ozlemonay
ozlemonay (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Gökdelen Çekimi İçin Hangi Canon?

Gökdelen Çekimi yapmak istiyorum.
canon 7d ile 5 d arasında kaldım.
Aslında ikisini de hiç kullanmadım.60 d kullanıcısıyım.

Lens olarak da bina yapısını bozmayan en geniş açı uyumlu lens 10-22 diye duyuyorum. Ama emin olamıyorum...
7d nin body sinin su geçirmez olduğunu öğrendim.Bu da dış çekim için benim için iyi bir özellik.
5d ise ff olması açısından iyi. Ama 7d alırsam çok büyük bir kaybım olur mu bilemiyorum...
Yardımcı olursanız mutlu olacağım..

mutlu huzurlu bayramlar herkese!

Tarih: 20 Ağustos 2012, 15:07 - İp: 46.***.**7.71
ozlemonay
ozlemonay (üye)

80 metre uzaklıktan 40katlı bir bina çekimi bahsettiğim. o nedenle en geniş açıya ihtiyacım var..

Tarih: 20 Ağustos 2012, 15:45 - İp: 46.***.**7.71
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sensör boyutu olarak ,zaten 60D - İle 7D- aynı.
Canon EOS-5D. İşini fazlasıyla görür.

Tarih: 20 Ağustos 2012, 16:48 - İp: 46.***.**6.196
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

ff kullanacaksan 17-40 16-35 olabilir butcene gore ff de dikkat etmen gereken ultra genis aci lensleren acik diyaframda vignettinge sebep olur birde pespektif bozulmasina gerci ps de bunlar duzeltilir croplu kullanacaksan 10-22 ayni etkiyi verir ama vigneting etkisi pek gorulmez

Tarih: 20 Ağustos 2012, 18:05 - İp: 85.***.**1.181
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

profesyonel çekim yapacaksanız öncelikle bu iş için makinadan ziyade Canon'un özel lensleri mevcut, tüm eğilme ve bükülmeleri düzelten Perspektif Kontrollü lens sistem Tilt-Shift-Lens
Bu lensleri başta kullanmak zor gibi gelse de alışınca bu iş için başka lens kullanılmıyor.
Tilt-shift düzeltme proğramları olsa da lens ile düzeltme bence daha başarılı.

Canon TS_E lensler

Canon TS-E 17 mm

#evrendemir' tarafından 21.08.2012 15:06:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2012, 19:52 - İp: 78.***.**9.34
ozlemonay
ozlemonay (üye)

Herkese çok teşekkürler arkdaşlar!
Özellikle tilt lensleri bilmiyordum, aydınlatıcı oldu.
7d ile 5d arasında kalışım maliyet nedenli.
Çekim mesafemi bugün tam belirleyip ona göre son kararımı vereceğim..

Tarih: 23 Ağustos 2012, 10:10 - İp: 188.***.**4.114
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Bu konuda TILT-SHIFT lenslere ihtiyacınız var. Bildiğim kadarıyla bu lensleri 7d gibi croplu gövdelerde kullanamazsınız. Bahsi geçen geniş açı lensler bu tip mimari çekimlerde dikey konumlarda eğrilikler ve bozulmalar yaratır. TS bunları düzeltebilme özelliğine sahiptir. Canon 5d + Canon TS-E 24 mm f/3,5 L iyi bir seçim olabilir. Bu lensler oynar başlıklı olduğu için diğer lensler gibi odaklan çek tarzı lensler değildir. Ayrıca TS lensler MANUEL FOCUS'tur. Konuyla ilgili daha fazla araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Zira totalde ciddi maliyetler söz konusu.

Örnek:

Tarih: 23 Ağustos 2012, 10:50 - İp: 78.***.**8.15
ozlemonay
ozlemonay (üye)

Çok teşekkürler Puskas,
Bugün tilt kullanıcı bir fotoğrafçı arkdaş ile görüşeceğiz,sanırım deneme şansım olacak. 17 mm benim çekim mesafem için en ideali gibi durmakta. 5d yi de almam şart olacak o zaman.
ilgine çok teşekkürler!

Tarih: 23 Ağustos 2012, 11:09 - İp: 188.***.**4.114
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Tilt shift lensler için full-frame makine şart değil. Her Cannon dslr ile kullanılabilir.
TS e 17mm beklediğinizden biraz fazla geniş olabilir. 24 daha kullanışlıdır. Mutlaka gerçek ortamda deneyin, ucuz lensler değiller. Her biri yaklaşık 2500 dolar gibidir yurt dışında.
Ama işiniz mimari fotograf ise, bunların yerini hiç bir şey doldurmaz.

Tarih: 23 Ağustos 2012, 20:21 - İp: 85.***.**8.88
ozlemonay
ozlemonay (üye)

Sayın FDemirhan,
Bu lensleri kiralayan bir kurum da yok sanırım
Ben denemek için bir lens bulamadım..

Tarih: 24 Ağustos 2012, 13:56 - İp: 188.***.**4.114
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

İstanbul'da satan - kiralayan arkadaşlar vardı. Arayıp, takip etmeniz, bakıp denemeniz için yeterli.
Uygulamanın nasıl yapıldığını merak ederseniz aşağıdaki çekimi izlemenizi tavsiye ederim.

What isTilt-Shift

Tarih: 26 Ağustos 2012, 12:35 - İp: 78.***.**8.199
  • 1