pergamon
pergamon (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Fz30 Tercihi (mi)?

arkadaslar forumu uzun zamandır takip ediyorum ben yeni makine almaya karar verdim ve GALİBA bu fz30 olucak şimdi tamam alıcam ama ben makineyi bir kere alabilirim yani cok iyi arastırmam gerekiyor beyenmezsem sonra baska makine alma sansım yok o kadar maddi imkana sahip deilim o yuzden bana yardımcı olursanız cok sewinirim arkadaslar sızce fz30mu alamalıyım yoksa bu tarzda baska makinemi? şimdi içinizden fotograf makinenle ne yapıcagına baglı diyosunuzdur soyliyim: akla gelen hersey yapabilecek ne varsa hepsini ama fiyatı fz30 fiyatında olucak onerilerinizi bekliyorum şimdiden tesekkurler saygılar...

Tarih: 23 Aralık 2005, 14:43 - İp: yok
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Ben olsam 18-70mm lens bana yeter, daha sonra tele, macro ve geniş açı objektifler ile işi daha da genişletirim, böyle bir başlayayım diyip, Konica Minolta Dynax 5D alırdım. Zaten öyle de yaptım. (aynı yollardan geçiyoruz)

Tarih: 24 Aralık 2005, 21:06 - İp: 81.***.**4.144
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Meehaba pergamon, o 3 makine içinden benim tercihim hiç düşünmeden "FZ30" olurdu, çünkü bir tek onda "anti-shake" var. Şu insanoğlu rahata alışmaya görsün ....

Tarih: 24 Aralık 2005, 23:39 - İp: 85.***.**0.180
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

o paraya çok rahat bir dslr alırsın veya üzerine biraz ekleyerek...ki ben aynı hatayı fz20 alarak yaptım-ha makineden asla şikayetçi değilim.lakin dslr lerin fiyatları bu kadar düşmüşken kompak bir makine düşünme bile bence...eos 300d veya abisi eos 350d yi araştır... yılbaşı üzeri çok sağlam kampanylar düzenleniyor...kaçırma derim...

Tarih: 25 Aralık 2005, 01:38 - İp: 85.***.**1.223
pergamon
pergamon (üye)

aranızda fz30 kullanan varmı arkadaslar?=?? şimdi bide sunu sorayım fz30 da filitre filan kullanabiliyomuyuz??

Tarih: 25 Aralık 2005, 14:59 - İp: 81.***.**1.158
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Ben FZ30 kullanmıyorum ancak sorunu cevaplayayım;
FZ30'un objektif önüne, hiç bir adaptör vs. kullanmadan direkt olarak her türlü 55mm'lik (UV filtre, polarize filtre, close-up, geniş açı, tele lens vs.) aksesuarı takabilirsin...

Tarih: 25 Aralık 2005, 15:40 - İp: 85.***.**0.180
pergamon
pergamon (üye)

o zman gayet iyimiş yardımların için cok saol droral
peki su herkezin dilenden dusmeyen ve benide en cok korkutan noise hakkında ne dusunuyosun bazen sırf o yuzden s9500 dusunuyoruma ama fz30 un ve s9500 un gunduz cekimlerini karsılastırdıgımda acık ara fz30 un daha ii oldugunu goruyorum yani netlik ve detay bakımından ama daha ikisinin gece fotograflarını karsılastırma sansım olmadı cunku fz30un fazla gece fotografını gormedim bu konuda bi bilgin varmı acaba??

Tarih: 25 Aralık 2005, 15:48 - İp: 81.***.**1.158
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili pergamon, ben noise konusunda Panasonic'e biraz haksızlık yapıldığını düşünüyorum.Sınıfındaki makinelerden daha fazla noise değerlerine sahip olduğunu düşünmüyorum. Bununla berber haklısın, bence de noise Fuji'de daha makulken, Panasonic'in görüntüleri daha keskin. Ancak şunu söylemek isterim, DSLR like da olsalar bu makineler sonuçta "compact"lar. Dolayısıyla böyle bir makine düşünüyorsan ne alırsan al "noise"le yaşamayı öğrenmelisin. Eğer yaşayamam diyorsan tek çıkışın DSLR, başka yolu yok. Ancak büyük çıktılar düşünmüyorsan noise o kadar abartılı bir sorun yaratmıyor bence... İnceledin mi bilmiyorum Dpreview'da (burada) sabit şartlarda her iki makinanın da ISO 400'de çekim örnekleri var. Yine burada FZ30'un, burada da S9500'ün örnek fotoğrafları var.
Bunun dışında http://www.pbase.com/'a girip, "search" tuşuna basıp incelemek istediğin makineyi yazarsan, o makinenin kullanıcılarının çektiği fotoğrafları görebilirsin...

#droral' tarafyndan 25.12.2005 17:37:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Aralık 2005, 17:02 - İp: 85.***.**0.180
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, bende ilk zamanlar SLR-Like düşünüyordum ve alırsam tercihim Panasonic FZ-30 olacaktı. Noise ile ilgili olarak internette herkes birşey söylüyor. Örnek benzer test fotoğraflarını da inceledim. Yorumları da okudum. Şöyle bir doğru orantı olduğunu düşünüyorum; eğer SLR-Like bir makina ise; noise olmasına rağmen çok net ve renkleri canlı fotoğraflar çeken makinalara karşılık, noise oranı düşük ama daha soluk, flu resimler çekenler makinalar var. Buna dikkat etmek lazım. Internette incelemeleri ele alanlarda "noise olmasına rağmen net ve canlı renklere alışmak lazım" diyorlar. Ben bu tip yorumlar nedeni ile Panasonic FZ-30'u resim kalitesinde çok başarılı buluyorum. Noise az diye flu resimler çekenler var aman araştırın. Noise yok ise bakın bakalım acaba ama neye rağmen ?? O kadar ufak sensörlerde fizik kurallarının tersine noise olmaması birşeylere karşılık olmalı bu da fotoğraf kalitesinden ödün vermek ise "aman" derim...

Tarih: 25 Aralık 2005, 23:09 - İp: 85.***.**7.29
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Tekno'ya ....

Tarih: 25 Aralık 2005, 23:50 - İp: 85.***.**0.180
gsoeclipse
gsoeclipse (üye)
İzmir / Meraklı

fz 30 görüntü sabitleme olayı kapatılabilen bir özellikmi ????

Tarih: 26 Aralık 2005, 00:18 - İp: 85.***.**8.223