bomsasss
bomsasss (üye)
Kocaeli / Amatör

Fz7 Aldım Hep Beraber İnceleyelim..

mrb arkadaşlar. uzun zamandır iki makine arasında kalmıştım fz7 ve fz30 sonunda bir fz7 aldım. karar vermemdeki en büyük etken fiyatı oldu. iki makine arasında yaklaşık 300 ytl vardı. aslında büyük raam değil ama aralarında o paraya değecek bişey olmadığını düşündüm. bilmiyorum belkide yanılıyordum. karşılaştırmalarda fark olarak, fz30 8 mp fz7 6mp.. 6mp yeteceğini düşündüm. diğer farklılık manuel zoom özelliği var fz30 da avantaj olarak sadece enerji tüketimini azalta bilir mercekleri elle hareket ettirmek. ama o kadarda önemli değil bence. fz7 ninde iso değerleri yüksek. ama bildiğimiz üzere iso değerlerini yüksek tutmak çok hoşumuza giden birşey değil. bu bir avantaj sayılamaz sanırım. onun dışında enstantenesi v.s. herşey aynı sanırım (gözden kaçan varsa uyarın) hee birde fz30 biraz ağır bu avantaj olarakda görülebilir dezavantajda ağır makine ele ii oturur ve titremeyi engeller ama bu makinelerde ois (otomatik imaj sabitleyici) var zaten. bu durumda fz7 nin küçük olması taşıma açısından avantaj sayılabilir.

işte böyle. şimdi çekimlere başladım. tabi amatör olduğumu tekrar hatırlatmak isterim. ilk çalışmam gece çekimi oldu. çektiğim resimleri sizinle paylaşacağım. bana foto lardaki eksikleri hataları söylerseniz hem ben hemde diğer öğrenmek isteyenlere çok faydası olacağını düşünüyorum. aynı zamanda bu konuda bilgisi olan arkadaşların "şu enstantane de - şu iso da - şu diyaframda foto çekip gönder demeleri durumda en kısa zamanda geri dönüşümde bulunacağımı belirtirim.
saygılar...

Tarih: 17 Nisan 2006, 18:06 - İp: yok
wedath
wedath (üye)
İstanbul / Amatör

Sn.sudulus ; FZ7' yi 750 ytl + 12 taksite nerden aldığınızı yazabilir misiniz?

Tarih: 27 Haziran 2006, 14:06 - İp: 85.***.**0.8
pirata
pirata (üye)
İzmir / Amatör

bomsasss

Öncelikle makinen hayırlı olsun, güle güle kullan.

fz30'un sensörü fz7'den daha büyük. Noise durumu da haliyle daha düşük fz7'ye göre. Ayrıca manuel zoom ve dışarıya uzamayan lens hiç de küçümsenecek özellikler değil. Bunu hızlı manevra gerektiren fotoğraflar çekmeye çalışırken anlayacaksın. fz7 ile netlemeye uğraşırken fz30 çoktan fotoğrafı çeker. Kısacası fz30 büyük hacmi dışında kesinlikle fz7'den üstün bir makine.

Gece çekimleri için bu sınıf tüm makinelerde üçayak şart. "Şu enstantane - şu iso - şu diyafram" işi de her çekilecek görüntüye göre değişir. Kalıba sokulup genellenecek bir ayar yok.

Tarih: 28 Haziran 2006, 23:45 - İp: 81.***.**3.110
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

sirkeci tramvay yolu üzerinde gülhaneye varmadan panaser panasonic bayii. murat küçük diye bir arkadaş var...

Tarih: 4 Temmuz 2006, 16:40 - İp: 85.***.**9.231
isukru
isukru (üye)
İstanbul / Amatör

bugün ordaydım hiç içeri girip sormadım yaa

Tarih: 5 Temmuz 2006, 01:07 - İp: 88.***.**2.102
isukru
isukru (üye)
İstanbul / Amatör

hehe dün görmemiştim ama bugün gidip özellikle bakınca gördüm. fiyat hala aynı 750 ytl 12 taksit. bu arada TEKOFAKS yerin tabeladaki adı. bulmak açısından daha kolay olur die dedim. güle güle kullanayım...

Tarih: 6 Temmuz 2006, 00:47 - İp: 88.***.**2.102
wedath
wedath (üye)
İstanbul / Amatör

Sn isukru. gule gule kullanın Bundan yaklaşık 1 ay kadar önce oraya ben de sordum ama o zaman bana 12 taksit olursa faiz ekleyeceğini söylemişti almadım.Nihayet artık dayanacak gücüm kalmadığı için, geçtiğimiz pazar günü Bimeks'ten FZ7 + 1GB SD + Çanta yı 860 ytl 12 taksite aldım,değişen bir şey olmamış oldu ,sadece ben 1 ay geç almış oldum makineyi ama yine de mutluyum
Bu arada arkadaşlar, gelin bizde bir FZ7 başlığı açalım ve öğrendiklerimizi, bildiklerimizi paylaşalım, daha detaylı inceleyelim.Hem almayı düşünen arkadaşlara güzel bir kaynak olur hem de biz daha iyi hakim olmaya başlarız makineye.. Ne dersiniz?

Tarih: 6 Temmuz 2006, 13:12 - İp: 85.***.**0.8
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

FZ7 için bir şeyler yapabilirim... ben varım yani...
selamlar...

Tarih: 7 Temmuz 2006, 00:00 - İp: 195.***.**2.158
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

750 ytl'nin içine ne dahil? hafıza kartı, şarjlı pil filan dahil mi?

Tarih: 7 Temmuz 2006, 00:07 - İp: 85.***.**9.244
isukru
isukru (üye)
İstanbul / Amatör

750 YTL nin içine 16 mb SD kart ( iyi kalite jpeg de sadece 4 foto kaydedilebiliyo), pili ve pil şarj aleti (fazladan yedek pil 80 YTL) , çantası, usb ve tv bağlama kabloları, objektifi güneşten korumak için (o şapka gibi olan) aksesuar, tanıtım cdsi ( cd nin içinde bi kaç program da var viewer tarzı) çıkıyo...

fotoğraf makinesi ayrıca adaptörle de çalışıyo ama standart olarak adaptor fiyata dahil değil... belki kullanmak isteyenler olur die belirtmek istedim.

750 YTL ye 12 taksiti her karta yapmıyolar arkadaşlar. is bankasına yaptıklarını biliyorum. sanırırım bonus da var. diğerlerine bankanın uyguladığı faiz konuluyo.

Sn wedath sizin makineniz de hayırlı olsun... FZ7 için başlık açılırsa katılımda bulunmaya çalışırım seve seve...

#isukru' tarafyndan 07.07.2006 01:12:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Temmuz 2006, 01:07 - İp: 88.***.**2.102
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Alan herkes güle güle kullansın. test fotoğraflarınızı bekliyoruz artık. özellikle yüksek iso performansını aynı ayar başka makinayla kıyaslarsanız, pekçok kişinin bu konudaki endişelerini giderirsiniz. eğer bu konuda gerçekten S2'den farkı yoksa fiyat/performans açısından 1 numara demektir.

Tarih: 8 Temmuz 2006, 01:37 - İp: 85.***.**6.62