alobar
alobar (üye)
Antalya / Amatör

Fz20 mi H1 Mi?

Merhaba arkadaşlar. Siteyi yeni keşfettim ve hemen üye oldum. İlk sorumu da sorayım. 15 yıldır analog SLR makine kullanıyorum ve dijital makine kullanmama inadıma çevre baskısı ve zorunluluktan dolayı son vermeye karar verdim. Makineleri inceledim ve bütçeme uygun olarak Panasonic FZ20 veya Sony DSC-H1 arasında kararsız kaldım. Zaten dijital makineler konusunda fazla bilgim yok (Hep Analoglarda ki gibi değerlendirme yapmaya çalışıyorum) o yüzden sizde yardım rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 11 Ağustos 2005, 14:44 - İp: yok
pctr
pctr (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba

öncelikle hangisini alırsanız alın pişman olayacaksınız. Birbirlerine göre iyi ya da zayıf yanları var, ancak farklar çok önemli değil. FZ20 biraz eskidi ve son çeyrekte FZ30 piyasaya sürülüyor. H1 daha güncel ve daha ucuz bir makina, aynı zamanda daha kompakt. Ben ya H1 i seçerdim ya da FZ30 için bir süre daha beklerdim.

Saygılar

Tarih: 11 Ağustos 2005, 19:31 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam alobar..
foruma hosgeldin..
..ben senin yerinde olsaydim, bir-iki ay daha bekler yeni cikacak fz30 alirdim.. bildigim kadariyla fiyat olarak cok yuksek olmayacak fz20'den..
ayrica fuji'nin s9500 modeli de geliyor..
..bu yeni makinelerin piyasaya cikiyor olmasi fz20'nin fiyatini da dusurecektir..

Tarih: 11 Ağustos 2005, 19:49 - İp: yok
alobar
alobar (üye)
Antalya / Amatör

Cevaplar için teşekkürler. Açıkçası bir kaç aydır makine alamadım. Kararsızlıktan. Daha da beklemek istemiyorum yoksa hiç alamayacağım .

Tarih: 11 Ağustos 2005, 20:39 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

birde s2 yi düşün

Tarih: 14 Ağustos 2005, 01:58 - İp: yok
alobar
alobar (üye)
Antalya / Amatör

O da iyiymiş. Bak şimdi 1 makine daha soktunuz aklıma. Ben bu gidişle makine falan alamam . Şimdilik FZ20 yi eledim. H1 ve S2 arasındayım şimdi. açıkcası H1 in LCD boyutuna tav oldum ama Canon'un da adı var. Neyse biraz daha bekleyelim bakalım.

Tarih: 15 Ağustos 2005, 12:28 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

alobar bana kalirsa sen fz30'yu da bekleyeceksin bu gidisle..
merak etme, hepimiz ayni sorunu yasiyoruz, hangi makine olacagi konusunda karar verebilmek gercekten cok zor..

Tarih: 15 Ağustos 2005, 21:23 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar bu gun H1 i bıraz ıncelemek ve çekim yapmak şansım oldu. Kullanım kolaylığı çekim kalitesi ve özellile lensi benı oldukça fazla etkiledi. kararsız arkadaşlara kuuck bir not olmuş olsun istedim....

Tarih: 15 Ağustos 2005, 21:33 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

yav dadanagast ,panasonic diyorsun ama bende bir konvertör fiyatlarına baktım.Telephoto konverter 500 dolar.S2 ninki yaklaşık 100, h1 inki 150 dolar civarında.hadi alda kullan.Mümkünmü.bide panasonic artık lityum pilden vazgeçmeli.250-300 çekim çok az.Ya adam gibi pil yapsın, yada kalem pile dönsün.S2 2300 lük pil ile 1000 e yakın çekim yapabiliyor.bu konuda h1 de zayıf.300 az bence.

Tarih: 18 Ağustos 2005, 21:19 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ille de panasonic'in kendi teleconverter'inden alman gerekmez pazarbey.. panasonic olani gercekten de cok asiri pahali..
ama once bir makine alip sonra teleconverter olayini dusunmek gerekir.. daha uzun teleye ihtiyaci olmayacaktir bircok kisinin..

Tarih: 23 Ağustos 2005, 23:36 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

SEnde haklısın dadanagast.Belkide ihtiyacı olmaycak. Bu arada s2 nin telekonverteri 1.5 . S2 için 2x veya 3x telekonverter varmı acaba.Yan sanayi yani

Tarih: 24 Ağustos 2005, 01:07 - İp: yok