logoshope
logoshope (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gökyüzü Fotoğrafçılığı İçin Dslr??

merhaba arkadaşlar , bir senedir gökyüzü fotoğrafçılığına başladım! elimde nikon d 80 var uzun süredir kullandığım sevdiğim makinam! ama maalesef pozlama süresi yetersiz kalıyor! sizden ricam nikon taraftarıyım! bir makine ve lens tavsiyesi isteyecektim! uzun pozlama süresi ve düşük f değerli bir lens ile birlikte almak istiyorum! yardımlarınızı bekliyorum!
esen kalın...

Tarih: 31 Temmuz 2012, 16:11 - İp: 95.***.**7.113
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pozlama süresi düşük derken sanırım makinanın müsaade ettiği 30 saniyelik süreden bahsediyorsunuz.
Gökyüzü fotoğrafçılığında bazen saatler süren pozlamalar yapılır, bu zamanı destekleyen standart üretim makinalar bildiğim kadarıyla yok. Siz bulb modunda pozlama yapıp süreyi kendiniz belirlemek zorundasınız. Bunun için kablolu/kablosuz kumanda türü değişik düzenekler var. Yani makinayı değiştirmekle sorunu çözemezsiniz. Bu konuda biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Tarih: 31 Temmuz 2012, 16:51 - İp: 46.***.**3.230
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Gokyuzu fotografcilarina ozel Canon 20Da ve yeni 60Da var. Bunlardaki ozel filtreler ve Canon'un farkli urultu giderme yontemi sayesinde gokyuzu fotograflarinda cok daha basarililar.
D80'in CCD'si uzun pozlamalarda biraz fazla gurultu uretiyor. CMOSlu bir alet size daha iyi gider. Illa Nikon derseniz pahali almaya gerek yok, D5100 yeter.

Tarih: 31 Temmuz 2012, 17:38 - İp: 125.***.**5.243
momo72
momo72 (üye)
Almanya / Meraklı

Merhaba
Makinanin pozlama süresi yetersiz kaliyor derken,astrofotografciliginda bayagi ilerdesiniz demek ki.
Hangi kundak var sizde ?
Bende gökyüzü fotografciligi ile ugrasiyorum da.
Selamlar

Tarih: 31 Temmuz 2012, 20:44 - İp: 88.***.**0.130
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Arkadaşım,

Profesyonel serilere takılan sensör soğutucuları mevcut,

ayrıca sensörü kızdırmayacak sürede çekilen birçok fotoğrafı birleştirme proğramları var.

Ben Canon kullandığım için Canon 5d II 30 dakikalık üst üste bir çok çekim yapıyor birleştiriyorum.

Aşağıdaki metin Sn. Aydin Tuna Palabiyikoglu yazısından alıntıdır.

A L I N T I D I R
----------------------------
uzun pozlama Isin asli dijital sistemler video cekmeye basliyincaya kadar dijitalde boyle bir deneme hep riskli geldi. Ancak video ceken modeller sonucta 100 ISO da 30 dk en az cekim yapabiliyor. Dolayisiyla bir isinma problemi yani sensorun zarar gormesi gibi bir durum yok. Bu bilgiyi Canon Professional Services - USA den de tasdikletmistim.

Birde APS-C sensorle ne makina kullanirsaniz kullanin 15 maksimum 20 dk uzerinde cekimtavsiye etmem. Noise problemi malesef cok fazla oluyor. APS-C serisinin en basarili sensoru olan 550D-600D-60D-7D grubunda kullanilan sensorlerle yaptigim denemeler en azindan bu yondeydi.

Tarih: 31 Temmuz 2012, 22:08 - İp: 78.***.**9.158
  • 1