rb.atasoy
rb.atasoy (üye)
Ankara / Meraklı

Fz50

Arkadaşlar yalçılar ın broşüründe fz50 nin reklamı vardı.Zaten fz30 almayı düşünüyoduk.Aralarında fiyat farkı yok.Sizce en iyi seçimmidir slr like da.Yoksa fuji s9500 felan mı düşünmeliyim.Fz30 u elimle inceledim biraz çok kullanışlı görünüyor.Özellikle manuel zoom ve odak ayarı yapılması çok hoşuma gitti.Fz50de doğal olarak bunun daha gelişmişi.Fz30 mu alsam fz50 mi yoksa başka bi makina mı?

Tarih: 3 Eylül 2006, 12:32 - İp: 88.***.**6.182
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Selam.Bu sınıf bir makina almaya niyetlimisin gerçekten?

Ayırabileceğin bütçeyi buraya yazarmısın.Paran yetiyorsa sana Like sınıftan Sony R1'i yada DSLR sınıfından A100'ü öneririm.

Tarih: 3 Eylül 2006, 12:37 - İp: 85.***.**1.141
rb.atasoy
rb.atasoy (üye)
Ankara / Meraklı

Ayırabileceğim bütçe babama bağlı biraz
Şu anda taksitle bişeyler alabilriz.Ancak aralık civarı felan yine taksitle 1300ytl gibi bir bütcem var.Bu artada bilir azalada bilir.Aslına bakarsanız slr makina almayı düşündük ancak bunun lens masrafı felan baya tutuyor.Gerek yok şimdilik diye düşündük.Daha ilerde tam olarak slr a geçmeyi planlıyoruz.Sony r1'i biraz araştırayım internette.Ancak daha fazla bilgi verirseniz sevinirim.fz30 veya 50 ye göre + ve - lerinden bahsederseniz çok iyi olur.
Teşekkürler

Tarih: 3 Eylül 2006, 12:44 - İp: 88.***.**6.182
rb.atasoy
rb.atasoy (üye)
Ankara / Meraklı

Hocam bu r1 biza biraz tuzlu gelir.Fz50 15 ay taksitle 1300ytl civarı tutuyor yalçınlarda.Aralarında 500ytl gibi bir fark var.O kadar verdikten sonra da slr almak daha iyi bir tercih olcaktır bence.O yüzden r1 i baştan eledim ben Gerçekten panasonicin fiyatı uygun galiba.

Tarih: 3 Eylül 2006, 12:47 - İp: 88.***.**6.182
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

ama aralarında kalite farkı var bende osmanlıya katılıyorum Ya R1 yada A100 al bence

R1 1800 ytl peşin
a100 + 18-70 mm lens : 1825 ytl peşin
a100 + 18-70 mm + 75-300 mm lens : 2150 peşin fiyatı

istersen vadeli fiyatlarını verebilirim 12 aya kadar istediğin taksiti yapabiliriz. bilgin olsun msn adresim aşağıda var en azından fiyatlardan bilgin olsun başka bir yerle kıyaslaman açısından garantilidir ürünler

Tarih: 3 Eylül 2006, 12:58 - İp: 81.***.**5.176
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

rb.atasoy;Senin şu anda önünde birkaç makina var.Kendi makinamı al diyecek,reklamını yapacak değilim.

Belki biraz komik gelecek ama FZ30'un FZ50'den üstün olma durumu olabilir diyorum ben.FZ50 ile çekilmiş fotoğrafları ben daha görmedim.

Biraz daha bekle,diğer arkadaşlar da sana fikirlerini iletsinler öyle karar ver.Ben FZ30'u çok beğeniyorum.Biraz noise sorunu var,biraz da geniş açı eksikliği var.Buunun dışında göze batan bir eksiği yok.Ha birde yedek pil bulmakta sıkıntı yaşanabiliyormuş.

Ben mesela bugün makinama 4 adet GP 2700 Mah pil aldım.Teknosadan ve 26 ytl ödedim.Pil ömrünün çok iyi olduğu söyleniyor ki olsun artık.En yüksek amperlisi bu çünkü.

Ama bir panasonic FZ30'un Lityum pil kullanmasından dolayı,pilini ha deyince her yerde bulamazsın,bulsan bile en az 80-100 ytl ödersin.

Ben sana eksilerini saydım ama artıları da çok fazla.Bunları söylememe gerek yok çünkü gerek bu sitede gerekse internette bu makina ile ilgili dünyanın haberi bulunmakta.

Seçiminde kolay gelsin

Tarih: 3 Eylül 2006, 13:04 - İp: 85.***.**1.141
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

fz30 la fz 50 arasında çok fazla bir fark yok.en büyük fark işlemci ve megapiksel büyüklükleri.fz30 8 mp fz50 10mp.işlemci farkı ise fz30 daki yüksek iso değerlerinde karşılaşılan noiz problemlerini azaltmak amaclı olarak yenilenen yeni bir işlemci var fz50 de.peki bu işlemci çokmu gerekli diye sorarsan aynı işi photoshop programlarında kendinde noiz temizleyerek azaltabilirsin.megapiksel büyüklüğü daha büyük boyutta fotoğraf çıktıları için yararlı.ama büyük boy baskılar maliyetli ve böyle bir niyetin yoksa gereklide değil.çünkü aynı sensör büyüklüğünü kullanıyor her iki makinada.
ayrıca yeni işlemci noiz temizlemeyi yaparken keskinlikten feragat ediyor.Ama daha yüksek iso kullanımına olanak sağladığını belirtmek gerek.sanırım 3200 isoya kadar çıkabiliyor ama kullanılmayacağına kesin gözüyle bakıyorum.fz 50 32mb hafıza kartıyla veriliyor fz30 16mb.fz 50 nin video cekim kalitesi fz30 a göre dahada arttırılmış.
sana bir lik veriyorum daha fazla ayrıntı orada bulabilirsin.
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Panasonic/panasonic_dmcfz50.asp

Tarih: 3 Eylül 2006, 13:04 - İp: 88.***.**3.125
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Yani Gantry senin son yorumun nedir bu arkadaş için?

Sen olsaydın hangisini alırdın,fiyatları yaklaşık olsaydı?

Tarih: 3 Eylül 2006, 13:07 - İp: 85.***.**1.141
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

ayrıca yanında yedek pil mutlaka al.bir gün içindeki cekimlerde pil gün sonunu cıkaramıyor.tabi kullanım alışkanliklarına bağlı ama yedek pili satın almada indirimle almaya calış.
R1 e bütcem yetmiyor demişsin arcelik bayileride satıyor onu.slr like makinalarda fotoğraf kalitesinde birinci sırada bir makina o.

Tarih: 3 Eylül 2006, 13:10 - İp: 88.***.**3.125
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Evet almışken 1 kere alıyorsun ve 1300 ytl vereceğine taksitli olarak 1700 ytl civarında ver ama adam gibi bir makina al.R1 al o halde.Sonradan iyiki almışım dersin.

Tarih: 3 Eylül 2006, 13:16 - İp: 85.***.**1.141
rb.atasoy
rb.atasoy (üye)
Ankara / Meraklı

Forumumuzdan takip ettiğim kadarıyla R1 çok kaliteli bir makina.Ancak dediğim gibi bütce sınırı var.Acele etme gibi bir niyetim de yok zaten.İnce eleyip sık dokumak lazım(öyleydi değilmi atasözü )Sonuçta eski parayla 1 milyardan fazla para veriyosun.Ben şu anda manuel makina kullanmış değilim.Elimde kocak cx7330 var ve alalı 3 yıla yakın oldu.Artık değiştirme vakti geldi ve benimde artık manuel bir makinaya hatta profesyonele yakın bir makinaya geçme vaktim geldi diye düşünüyorum.
Fz30 bana çok yeterli bir makina.Aslına bakarsanız fz7 düşündük başta ancak olmuşken biraz daha çıkalım dedik.Noise problemi de bence o kadar fazla olduğunu sanmıyorum.Zaten yüksek iso kullancakmıyım bilmiyorum ki.Benim öğrenme makinam olcak bu.Sonra da büyük ihtimalle dslr ye geçeceğim.Ya kafam karıştı aslında.Biraz daha yorum yaparsanız sevinirim.
ceyhun79 hocam msn adresinizi ekledim bu konuda sizden bilgi almak isterim.

Tarih: 3 Eylül 2006, 13:17 - İp: 88.***.**6.182