŞTIRMASA...

#cayan' tarafından 21.11.2006 08:33:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Kasım 2006, 11:13 - İp: 195.***.**3.2
cayan
cayan (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar letsgodigital sitesinde s6500fd için makro 1cm diyor.
ayrıca bu makinanın tr'de olmaması, türkçe kullanım kılavuzu bulma konusunda bana sıkıntı yaratır mı?
bir de s6500'deki objektifin elle kontrolü (bunun teknik bir tabiri var mı bilmiyorum) güzel bir özellik. peki aynı şeyi fuji'de tuşlar yardımıyla kolay şekilde yapabiliyor muyuz? bir de bu objektif halkasının bozulma riski dikkate değer bir durum mu?

Tarih: 20 Kasım 2006, 11:35 - İp: 195.***.**3.2
cayan
cayan (üye)
Ankara / Amatör

sanırım h5 ile s6500 arasındaki ikilemim mutlu sonla noktalanacak. çünkü kardeşim de slr-like bir makina almaya karar verdi ve büyük bir ihtimalle birini ben diğerini kardeşim alacağız. gerçi aynı evde yaşamıyoruz ama gerektiğinde makinaları değiş tokuş ederek her ikisini de kullanmış olacağım.
bi de amazon.com'dan daha ucuza alış-veriş yapabileceğim bir internet sitesi bulabilsem tam süper olacak. ebay var ama orada da aynı makinayı satanlar arasında uçurum olması beni biraz tedirgin ediyor.

Tarih: 21 Kasım 2006, 10:53 - İp: 195.***.**3.2
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

bhphoto.com güvenli bir site olarak tavsiye ediliyor. yalnız gümrüğe takılabilir ona göre.

Tarih: 21 Kasım 2006, 21:10 - İp: 85.***.**5.77
cayan
cayan (üye)
Ankara / Amatör

murgur direkt getirmeyeceğim zaten abd'deki bir arkadaşım aracılığıyla alacağım. adres olarak onu göstereceğim. o da aralık ortasında gelirken yanında getitecek. bu şekilde gümrükte pek sorun olmuyormuş diye duydum.

Tarih: 22 Kasım 2006, 08:30 - İp: 195.***.**3.2