cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

Günümüzün En Uygun Slr Makinası

ben geçen ay bir promasyona takılarak e500 olympus aldım.eh dedim sen makinayı al artık bu zamanda gerekli objektifi nasılsa bulursun.Çünkü ben slr makinaların 8 mp ve üzerine çıkmasını bekliyordum.tamam dedim şimdi alabilirsin.bende eskiden almanyadan aldığım canon 1000f var.onu aldığım zaman objektif sorunu yaşamıştım üzerindeki 35-80 beni kesmiyordu ama ne almanyada nede türkiye uygun fiyata zommlu yani 28-300 objektif bulamadım vede öyle kaldı.tabi buruk olarak.mantık şudur madem bu kameraler slr o zaman üreticiler kullanıcıya gerçek zoom olayını tattırmaları lazım,ama dandirik bir makinada 12x zom varken sen bir türlü akuple bir 28-300objektif bulamıyorsun.yani kimse canonu nikonu korumasın çok ticari yaklaşıyorlar hemde dikkatli olarak.eğer bir canon set alırsan neden içinden 150 lik çıkıyorda sen tutup sigma ile bunu 300 ze amamlıyorsun.neyse uzattık.ben bunun üzerine bari bir objektif alıyım dedim ve internette araştırdım ve buldumda ama heyhat bu seferde bulduğum 28-300 sigma objektif olmpus uyumlu değil.eyvahlar olsun dedim ne yapıcaz şimdi slr makina aldık adamlar üreti listesini doğru dürüst bir zomm koymamışlar .kazık yedik yani.18-180 alıyım bari dedim oha oda 1200 lira yani makina fiyatı kadar.o kadar para verdik ağzımızın tadiyla bir zom yapamadık.bende düşündüm bari 1200 lira objektife vereceğime compact alıyım bari dedim vede bir tanade pana fz 50 aldım.aman allahım beni zom olayına doyurdu ama 100 iso dahi gerçek boyutta suluboya efekti var.bunlarda iso da oyun oynamışlar.fakat gerçek boyut bize lazım değil uygun boyut muhteşem hele birde sarsıntısız çekim yapıyorsun oda şahane.32x zomla dahi net resim alınıyor 3mp de.tabi buda kesmedi ölüp gideceğiz bir tane adam gibi makina alamadık dedim başladım araştırmaya vede buldum. pentax k10 d muhteşem bir şey arkadaşlar çağımızın makinası.onu bekliyorum.

Tarih: 12 Kasım 2006, 17:16 - İp: 81.***.**5.246
holyturtle
holyturtle (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Fz50 için uygun boyuttan kastın nedir?Biraz açarmısın.
Bir arkadaşım için düşünmekteyiz.Yardımcı olursan sevinirim.

Tarih: 12 Kasım 2006, 20:09 - İp: 81.***.**7.83
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

uygun boyut derken bilgisayar ekranındaki yani windowsun kendi resim göstericindeki boyutu söylüyorum.
mesela olmpus 500 e ile resim çekip bakıyorsun uygun boyutta fakat netlik,keskinlik yok,orjnal boyuta getiriyorsun resim bozulmuyor .
Fz 50 de ise uygun boyutta bakıyorsun aman allahım işte resim bu diyorsun ama normal boyutta bakıyorsun sanki resmi sulu boya ile yapmışlar diyorsun.
burdan şu çıkıyor bize zaten bilgisayardaki uygun boyut bile büyük gelir eğer resim bastırmak istersek genelde neydi 10x16 filan ozaman fz 50 nin resmi daha iyi gözükür ama afiş yapmak istersen yada büyük resimden crop yani kesmek o zaman iyi değil.fz 50 düşük ışıkta ve en uzun zomda
şahane resim çekiyor.çünkü odak uzaklaştıkça terazi gibi makinadaki en ufak titreşim yada oynama resime uzun zomda o miktarda fazlalaşmış olarak yansır ve eğer makinada titreşim önleyici sistem yoksa kendini parçalasan o resmi net çekemessin.işte fz 50 nin başarısı ordan geliyor.renk oturtması çok güzel,en uzun zomda dahi net resim ve de üzerindeki laica objektiv mükemmel.çok sıkışırsan 3200 isoda resim çekebilirsi.dediğim gibi normal kullanıcı boyutlarıiçin en iyisi.size alın derim ben onu çok sevdim.yani profesyonel bile olsan elinde bulunsun derim.geziye gittin resim çekicen koskoca çantamı taşımak istersin yoksa her an her türlü resim çekebileceğin bir makinamı elinde olsun istersin.bir çiçek gördün resmini çektin baktın ufak çıkmış hemen makroa al kocaman çıksın ama hiç bir slr makinada 5 cm den makro yapamassın yapman için en az 150 lik objektiv lazım.kelebek gibi ufak şeylerden bahsediyorum..uzun oldu ben akın derim.

Tarih: 12 Kasım 2006, 20:29 - İp: 81.***.**5.246
holyturtle
holyturtle (üye)
İstanbul / Amatör

Cazip ,
Açıklamamların için teşekkürler.Arkadaşım fotoğrafta amatör bile olmayan birisi ona fazla bile gelir sanırım.

Tarih: 12 Kasım 2006, 21:36 - İp: 81.***.**7.83
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

faydalı oldumsa sevinirim,
arkadaşınız benim derin araştırmalarım sonunda aldığım fz 50 yi alırsa gerçekten mutlu olur diyorum.fz 50 gerçekten profesyonele bile hitap edecek bir makina
sygılar

Tarih: 12 Kasım 2006, 21:49 - İp: 81.***.**5.246
patara1955
patara1955 (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

sevgili cazip peki bu sözünü ettiğiniz pentaxk10 d ne zaman
Türkiye'de olur?

Tarih: 12 Kasım 2006, 22:39 - İp: 81.***.**8.172
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

almanya amerikada satışa çıktı ,ben burda sordum yılbaşında diyorlar.

Tarih: 12 Kasım 2006, 22:52 - İp: 81.***.**5.246
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

sevgili cazip kardeş öncelikle iki makinen de hayırlı olsun.
dilim döndüğüce anlatiyim önce olympus dslrler 2x crop kullanır yani 17-180 = 34 - 360 ve de kalite olarak zuiko 1200 lirayı son kuruşuna kadar hak eder. yüksek zoom çok aranması gereken bir özellik deildir. ışık ne kadar fazka camın içinden geçerse optik kalite o derece düşer. çamıra döner demek istemiyorum ama 28 - 300 lens le 28 lik bir geniç açının tek başına vereceği keskinliği istemek yanlış olur.

fz50 yada diğer kaliteli compact makinalar imaj işleme işini çekim esnasında yaparlar o yüzden göze harika görünür ama büyütünce sulu boya gibi olur. herşeyin kalite farkı yüznden.
dslr ise imajı tertemiz kaydedip fotoğrafçının zevkine göre işlemesi için bırakır.

Tarih: 13 Kasım 2006, 09:50 - İp: 88.***.**9.101
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

cazip,
her iki makinen de hayırlı olsun...

Tarih: 13 Kasım 2006, 10:24 - İp: 81.***.**5.133
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

selam alpa,
söylediklerin doğru katılıyorum.ben zom derken tele anlamında uzaktaki bir nesneyi kastediyorum.tabiki zomlu bir lenste ışık kaybı olur en iyisi tek tek kullanmaktır.ben fooğrafçılığı spor muhabiri abimden öğrendim.sen tam gol atılacağı esnada lens değiştirebilen birini tanıyormusun.işte zomlu lensler bunun içindir.
yani amatör değildir her lens kullanılacağı amaca göre yapılır.mesela tam kare netliği ancak tek mercekli lensle alabilirsin.bunları biliyorum.ben sadece makinama uygun bir 18-300 yada 28-300 bir objektiv istiyorum ve türkiyede bunu bulamıyorum,mesele bundan ibaret.ayrıca olmpus e 500 menüleri gayet lakayit yapılmış iso auto demesine rağmen auto olmuyor,halbuki aktiv olmayan işlemin penceresinin yanmaması lazım menüde.bunun slr ile alakası yok.bütün bunlar makinanın kullanımını engelliyor.bir örnek daha auto modunda flaşsız olarak iso auto konumunda iso ayarlamıyor.madem ayarlamıyacak o zaman o menüde iso auto gözükmemesi lazım.Eğer bu makina tam slr olsaydı zaten hazır menüler olmazdı.pentaxda varmı?

Tarih: 13 Kasım 2006, 15:18 - İp: 81.***.**5.246
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

ayrıca panasonik fz 50 almamın nedeni olympus için benim için zaten az zomu olan 18-180 objektifin 1200 ytl oluşu.ona vereceğim parayla aynı fiyata panasonk aldım.
sence mantıklı değilmi,eğer bizim buradaki yabancı firma mümessilleri kanun gereğince mümessili oldukları firmaların tüm ürünlerinden ellerinde bulundurma tenezzülünde bulunsalar bu mevzular yaşanmaz.sigmada buluban bir lens burada satılmaz kaygısıyla ellerinde yok.talep ediyorsun getirmiyorda.mevzular bunlar.ben almanyada öğrenim gördüm
oralarda mümessil firmalar temsil ettikleri firmaların tüm ürünlerini depolarında bulundururlar burda da kanun öyle ama gel görki kime anlatıcaksın.

Tarih: 13 Kasım 2006, 15:26 - İp: 81.***.**5.246
  • 1