bomsasss
bomsasss (üye)
Kocaeli / Amatör

Fz7 Aldım Hep Beraber İnceleyelim..

mrb arkadaşlar. uzun zamandır iki makine arasında kalmıştım fz7 ve fz30 sonunda bir fz7 aldım. karar vermemdeki en büyük etken fiyatı oldu. iki makine arasında yaklaşık 300 ytl vardı. aslında büyük raam değil ama aralarında o paraya değecek bişey olmadığını düşündüm. bilmiyorum belkide yanılıyordum. karşılaştırmalarda fark olarak, fz30 8 mp fz7 6mp.. 6mp yeteceğini düşündüm. diğer farklılık manuel zoom özelliği var fz30 da avantaj olarak sadece enerji tüketimini azalta bilir mercekleri elle hareket ettirmek. ama o kadarda önemli değil bence. fz7 ninde iso değerleri yüksek. ama bildiğimiz üzere iso değerlerini yüksek tutmak çok hoşumuza giden birşey değil. bu bir avantaj sayılamaz sanırım. onun dışında enstantenesi v.s. herşey aynı sanırım (gözden kaçan varsa uyarın) hee birde fz30 biraz ağır bu avantaj olarakda görülebilir dezavantajda ağır makine ele ii oturur ve titremeyi engeller ama bu makinelerde ois (otomatik imaj sabitleyici) var zaten. bu durumda fz7 nin küçük olması taşıma açısından avantaj sayılabilir.

işte böyle. şimdi çekimlere başladım. tabi amatör olduğumu tekrar hatırlatmak isterim. ilk çalışmam gece çekimi oldu. çektiğim resimleri sizinle paylaşacağım. bana foto lardaki eksikleri hataları söylerseniz hem ben hemde diğer öğrenmek isteyenlere çok faydası olacağını düşünüyorum. aynı zamanda bu konuda bilgisi olan arkadaşların "şu enstantane de - şu iso da - şu diyaframda foto çekip gönder demeleri durumda en kısa zamanda geri dönüşümde bulunacağımı belirtirim.
saygılar...

Tarih: 17 Nisan 2006, 18:06 - İp: yok
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

hayırlı olsun .. güle güle kullan...

Tarih: 17 Nisan 2006, 18:48 - İp: 84.***.**0.227
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı uğurlu olsun bomsasss... Aynı zamanda geçmiş olsun... Eminim çok zor olmuştur karar vermek... bu yüzden geçmiş olsun dedim...

Tarih: 17 Nisan 2006, 19:45 - İp: 88.***.**4.143
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

bomsasss, Hayırlı olsun makinen

Fz7 daha çok Fz5 in gelişmiş bir modeli olarak görüyorum. Fz5 çok beğendiğim ama bazı eksikliklerini gördüğüm bir makineydi, Fz7 de bu eksiklikler gidirilmiş gibi gözüküyor. Fz5 yüksek çözünürlükte video çekemiyordu, Fz7 harika video çekiyor. incelemelerde bunu daha ayrıntılı görücez.

Bu tarz cihazlarda çözülemeyen tek sorun noise sorunu. Bunu nedeni olarak ta küçük sensör kullanılmış olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Büyük sensör de fiyatları artırıyor. Fz7 nin rakiplerine baktığımızda hep aynı boyutlarda sensör kullanıldığını görüyoruz.

Sizden ricam önce bize aynı mekanda makineyi sabitleyin ve hiç oynatmadan sırasıyla 100,200,400,800 ISO da çekimler yapın Fotoğrafları P modunda çekin. İlk önce bizlere gündüz çekimleri gönderin. Daha sonrada gece çekimleri gönderirsiniz. Fotoları orjinal boyutlarında gönderinki Exif bilgilerine bakabilelim.

Tarih: 17 Nisan 2006, 20:18 - İp: 85.***.**9.51
bomsasss
bomsasss (üye)
Kocaeli / Amatör

xtolga dediğin gibi gündüz çekimleri göndereceğim. ancak bişey öğrenmek istiyorum. foto çekilirken dışarıdaki ışık derecesi önemlimidir. bugün hava burada kapalıda (sabah itibariyle.

Tarih: 18 Nisan 2006, 09:03 - İp: 81.***.**5.73
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bir inceleyemedik gitti şu makinayı

Tarih: 19 Nisan 2006, 18:40 - İp: 88.***.**5.88
ossser
ossser (üye)
Malatya / Amatör

bomsasss kardeş.
şu an ben de aynen senin yaşadığını yaşıyorum.
aslında fz7 ve onun sınıfında olan bazı makineleri aday listeme almıştım.
mesela s2 gibi veya konika z6 gibi kodak 850 gibi.
ama gördüm ki arkadaşlar fz30 tavsiye ettiler.
ben hiç aday olrak dahi sormamıltım.
fiyat bunda önemliyydi.
netice olarak makiine ile alakalı görüşlerini memnuniyet ve memnuniyetsizliklerini eksik yanlarını güzel yanlarını bir de çektiğin değişik değerlerdeki fotoğrafları gönderebilirsien teşekkür ederim.
şimdiden teşekkürler.

Tarih: 6 Haziran 2006, 23:18 - İp: 88.***.**8.117
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada ben de uzun bir düşünme ve araştırma sonunda hemen tüm kriterlerime uyan FZ7 yi dün aldım...
gerçekten hoş bir makine.
elinde adam gibi makine taşımak isteyenlere, manuel ayarlarla farklı çekim yapmak isteyenlere, 12x zoom gibi gerçekten iyi bir değerle uzaktaaan çekmek isteyenlere ve daha bir çok özelliğiyle tavsiye ederim.

ben 750 ytl 12 taksit imkanıyla sahip oldum bu makineye. dileyen arkadaşlara resim gönderebilirim. bana istedikleri modları ve değerleri göndersinler yeter. ben de test etmiş olurum makineyi.
ben de fuji 5600 ve olympus sp500ü eleyerek aldım bu makineyi.

Tarih: 13 Haziran 2006, 18:11 - İp: 85.***.**3.97
rb.atasoy
rb.atasoy (üye)
Ankara / Meraklı

Arkadaşım bizde o tür bi makina almayı düşünüyoruz ama benim bu konuyla pek bilgim yok. Burada makinanın iyi yanlarını eksiklerini söylerseniz bizde aydınlanmış oluruz. Fuji s5600 ile karşılaştırırsak sizce hangisi daha iyi?

Tarih: 14 Haziran 2006, 16:00 - İp: 85.***.**1.222
ironmolly
ironmolly (üye)
Muğla / Amatör

Bombass, fz7 inle cekilmiş kapalı mekan portre fotoğraf gonderebilir misin. bende almayı düşünüyorum. sadece kağalı mekan değil gece cekimleri de gonderirsen cok sevinirim.

Tarih: 14 Haziran 2006, 18:59 - İp: 194.***.**3.2
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

5600 ve FZ7 arasındaki farkları en iyi görebileceğiniz site www.dpreveiw.com'dur. ama ben iki makine arasından FZ7 ye karar verdim. sebebi de lensi, zoom farklı ve yabancı yorum sitelerindeki yorumlarıydı. tabii iki makineyi eline alma şansın olursa göreceksin ki fz7 daha ufak ebatlarda ve daha kaabiliyetli, 5600 büyüklüğüyle orantısız bir hafifliği var.
bu ne kadar tercih sebebidir tartışılır.
benden bu kadar.
kolay gelsin.

Tarih: 18 Haziran 2006, 23:28 - İp: 195.***.**2.158