pergamon
pergamon (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Fz30 Tercihi (mi)?

arkadaslar forumu uzun zamandır takip ediyorum ben yeni makine almaya karar verdim ve GALİBA bu fz30 olucak şimdi tamam alıcam ama ben makineyi bir kere alabilirim yani cok iyi arastırmam gerekiyor beyenmezsem sonra baska makine alma sansım yok o kadar maddi imkana sahip deilim o yuzden bana yardımcı olursanız cok sewinirim arkadaslar sızce fz30mu alamalıyım yoksa bu tarzda baska makinemi? şimdi içinizden fotograf makinenle ne yapıcagına baglı diyosunuzdur soyliyim: akla gelen hersey yapabilecek ne varsa hepsini ama fiyatı fz30 fiyatında olucak onerilerinizi bekliyorum şimdiden tesekkurler saygılar...

Tarih: 23 Aralık 2005, 14:43 - İp: yok
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

fz30 fiyatında her şeyi yapacak makine yok öncelikle bunu bilmelisiniz. Sonuç olarak sabit bir objektifi var ve geniş açı konusunda belli bir limite mahkumsunuz, ayrıca dslr kalitesi beklemeyin, leica lens olması kesinlikle iyi ama emin olun leica dan leica ya fark var lumix in diğer makinelerine bakarsanız dmc lc1 örneğin bunda kullanılan lens çok kalitelidir diğer makinelerinde kullandığına göre ama fiyatı 2.200 ytl. Fz30 u bugün inceledim biraz teknosa da dslr makineler kadar büyük ve insana güzen veriyor ama boyut biraz abartılmış. Bu sınıfta alabileceğiniz en kaliteli ve en çok manuel kullanabileceğiniz makine bence, iyi bir tercih olur dslr like için.

Tarih: 23 Aralık 2005, 14:56 - İp: 85.***.**0.149
pergamon
pergamon (üye)

galiba buyuk olmasının nedeni 12xoptik zoom olması içinin acılmıs fotografını gormusutum ondan.. bu fiyatta herseyi yapabilen bi fotograf makinesi olmadıgını zaten biliorum sadece bu fiyatta dunyadaki en iyi fotograf makinesini sormustum bide su fz30daki noise lafı geciyo o nekadar dogru acaba??? işin en kotusu sen kime sorarsan sor en iyisini makineyi alınca ogreniyosun ama ozmanda iş işten gecmiş oluyo işte bunu yasamak istemiorum umarım anlamıssınızdır..

Tarih: 23 Aralık 2005, 15:11 - İp: 81.***.**6.107
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

büyüklüğünün bir nedeni zoom yaparken dışa çıkmaması içinde halletmesi bende fz5 var ama fz30 un yarısından biraz daha büyük 12* optik zoom u var yani sebep 12 optik zoom değil, manuel olarak üstüne eklenen aparatlar yüzünden biraz büyük. Noise sorunu ne yazık ki lumixlerde var.200 iso nun ötesine geçemeyeceksiniz hatta mümkünse 200 iso da bile çekim yapmayın derim konuya anlam katmıyorsa fz30 da ne kadar düzeltmişlerdir bilmiyorum ama fazla olacağını sanmıyorum. Bence bütçenize göre iyi bir tercih olur. Sonuç olarak fz30 un bi adım ilerisi dslr dir. Tahminimce ilk makineniz değil ve manuel özellikleri size daha çok zevk verecektir sonuç olarak lens üzerindeki bilezikler slr zevkini taşıyor.

Tarih: 23 Aralık 2005, 15:17 - İp: 85.***.**0.149
pergamon
pergamon (üye)

haklısın aslında yardımların için cok saol

baska fikirleride bekliyorum [>:D

Tarih: 23 Aralık 2005, 15:34 - İp: 81.***.**6.107
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

arkadaşım ben s9500, nikon coolpix 8800, minolta a200 ve sony r1'i de incelemenizi tavsiye ederim..sony r1 yurtdışından aldığınız takdirde biraz daha ucuz, lakin fz30 daha ucuz tabiki. ben yinede yazmak istedim.. nikon ve konica ise eski model olarak eski ama çok iyi fotoğraf kaliteleri var.. yeni ve dslrlere yakın özellikler arz eden diğer makine ise s9500.bu makinenin detaylı değerlendirmesi zaten forum olarak bulunmakta..

bence s9500 iyi bir makine.. düşünmeni tavsiye ederim.. çünkü s9500 aynı zamanda fotoğrafçılık üzerine köklü bir firmanın üretimi.. bu da dikkate alınması gereken bir kriter.

sağlıcakla..

Tarih: 23 Aralık 2005, 16:28 - İp: 81.***.**5.14
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

pergamon ben 9500 ü test ettim.9500 ede bak. fz 30 u denemediğim için fikir beyan edemiyorum. ancak 9500 çok iyi makina. alanın pişman olacağıonı sanmam.

Tarih: 23 Aralık 2005, 16:57 - İp: 81.***.**4.4
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

pergamon ben 9500 ü test ettim.9500 ede bak. fz 30 u denemediğim için fikir beyan edemiyorum. ancak 9500 çok iyi makina. alanın pişman olacağıonı sanmam.

Tarih: 23 Aralık 2005, 16:57 - İp: 81.***.**4.4
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

9500 de goruntu sabitleyici yok, bence fz30'a karsi cok buyuk bir eksi puan.. Panasonic fz3 ten baslayarak 5, 20 ve 30'u hep cok takdir etmisimdir. Bence alinabilir. Ama limitlerini iyi ogrenin ve farkinda olarak alin. Gurultu problemi var, ama 2.8 objektifi var, ve goruntu sabitleyicsi var, o yuzden dusuk perde hizlarinda cekebilirsiniz yani dusuk Iso degerleri kullanabilirsiniz. Ama cok los ortamlarda yuksek asa ile cekerseniz gurultu kacinilmaz o sinif makinalarda.

Tarih: 23 Aralık 2005, 17:19 - İp: 213.***.**3.82
pergamon
pergamon (üye)

biyerde gormustum yine bu sitenin formuydu s9500 le fz30un goruntu kalitesini karsılastırıyorlardı orneklerle beraber o orneklere baktıgımda fz30un ezici bi ustunlugunu gormustum ama gunduz cekimiydi goruntulerdeki detaylar fz30da daha iyiydi o yuzden fz30u secmiştim yoksa bastaki tercihim s9500 idi. şimdi yine kafam karıstı

Tarih: 24 Aralık 2005, 13:26 - İp: 81.***.**1.158
pergamon
pergamon (üye)

peki arkadaslar sunuda sormadan edemiycem eyer siz olsaydınız su 3 makineden hangisini alırdınız???
1-panasonic dmc fz30
2-fuji finepix s9500
3-sony f828 ??????????
???????

Tarih: 24 Aralık 2005, 13:33 - İp: 81.***.**1.158